Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: 2 μοτο

  1. #16
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Κανονικά, τη δηλώνεις. Κανονικά λέω. Αν διαβάσεις τον κωδικό 719-720 που επισύναψα πάνω, είναι προφανές πως δεν αφορά μονο καινούργιες αλλα και μεταχειρισμένες μοτό/ΙΧ.

    Τώρα, αν δε τη δηλώσεις, δε ξέρω απο που θα τη βρούνε. Μάλλον ΔΕ θα τη βρούνε.

    Στην Ελλάδα μέχρι πριν δυό χρόνια, κουκουρούκου ποσά να έβαζες ως μισθό και παρακράτηση και ουτε αυτό καν καταλαβαίνανε ή διασταυρώνανε. Τώρα αλλάζουνε ραγδαία αυτά τα πράγματα... Ηδη και το προφανές παράδειγμα είναι η μισθοδοσία πάλι, δε βάζεις μόνος τα ποσά, τα φέρνουνε από τα στοιχεία που στέλνει η εταιρεία που δουλεύεις. Σε 10 χρόνια θα διασταυρώνουνε τα πάντα. Στη μεταβίβαση, δε δηλώνεις ΑΦΜ στο Υπουργείο/Κεπ; (Δε ξέρω, ρωτάω)

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    την αγορα μεταχ. ομως δεν την δηλωνεις ουτε σαν αγορα!σωστα?
    Δηλωνεις και την αγορα και την πωληση,με υπευθυνες δηλωσεις πωλητη και αγοραστη.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    στο μεταχειρισμενο μπορεις σε συννενοηση με τον αλλον (ειτε αγοραζεις, ειτε πουλας) να βαλετε ιδιο ποσο (πλασματικο) και ουτε γατα ουτε ζημια...
    π.χ. αγοραζεις busa με 8 χιλιαρικα και δηλωνετε και οι 2 οτι ο ενας εδωσε 400€ και ο αλλος ελαβε 400€...
    και ουτε μπορει να σου πει κανενας εφορας οτι αφου στο car π.χ. εχει 8000 μεση τιμη το συγκεκριμενο μοντελο, γιατι εσυ πουλησες (ή αγορασες αντιστοιχα) με 400...
    -"τοσο ηθελα, τοσο πουλησα/αγορασα"...

  4. #19
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    στο μεταχειρισμενο μπορεις σε συννενοηση με τον αλλον (ειτε αγοραζεις, ειτε πουλας) να βαλετε ιδιο ποσο (πλασματικο) και ουτε γατα ουτε ζημια...
    π.χ. αγοραζεις busa με 8 χιλιαρικα και δηλωνετε και οι 2 οτι ο ενας εδωσε 400€ και ο αλλος ελαβε 400€...
    Εκτός βέβαια και αν ο άλλος θέλει να αγοράσει καινούργιο οπότε τα 8 χιλιάρικα τα χρειάζεται για να καλύψει το τεκμήριο της αγοράς...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    παιδια εγω οταν αγορασα την δικη μου 12.000 μεταχ. με πηρε ο αλλος τηλ να του κανω υπευθυνη δηλωση που λετε για την δηλωση!του ειπα δεν του δινω τιποτα γιατι τη μηχανη δεν τη δηλωνεις!αν θελει να του δωσω για ολο το ποσο να μου πληρωςει την εφορια που θα μου προκυψει!εννοειται πως δεν με ξανα πηρε τηλεφωνο!απο οσο ξερω,και στις καινουργιες το ιδιο ισχυει!οι αντιπροσωπειες δεν δηλωνουν σε ποιον την πουλησαν για να εχει υποχρεωση να τη δηλωσει ο αγοραστης!ΑΝ την βαλεις στην φορολογικη σου δηλωση την αγορα της καινουργιας θα πληρωσεις ποθεν εσχες,αλλα κανεις δεν σε υποχρωνει να την βαλεις!σαν να λες πηγα πηρα καλτσες 10000 και πηρα τις αποδειξεις και τις δηλωσα σαν εξοδο μου!
    οπως λετε παραπανω αν δεν την δηλωσεις δεν θα την δουνε πουθενα,καινουργια και μεταχειρισμενη...
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 09/10/2014 στις 22:15.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Εκτός βέβαια και αν ο άλλος θέλει να αγοράσει καινούργιο οπότε τα 8 χιλιάρικα τα χρειάζεται για να καλύψει το τεκμήριο της αγοράς...

    ναι, ενταξει...και ο αγοραστης παιζει να θελει να ξεπλυνει χρημα...
    τι μας νοιαζει εμας αμα οι 2 συμφωνησουν στο ποσο?

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    παιδια εγω οταν αγορασα την δικη μου 12.000 μεταχ. με πηρε ο αλλος τηλ να του κανω υπευθυνη δηλωση που λετε για την δηλωση!του ειπα δεν του δινω τιποτα γιατι τη μηχανη δεν τη δηλωνεις!αν θελει να του δωσω για ολο το ποσο να μου πληρωςει την εφορια που θα μου προκυψει!εννοειται πως δεν με ξανα πηρε τηλεφωνο!
    ξερεις βεβαια οτι αν αυτος δηλωσει κανονικα την πωληση που εκανε, εσυ θα τρεχεις να αποδειξεις που βρηκες τα 12 χιλιαρικα...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    και γιατι να λεει αληθεια αυτος?τα χρηματα δεν φανηκαν σε καταθεσεις!σε μετρητα στο χερι του τα εδωσα...μου την χαρισε θα πω εγω...ασε που για να τα δηλωσει πρεπει να εχει υπευθυνη δηλωση μου οτι πραγματικα εδωσα το ποσο που λεει...δεν δηλωνει ο καθενας οτι γουσταρει!κανονικα αυτος θα εβαζε στην δηλωση του δικη μου υπευθυνη δηλωση και εγω στην δικη μου δικη του με το ιδιο ποσο...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    και γιατι να λεει αληθεια αυτος?
    αυτο να το πεις στον εφορα, οταν θα σ'εχει στο γραφειο του για να του εξηγησεις πως και με τι ποσο μεταβιβαστηκε η μηχανη απο τον Χ σε 'σενα...
    αν αυτος δειξει και ενα αποδεικτικο τραπεζας την ιδια μερα που εγινε η μεταβιβαση με καταθεση 12.000€, αρχισε να κανεις τον γατο στα κεραμιδια...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    σου λεω εγω του τα εδωσα τα λεφτα στο χερι και οχι μεσω τραπεζας!τωρα σου ξαναλεω γιατι δεν το καταλαβες,οταν λεμε ο πωλητης να δηλωσει την πωληση δεν παει και λεει εγω πουλησα την μηχανη μου τοσο και τελος!ΑΛΛΑ του δινω ΕΓΩ μια υπευθυνη δηλωση οτι ναι,εγω ο ταδε με αφμ ταδε αγορασα απο τον ταδε την μηχανη ταδε για το ταδε ποσο!ΑΥΤΗ την υπευθυνη δηλωση βαζει ως αποδεικτικο πωλησης!ΜΟΝΟ αυτο!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    και απο τοτε εχουν περασει 3 χρονια...μαλλον δεν μπορουσε να κανει τιποτα γιατι ο τυπος ηταν μεγαααααλο λαμογιο και αν μπορουσε σιγουρα θα εκανε...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #27
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ναι, ενταξει...και ο αγοραστης παιζει να θελει να ξεπλυνει χρημα...
    τι μας νοιαζει εμας αμα οι 2 συμφωνησουν στο ποσο?
    Οχι δε μας νοιάζει, φυσικά, αλλά νομίζω το επόμενο μήνυμα, του peterbmwrider, είναι ακριβώς η περίπτωση που λέω

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Οχι δε μας νοιάζει, φυσικά, αλλά νομίζω το επόμενο μήνυμα, του peterbmwrider, είναι ακριβώς η περίπτωση που λέω
    Σε εχασα ρε αδερφε μου...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Συναγερμός ΜΟΤΟ
    από smavrid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:05
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2003, 14:13
  4. Ιδρυση Νεασ ΛεσΧησ Μοτο...
    από parji στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:02
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF