Σελίδα 2 από 42 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 622

Θέμα: Sos ψυχολογικά με τα ηλεκτρικά,Υποψιάζομαι μπινια απ τα μαστορια

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Φίλε Dalton το μηχανάκι σου έχει πρόβλημα στον γωνιακό ανορθωτή, είναι το εξάρτημα κάτω από το δεξί φέρινγ σε μέγεθος μισού πακέτου τσιγάρων. Ήταν συνηθισμένο πρόβλημα σε αυτά τα μηχανάκια και δίνει ρεύμα εναλλασσόμενο όταν το μηχανάκι είναι υπό κλίση. Παρατήρησε πως τις μεγαλύτερες "κόμπλες" θα στις κάνει όταν γέρνει το μοτόρι. Σου προτείνω ή να τον αλλάξει ή που θα τον ανοίξεις να αντικαταστήσεις το παλμικό ρακόρ (ένα σκατουλάκι είναι το βρίσκεις εύκολα) Σε αντίθετη περίπτωση κάνε ότι σου λέει ο catmaster!

  2. #17
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    στα ψηλά γτ ρεραρει?

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Γωνιακός ανορθωτής ή μισό πακέτο τσιγάραΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gwniakos anorthoths h miso paketo tsigara.jpg 
Προβολές:	407 
Μέγεθος:	76,1 KB 
ID:	324076 παλμικός ανορθωτής ή σκατουλάκι Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	palmiko rakos h skatoulaki.jpg 
Προβολές:	406 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	324077

  4. #19
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    ????

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Σε πειραζω βρε φίλε Dalton, δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα, λέξεις και εξαρτήματα της φαντασίας μου σου παραθέτω. Μη νευριάζεις απλά όλοι σου λέμε πως και αυτό που περιγράφεις (μιας που δε ξέρεις και δεν είναι κακό να μη ξέρεις κακό είναι να θέλεις να κάνεις κάτι που απαιτεί γνώση που δεν έχεις) αλλά και το σκάλισμα που κάνεις είναι σα να χορεύεις το χορό της βροχής και να θέλεις να βρέξει... Πρέπει να το πας σε μάστορα, πήρες μια μηχανή αρκετά παλιά και σίγουρα τα ηλεκτρικά της θα έχουν τα ζητήματα τους.Τα λεφτά ναι είναι πρόβλημα αλλά αν δε τα ρίξεις μηχανή ΔΕ θα έχεις !!! Αν πάλι πιστεύεις πως μπορείς να κάνεις κάτι ακολούθα αυτό που σου λέει ο catmaster.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dalt0n Προβολή μηνύματος
    ...αύριο πρέπει να διανυσω μια απόσταση περίπου 25 χιλιόμετρα να πάω και άλλα τόσα να γυρίσω...Θα τα καταφέρω η θα μείνω στις ερημιές??
    άμα δεν σβήσεις το μηχανάκι ...

  7. #22
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    το μηχανάκι φενεται οτι εν κίνηση με καμία 80αρια χλμτρα δν έχει θέμα...να το επιχειρήσω να πάω αύριο??

  8. #23
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    αν το σβήσω το βάζω σκαστό σε κατηφόρα

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω καταλαβα:
    το μηχανακι μενει απο ρευμα (πηνια-ανορθωτης)
    τωρα εχει πανω ανορθωτη που <<ταιριαζει>>
    οι φισες μπορουν να μεινουν ξεσυνδετες αλλα δεν κουμπωνουν λαθος
    ενα μονιμα αναμενο φλας δειχνει βραχυκυκλωμα (που ενδεχεται να αδειαζει την μπαταρια εν σταση)
    προσωπικα δεν θα το κινουσα γιατι μπορει να σκοτωνα την μπαταρια και στη χειροτερη αν εχει πχ λιωσει η φισα των πηνιων κινδυνευει να λαμπαδιασει
    θα ψηφιζα ανορθωτη αλλα με μπερδευει η καμμενη ασφαλεια και το αναμενο φλας
    η πρωτη κινηση ειναι να μετρηθει η ταση της μπαταριας σβηστη, αναμμενη και με φωτα και ελεγχος με αμπερομετρο για διαρροη
    μετα βλεπουμε...........

  10. #25
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    Χμμμ..αν υποθέσουμε πως είναι ανορθωτής (τα πηνία είναι κοπλε) και έχουμε και βραχυκύκλωμα ...θα μπορέσω να κάνω τη διαδρομή αύριο?

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dalt0n Προβολή μηνύματος
    αφήστε τα περί ανέμων και υδάτων και δώστε καμία απάντηση για το αν θα μείνω αύριο.....
    Και θα μεινεις αυριο και τα ματια θα της βγαλετε και θα πληρωσεις στο τελος και τον μαστορα.



    Πηγαινε στον μαστορα να τις ριξει μια ματια,γιατι φοβαμαι οτι εχει αρκετα θεματακια η μηχανη και θα σε ταλαιπωρησει.

  12. #27
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    ας υποθέσουμε ότι το παιδί δν μου έκανε πουστιά και ο ανορθωτής είναι μια χαρά,το ίδιο και τα πηνία....απλά έχουμε μια πεθαμένη μπαταρία που πιθανόν να οφείλεται σε κάποιο βραχυκύκλωμα(π.χ στο μόνιμα αναμμένο φλας)...Είναι φυσιολογικό να ρεταρει στις υψηλές στροφές (κοντά στα 100χλμ/ωρ) λόγο ξεφωρτιστης μπαταρίας???

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    φιλε DALTON,σου μιλαει ενας ανθρωπος που εχει μεινει ουκ ολιγες φορες σε ερημιες λαγκαδια εθνικες οδους και τα τοιαυτα με παλιο μηχανακι.
    Αν δεν την εχεις εμπιστοσυνη μην τη παρεις.
    αν παρολα αυτα αποφασισεις να τη παρεις οργανωσου(σοβαρα ομως...)με κανενα κινητο και κανενα νερο.
    οσο αφορα τη βλαβη,κανεις δε μπορει να δωσει διαγνωση εξ αποστασεως.Σε καταλαβαινω οτι δεν παιζουν φραγκα (ποιος εχει....) οποτε η μαζευεις για να πας σε ενα μαστορα (οπου αν σου τα κανει σκατα τουλαχιστον θα εχεις καποιον να κυνηγας ) παρα να φωναζεις το γνωστο γνωστου και να βασανισεστε..
    τωρα αν ρεταρει στα ψηλα..τουλαχιστον εμενα οταν εμεινα απο ανορθωτη μου εκανε απιστευτα ρεταρισματα που κοντευαν να με ριξουν απο τη μηχανη .
    γνωμη μου ειναι να μη τη παρεις...
    τωρα που σκεφτομαι τα δικα μου πλακα ειχε...αλλα τοτε νομιζω οτι απο θαυμα δε βρεθηκα σε καμμια φυλακη απο καμμια απερισκεψια απο τα νευρα...

  14. #29
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Προφανως εχεις βραχυκυκλωμα και λογικο να ρεταρει αφου μενει απο ρευμα.

    ΠΑΤΕΝΤΑ -και οχι λυση-

    Βρες και βγαλε την ασφαλεια του φλας να σβησει.
    Αν δεν την βρεις βγαλε το φις απο το φλασερ.Ενα στρογγυλο αλουμινενιο κυλινδρακι ειναι κατω απο το πλαινο πλαστικο συνηθως.
    Βαλε ενα αμαξι διπλα και ακουμπα τα καλωδια μεταγγισης ρευματος θετικο με θετικο και αρνητικο με αρνητικο στην μπαταρια σου να παρει λιγο βολταζ.
    (οπως οταν δεν εχεις μπαταρια ή εχεις μεινει)

    Κανε μια μεγαααλληηη βολτα 50χλμ τουλαχιστον.
    Αν το μηχανακι δουλευει καλα, εχεις προβλημα με το κυκλωμα ή διακοπτη των φλας.
    Αν οχι εχεις θεμα σε πηνια/ανορθωτη.

    Αν το μηχανακι δουλευει καλα ΔΕΝ σημαινει οτι το εφτιαξες απλα οτι πλεον ειναι χρησιμοποιησημο ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ.
    Καλη τυχη.

  15. #30
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    χθες το βράδυ συνηδειτοποιησα πως δν έχω καθόλου φώτα-φλας...μάλλον η φισα που ντεμεκ έβγαλε γτ δν φόρτιζε η μπαταρία είναι απ τα φώτα.....έχω ξεχάσει να αναφέρω πως ο συγκεκριμένος κύριος είναι μηχανικός αυτοκινήτων και ασχολείται και με ηλεκτρικά,δουλεύει στο σπίτι και μου πήρε 30 ευρώ για την αλλαγή του ντεμεκ ανορθωτή,και 50 μου ζήτησε για τον ανορθωτή

Σελίδα 2 από 42 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2013, 09:29
  2. Η παπια εχει προβλημα με τα ηλεκτρικα...
    από Panos1313 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2011, 15:34
  3. Πρόβλημα με τα ηλεκτρικά
    από psbabilh στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 09:29
  4. CBF-250 προβλήματα με τα ηλεκτρικά
    από ale3andro στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF