Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΥΒΙΣΜΟΥ...

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν έχει χυτές ζάντες? Πως θα γίνει βεστ σελερ στα ον οφφ.

    Επίσης ζυγίζει 195 ΣΤΕΓΝΑ κιλά.
    Μαλλον αυτα δεν εχουνε καμμια σημασια.Ασε που οι περισσοτεροι θα το παρουνε και καλα για off αλλα αμα πατησουνε ποτε χωμα γραψε μου.

    Αν και δεν ανεφερες μπατζετ και χρονολογιες ,βολικη μηχανη.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CaptainMorgan Προβολή μηνύματος
    Μετά από μια μικρή έρευνα κατέληξα πως τα κυβικά που με καλύπτουν είναι τα 500cc και η κατάλληλη μότο η Honda CB500X πιστεύεται πως έχω κάνει καλή επιλογή; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
    Εγώ θα κοίταγα και το NC750.Ακριβότερο αλλά νομίζω πιο κατάλληλο για "λίγο απ όλα χρήση" και λόγο μεγαλύτερου κινητήρα θα σε καλύψει για περισσότερα χρόνια.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    To CB500X για βατούς χωμάτινους δρόμους δεν είναι ότι το κατάλληλο δηλαδή; Ο κυβισμός για τις ανάγκες που έχω με καλύπτει; 6000-7000 euro σκοπεύω να δώσω για αγορά καινούργιου μόνο. Πιστεύω πως από μια μικρή έρευνα που 'χω κάνει ότι ίσως με κουράσει σε ταξίδια μεγάλων αποστάσεων αλλά δεν με απασχολεί και τόσο για τον λόγο του ότι δεν θα γίνονται συχνά 1-2 φορές τον χρόνο(χρόνος,οικονομικά). Η κύρια χρήση προορίζεται για τις καθημερινές ανάγκες στην πόλη και για μικρές εξορμήσεις σ/κ. Να το θέσω και με ποσοστά 65% πόλη - 20% εξορμήσεις έως 100km 10% ταξίδια μεσαίων αποστάσεων (200-300km) και 5% ταξίδια μεγάλων αποστάσεων (400-500km). Το tenere δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά, v-strom πολύ όμορφο αλλά στην πόλη πιστεύω πως θα με δυσκολεύει στην μετακίνηση λόγο όγκου το θεωρώ ποιο ταξιδιάρικο από το cb500x αλλά στην διάρκεια του ενός χρόνου 4-5 ταξίδια το πολύ θα γίνονται γι΄ αυτό έχω στραφεί στο cb500x. Μία άλλη ερώτηση: διάβαζα σε μία παρουσίαση ότι είναι κατάλληλο το cb για ταξίδια μεσαίων αποστάσεων, όταν λέει πως είναι κατάλληλο εννοεί με έναν αναβάτη και δίχως αποσκευές; Ευχαριστώ για την βοήθεια σας μου είναι πολύτιμη καθ' ότι είμαι αρχάριος στον χώρο της μοτοσυκλέτας!

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Πιστεύεις πως με μια αλλαγή ελαστικών 70% δρόμου 30% χώμα δεν μπορεί να περάσει από έναν βατό χωμάτινο δρόμο; Δεν μ' ενδιαφέρει να κατεβαίνω πλαγιές απλός να περνάω από ένα χωμάτινο οδικό δίκτυο που τυχόν να συναντώ σε νησιά κλπ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Μαλλον αυτα δεν εχουνε καμμια σημασια.Ασε που οι περισσοτεροι θα το παρουνε και καλα για off αλλα αμα πατησουνε ποτε χωμα γραψε μου.

    Αν και δεν ανεφερες μπατζετ και χρονολογιες ,βολικη μηχανη.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Μάλλον ότι θα με πάρει ο ύπνος μέχρι να φτάσω να εννοούσες ίσως έχεις δίκιο αλλά δεν έχω σκοπό να κάνω συχνά τέτοιες αποστάσεις λόγο έλλειψης χρόνου και οικονομικών κυρίως!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αλλού ήθελα να εστιάσω και όχι στα χλμ.

    To transalpaki καλό είναι για σένα που είσαι καινούριος σε μεγάλα κυβικά αλλά μη το πάρεις καινούριο, θα χάσει πολύ στη μεταπώληση.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Μπορεί να συμβεί! Η εμπειρία μου δυστυχώς είναι 70Km εξόρμηση με το innovaki (τ' οποίο μου έκλεψαν τον Ιούνιο που μας πέρασε) και με κούρασε αρκετά ο ήχος τους κινητήρα κυρίως και από τότε δεν το ξανά επιχείρησα!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Μολις κανεις το πρωτο θα καταλαβεις οτι ειναι απλα μια μεγαλη βολτα...

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Δυστυχώς δεν έχω πολλές επιλογές σε αυτή την κατηγορία που κοιτάζω και μ' αυτό το κεφάλαιο.. παλαιότερα ήταν καλύτερα τα πράγματα έβγαιναν περισσότερες μηχανές 500cc μακάρι να έβγαινε καινούργια η Kawasaki kle 500 θα την είχα πάρει με κλειστά μάτια..

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Με το συγκεκριμένο που σκέφτομαι να πάρω τι χρήσεις μπορώ να κάνω; Σε μια παρουσίαση αναφέρει πως η μηχανή είναι 90% για άσφαλτο και ένα 10% χώμα , τι χωμάτινες διαδρομές περιλαμβάνονται σ' αυτό το 10%;Κυρίως μ' ενδιαφέρουν βατοί χωμάτινοι δρόμοι και όχι να κινούμαι με υψηλές ταχύτητες σ' αυτούς. Ευχαριστώ!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Με ένα Τενερε -νιου -κάνεις όλα αυτά πού λες
    Με τρανσαλπ έχεις κάπως καλύτερες επιδόσεις στην άσφαλτο
    Ποίο πάνω πάμε σε φ 800
    Και για κορυφή το ΚΤΜ

    Βέβαια και με kle -freewind κάνεις αυτό πού θες, αλλά τα πρώτα είναι προσωπική επιλογή

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CaptainMorgan Προβολή μηνύματος
    Πιστεύεις πως με μια αλλαγή ελαστικών 70% δρόμου 30% χώμα δεν μπορεί να περάσει από έναν βατό χωμάτινο δρόμο; Δεν μ' ενδιαφέρει να κατεβαίνω πλαγιές απλός να περνάω από ένα χωμάτινο οδικό δίκτυο που τυχόν να συναντώ σε νησιά κλπ.
    Αν θελεις "που και που χωμα" θα πας σε ασφαλτινα λαστιχα.Η εμπειρια μου εχει δειξει οτι το 70-30 στο τελος γινεται 98-2.Οποτε παρε κατι με ασφαλτινο προσανατολισμο.Το honda ειναι τετοιο αν δεν εχεις θεμα με το οικονομικο.

  10. #25
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    το χοντα που κοιτας εχει εκτος δρομου δυνατοτητες οσες κι ενα vstrom και περισσοτερες απο την πλειοψηφια οδηγων gs1200.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    μα κι εγω γι αυτο προτεινα το honda..

    Αν καποιος πηγαινει συχνα χωμα παιρνει enduro. Αν καποιος παει σπανια χωμα παιρνει on off με τα αντιστοιχα ελαστικα.

    Αν καποιος σκεφτεται οτι μπορει να απει χωμα παιρνει street ή on off με δρομισια λαστιχα και οταν ειναι να πατησει χωμα διαλεγει διαδρομη χωρις χωμα. Στην αναγκη 2-3-5χλμ γραφουν ολα τα μηχανακια στο χωμα σε αργο ρυθμο απλα για να προσπελαστει η οποιαδηποτε παραλια. Αλλο λογο δε βρισκω να πατησει καποιος χωμα, οταν υπαρχει και ασφαλτινος δρομος που θα σε οδηγησει στο ιδιο σημειο.

    Για την ιστορια να πω οτι εχω παει με το bandit χωμα (ναι αυτο το βαριδι των 240κιλων) και ειχε πολυ πλακα να ντριφταρω 2α 3η και να γεμιζω τον πισω (ο πατερας μου με το ΧΤ) σκονες (και να με βριζει μετα) Εχει και abs και δε φοβομουν να φρεναρω. Για τα gs που αναφερθηκαν παραπανω ειναι σαν τα τζιπ στην Αθηνα...
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Το θέμα για off road πιστεύω πως το εξαντλήσαμε... Έβγαλα το συμπέρασμα πως με καλύπτει για βατούς χωμάτινους δρόμους που ενδιαφέρομαι. Με το θέμα του κυβισμού τι γίνεται θα με καλύψουν τα 500cc; 4-5 ταξιδάκια κατά την διάρκεια του ενός χρόνου, τα 4 εξ' αυτών μεσαίων αποστάσεων και ένα μεγάλης απόστασης, τα οποία θα γίνονται με συνεπιβάτη περίπου 80 κιλών. Τι δυνατότητες φορτώματος υπάρχουν ώστε να επιτευχθούν όσο το δυνατό πιο άνετα τα παραπάνω ταξίδια; Με μία μπαγκαζιέρα 51L,ένα tank bag 10L και συνεπιβάτη 80kg ο κινητήρας θα ζορίζεται;

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις?

    το v-strom ειναι πιο ανετο για ταξιδια και μπορεις να βρεις καλο μεταχειρισεμνο με abs. Μεγαλυτερη σελα για τον πισω, περισσοτερα κυβικα , περισσοτερα αλογα.

    το cb500x νομιζω θα σε βολεψει καπως καλυτεα στην πολη γιατι ειναι πιο μαζεμενο.

    Φορτωμα παιρνουν το ιδιο και τα δυο. Και φυσικα ποσο αντεχεις εσυ να φορτωσεις παντου μπαγκαζια
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Δεν το θεωρώ σωστή κίνηση ν' αγοράσω το v-strom επειδή η χρήση του θα είναι 65% πόλη 35% εκδρομές και ταξίδια μεσαίων αποστάσεων. 4-5 ταξίδια τον χρόνο έχω σκοπό να κάνω..
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις?

    το v-strom ειναι πιο ανετο για ταξιδια και μπορεις να βρεις καλο μεταχειρισεμνο με abs. Μεγαλυτερη σελα για τον πισω, περισσοτερα κυβικα , περισσοτερα αλογα.

    το cb500x νομιζω θα σε βολεψει καπως καλυτεα στην πολη γιατι ειναι πιο μαζεμενο.

    Φορτωμα παιρνουν το ιδιο και τα δυο. Και φυσικα ποσο αντεχεις εσυ να φορτωσεις παντου μπαγκαζια

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις?

    το v-strom ειναι πιο ανετο για ταξιδια και μπορεις να βρεις καλο μεταχειρισεμνο με abs. Μεγαλυτερη σελα για τον πισω, περισσοτερα κυβικα , περισσοτερα αλογα.

    το cb500x νομιζω θα σε βολεψει καπως καλυτεα στην πολη γιατι ειναι πιο μαζεμενο.

    Φορτωμα παιρνουν το ιδιο και τα δυο. Και φυσικα ποσο αντεχεις εσυ να φορτωσεις παντου μπαγκαζια
    Επίσης συμφωνώ μαζί σου ότι είναι λιγότερο ογκώδες το cb που αυτό σημαίνει καλύτερη μετακίνηση στην πόλη σε αντίθεση με το v-strom!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια στην επιλογη 50αριου
    από billakos17 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2012, 11:52
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 13:22
  3. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 07:26
  4. Βοηθεια στην Επιλογη ..
    από garfs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 21:21
  5. Βοήθεια στην επιλογή enduro.
    από nonamed στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2009, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF