Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Αγορά Scooter

  1. #16
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manag Προβολή μηνύματος
    Θεωρείς ότι είναι τόσο σημαντικό για έναν νέο οδηγό;
    Οπως ηδη ειπωθηκε κανει μεγαλη διαφορα το ABS, ακομη και αν δεν εισαι απειρος.

    Αν υπολογισεις το κοστος των πλαστικων που χρηζουν αλλαγης με μια απλη χαζοπτωση ισως ειναι και μεγαλυτερο απο την διαφορα που θα δωσεις για να παρεις ενα μοντελο με abs. Οι μικροι τροχοι και η κακη πληροφορηση του μπροστα τροχου που συνηθως εχουν τα σκουτερ, σε κανουν να χανεις το μπροστα για πλακα. Ενα παραπανω για καποιον που βρισκεται σε βρεφηκο σταδιο απο θεμα εμπειριας σε 2τροχο.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Επισεις να υπολογιζεις αλλαγη ιμαντα κινησης και μπιλιες περιπου καθε 30.000χλμ.
    Ειναι ενα κοστος αρκετα πιο πανω απο μια παπια.
    Ναι αλλα και παλι χαμηλοτερο απο το κοστος ενος 600 (οχι σκουτερ).
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  2. #17
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Και σε συγκριση με ενα busa ειναι πολυ φτηνοτερο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    egw_o_idios mode on
    Busa 1999 nitro me 2500 kai katharises apo entero mexri moyxritsa
    egw_o_idios mode off

  4. #19
    Aν θες οικονομία δες τα μοντέλα της Συμ

    Joyride 200
    citycom 300
    GTS 250
    και αν σε παίρνει .. το GTS 300 που είναι και το καλύτερο .

    Κοίτα χαρακτηριστικά τους και ψαξτο .

    Το SH της HONDA ειναι το καλύτερο , αλλά τα απο πάνω υπερτερούν σαν εργαλεία (χωροι κτλ) .

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τα παπια ειναι ασυναγωνιστα σε οικονομια
    τα μεσαια σκουτερ σε συντηρηση επισκευες καταναλωση βλαβες ειναι πισω ακομα και απο μεσαιες μοτοσυκλετες τυπου xt transalp kle f650 κι ενα σωρο αλλες
    το μονο που κανουν καλυτερα ειναι η προστασια απο νερα στα ποδια και η ευκολια λογω ελλειψης συμπλεκτη (αν και οποιος οδηγησε με συμπλεκτη 2-3 μερες δεν ξαναπαραπονεθηκε ποτε γι αυτον)

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα και παλι χαμηλοτερο απο το κοστος ενος 600 (οχι σκουτερ).
    Όχι απαραίτητα. Εμένα σε καμμία περίπτωση δεν είναι οικονομικερο από το CBF 600 π.χ. στη συντήρηση (ούτε στα καύσιμα υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά).

  7. #22
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Όχι απαραίτητα. Εμένα σε καμμία περίπτωση δεν είναι οικονομικερο από το CBF 600 π.χ. στη συντήρηση (ούτε στα καύσιμα υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά).
    Αναφερομαι στην κατηγορια των σκουτερ 250-350. Εννοειται πως θα ειναι καριβοτερα απο παπια στη συντηρηση, αφου τα παπια εχουν λιγο ακριβοτερη συντηρηση απο ποδηλατο. Αλλα οταν ενα σκουτερ παιζει στα 2 λιτρα χαμηλοτερη καταναλωση, μιση τιμη σε λασχτιχα, μιση ποσοτητα λαδιου, 1 κυλινδρος κλπ σε σχεση με ενα 2κυλινδρο (μην πω 4κυλινδρο που ξεφευγει) 600, τοτε ενας ιμαντας και ραουλα μια φορα στα 2-3 χρονια δε κανουν και τοσο μεγαλη διαφορα, που στο κατω κατω και η μηχανη θελει αλυσογραναζα.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  8. #23
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Αναφερομαι στην κατηγορια των σκουτερ 250-350. Εννοειται πως θα ειναι αΚριβοτερα απο παπια στη συντηρηση, αφου τα παπια εχουν λιγο ακριβοτερη συντηρηση απο ποδηλατο. Αλλα οταν ενα σκουτερ παιζει στα 2 λιτρα χαμηλοτερη καταναλωση, μιση τιμη σε λασχτιχα, μιση ποσοτητα λαδιου, 1 κυλινδρος κλπ σε σχεση με ενα 2κυλινδρο (μην πω 4κυλινδρο που ξεφευγει) 600, τοτε ενας ιμαντας και ραουλα μια φορα στα 2-3 χρονια δε κανουν και τοσο μεγαλη διαφορα, που στο κατω κατω και η μηχανη θελει αλυσογραναζα.

    τα ειπες ολα
    δεν μπορω να καταλαβω την σκουτεροφοβια μερικων και τον μυθο περι αυξημενων εξοδων σχετικα με μια μοτο.Η μηχανη 250-600 κυβικα θελει καθε 20-25 χιλ χλμ .αλυσιδογραναζα 100-200 ευρω με την τοποθετηση
    Στα συγχρονα σκουτερ 250-400 cc καθε 24-40 χιλ χλμ θελεις ιμαντα απο 60-140 ευρω με τοποθετηση.Ομως ουτε λαδωνεις καθε 50 χλμ ουτε λαδωνεσαι κλπ.Στα σκουτερ θελεις 0,9 εως 2 λιτρα λαδι στις μοτο Θελεις τα διπλα.Στα λαστιχα τα διπλα λεφτα στα μπουζι τα διπλα εως τετραπλα.Που ειναι λοιπον η οικονομια?? Ασε το βρεξιμο και το λερωμα ,ασε οι χωροι ασε η προστασια απ το κρυο τον χειμωνα κλπ.
    Θα μου πεις η μοτο εχει καλυτερο κρατημα στο δρομο.ΚΑΙ απαντω Για τον μεσο αναβατη που ειναι το 99 τοις εκατο η διαφορα ειναι αμελητεα σε κανονικες συνθηκες .Τωρα σε πεσιμο κλπ ισως ειναι πιο ακριβο το κοστος αλλα κανεις δεν αγοραζει μηχανη σκεφτομενος οτι θα πεσει.Για μενα που ειχα σκουτερ και εχω μηχανη πιστευω οτι ΣΑΝ ΕΡΓΑΛΕΙΟ το σκουτερ υπερτερει.ΤΕΛΟΣ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω επαθα σκουτεροφοβια μια φορα που επαθε γνωστος μου πισω λαστιχο κι επρεπε να λυθει το μισο μηχανακι για να το φτιαξει και δε μιλαω για τα πλαστικα

  10. #25
    Τα sym μην τα φοβασαι απο θεμα μηχανης.Eτυχε να παρω το πρωτο μου sym super duke 125 γυρω στο 2000 και εχουμε στην οικογενεια κι αλλα οπως joyride 200.Το δικο μου το gts250i το πουλησα προπερσυ.Περαν της σωστης συντηρησης και της βενζινης δεν ζητησαν τιποτα.
    Ειναι ενα ''κλικ'' πιο κατω σε ποιοτητα πλαστικων και κατασκευης απο yamaha,honda,piaggio αλλα αξιζει η διαφορα που γλιτωνεις απο την τιμη.
    Οτι και να αποφασισεις μην κανεις το λαθος και παρεις σκουτερ με μικρο τροχο!!!!! (το ειπε και καποιος αλλος φιλος νομιζω παραπανω)
    Με το gts καταλαβαινα και την παραμικρη λακκουβιτσα να με κοπαναει την ραχοκοκκαλια,ασε που ειναι μειον και στο φρεναρισαμα,στριψιμο κ.τ.λ.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Κι εγώ που τώρα έχω 3 1/2 χρόνια ένα SH300 με ABS έχω να πω τα καλύτερα λόγια. Δε συγκρίνεται με παπί, σε ασφάλεια και επιδόσεις. Μόνο ουσιαστικό μείον η τιμή και οι μικροί αποθηκευτικοί χώροι. Μακροπρόθεσμα νομίζω η τιμή αγοράς αντισταθμίζεται με την αξιοπιστία και την υψηλότερη τιμή τυχόν μεταπώλησης.

  12. #27
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Να σας πω μια πολυ απλη λυση για τα πλαστικα μετα απο πτωση;;;;


    ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ!!! ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΜΕΝΑ!!!!!
    Τι θα γινει δηλαδη;; Θα σε κοιταν με οικτο;;;
    Δεν σπανε τοσο ευκολα και αν σπασουν υπαρχει και παλι φθηνη λυση και λεγεται ταϊραπ!
    Αυτα σε περιπτωση που θες το σκουτερ για εργαλειο δεν σε πολυνοιαζει η εμφανιση.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #28
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Να σας πω μια πολυ απλη λυση για τα πλαστικα μετα απο πτωση;;;;


    ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ!!! ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΜΕΝΑ!!!!!
    Τι θα γινει δηλαδη;; Θα σε κοιταν με οικτο;;;
    Δεν σπανε τοσο ευκολα και αν σπασουν υπαρχει και παλι φθηνη λυση και λεγεται ταϊραπ!
    Αυτα σε περιπτωση που θες το σκουτερ για εργαλειο δεν σε πολυνοιαζει η εμφανιση.
    Αυτο μονο σε περιπτωση που εχεις παρει αποφαση οτι θα πεθανει μαζι σου.
    Γιατι αν θες να αλλαζεις οχημα ανα μερικα χρονια απλα δεν παιζει σαν σεναριο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #29
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Γιατι ρε συ Τεο;; Αμα θελησεις να το πουλησεις τα αλλαζεις.
    Ουτως ή αλλως απο την πτωση θα χασεις λεφτα, ειτε τα δωσεις ειτε οχι, καποια στιγμη.
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα Scooter
    από thomass στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2018, 07:18
  2. Αγορα scooter λογω κλοπης του παλιου
    από james9 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2009, 11:36
  3. Αγορά scooter
    από erefer στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2008, 17:19
  4. Αγορά scooter
    από daisy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 14:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF