Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Τι μοντέλο είναι;

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Πλαισιο-αναρτησεις και τροχους να τσεκαρετε γιατι ετρωγε χωμα εκει στο Ασβεστοχωρι το μηχανακι απ'οτι φαινεται.
    Το μοτερ αν το εχει κανει ανακατασκευη με τα μαμα πραγματα ειναι ανθεκτικοτατο.
    (κωλοφαναρο εχει απλα εχει φυγει το κρυσταλακι απ'οτι βλεπω)

    Παντως δε φαινετε και η πιο σωστη επιλογη το συγκεκριμενο, σιγουρα. Γιατι δεν ψαχνετε και κανα αλλο dt, wr. Τοσα υπαρχουν.
    γιατί είναι ο μόνος που τό δίνει και δίνει και χρήματα στο χέρι περίπου 800€ για να πάρει το σκούτερ του φίλου μου...

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τα καθαρά wr200 σπανίζουν
    Dt/ WR 200 υπάρχουν πολλά
    Με ένα σετ αυτοκόλλητα WR ,γίνεται και αυτό

  3. #18
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Τι χάλαγε πάνω τους;
    Για γίνε πιο σαφής σε παρακαλώ.
    Γνωριζα 4 ιδιοκτητες με Dt.
    Oλοι τους ειχαν απο ενα κολληματακι στο μοτερ.
    Βεβαια θα μου πεις εξαρταται απο το χερι του καθενος...........αλλα και οι τεσσερεις;!!!!!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Γνωριζα 4 ιδιοκτητες με Dt.
    Oλοι τους ειχαν απο ενα κολληματακι στο μοτερ.
    Βεβαια θα μου πεις εξαρταται απο το χερι του καθενος...........αλλα και οι τεσσερεις;!!!!!
    Αν ήταν καγκουροι,λογικο είναι
    Τα DT και γενικά τα διχρονα δεν αρέσκονται να δουλεύουν στην τελική τούς και βροντανε.
    Από την άλλη αυτοί που<ηξεραν> έκαναν μίξη στο τεποζιτο και δεν βασιζονταν στην αντλία λαδιού

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αν ήταν καγκουροι,λογικο είναι
    Τα DT και γενικά τα διχρονα δεν αρέσκονται να δουλεύουν στην τελική τούς και βροντανε.
    Από την άλλη αυτοί που<ηξεραν> έκαναν μίξη στο τεποζιτο και δεν βασιζονταν στην αντλία λαδιού
    Ιδού το μυστικό, θα το έγραφα αλλά με πρόλαβες.

  6. #21
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Το DT 200R (ανοιχτό μπλε και κίτρινο μοντέλο δεν θυμάμαι ο γκούγκλης το δίνει 91 αλλά δεν μου φαίνεται σωστό) το είχα και είναι το μηχανάκι που έκλαψα και ακόμα κλαίω που το έδωσα. Το έδωσα γιατί με είχε σκοτίσει η τότε "δικιά μου" ότι έχω πολλά μηχανάκια και πρέπει να δώσω μερικά για να μην πληρώνω τσάμπα λεφτά σε τέλη.
    Μακράν το πιο παιχνιδιάρικο μηχανάκι που είχα, σκύλος μαύρος. Πάτρα Χαλκιδική μονοκοπανιά δικάβαλο και τίγκα φορτωμένο (μέχρι και σχάρα μπροστινού είχα βάλει - οι παλιοί θα θυμούνται - έπιανε στις βίδες της που έπιανε και η βάση του μπροστινού φαναριού), με μια στάση 1ας ώρας Θεσ/νίκη να πάρουμε και το άλλο ζευγάρι φίλων που θα πηγαίναμε διακοπές μαζί και όσες φορές χρειάστηκε να βάλω βενζίνη. Ο πισινός μου έγινε πλακέ αλλά αυτό το @ρχίδι δεν σταμάταγε πουθενά.
    Πηγαίναμε για πολλά χιλιόμετρα κοντά στην τελική του (οι άλλοι είχαν ΧΤ 600 και πηγαίναμε δίπλα δίπλα από Θεσ/νίκη μέχρι την Χαλκιδική).
    Ποτέ δεν έκανα μίξη στο ντεπόζιτο παρά μόνο 3 φορές που συμμετείχα σε τοπικούς αγώνες εντούρο.

    Πραγματικά αν το μηχανάκι το συντηρούσες σωστά και το πρόσεχες δεν πάθαινε ποτέ τπτ.

    Λάσπες, νερά, χώματα, ποτάμια, γκρέμια τα πάντα όλα, μέχρι και στον αμμόλοφο στην Καλόγρια είχε ανεβεί ουκ ολίγες φορές, εκεί που τα καθαρά κόλλαγαν.

    Καλό λάδι μίξης, τακτικό γρασσάρισμα στο μοχλικό, βενζίνη και βουρ. Περιοδικά ήθελε και καθάρισμα η πεταλούδα του ρίντ και αυτό ήταν όλο.

    Για την ιστορία θα σας πω ότι το είχαμε αγοράσει μαζί με φίλο και συμμαθητή, ο οποίος το είχε μέχρι και πέρσι ως βασικό μεταφορικό μέσο. Το είχαμε πένα και οι δύο και ο φίλος ακόμα έτσι το έχει.
    Του έβγαλε ζημιά το μοτέρ πέρσι μετά από τόσα χρόνια χρήσης και δεν θέλει να το φτιάξει. Τον ψήνω να μου το πουλήσει και να το φτιάξω εγώ.

    Παρ' όλη όμως την αγάπη του έχω στο συγκεκριμένο μηχανάκι, αυτό της αγγελίας δεν θα το ακούμπαγα, οπτικά τουλάχιστον το μηχανάκι σου λέει "είμαι κανιβαλισμένο".
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αν ήταν καγκουροι,λογικο είναι
    Τα DT και γενικά τα διχρονα δεν αρέσκονται να δουλεύουν στην τελική τούς και βροντανε.
    Από την άλλη αυτοί που<ηξεραν> έκαναν μίξη στο τεποζιτο και δεν βασιζονταν στην αντλία λαδιού
    +1 καταργείς την αντλία και το κάνεις "φραπεδιάρικο" που λέγαμε τότε

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    και δίνει και χρήματα στο χέρι περίπου 800€ για να πάρει το σκούτερ του φίλου μου...
    αυτο και μονο πρεπει να σας ψυλιαζει λιγο...

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    ντάξει τα διάβασε και τον απέτρεψα,ευτηχώς βρέθηκε στα 1500€ ένα CB400SF , που είναι σε καλή κατάσταση αύριο θα το πάει και στον μάστορα,με τα βιβλιάρακια του κτλ . από όλα

    Αί να δούμε.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    κάτοχος krauser2288 πλεόν Honda CB400SF

  11. #26
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Η κλασικη εναλακτικη του DT! (μα καλα;; απο μονοκυλινδρο διχρονο εντουρακι πηγε σε 4κιλυνδρο τετραχρονο street )

    Kαλοριζικο και ταλοταξιδο λοιπον και παντα ορθιος ο φιλος σου!!!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Η κλασικη εναλακτικη του DT! (μα καλα;; απο μονοκυλινδρο διχρονο εντουρακι πηγε σε 4κιλυνδρο τετραχρονο street )

    Kαλοριζικο και ταλοταξιδο λοιπον και παντα ορθιος ο φιλος σου!!!!
    έψαχνε να αλλάξει μηχανή γιατί είχε scooter λεφτά δεν είχε οπότε όποιος δεχόταν ανταλλαγή με scooter αυτός θα το έπαιρνε ,θα ανοίξω θέμα αύριο που θα το έχει στα χέρια του,να δείτε φώτο κτλ. σε 2 μάστορες πάντος που πήγε η μηχανή είπαν οτι είναι από τα "καλύτερα" σε σχέση με όσα έχουν δεί SF στο θέμα καλο διατυρημένα.

  13. #28
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Η κλασικη εναλακτικη του DT! (μα καλα;; απο μονοκυλινδρο διχρονο εντουρακι πηγε σε 4κιλυνδρο τετραχρονο street )

    Kαλοριζικο και ταλοταξιδο λοιπον και παντα ορθιος ο φιλος σου!!!!
    Ηθελε λεει ενα δευτερο για εντουραδες.
    Το crm to 450 το εχει για ταξιδια μακρινα.....................

    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. τι μοντελο ειναι αυτο
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2009, 18:42
  2. Τι μοντέλο είναι ;
    από diasak στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2009, 00:06
  3. Πως καταλαβαίνουμε τι μοντέλο είναι?
    από liakostrom στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2008, 10:43
  4. Μήπως ξέρει κανείς τι μοντέλο είναι αυτό???το θέλω!!!
    από Tropeas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2007, 13:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF