Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Ηλεκτρονική (CDI) Kawasaki KLX250E handmade. ΒΟΗΘΕΙΑ

  1. #1
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008

    Ηλεκτρονική (CDI) Kawasaki KLX250E handmade. ΒΟΗΘΕΙΑ

    Με αφορμή το θέμα του KOKAR http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130182

    Είπα να φτιάξω μια ηλεκτρονική για την μπουρούχα μου μιας και προκοπή δεν βλέπω.
    Ηλεκτρονική ΔΕΝ ΒΡΗΣΚΕΤΑΙ.....

    Το λοιπόν.
    Μια προιστορία, αλλάχτηκε η πλεξούδα γιατί ήταν ξεχαρβαλωμένη και η ηλεκτρονική που φορούσε δεν ήταν η δικιά της.
    Αφού λοιπόν με service manuals κλπ part number που βρήκα απο δω και απο κεί σύνδεσα την "μαμά" ηλεκτρονική και δούλεψε για 2-3 χλμ. Μετά την έκαψε.

    Τώρα έχω βάλει μια παπιού και κυκλοφορώ αλλά δεν έχει σωστό αβάνς και δεν κρατάει ρελαντί και αμα κλείσω το γκάζι με ταχύτητα μέσα σκάει η εξάτμιση. Και κάνει επιστροφή τάσης και καίει την πίσω λάμπα πορείας.
    Έσπασα το μυαλό μου και προσομοίωσα ενα κύκλωμα για την ηλεκτρονική και απο ότι δείχνει δουλεύει. Κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 10 ευρώ.
    Καλύτερα απο τα 300+ που ζητάει η kawasaki και τα 150 που ζητάνε οι ανταλλακτικατζήδες ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΑΝ βρεθεί.

    Υ.γ. Δεν λειτουργεί με πηνίο υψηλής αλλά με +12, +14vDC.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	klx.jpg 
Προβολές:	432 
Μέγεθος:	94,3 KB 
ID:	325176
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	klx 2.jpg 
Προβολές:	431 
Μέγεθος:	78,7 KB 
ID:	325177

    Σας παρακαλώ παιδιά αμα μπορεί και ξέρει κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι υπόχρεος......

    Πιστεύω πως πρέπει να παίξω με τον πυκνωτή C2 στην βάση του Q2 για να πετύχει το αβάνς.
    Το pickup το έχω κάνει προσομοίωση με διακόπτη ως προς την γείωση γιατί έτσι λειτουργεί τώρα, όπως και πρίν δηλαδή.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Βάλε μια αντίσταση αναμεσα πυκνωτή και βαση Q2 για να κανεις RC φίλτρο (η άλλη ακρη της GND)

    (ξεκινα από 10ΜΩ και κατεβαινε αλλα άμα φτασεις στα 2Μ2 αρχισε να παίζεις με τον πυκνωτή γιατί θα πηδήξεις την εμπέδηση του Darlington..)

    Υ.Γ.1
    Γιατί πολωσες το Q1 sta 1,27 Volts.??
    (Ηλεκτρονική φτιάχνεις, όχι πεταλάκι παραμόρφωσης..)

    Υ.Γ.2
    Αν τον C1 τον έχεις για πυκνωτή παρακαμψης, καλυτερα χαμήλωσε την τιμή του γυρω στα 50pF...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Βάλε μια αντίσταση αναμεσα πυκνωτή και βαση Q2 για να κανεις RC φίλτρο (η άλλη ακρη της GND)

    (ξεκινα από 10ΜΩ και κατεβαινε αλλα άμα φτασεις στα 2Μ2 αρχισε να παίζεις με τον πυκνωτή γιατί θα πηδήξεις την εμπέδηση του Darlington..)
    Αυτό το είχα ξεχάσει.... Όντως έχεις δίκιο, με 5ΜΩ και 1μF δείχνει καλύτερο αποτέλεσμα.

    Υ.Γ.1
    Γιατί πολωσες το Q1 sta 1,27 Volts.??
    (Ηλεκτρονική φτιάχνεις, όχι πεταλάκι παραμόρφωσης..)
    Πόσο να το πόλωνα? Εμένα με ενδιαφέρει να οδηγήσει το εξόδου απλά, όχι να μου δώσει έξοδο προς τον πολλαπλασιαστή. Παραείναι και ευαίσθητα τα darlington, είπα να μην το παρακάνω, αλλά θα δοκιμάσω να το πολώσω πιο ψηλά όταν με το καλό κατασκευαστεί το κύκλωμα να δω τι συμβαίνει στον παλμογράφο.

    Υ.Γ.2
    Αν τον C1 τον έχεις για πυκνωτή παρακαμψης, καλυτερα χαμήλωσε την τιμή του γυρω στα 50pF...
    Tested! Πολύ καλύτερη κατάσταση! Για παράκαμψη τον έχω.
    Υ.Γ. 1 Για τα Mosfet τι γνώμη έχεις?
    Υ.Γ. 2 Για το θέμα με το αβάνς που προείπα, με τον C2 λες να το διορθώσω? Ή να βάλω μεταβαλλόμενο πυκνωτή....? Σκέφτηκα να παίξω και με ΝΕ555 Αλλά έχω μερικούς ενδοιασμούς ακόμα!

  4. #4
    Όταν την φτιάξεις βούτα την στο καουτσούκ και κράτα το σχεδιάγραμμα.
    Πολύ γουστάρω τα μαύρα αποκρυφιστικά κουτάκια.

  5. #5
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Το σχεδιάγραμμα θα μείνει εδώ... Και το "βελτιωμένο" βέβαια, μπας και σωθεί κανας χριστιανός!

    Ποιό καουτσούκ ρε, θα φάει σιλικόνη να ναι όλη δική του, αφου του πιω το αίμα για κανα μηνα να σιγουρευτώ οτι είναι οκ....
    Ακόμα βέβαια το σχεδιάγραμμα δεν το έχω τελειώσει, αν πρόσεξες λείπουν kill switch κλπ.

  6. #6
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Ωραία, στο simulator δείχνουν όλα να λειτουργούν σωστά.*
    Δοκίμασα να παίξω με 555 timer για να έχω ρύθμιση της διάρκειας παλμού, κάτι που γινόταν μεν με την προηγούμενη έκδοση αλλά χρειαζόταν πυκνωτής.
    Τώρα μπορώ με το ποντεσιόμετρο R4 να ρυθμίσω την διάρκεια του παλμού που θα πάει στον πολλαπλασιαστή.
    Επίσης το εξόδου αλλάχτηκε με το αντίστοιχο NPN και μπήκε RC φίλτρο.
    Προστασία απο ανάποδες τάσεις παρέχουν οι D1,2 και στο κύκλωμα οδήγησης η D3.

    Κάτι που με προβληματίζει είναι το kill switch, πως ακριβώς θα το προσαρμώσω? Δεδομένο πως ο διακόπτης στην θέση RUN παραμένει ανοιχτός ενώ στην θέση OFF κλείνει κύκλωμα ως προς την γείωση. Ψάξε ψάξε θα βρεθεί και αυτό!

    * Στην προηγούμενη έκδοση βέβαια απο την στιγμή που "έκλεινε" το κύκλωμα με την γείωση, είχα σήμα για κάποια καθορισμένη χρονική περίοδο απο τον πυκνωτή στην βάση του τρανζίστορ εξόδου. Τώρα όσο γειώνεται η οδήγηση απο το pickup παραμένει το σήμα στην έξοδο. Λεω να βάλω πάλι τον πυκνωτή αλλά φοβάμαι μήπως έχω κάποιο πρόβλημα με το 555 και την χρονική διάρκεια του παλμού. Είδωμεν!
    Oldman τα φώτα σου!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KLX New.jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	88,3 KB 
ID:	325341

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Ωραία, στο simulator δείχνουν όλα να λειτουργούν σωστά.*
    * Στην προηγούμενη έκδοση βέβαια απο την στιγμή που "έκλεινε" το κύκλωμα με την γείωση, είχα σήμα για κάποια καθορισμένη χρονική περίοδο απο τον πυκνωτή στην βάση του τρανζίστορ εξόδου. Τώρα όσο γειώνεται η οδήγηση απο το pickup παραμένει το σήμα στην έξοδο.
    Αντε ρε... Δεν το πιστευω...!!

    Αφου ρε χαμενο έβγαλες τον πυκνωτή από την βαση του TIP πως περιμενεις να έχεις παλμό..??
    (παίρνει μονο συνεχες το οποίο "παλμοποιείται" σε συγκεκριμενη συχνότητα που ορίζεται από το bypass των R8 & C3 -> 0.0318 Hz)

    Ξαναβαλε τον 100nF και δεν θα σου πειραξει το timmer...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Εμ για αυτό πολλά μάτια είναι καλύτερα απο 2....

    Σχεδιάζω τυπωμένο και μεχρι την άλλη εβδομάδα θα έχουμε δοκιμές! Ελπίζω μόνο μην γίνω ήχος και θέαμα!

  9. #9
    Kiil-switch που σκέφτεσαι να βάλεις;
    Θα κόβεις την τροφοδοσία της CDI ή τον παλμό του pick-up;

  10. #10
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Νοτάκο τον παλμό του pickup θα κόψω. Τροφοδοσία δεν θα κόψω για να μην γίνει καμιά επιστροφή απο τον ανορθωτή και γίνουμε ζάντα!
    Τελευταία τροποποίηση από McGyver; 22/10/2014 στις 11:39.

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Ωραιο νημα παιδια...

    μπραβο...

    δεν εχω ασχοληθει με κατι αντιστοιχο και το βρισκω πολυ ενδιαφερον!!!!

    πολλες

  12. #12
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Έτοιμο και το kill switch. Υπάρχει ρελέ σε σειρά όπου μένει μόνιμα κλειστό και μόλις πάρει τροφοδοσία στην γείωση ανοίγει το κύκλωμα.
    Και αυτό γιατί ο διακόπτης kill switch στην θέση OFF είναι κλειστός ως προς την γείωση και στην θέση RUN είναι ανοιχτός (δεν κλείνει κύκλωμα).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	klx cdi 555.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	104,8 KB 
ID:	325390

    Υ.γ. Θα χει πολύ πλάκα να δουλέψει.... Για το TIP έχω κάτι μικροενδοιασμούς αλλά προτιμώ το TIP162 που είναι σχεδιασμένο για ηλεκτρονικές. Αυτό θα μπεί λογικά αλλά η προσομοίωση γίνεται με το TIP102 γιατί αυτό είχε το multisim διαθέσιμο! Υπάρχουν και άλλες επιλογές βέβαια!

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα "ρελέ" μικρών διαστασεων φαντάζομαι μιας και θα χωράει στο κουτί της ηλεκτρονικής, πάνω σε μοτό??? Ο ενδοιασμός μου είναι οι κραδασμοί και μόνο, φαντάζομαι για υγρασίες κλπ θα κάνεις ότι πρέπει αλλά για τους κραδασμούς τι μπορείς να κάνεις??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Μαστορα, έχεις πολύ οξεία κορυφή στο δόντι..

    (καπου θελει λίγο clippάρισμα γιατί αλλιώς θα έχεις λιγοτερους σπινθήρες από τους θεωριτικα αναμενόμενους..)

    Ή γαργαλεψε την διαρκεια στο timer ή βαλε μια δίοδο ανάμεσα R5 και D2 με την καθοδο στην γείωση (καλυτερα LED 3mm για να "κόβει" την ταση πάνω από 1,7Volts) και αν χρειαστεί αυξησε το gain του Q2..

    (Ή γραψτο στα @@ σου γιατί το KLX θα έχει περισσότερες απώλειες από ενα βλαμενο μπουζί παρα από την ηλεκτρονική..)

    Υ.Γ.1
    Αν φτιαξεις τυπωμενο με Eagle, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κανεις ground loop περιμετρικά KAI και με σύνδεσή του με τις τρυπες για τις βίδες..

    Υ.Γ.2
    Ο τριχλωριούχος σίδηρος κανει καλό στα φυτα, οπότε ριξτον στις γλαστρες ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    54
    Μερικές μικρές ερώτησεις και παρατηρήσεις γιατί τάχω λίγο μπερδεμένα.

    Το μηχανάκι από την μάνα του είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί με tci ή με cdi?

    Αν τα πηνεία που φωράει τώρα είναι φτιαγμένα για cdi ηλεκτρονική, πράγμα που σημαίνει μικρότερη αντίσταση πρωτεύοντος, σε λειτουργία με tci διάταξη θα δημιουργεί πολύ μεγάλο ρεύμα μέσα στην ηλεκτρονική. Αυτό θα έχει σαν συνέπεια να δουλέψει για λίγο και η ηλεκτρονική μετά να καεί.

    Επίσης αν το παραπάνω κύκλωμα είναι για cdi , δεν χρειάζεται να έχει ένα dc-dc ή και ένα μικρό πηνείο στην έξοδο? Αν είναι για tci δεν θα έπρεπε οι παλμοί να είναι ανάποδα (να γειώνουν δηλαδή το πηνείο του πρωτεύοντος) ?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki KLX250E 1995 Αρνείται να πάρει μπροστά...!
    από Dbnn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2014, 09:43
  2. Honda Bros 400 VS Kawasaki KLE 500 (Βοήθεια!)
    από stathis92 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2013, 22:59
  3. honda transhalp 650/700 ή yamaha xt600x ή kawasaki versus βοήθεια
    από loz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 12:53
  4. Kawasaki Zx-9r ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
    από karajim86 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 16:18
  5. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 15:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF