Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Γνωμες για KTM Duke 390

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Olivia
    Εγγραφή
    15/07/2014
    Μηνύματα
    12

    Post Γνωμες για KTM Duke 390

    Καλησπερα παιδια. Εχω αποφασισει και το καλοκαιρι με το καλο, θα παρω το δουκα(επιτελους!!). Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει πολλα. Οπως οτι θα ειμαι συνεχως στο μηχανικο και οτι γενικα θα μου βγαλει πολλα προβληματα. Δεν λεω,οκ, με εχουν φοβισει λιγο ολα αυτα. Θελω να ξερω αν οντως ισχυει κατι τετοιο, και αν επισης καποιος απο εσας εχει εμπειρια γενικα με δουκα ή KTM. Επισης για γυναικα ειναι οκ ε; Και πρωτη μηχανη. Απο εμπειρια εχω αρκετη οποτε πιστευω θα μου ειναι παιχνιδακι.
    Φιλια!!!

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Απ ότι ξέρω μοιράζεται το ίδιο μοτέρ με το RC 390
    Που προέρχεται από τα χωματερα μοντέλα
    Με άλλο χρονισμο μπλα μπλα μπλα
    Αν το συντηρείς ευλαβικά και βάση μανιουαλ δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
    Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε
    Άντε και η ώρα η καλή

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Αντε με το καλο!!!
    Αν και θυμαμαι παλιοτερη συζητηση που δεν κατεληξε και πουθενα..
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141966

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    ωραιο μηχανακι. ιδανικο για πολη, πιστευω.

    κανε το ενα test ride Οταν ερθει η ωρα, κι αμα εχεις 5μιση χηνες το παιρνεις.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της Olivia
    Εγγραφή
    15/07/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Αντε με το καλο!!!
    Αν και θυμαμαι παλιοτερη συζητηση που δεν κατεληξε και πουθενα..
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141966
    Ναι ασε δεν εκατσε και καλυτερα! Εμενα με 125; Εμ οχι

  6. #6
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Πρωτο μηχανακι;

    Δεν ειναι σωστο να λες ψεματα '
    ,οντας καινουριο μελος.


  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Olivia Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια. Εχω αποφασισει και το καλοκαιρι με το καλο, θα παρω το δουκα(επιτελους!!). Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει πολλα. Οπως οτι θα ειμαι συνεχως στο μηχανικο και οτι γενικα θα μου βγαλει πολλα προβληματα. Δεν λεω,οκ, με εχουν φοβισει λιγο ολα αυτα. Θελω να ξερω αν οντως ισχυει κατι τετοιο, και αν επισης καποιος απο εσας εχει εμπειρια γενικα με δουκα ή KTM. Επισης για γυναικα ειναι οκ ε; Και πρωτη μηχανη. Απο εμπειρια εχω αρκετη οποτε πιστευω θα μου ειναι παιχνιδακι.
    Φιλια!!!


    Για την ώρα δεν έχει ακουστεί κάτι σοβαρό - βέβαια μην νομίζεις ότι έχει πουλήσει και πάρα πολύ στην Ελλάδα

    το έχει πάρει πελάτης μου για δεύτερο και τελικά αυτό χρησιμοποιεί και το άλλο έπιασε σκόνη

    καλό κράτημα και καλά φρένα πανάλαφρο μιλάμε είναι πούπουλο το μηχανάκι

    αναρτήσεις καλές αλλά σκληρές στο μαμά σετάπ κοπανάει στην πόλη

    το μείον του είναι ότι βράζει ζεματάει λέμε παντού όταν βγείς παραέξω είναι οκ αλλά μέσα στην κίνηση καίγεσαι

    άλλο μείον είναι ότι σκορτσάρει χαμηλά

    θέλει στροφές δεν δουλεύει με "μια κάτω" που λέμε άρα στην κίνηση ζορίζεται και αυτό και εσύ

    θέλει μόνο φούλ συνθετικό λάδι (αλλά παίρνει λίγο) που είναι λίγο ακριβότερο


    πήγαινε και ζήτα ενα test ride από την Ktm έχουν ένα (αν θυμάμαι καλά) στη Βουλιαγμένης

    αλλιώς ακόμα καλύτερα να βρείς κανένα γνωστό να το δεις

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Το μηχανάκι είναι super fun bike. Σα να οδηγείς ποδήλατο με γκάζι. Φρένα άψογα και κινητηράκι αρκετά σπιρτόζικο.
    Σε πρόσφατο test ride σε επαρχιακό ορεινό στροφιλίκι το είχα συνέχεια στα κόκκινα και όταν κατέβηκα είχα μείνει με το χαμόγελο για πολύ ώρα. Το μόνο πράγμα που δε μου έκανε καλή εντύπωση ήταν η ποιότητα του οργάνου που έχει καθώς και μερικά πλαστικούλια του που μοιάζουν ότι είναι india.

    Κατά τα άλλα, go for it and you will live it.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    652
    Κανένα update από κάτοχο μετά από μερικές χιλιάδες χλμ εχωμεν?

  10. #10
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    update απο κολητο που το εχει ενα χρονο και το παει ταπα.
    ουδεν προβλημα λεμε.
    ειναι το μικροτερο μηχανακι στην παρεα και του εχει πιει το αιμα-κυριολεκτω
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    εχω το 200αρι αλλα εχω ψαξει παρα πολύ και το 390 γιατι πρόκειται να δώσω το 200αρι για το 390.

    το 390 είναι ένα μηχανάκι που τα κάνει όλα. Γκάζι έχει καλύτερο απο μονοκύλινδρα 600άρια (τελική 180), φρενα καλά, πανάλαφρο, πολύ fun to drive, ακόμα και για χώμα κάνει με κατάλληλα λάστιχα. Κατανάλωση αστεία, καιει 4 λίτρα στα 100χλμ μεικτή χρήση, όσο σκούτερ δηλαδή με τα μισά άλογα.

    Προβληματα γενικά δεν έχει δώσει στα μοντέλα μετά το 2014. Τα πρώτα μοντέλα είχαν θεμα με διαρροές απο το τεπόζιτο και κολημένα μοτέρ απο θερμοκρασίες, επειδή δεν πήραν χαμπάρι οι ιδιοκτήτες διαρροή παραφλού απο την αντλία νερού ("έλα μωρέ χάλασε το όργανο και δειχνει τη θερμοκρασία στα κόκκινα"). Γενικά είναι ένα μοτερ που πρέπει να έχεις συχνά το νού σου σε σταθμη παραφλού και λαδιού.

    Οι περισσότεροι αναβάτες παραπονιούνται για ζέστη απο το μοτερ και αλλάζουν το βεντιλατερ με spal γιατι το μαμα κάνει ενοχλητικό θόρυβο. Ενοχλεί επίσης που δεν έχει αποθηκευτικούς χώρους (βαζουν σαμάρια ή τοp case)

    Αν προχωρήσεις με την αγορά, έχω πολλά ακόμα να σου πώ για ατομική συντήρηση, service, ανταλλακτικά, μετατροπές, κλπ.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    εχω το 200αρι αλλα εχω ψαξει παρα πολύ και το 390 γιατι πρόκειται να δώσω το 200αρι για το 390.

    το 390 είναι ένα μηχανάκι που τα κάνει όλα. Γκάζι έχει καλύτερο απο μονοκύλινδρα 600άρια (τελική 180), φρενα καλά, πανάλαφρο, πολύ fun to drive, ακόμα και για χώμα κάνει με κατάλληλα λάστιχα. Κατανάλωση αστεία, καιει 4 λίτρα στα 100χλμ μεικτή χρήση, όσο σκούτερ δηλαδή με τα μισά άλογα.

    Προβληματα γενικά δεν έχει δώσει στα μοντέλα μετά το 2014. Τα πρώτα μοντέλα είχαν θεμα με διαρροές απο το τεπόζιτο και κολημένα μοτέρ απο θερμοκρασίες, επειδή δεν πήραν χαμπάρι οι ιδιοκτήτες διαρροή παραφλού απο την αντλία νερού ("έλα μωρέ χάλασε το όργανο και δειχνει τη θερμοκρασία στα κόκκινα"). Γενικά είναι ένα μοτερ που πρέπει να έχεις συχνά το νού σου σε σταθμη παραφλού και λαδιού.

    Οι περισσότεροι αναβάτες παραπονιούνται για ζέστη απο το μοτερ και αλλάζουν το βεντιλατερ με spal γιατι το μαμα κάνει ενοχλητικό θόρυβο. Ενοχλεί επίσης που δεν έχει αποθηκευτικούς χώρους (βαζουν σαμάρια ή τοp case)

    Αν προχωρήσεις με την αγορά, έχω πολλά ακόμα να σου πώ για ατομική συντήρηση, service, ανταλλακτικά, μετατροπές, κλπ.
    οχι και 180 ρε φιλε. ειπαμε να ευλογαμε τα γενια μας αλλα με μετρο. εχω τον 690 παρεπιπτοντως. τωρα αν τα 150 σου φαινονται 180 παω πασο

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    μαμα κοντερ 179 βγαζει στον ηλεκτρονικό κόφτη, οποτε μπορεις να το ψαξεις και μόνος σου. Αμαν πια με αυτο το κομπλεξ της τελικής....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    μαμα κοντερ 179 βγαζει στον ηλεκτρονικό κόφτη, οποτε μπορεις να το ψαξεις και μόνος σου. Αμαν πια με αυτο το κομπλεξ της τελικής....

    τα ειχαμε πει ξανα εδω...
    δεν εχει νοημα να το υποστηριζεις αυτο αν δεν το εχεις δει να συμβαινει....
    φιλικα παντα...

  15. #15
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    ευθεια μεγαλοπολης απο καλαματα-179 κοφτης,διπλα ειμουνα και το ειδα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM DUKE 390 ή HONDA CB500F για αρχάριο;
    από Koleas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2014, 15:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF