Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Aγορά Μτχ/ης μοτό απο έκθεση,δόσεις-εξοδα κλπ

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CustomBoy Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρεα...

    λόγω του οτι ειμαι στην αναζήτηση το τελευταίο διάστημα για κάτι οικονομικό ,για να μπορώ να μετακινουμαι στη σχολή μου και γενικώς,βλέπω γενικώς αγγελίες,αλλα τελευταία κατέληξα κάπου οπου τα λεφτα ειναι λίγα και το μηχάνημα τα αξιζει (το ειδα-καβαλησα και απο κοντα) μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες...

    Η αγορά αφορά μηχανη απο γνωστή εκθεση στην καλλιθέα οπου ειχαμε την εξης κουβεντα

    Μηχανη-> τιμη αγγελίας στο car.gr 550ε

    Παω απο κοντα,βλέπω τη μηχανη,μιλαω με τον ανθρωπο εκει μου λεει ''η μηχανη ειναι στα 500ε''

    μιλήσαμε για διακανονισμό με δόσεις μου εξηγησε τι χρειάζεται,τον ευχαρίστησα,φευγει, Δεν περνάει 1 λεπτο ξαναβγαινει λέγοντας μου το εξης

    ''ξεχασα πως δεν γινεται διακανονισμός,γιατι η τράπεζα δικαιολογεί μοτο με αδεια μετα το 2000 μονο''


    τρώω το πρωτο χαστουκι+ξενερωμα...



    επανέρχομαι και με τον πατέρα μου να την ελέγξουμε παρέα την επομενη μερα,και ειμαστε στα χαρτιά μπας και το προχωρήσουμε...
    ο πωλητής εχει μια μηχανη,αγορασμένη (προφανώς) απο αλλον ιδιώτη,με τιμη στα 500ε και μας λέει το εξης...500ε + 100 τα εξοδα μεταβίβασης, 600συνολο!!!!

    ''γιατι τόσο πολυ?"

    "γιατι μας υποχρεώνουν να μεταβιβασουμε απο τον πωλητη πρώτα σε εμάς,και μετα σε εσάς"



    εν τέλει ξενέρωσα παρα πολύ και έφυγα,και προσπαθώ να δώ πως και τι μπορεί να γίνει...ήξερα οτι οι μεταβιβάσεις μοτο κυμαινονται στα 40ευρω μεχρι 400κυβικά...

    Eίμαι τόσο λάθος ή προσπαθουν να με πιάσουν κορόιδο?

    Το μηχανάκι το θέλω,αλλα επειδή κολλάω στα λεφτα,δεν ξερω τι μπορώ να κάνω...κυρίως με σκότωσαν τα 100ευρω για τη μεταβίβαση...συμφωνα με αυτα π μ ειπε ο father,στην εκθεση πληρώνεις μονο απο αυτους σε σένα...


    Για βοηθήστε μπας και βγέι ακρη...
    Καταρχήν εσένα σαν αγοραστή σε βαραίνει μόνο η μεταβίβαση προς εσένα, ότι άλλο χρειάζεται παραπίσω βαραίνει τον πωλητή και θα έπρεπε να το έχει συμπεριλάβει στην τιμή.
    Εγώ από αυτό και μόνο θα την έκανα με ελαφρά γιατί ξεκάθαρα πρόκειται για λαμόγιο, με ότι αυτό συνεπάγεται για το μηχανάκι που πουλάει.
    Ειδικά αν είναι ο γνωστός και μη εξαιρετέος "έμπορας" της κακιάς ώρας, μακριά και αλάργα. Ψάξου λίγο στο νετ και θα καταλάβεις τι εννοώ...
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Δε ρίχνεις και μια ματιά στις αγγελίες πχ. καρ, χε κτλ, μήπως παίζει απευθείας αγγελία από τον κάτοχο;
    Και για αυτούς που λένε πως δεν παίζει μοτό στα 500, εγώ λέω πως κάνουν λάθος. Μια χαρά 250αράκια βρίσκεις σε αυτά τα λεφτά. Οκ, παλιά. Αλλά τσουλάνε χωρίς προβλήματα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Ειδικά αν είναι ο γνωστός και μη εξαιρετέος "έμπορας" της κακιάς ώρας, μακριά και αλάργα.
    Αυτο προσεξε το..

    Αν ειναι αυτος που πουλαει βύνη μακρια...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    μηχανακι που πουλαει ΕΜΠΟΡΟΣ 500 ευρω ειναι ο ορισμος του ρημαδιου
    ειναι βεβαιο οτι ο πρωην ιδιοκτητης το ειχε για πεταμα και το εκανε ανταλλαγη για εναν τενεκε φετα (μικρο)

  5. #20
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Δε ρίχνεις και μια ματιά στις αγγελίες πχ. καρ, χε κτλ, μήπως παίζει απευθείας αγγελία από τον κάτοχο;
    Και για αυτούς που λένε πως δεν παίζει μοτό στα 500, εγώ λέω πως κάνουν λάθος. Μια χαρά 250αράκια βρίσκεις σε αυτά τα λεφτά. Οκ, παλιά. Αλλά τσουλάνε χωρίς προβλήματα.
    Αυτό που λέει ο φίλος
    Μήπως υπάρχει αγγελία από τον κάτοχο?
    Η Μοτο έχει πινακίδα

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    το ειδα αργα. και πλεον εχει παει αλλου η κουβεντα.
    αλλα ας το πω γιατι κανεις δεν απάντησε.
    550€ λεει η αγγελία.. οι έμπορες συνηθως σε μια αγγελία λενε οτι θελουν οι αλλοι βαζουν 1€!!! κανει 1€ ? οχι..
    σε ειδε μαγκα? σε γουσταρε? ειναι η μαλακια που τον δερνει? οπως θες πεστο. η τιμη ειναι 500 για εσενα.(μπορει και για ολους τους αλους)
    τι ειναι τα 100 ευρο? ειναι 39€ η μεταβίβαση στο υπουργείο , τα τρέχοντα τέλη κυκλοφορίας 22€ ή 55€ (γιατι η εμπορες οταν έχουν ενα μηχανάκι δεν ειναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν τελη) και τελος , για την "διεκπεραίωση" γιατι εσυ πας μονο σε ενα κεπ του κανεις την εξουσιοδοτηση και αυτος σε 2 μερες σου φερνει την προσωρινή άδεια και την μηχανή αφου του δωσεις το υπόλοιπο ή ολο το συμφωνηθέν ποσο. δεν τρέχεις σε υπουργεία και μαλακίες.
    υπάρχουν και γενικά διεκπεραιωτες αυτος πχ χρεώνει 20€

    οσο για το τι μπορει να χρειαστεί μια μεταχειρισμενη μοτο οσο αψογη και να ειναι, ειναι παρκαρισμένη στο μαγαζι x καιρο.. δεν ξερεις κανεις δεν ξερει. λάστιχα πες κοιτας ημερομηνία και ειναι οκ. οποτε με το που την παίρνεις πας για λαδια+φιλτρο (και τακακια να πω?.)

    πατε τωρα στο αλλο και διευκρινίζω οτι δεν περνω το μέρος κανενός έμπορα. ΑΛΑ δεν μπορουμε να λενε πραγματα στο αερα.
    Εγω πήρα μοτο απο τον χ εμπορα και ηταν γαματη. ειναι αυτο αποδεικτικο για τον χ εμπορα?

    οκ σε καπιους εκατσε σκαρταδουρα, οκ οι εμπορες γυρνανε τα κοντερ.. ξερω και ιδιωτη που το εκανε.. πούλησα ενα κοντερ σε εναν τυπο με κλε με 25000χλμ και 3 μερες μετα ειδα να πουλαει το κλε ( εκεινο που ειχε ερθει να παρει το κοντερ) και να λεει οτι η μοτο εχει 25000χλμ γιατι κυκλοφορούσε μονο καλοκαίρια. δεν μπορεις να εμπιστευτείς κανένα. ελενχεις και ξερεις τι σου γινετε..

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Είναι κρίμα που όταν είμαστε νεοι δεν ακούμε την πείρα των μεγαλυτερων. Αλλά έτσι κι αλλιώς όλοι το έχουμε κάνει ρε φίλε κ ποιος είμαι εγώ να σε κρίνω.

    Με το καλο να μαζέψεις τα χρήματα λοιπόν κ καλούς δρόμους να έχεις

  8. #23
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μηχανακι που πουλαει ΕΜΠΟΡΟΣ 500 ευρω ειναι ο ορισμος του ρημαδιου
    ειναι βεβαιο οτι ο πρωην ιδιοκτητης το ειχε για πεταμα και το εκανε ανταλλαγη για εναν τενεκε φετα (μικρο)
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Τι γελάς ρε;

    Έχεις δει πόσο κάνει ένας μικρός τενεκές φέτα;;;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τι μηχανή είναι?
    Sent from me using a computer.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    καλησπέρα....ειναι kawasaki klr 250 μοντέλο του 92 ...ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και καλους δρόμους να εχουμε

  12. #27
    Ο Έχων το Γκάζι..... Το avatar του/της ypapadio
    Εγγραφή
    24/02/2013
    Μηνύματα
    102
    Η εξουσιοδότηση δν σημαίνει διπλή μεταβίβαση!!!
    Με την εξουσιοδότηση ο προηγούμενος ιδιοκτήτης εξουσιοδοτεί το Χ πρόσωπο να πραγματοποιήσει την μεταβίβαση στον οποιοδήποτε νέο αγοραστή αντί αυτού. Όποτε κακώς σου "ζητά" διπλή μεταβίβαση αν σου την ζητά! Τώρα αν χρεώνει τον δικό του κόπο για την διεκπεραίωση της μεταβίβασης ειναι άλλο καπέλο!!!

    Εγω πάντως θεωρώ πως η δήθεν έκπτωση των 50€ που σου έκανε στην αρχή, την ξαναπαίρνει μέσω αυτού του τρικ!!!

    XR 600αρι! Μαρσάρ, σπινιάρ, σουζάρ απ'το Κοκάρ στο Μαλαγάρ!!!

  13. #28
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CustomBoy Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα....ειναι kawasaki klr 250 μοντέλο του 92 ...ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και καλους δρόμους να εχουμε
    Ωχ........ Shooter που εισαι;
    Ουτε μηνα δεν ειχα το Klx και εκαψε τα παντα, μεχρι μοτερ βαρεσε.....
    Και ακομα ψαχνω ηλεκτρονικη και εκανα πατεντα με παπιου να κυκλοφορω.....
    Ρωτα τον shooter ποσο καιρο ψαχναμε και ψαχνουμε ακομα ανταλλακτικα. Υποψιν το μηχανακι ηταν οκ. (Η ετσι φαινοταν, οτι σας βολευει) Απλα πεθανε στα χερια μου.....

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Εισαγωγη μοτο απο ΕΕ
    από panosrs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2009, 19:44
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 00:23
  3. ΑΓΟΡΑ ΜΟΤΟ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ????
    από alex-varadero στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 18:20
  4. εκτελονισμο μοτο απο ΗΠΑ
    από ducatigirl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 22:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF