Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΥΒΙΣΜΟΥ...

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Τα 500cc ειναι υπεραριστα για τη δουλεια που το θελεις.

  2. #32
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Νομίζω πως η επιλογή κυβισμού είναι άψογη, αλλά και το honda που λες θα σε καλύψει απόλυτα!
    Σε βατους/απλούς χωματόδρομους πήγαινα και με το tdm, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε καλύψει το cb.
    Μια χαρά θα είσαι, και για τα ταξίδια και για όλα.

    Καλοτάξιδος και πάντα όρθιος!
    Ξέρω από βέσπα!

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CaptainMorgan Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να συμβεί! Η εμπειρία μου δυστυχώς είναι 70Km εξόρμηση με το innovaki (τ' οποίο μου έκλεψαν τον Ιούνιο που μας πέρασε) και με κούρασε αρκετά ο ήχος τους κινητήρα κυρίως και από τότε δεν το ξανά επιχείρησα!
    Συγκρινεις ανομοια πραγματα. Θα το δεις σε λιγο καιρο και θα γελας οταν θα δεις οτι καποτε θεωρουσες μεγαλο ταξιδι τα 400-500 χλμ. Μια καλη σημερινη μηχανη τα εχει για πλακα και ξεκουραστα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #34
    Το cb κανει όλα όσα λες με αξιοπρεπεια, οικονομία και άνεση. Χτες γραψαμε μια 500αρα ημερήσια, δεν τα λες ταξίδι αυτά τα χιλιόμετρα. Πάρε το, καλες βόλτες.

  5. #35
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    τρανσαλπ
    bmw650f
    kle500
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CaptainMorgan Προβολή μηνύματος
    Το θέμα για off road πιστεύω πως το εξαντλήσαμε... Έβγαλα το συμπέρασμα πως με καλύπτει για βατούς χωμάτινους δρόμους που ενδιαφέρομαι. Με το θέμα του κυβισμού τι γίνεται θα με καλύψουν τα 500cc; 4-5 ταξιδάκια κατά την διάρκεια του ενός χρόνου, τα 4 εξ' αυτών μεσαίων αποστάσεων και ένα μεγάλης απόστασης, τα οποία θα γίνονται με συνεπιβάτη περίπου 80 κιλών. Τι δυνατότητες φορτώματος υπάρχουν ώστε να επιτευχθούν όσο το δυνατό πιο άνετα τα παραπάνω ταξίδια; Με μία μπαγκαζιέρα 51L,ένα tank bag 10L και συνεπιβάτη 80kg ο κινητήρας θα ζορίζεται;
    Πιστεύω ότι θα σε καλύψει. έβλεπα βίντεο στο youtube και από ότι φαίνεται μπορείς άνετα να ταξιδέψεις με 110-130 χλμ/ώρα. Έχει 6 σχέσεις, είναι δικύλινδρο, μια χαρά θα είσαι. δεν υπάρχει τέλειο μηχανάκι, όλα είναι συμβιβασμός, πάρε αυτό που καλύπτει την μεγαλύτερη ανάγκη σου (δηλαδή μονός στην πόλη και με πολύ καλή οικονομία) και τον προυπολογισμό σου. Νομίζω ότι θα πρέπει να μείνεις σίγουρα μακριά από μονοκύλινδρα. Για πέρασμα σε βατό χωματόδρομο, πάλι μια χαρά θα είσαι αλλά με την δέουσα προσοχή.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    τρανσαλπ
    bmw650f
    kle500
    συμφωνω
    επίσης 21inc τροχό μπροστά .
    απλα για μεγαλύτερη άνεση προτίμησε δικύλινδρο. αν πας σε KLE, ΦΤΙΑΞΕ την σελα η μαμα ειναι απαράδεκτα στενη θα σε κουράσει ακομα και μεσα στην πολη... με 80€ γίνετε απίστευτη.. αν είσαι αθηνα σε στέλνω..
    και ανταλλακτικα βρίσκεις στο "περίπτερο". και φτηνά.. εχω ξανα γράψει για τα KLE
    δυστυχώς δεν οδήγησα TransAlp να σου πω την γνώμη μου αλλα ειναι και αυτο μεσα σε οτι ζητάς.. γενικά μεταχειρισμενα ΤΑ και KLE θα βρεις καλα δεν τα εχουν κανιβαλίσει γιατι τα αγόρασαν συγκεκριμένο κοινο και οχι πιτσιρικάδες να ξεκαυλοσουν. μην φοβηθείς να παρεις μεταχειρισμενο γιατι τα βρίσκεις καλα λεφτά και με λιγα ακόμα τα κάνεις αστερι..

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    8
    Λοιπον επειδη εχω το cb500x να γραψω μερικα πραγματα.ταξιδι πηγαινεις ανετα με 120-140 δικαβαλος και με αποσκευες αυτες που εγραψες παραπανω.το μονο θεμα ειναι αν χωρανε τα πραγματα σου.το cb ειναι 195 κιλα γεματο(παιρνει 17,3 λιτρα)η καταναλωση ειναι αρκετα χαμηλη μεσο ορο βλεπεις 4-4,2 λιτρα στα 100,και μαλιστα αυτο ισχυει και για το ταξιδι με τις ταχυτητες και τις αποσκευες που γραφεις.γενικα πηγαινει μια χαρα εχει γκαζακι,βασικα εχει μια συνεχη ροπη που σε βοηθαει να κινεισαι ανετα χωρις να δινεις γκαζια.στο χωμα μπαινει σε βατους χωματοδρομους η κατι λιγο πιο αγριο αρκει να πηγαινεις κυριλε.το abs πολυ σημαντικο μην ξεχναμε.επισης για το υψος σου σιγουρα θα ειναι πιο ευκολο στη χρηση απο τα μεγαλυτερα και πιο βαρια vstrom/transalp,τα οποια ομως φορτωνονται περισσοτερο και θα κανουν καλυτερο ταξιδι λογω και της πιο μεγαλης ιπποδυναμης,χωρις να πω βεβαια οτι εμενα με κουρασε στο ταξιδι το δικο μου,αφου ειναι πολυ σταθερο,στις στροφες λειτουργει καλα και δεν εχει προβλημα να κρατα ταχυτητες 120-140 οπως ειπα.γενικα ειναι αρκετα ανετο και στην πολη και εξω,κουραζουν λιγο τα μαρσπιε του συνοδηγου που ειναι ψηλα και τα ποδια του ειναι σχεδον ορθη γωνια.ευχαριστημενος και απο τα φρενα το πισω μετριο το μπροστα δυνατο με ωραια αισθηση.Για τη χρηση που θες ειναι μια χαρα και οικονομικο την ιδια χρηση σχεδον του κανω και εγω.
    Τελευταία τροποποίηση από thiseus; 01/10/2014 στις 23:49. Αιτία: συμπληρωμα

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thiseus Προβολή μηνύματος
    Λοιπον επειδη εχω το cb500x να γραψω μερικα πραγματα.ταξιδι πηγαινεις ανετα με 120-140 δικαβαλος και με αποσκευες αυτες που εγραψες παραπανω.το μονο θεμα ειναι αν χωρανε τα πραγματα σου.το cb ειναι 195 κιλα γεματο(παιρνει 17,3 λιτρα)η καταναλωση ειναι αρκετα χαμηλη μεσο ορο βλεπεις 4-4,2 λιτρα στα 100,και μαλιστα αυτο ισχυει και για το ταξιδι με τις ταχυτητες και τις αποσκευες που γραφεις.γενικα πηγαινει μια χαρα εχει γκαζακι,βασικα εχει μια συνεχη ροπη που σε βοηθαει να κινεισαι ανετα χωρις να δινεις γκαζια.στο χωμα μπαινει σε βατους χωματοδρομους η κατι λιγο πιο αγριο αρκει να πηγαινεις κυριλε.το abs πολυ σημαντικο μην ξεχναμε.επισης για το υψος σου σιγουρα θα ειναι πιο ευκολο στη χρηση απο τα μεγαλυτερα και πιο βαρια vstrom/transalp,τα οποια ομως φορτωνονται περισσοτερο και θα κανουν καλυτερο ταξιδι λογω και της πιο μεγαλης ιπποδυναμης,χωρις να πω βεβαια οτι εμενα με κουρασε στο ταξιδι το δικο μου,αφου ειναι πολυ σταθερο,στις στροφες λειτουργει καλα και δεν εχει προβλημα να κρατα ταχυτητες 120-140 οπως ειπα.γενικα ειναι αρκετα ανετο και στην πολη και εξω,κουραζουν λιγο τα μαρσπιε του συνοδηγου που ειναι ψηλα και τα ποδια του ειναι σχεδον ορθη γωνια.ευχαριστημενος και απο τα φρενα το πισω μετριο το μπροστα δυνατο με ωραια αισθηση.Για τη χρηση που θες ειναι μια χαρα και οικονομικο την ιδια χρηση σχεδον του κανω και εγω.
    Σ' ευχαριστώ φίλε με κάλυψες πλήρως! Καλές βόλτες εύχομαι και πάντα όρθιος!

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    8
    Επισης!οτι αλλο χρειαζεσαι μπορεις να ρωτησεις...

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Ερώτηση προς τους κατόχους cb500x αλλά και kle500 μιας και έχουν την ίδια περίπου κινητήρια δύναμη.. Σε ταξίδια δικάβαλα (75-80kg βάρος συνεπιβάτη+75kg το δικό μου) μεσαίων αποστάσεων 200-300km αλλά και μεγαλύτερα γύρω στα 500-600km τι φόρτωμα πιστεύεται πως πρέπει να γίνει στην μότο ώστε να μην ζορίζει ο κινητήρας αλλά και να κινείτε με μια μέση ταχύτητα 110-130Km σε αυτοκινητόδρομο έχοντας κάποια αποθέματα για τυχόν προσπεράσεις;(αν μπορείτε θα 'θελα να κάνετε περιγραφή αναλυτική σε L στον εξοπλισμό ταξιδιού) Σας ευχαριστώ!

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου... τι εννοεις μην ζορίζετε? καμια μοτο δεν ζορίζετε εμεις την ζοριζουμε αμα βλέπουμε οτι δεν υπάρχει απόκριση γκαζιού και εμείς εκεί γυρνάμε το γκριπ σαν μαϊμούδες...
    ολα είναι στον τρόπο οδήγησης. αν ξεκινήσεις να πας ταξίδι και με το που βγεις εθνική βαλεις 5/6 οτι εχεις, και καρφωσεις το γκάζι και μόνος σου να εισαι στα 200χλμ θα τα αφήσει τα λαδια στον δρόμο μαζι με τα πιστονια σου.
    ας ξεκινήσουμε λοιπόν με καποια πιο βασικά που προσωπικά εχω δοκιμάσει και δεν εχω δει πρόβλημα (για να μην το παίξω παντογνώστης, λέω την εμπειρία μου, το τονίζω για να μην παρεξηγούμαι)
    1) βγαίνεις σε εθνικη οδο δρομο που δεν εχει σταμάτα-ξεκινα δλδ... κηνησε με την τελικη ταχύτητα στο σασμαν σου. και ανοίγεις το γκαζι σου τοσο ωστε να μην νιώθεις αβολα απο χλμ/ωρα , απο αέρα, απο στροφες, πλαγιάσματα, αλους οδηγούς, κουτουλιες απο τον συνεπιβάτη κτλπ κτλπ. αλλος ειναι στα 250 αλλος στα 160 αλλος στα 100 .. cruize control δεν εχεις και δεν πρεπει να εχεις. οποτε ο καρπός σου θα πιαστεί καπια στιγμη. λοιπον το πιο σωστο ειναι ανοιγω γκαζι, κλείνω γκαζι.. οταν ανοίγεις κουραζεις τον κηνητηρα. οταν κλεινεις ο κηνητηρας ξεκουραζετε , δουλευει μονος του (λογο αντίστροφης κίνησης απο τροχους , σε αλυσηδα κλπ κλπ.) ... ισως καποιος με πιο τεχνικες γνώσεις να το εξηγήσει καλύτερα το γιατι. δεν λεω συνεχεια ανοιξε-κλεισε αλλα ανα 10-12 χλμ που πας με σταθερο γκαζι.
    και αμέσως παμε στο
    2) ποσα χλμ μπορεις να κανεις χωρις ανεφοδιασμό, ξεπιασιμο η μεση σου, τσιγαρο, νερο, φαγητο, κατουριμα κτλπ κτλπ? ο ΚΟΚ λεει μια ωρα οδήγησης, δλδ 110-130χλμ βαση οριων κυκλοφορίας στα @@ σου ο ΚΟΚ? ε στα 200-230 θα χρειαστείς βενζίνη. άραξε και λιγο δωστου κανα 20λεπτο ξεκούραση διακοπές πας δεν κυνηγάς χρόνους σε πιστα.

    συγχρονοι κινητήρες 2κυληνδροι και πανω αυτο το αντεχουν μια χαρα. ασχετος κυβικών.
    και για να πω γεγονοτα. πηγα αθηνα -καστορια 500χλμ δλδ....με kle250 εγω 110κιλα +tangbag 3-4 κιλα + βαλιτσα 10κιλα + σακους στην θεση του συνεπιβατη 16-17κιλα = 140κιλα περιπου, με ταχυτητα 100-110, με αυτον τον τροπο που περιγράφω και η μοτο δεν εβγαλε κιχ.
    και πηγα και αθηνα -περιγιαλι 100χλμ... με kle500 μονος μου 110κιλα+ μια τσαντα πλατης με 3κιλα max. καυλωμενος κολημενο το γκαζι σταθερα στα 150 και στην κορινθο που βγηκα στην παλια εθνικη η μοτο δεν εδινε οπως την ηξερα. πειστικα λοιπον οτι ο τροπος κανει την διαφορα. απο εκει και περα ειναι περισοτερο δικο μας το θεμα και λιγοτερο της μηχανης.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2014
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου... τι εννοεις μην ζορίζετε? καμια μοτο δεν ζορίζετε εμεις την ζοριζουμε αμα βλέπουμε οτι δεν υπάρχει απόκριση γκαζιού και εμείς εκεί γυρνάμε το γκριπ σαν μαϊμούδες...
    ολα είναι στον τρόπο οδήγησης. αν ξεκινήσεις να πας ταξίδι και με το που βγεις εθνική βαλεις 5/6 οτι εχεις, και καρφωσεις το γκάζι και μόνος σου να εισαι στα 200χλμ θα τα αφήσει τα λαδια στον δρόμο μαζι με τα πιστονια σου.
    ας ξεκινήσουμε λοιπόν με καποια πιο βασικά που προσωπικά εχω δοκιμάσει και δεν εχω δει πρόβλημα (για να μην το παίξω παντογνώστης, λέω την εμπειρία μου, το τονίζω για να μην παρεξηγούμαι)
    1) βγαίνεις σε εθνικη οδο δρομο που δεν εχει σταμάτα-ξεκινα δλδ... κηνησε με την τελικη ταχύτητα στο σασμαν σου. και ανοίγεις το γκαζι σου τοσο ωστε να μην νιώθεις αβολα απο χλμ/ωρα , απο αέρα, απο στροφες, πλαγιάσματα, αλους οδηγούς, κουτουλιες απο τον συνεπιβάτη κτλπ κτλπ. αλλος ειναι στα 250 αλλος στα 160 αλλος στα 100 .. cruize control δεν εχεις και δεν πρεπει να εχεις. οποτε ο καρπός σου θα πιαστεί καπια στιγμη. λοιπον το πιο σωστο ειναι ανοιγω γκαζι, κλείνω γκαζι.. οταν ανοίγεις κουραζεις τον κηνητηρα. οταν κλεινεις ο κηνητηρας ξεκουραζετε , δουλευει μονος του (λογο αντίστροφης κίνησης απο τροχους , σε αλυσηδα κλπ κλπ.) ... ισως καποιος με πιο τεχνικες γνώσεις να το εξηγήσει καλύτερα το γιατι. δεν λεω συνεχεια ανοιξε-κλεισε αλλα ανα 10-12 χλμ που πας με σταθερο γκαζι.
    και αμέσως παμε στο
    2) ποσα χλμ μπορεις να κανεις χωρις ανεφοδιασμό, ξεπιασιμο η μεση σου, τσιγαρο, νερο, φαγητο, κατουριμα κτλπ κτλπ? ο ΚΟΚ λεει μια ωρα οδήγησης, δλδ 110-130χλμ βαση οριων κυκλοφορίας στα @@ σου ο ΚΟΚ? ε στα 200-230 θα χρειαστείς βενζίνη. άραξε και λιγο δωστου κανα 20λεπτο ξεκούραση διακοπές πας δεν κυνηγάς χρόνους σε πιστα.

    συγχρονοι κινητήρες 2κυληνδροι και πανω αυτο το αντεχουν μια χαρα. ασχετος κυβικών.
    και για να πω γεγονοτα. πηγα αθηνα -καστορια 500χλμ δλδ....με kle250 εγω 110κιλα +tangbag 3-4 κιλα + βαλιτσα 10κιλα + σακους στην θεση του συνεπιβατη 16-17κιλα = 140κιλα περιπου, με ταχυτητα 100-110, με αυτον τον τροπο που περιγράφω και η μοτο δεν εβγαλε κιχ.
    και πηγα και αθηνα -περιγιαλι 100χλμ... με kle500 μονος μου 110κιλα+ μια τσαντα πλατης με 3κιλα max. καυλωμενος κολημενο το γκαζι σταθερα στα 150 και στην κορινθο που βγηκα στην παλια εθνικη η μοτο δεν εδινε οπως την ηξερα. πειστικα λοιπον οτι ο τροπος κανει την διαφορα. απο εκει και περα ειναι περισοτερο δικο μας το θεμα και λιγοτερο της μηχανης.
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον! Η εμπειρία σου μου είναι πολύτιμη μιας και δεν έχω ιδέα από ταξίδια με μότο!

  14. #44
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Καβαλήστε τη μηχανή σας, βγείτε στο δρόμο και μη το πολυψάχνετε. Οι μηχανές μιλάνε και λένε τι μπορούν και πόσο. Βέβαια αυτό που λένε εξαρτάτε απ' τη διάθεσή σας, αλλά αυτό δεν θα το καταλάβετε αμέσως.

    Η δική μου πάντως δεν έχει κουραστεί ποτέ πριν από μένα όσο φορτωμένη κι' αν ήταν, σε ότι συνθήκες κι αν την οδηγούσα.

    Και βγάζει μόνο 44 μουλάρια.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια στην επιλογη 50αριου
    από billakos17 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2012, 11:52
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 13:22
  3. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 07:26
  4. Βοηθεια στην Επιλογη ..
    από garfs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 21:21
  5. Βοήθεια στην επιλογή enduro.
    από nonamed στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2009, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF