Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Ηλεκτρονική (CDI) Kawasaki KLX250E handmade. ΒΟΗΘΕΙΑ

  1. #16
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα "ρελέ" μικρών διαστασεων φαντάζομαι μιας και θα χωράει στο κουτί της ηλεκτρονικής, πάνω σε μοτό??? Ο ενδοιασμός μου είναι οι κραδασμοί και μόνο, φαντάζομαι για υγρασίες κλπ θα κάνεις ότι πρέπει αλλά για τους κραδασμούς τι μπορείς να κάνεις??
    Όσο δεν φαντάζεσαι, το ρελέ δεν θα ανοιγοκλείνει για να δώσει παλμό. Όπως βλέπεις είναι σε σειρά με τον διακόπτη που σημαίνει πως όταν είναι κλειστό το ρελέ κλείνει κύκλωμα με το pickup και μόλις ανοίξει απλά το κύκλωμα μένει στον "αέρα" χωρίς να έχει pickup συνδεδεμένο!
    Για τους κραδασμούς, εφόσον λειτουργήσει και δείξει αξιόπιστο, θα φτιαχτεί άλλη μια μονάδα και θα μπεί σε πλαστικό κουτί με εξωτερική ψύκτρα που θα είναι γεμάτο σιλικόνη μέσα. Ούτε υγρασίες αλλά ούτε και κραδασμοί απο την μηχανή. Αν όμως γνωρίζει κάποιος κάποιο υλικό καλύτερο για αυτόν τον σκοπό θα το δοκιμάσω!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μαστορα, έχεις πολύ οξεία κορυφή στο δόντι..

    (καπου θελει λίγο clippάρισμα γιατί αλλιώς θα έχεις λιγοτερους σπινθήρες από τους θεωριτικα αναμενόμενους..)

    Ή γαργαλεψε την διαρκεια στο timer ή βαλε μια δίοδο ανάμεσα R5 και D2 με την καθοδο στην γείωση (καλυτερα LED 3mm για να "κόβει" την ταση πάνω από 1,7Volts) και αν χρειαστεί αυξησε το gain του Q2..

    (Ή γραψτο στα @@ σου γιατί το KLX θα έχει περισσότερες απώλειες από ενα βλαμενο μπουζί παρα από την ηλεκτρονική..)

    Υ.Γ.1
    Αν φτιαξεις τυπωμενο με Eagle, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κανεις ground loop περιμετρικά KAI και με σύνδεσή του με τις τρυπες για τις βίδες..

    Υ.Γ.2
    Ο τριχλωριούχος σίδηρος κανει καλό στα φυτα, οπότε ριξτον στις γλαστρες ...
    Έχεις δίκιο, αλλά κρατώ μια επιφύλαξη να δω τι θα γίνει in real life, μην ξεχνάς πως θα παίξουμε και με το TIP162 που είναι κατ εξοχήν για ηλεκτρονική ανάφλεξη.
    Η ιδέα με το led δεν είναι καθόλου κακή, πράσινο led θα χρειαστεί γιατι έχει 1,7v drop voltage, τα κόκκινα 1,8 και τα μπλέ 3,6. Οπότε δοκιμάζουμε και βλέπουμε!
    Μα το θέμα είναι να μην το γράψω στα @@ μου για να ξέρω μετά οτι η ηλεκτρονική λειτουργεί και να μην ψάχνω μπουζί. Άσε που βρήκα με 2 ακίδες (το προτείνει η kawasaki αλλά είναι πανάκριβο το άτιμο) να γίνει πανηγύρι!
    Sprint Layout χρησιμοποιώ χρόνια τώρα, όσο για το Ground Plane θα χρειαστεί όπως και να χει!
    Ο τριχλωριούχος σίδηρος είναι το καλύτερο λίπασμα


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skolix Προβολή μηνύματος
    Μερικές μικρές ερώτησεις και παρατηρήσεις γιατί τάχω λίγο μπερδεμένα.

    Το μηχανάκι από την μάνα του είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί με tci ή με cdi?

    Αν τα πηνεία που φωράει τώρα είναι φτιαγμένα για cdi ηλεκτρονική, πράγμα που σημαίνει μικρότερη αντίσταση πρωτεύοντος, σε λειτουργία με tci διάταξη θα δημιουργεί πολύ μεγάλο ρεύμα μέσα στην ηλεκτρονική. Αυτό θα έχει σαν συνέπεια να δουλέψει για λίγο και η ηλεκτρονική μετά να καεί.

    Επίσης αν το παραπάνω κύκλωμα είναι για cdi , δεν χρειάζεται να έχει ένα dc-dc ή και ένα μικρό πηνείο στην έξοδο? Αν είναι για tci δεν θα έπρεπε οι παλμοί να είναι ανάποδα (να γειώνουν δηλαδή το πηνείο του πρωτεύοντος) ?
    Για αυτό άνοιξα το θέμα φίλε μου, ανταλλαγή γνώσεων κάνουμε μπας και σώσουμε τις τσέπες μας!
    Το μηχανάκι απο την μάνα του αναφέρει CDI. Δεν είναι όμως* γιατί ο πολλαπλασιαστής (μονοκύλινδρο) του γειώνεται στο σασί και παίρνει +12v με την μορφή παλμού για να δώσει σπίθα.
    Το μανουάλι αναφέρει:
    Primary windings: 0.2 Ω ± 15 % (at 20°C)
    Secondary windings: 6.3 kΩ ± 20 % (at 20°C)

    Οι μετρήσεις που έκανα έπεσαν μέσα. 0.25Ω στο πρωτευον και 6.2kΩ στο δευτερεύον.
    Οπότε εμείς πλέον έχουμε μια ηλεκτρονική TCI με την μόνη διαφορά οτι λειτουργεί αντίστροφα απο την κανονική (θετικούς παλμούς αντί για αρνητικούς). Η σκέψη για να προστατευτεί η ηλεκτρονική είναι στον εκπομπό του Q3 να μπεί βατική αντίσταση >0.33Ω για να καταναλώνονται εκει πάνω οι διαφορές τάσης και να μπεί μια δίοδος >2Α με την άνοδο στην έξοδο και την κάθοδο στην τροφοδοσία.

    *Η κλασική CDI ηλεκτρονική λειτουργεί με πηνίο υψηλής (250-350vAC) και βάση του κυκλώματος έχει μέσα ενα θυρίστορ που φορτίζει τον πυκνωτή εξόδου (συνήθως 1μF/400v) και κατόπιν οδηγεί τον πολλαπλασιαστή.

    Υ.γ. Αν θυμηθούμε πως δουλεύει η πλατίνα, που η πλατίνα είχε μόνιμα στην ακίδα της είσοδο απο το + της μπαταρίας και όπως γυρνούσε ο ρότορας στο ντιστριμπιτέρ έκανε το ρεύμα αυτό διακοπτόμενο, ή αλλιώς εναλασσόμενο και οδηγούσε τον πολλαπλασιαστή. Το αβάνς το ρύθμιζαν απο ενα σωληνάκι υποπίεσης απο την εισαγωγή στον διανομέα (ντιστριμπιτέρ) και ανάλογα το γκάζι που έδινες περιστρεφόταν ο διανομέας για να "κάτσει" σωστά το αβάνς.
    Αυτό που μας νοιάζει εδώ είναι να πετύχει το αβάνς καθώς η kawasaki και όλες σχεδόν εταιρίες είχαν μικροεπεξεργαστή μέσα για αυτό τον σκοπό.
    Την εντολή το μπουζί για να "σκάσει" θα την πάρει απο το μάτι του βολάν, αλλά το αβανς? Κάτι που έχω τώρα πρόβλημα στης χαμηλομεσσαίες στροφές απο την ηλεκτρονική του παπιού που φοράω!
    Τελευταία τροποποίηση από Dbnn; 22/10/2014 στις 19:08.

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Αν όμως γνωρίζει κάποιος κάποιο υλικό καλύτερο για αυτόν τον σκοπό θα το δοκιμάσω!
    Καλυτερα αναμεσα στα στοιχεια του τυπωμενου να βαλεις σκληρή σιλικονη (από θερμοπίστολο) ή εποξική ρητίνη..
    (θελει αρκετή δουλίτσα για να ΜΗΝ παγιδευσεις αέρα αναμεσα γιατί τοτε παει περίπατο η ψύξη..)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Η σκέψη για να προστατευτεί η ηλεκτρονική είναι στον εκπομπό του Q3 να μπεί βατική αντίσταση >0.33Ω για να καταναλώνονται εκει πάνω οι διαφορές τάσης
    Ναταααααα μας...

    Αντι να τραβιεσαι με ακόλουθους εκπομπού (και τουβλακια που σπαζουν από τα νευρα τους) βάλε ενα UJT να εχεις και γ@μω τους διακόπτες (λεμε τώρα..)

    Αααα... και μακρια από MosFet γιατί για την δουλεια που το θελεις θα σου βγαλει την πίστη μεχρι να το πολωσεις σωστά, θα έχεις παρασιτική χωρητικότητα αναμεσα στα ηλεκτρόδιά του και θα χρειαστείς οπωσδήποτε και Zener αναμεσα σε Πύλη και Πηγή για τις στατικες εκφορτίσεις και τις υπερτάσεις..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Για αυτό άνοιξα το θέμα φίλε μου, ανταλλαγή γνώσεων κάνουμε μπας και σώσουμε τις τσέπες μας!
    Το μηχανάκι απο την μάνα του αναφέρει CDI. Δεν είναι όμως* γιατί ο πολλαπλασιαστής (μονοκύλινδρο) του γειώνεται στο σασί και παίρνει +12v με την μορφή παλμού για να δώσει σπίθα.
    Το μανουάλι αναφέρει:
    Primary windings: 0.2 Ω ± 15 % (at 20°C)
    Secondary windings: 6.3 kΩ ± 20 % (at 20°C)

    Οι μετρήσεις που έκανα έπεσαν μέσα. 0.25Ω στο πρωτευον και 6.2kΩ στο δευτερεύον.
    Οπότε εμείς πλέον έχουμε μια ηλεκτρονική TCI με την μόνη διαφορά οτι λειτουργεί αντίστροφα απο την κανονική (θετικούς παλμούς αντί για αρνητικούς).
    Από τα δεδομένα αυτά (χαμηλή ωμική και γείωση του πρωτεύοντος ) εμένα μου προκύπτει ότι το σύστημα είναι φτιαγμένο να δουλεύει με CDI. Αλλίως αν ήταν φτιαγμένο για TCI αφενώς το πηνείο θα είχε πολύ μεγαλύτερη ωμική αντίσταση και αφετέρου δεν θα ήταν γειωμενο, αλλα το ενα ακρο του συνδεδεμένο απευθείας στα 12V της μπαταριας και το δευτερο στην ηλεκτρονικη (συνδεδεμένο στον συλλεκτη του darlington).

    Η κύρια διαφόρα του cdi με το tci είναι ο τρόπος που χρησημοποιούν το πηνείο του πολλαπλασιαστη αλλά και η κατασκευή του πολλαπλασιαστη. Στο cdi ένας σύντομος παλμός (200-400vdc) αποστελεται σε "αφόρτιστο" πρωετεύον πηνείο και διεγείρει το δευτερεύον πηνείο ένώ στο tci το πρωτεύον βρίσκεται στα 12V ("φορτισμένο") και η διέγερση του δευτερευοντως γίνεται με την αποκοπή του ρεύματος στο πρωτεύον.

    Ενα μικρό σχήμα για τα 2 συστήματα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.png 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	6,5 KB 
ID:	325465

    Στην διάταξη που χρησημοποιείς δεν νομίζω ότι ο παλμός που θα πάρεις στον εκπομπό του τρανσιστορ να είναι αρκετός για να σου δώσει ικανοποιητικό σπινθήρα στο μπουζί. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα dc-dc ή και πηνείο ή εναλλακτικά να πάρεις απευθείας από την γεννήτρια μια φάση με ανόρθωση
    Τελευταία τροποποίηση από skolix; 23/10/2014 στις 16:01.

  4. #19
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skolix Προβολή μηνύματος
    Από τα δεδομένα αυτά (χαμηλή ωμική και γείωση του πρωτεύοντος ) εμένα μου προκύπτει ότι το σύστημα είναι φτιαγμένο να δουλεύει με CDI. Αλλίως αν ήταν φτιαγμένο για TCI αφενώς το πηνείο θα είχε πολύ μεγαλύτερη ωμική αντίσταση και αφετέρου δεν θα ήταν γειωμενο, αλλα το ενα ακρο του συνδεδεμένο απευθείας στα 12V της μπαταριας και το δευτερο στην ηλεκτρονικη (συνδεδεμένο στον συλλεκτη του darlington).

    Η κύρια διαφόρα του cdi με το tci είναι ο τρόπος που χρησημοποιούν το πηνείο του πολλαπλασιαστη αλλά και η κατασκευή του πολλαπλασιαστη. Στο cdi ένας σύντομος παλμός (200-400vdc) αποστελεται σε "αφόρτιστο" πρωετεύον πηνείο και διεγείρει το δευτερεύον πηνείο ένώ στο tci το πρωτεύον βρίσκεται στα 12V ("φορτισμένο") και η διέγερση του δευτερευοντως γίνεται με την αποκοπή του ρεύματος στο πρωτεύον.

    Ενα μικρό σχήμα για τα 2 συστήματα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.png 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	6,5 KB 
ID:	325465

    Στην διάταξη που χρησημοποιείς δεν νομίζω ότι ο παλμός που θα πάρεις στον εκπομπό του τρανσιστορ να είναι αρκετός για να σου δώσει ικανοποιητικό σπινθήρα στο μπουζί. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα dc-dc ή και πηνείο ή εναλλακτικά να πάρεις απευθείας από την γεννήτρια μια φάση με ανόρθωση
    Σε ευχαριστώ φίλε μου.
    Δηλαδή αν κρατήσω τον έλεγχο με το 555 και οδηγήσω την "έξοδο" με SCR βάση του σχηματικού (όπως είναι οι κλασικές CDI) θα έχω αποτέλεσμα εφόσον πάρω τάση απο την μια φάση της γεννήτριας?
    Σε ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση μιας και αυτές οι ηλεκτρονικές λειτουργούν με 250+ volts ενώ η γεννήτρια άντε να μου βγάζει στο ρελαντί 30v και 100-120 με τέρμα γκάζι.
    Η μαμά της kawasaki όταν την είχα ανοίξει δεν ειχε πηνίο (μετασχηματιστή) μέσα ούτε κάποιο TL494, SG3525 για να πω οτι είχε παλμοτροφοδοτικό που ανέβαζε την τάση.

    Υ.γ. θέλω πολλά ψωμιά ακόμα το ξέρω!

  5. #20
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καλύτερα να θες
    Παρά να τα φας τα ψωμιά σου

  6. #21
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μετρα τον πολλαπλασιαστή σου για να βγάλεις ακρη τι "σοϊ" σπινθήρα χρειάζεσαι...

    Από τον λόγο των ωμικων αντιστασεων των τυλιγματων θα αποφασίσεις αν θέλεις πολλαπλασιασμό Χ40 ή Χ1000 - ΠΟΛΥ χοντρικα μιλάμε αλλα βγαινει άκρη..

    (αν εχεις μια γεννήτρια εναλλασόμενου με μεταβλητη ταση εξόδου θα εισαι μπρούκλης - ή ενα παλμογραφο με ενσωματωμενη διεγερση..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #22
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μετρα τον πολλαπλασιαστή σου για να βγάλεις ακρη τι "σοϊ" σπινθήρα χρειάζεσαι...

    Από τον λόγο των ωμικων αντιστασεων των τυλιγματων θα αποφασίσεις αν θέλεις πολλαπλασιασμό Χ40 ή Χ1000 - ΠΟΛΥ χοντρικα μιλάμε αλλα βγαινει άκρη..

    (αν εχεις μια γεννήτρια εναλλασόμενου με μεταβλητη ταση εξόδου θα εισαι μπρούκλης - ή ενα παλμογραφο με ενσωματωμενη διεγερση..)
    Δυστηχώς δεν εχω γεννήτρια, παλμογράφο έχω στο pc με διαιρέτη τάσης απο καρτα ήχου (είναι αξιόπιστο και δοκιμασμένο καιρό τώρα)
    Όπως είπα και στον φίλο τα τυλίγματα είναι:
    Primary windings: 0.2 Ω ± 15 % (at 20°C)
    Secondary windings: 6.3 kΩ ± 20 % (at 20°C)

    Οι μετρήσεις που έκανα έπεσαν μέσα. 0.25Ω στο πρωτευον και 6.2kΩ στο δευτερεύον.
    Μου ήρθε και σχέδιο ηλεκτρονικής με θυρίστορ απο ένα φίλο που λειτουργεί με πηνίο υψηλής.
    Δεν ξέρω όμως αν θα δουλέψει με την τάση της γεννήτριας πρίν τον ανορθωτή....

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ φίλε μου.
    Δηλαδή αν κρατήσω τον έλεγχο με το 555 και οδηγήσω την "έξοδο" με SCR βάση του σχηματικού (όπως είναι οι κλασικές CDI) θα έχω αποτέλεσμα εφόσον πάρω τάση απο την μια φάση της γεννήτριας?
    Σε ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση μιας και αυτές οι ηλεκτρονικές λειτουργούν με 250+ volts ενώ η γεννήτρια άντε να μου βγάζει στο ρελαντί 30v και 100-120 με τέρμα γκάζι.
    Η μαμά της kawasaki όταν την είχα ανοίξει δεν ειχε πηνίο (μετασχηματιστή) μέσα ούτε κάποιο TL494, SG3525 για να πω οτι είχε παλμοτροφοδοτικό που ανέβαζε την τάση.

    Υ.γ. θέλω πολλά ψωμιά ακόμα το ξέρω!
    Αυτό είναι μια καλή ερώτηση...

    Δεν έχω εικόνα το πώς μπορεί να λειτουργούσε η παλιά ηλεκτρονική. Δεν είναι απαραίτητο πάντως να χρησιμοποιούσε μετασχηματιστή ούτε κάποιο pwm για το παλμοτροφοδοτικο. Ένα απλό πηνίο μερικών uH και ένας ασταθής πολυδονητης (astable multivibrator) από 2 bjt μπορούν να κάνουν την ίδια δουλεια. Στο κάτω κάτω δεν χρειάζεσαι ούτε πολυ ακρίβεια στην παραγώμενη τάση ούτε πολυ ισχύ. Ίσα ίσα για να φωρτίσεις ένα πυκνωτη 300V. Ωστόσο αφού έχεις το 555 μπορείς ενδεχομένος να το χρησημοποιήσεις.

    Υπάρχουν πάντως πλεόν ολοκληρωμένα switching regulators απο πολλές εταιρίες οπότε ίσως να είναι μια πιο έυκολη καλή λύση. Δες πχ το CS5171 της ON Semiconductor. Διάβασε μία ανάλογη εφαρμογή αντίστοιχη εδώ : http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/DN05091-D.PDF

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Υ.γ. θέλω πολλά ψωμιά ακόμα το ξέρω!
    Διάβασμα θέλεις:

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49398

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    Φίλε καλησπέρα..αν και ασχετος απο τετοια θέματα που καταπιάνεσαι..θελω να σε ρωτήσω το εξης... το ανταλλακτικό που ζητάς δεν το βρίσκεις καθολου ή η τιμη που το βρίσκεις ειναι πολύ ακριβή? ....κατι μου ειχες αναφέρει σε ενα θέμα μου (περι KLR) αλλα δεν θυμαμαι.....στο λεω διοτι στο EBAY με μια πρόχειρη αναζήτηση περι KLX 250 CDI εχει διαφορα πραγματα....

    σορρυ αν δεν κατάλαβα κάτι καλα

  11. #26
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Δηλαδή εφόσον κατάλαβα σωστά, αφού λειτουργεί με +12volt συνεχές η ηλεκτρονική, θέλουμε κύκλωμα να ανεβάσει την τάση στα 200volts (περίπου) εναλλασόμενο μερικών mA και απο κει και πέρα να οδηγηθεί ο πολλαπλασιαστής.

    CustomBoy το βρήσκω το ανταλλακτικό αλλά ή δεν θα είναι ακριβώς το δικό του (άλλες φίσες) ή θα είναι εξωφρενικά ακριβό. Εχθές βρέθηκα με έναν συμφορουμίτη και μου έδωσε μια ηλεκτρονική που έχει ίδιες φίσες με την δικιά μου αλλά με άλλο part number που η kawasaki το δίνει σαν αντικατάσταση με την δικιά μου.
    Ενώ την κουμπώσαμε πάνω, το μηχανάκι έσκαγε αλλά δεν έπαιρνε μπροστά. Πράγμα που με παραξένεψε μιας και πριν καεί η δικιά μου το μηχανάκι έπαιρνε.
    Δεν ξέρω τι συμβαίνει και περνάνε πολλά απο το μυαλό μου, μήπως η πλεξούδα δεν είναι σωστή, μήπως η ηλεκτρονική είναι ελατωματική κλπ.
    Θα ξαναφτιάξω την πλεξούδα απο την αρχή και θα δούμε. Τουλάχιστον έχει λίγα πράγματα και δεν έχω να παίξω με εγκεφάλους και πολλά πολλά καλώδια. Αλλά όπως και να χει, εφόσον λειτουργήσει με την "μαμά" ηλεκτρονική, θα φτιάξω την χειροποίητη έτσι για το γαμώτο.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    Μια χαρά σε βρίσκω...καλη επιτυχία λοιπον στο εγχείρημα κ παρακολουθώ...τσάκω και ενα καφάσι γιατι σίγουρα θα χρειαστεί

  13. #28
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Η ηλεκτρονική απο τον συμφορουμίτη είναι ελατωματική δυστηχώς.
    Φίλος με βοηθάει στο σχέδιο ηλεκτρονικής με κύκλωμα υψηλής με inverter. Οπότε απο τα 12βολτ θα πάρουμε πανεύκολα την υψηλή που θέλουμε με έναν μικρό μετασχηματιστή και 2 τρανζίστορς.
    Περισσότερες πληροφορίες δεν μπορώ να σας δώσω δυστηχώς γιατί το σχέδιο δεν είναι μόνο δικό μου αλλά και φίλου. Θα τον ψήσω όμως μήπως και μου δώσει το ΟΚ να το μοιραστούμε.
    Αυτό που μπορώ να πω είναι πως η ηλεκτρονική δεν θα είναι απλά ηλεκτρονική αλλά θα διαχειρίζεται και βεντιλατέρ, στροφόμετρο, ενδείξεις στο καντράν (θερμοκρασία) κλπ και το αβάνς θα διαχειρίζεται απο ολοκληρωμένο κύκλωμα ώστε να πετυχαίνει το σωστό timing ανάλογα τις στροφές του κινητήρα.
    Οπότε πάμε για εγκέφαλο πλέον.

    Θα το κάνω το kawasaki να σκάβει και την 5η!
    Μείνετε συντονισμένοι και εδώ είμαι εγώ να βοηθήσω όσο μπορώ όχι μόνο τον εαυτό μου, αλλά και άλλους που δεν μπορούν να χώσουν ενα μηνιάτικο για μια ηλεκτρονική!

  14. #29
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Φίλος με βοηθάει στο σχέδιο ηλεκτρονικής με κύκλωμα υψηλής με inverter. Οπότε απο τα 12βολτ θα πάρουμε πανεύκολα την υψηλή που θέλουμε με έναν μικρό μετασχηματιστή και 2 τρανζίστορς.
    Δηλ. τα 12V θα τα κανετε 400V για να γινουν μετα 14kV ..??
    (ή θα καταργήσεις τον πολλαπλασιαστή..?? - ΠΡΟΣΕΞΕ τι θα απαντήσεις..!!!)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    η ηλεκτρονική δεν θα είναι απλά ηλεκτρονική αλλά θα διαχειρίζεται και βεντιλατέρ, στροφόμετρο, ενδείξεις στο καντράν (θερμοκρασία) κλπ και το αβάνς θα διαχειρίζεται απο ολοκληρωμένο κύκλωμα ώστε να πετυχαίνει το σωστό timing ανάλογα τις στροφές του κινητήρα.
    Οπότε πάμε για εγκέφαλο πλέον.
    Δεν σας φτανει ενας καμένος..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #30
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Η ηλεκτρονική απο τον συμφορουμίτη είναι ελατωματική δυστηχώς.
    Φίλος με βοηθάει στο σχέδιο ηλεκτρονικής με κύκλωμα υψηλής με inverter. Οπότε απο τα 12βολτ θα πάρουμε πανεύκολα την υψηλή που θέλουμε με έναν μικρό μετασχηματιστή και 2 τρανζίστορς.
    Περισσότερες πληροφορίες δεν μπορώ να σας δώσω δυστηχώς γιατί το σχέδιο δεν είναι μόνο δικό μου αλλά και φίλου. Θα τον ψήσω όμως μήπως και μου δώσει το ΟΚ να το μοιραστούμε.
    Αυτό που μπορώ να πω είναι πως η ηλεκτρονική δεν θα είναι απλά ηλεκτρονική αλλά θα διαχειρίζεται και βεντιλατέρ, στροφόμετρο, ενδείξεις στο καντράν (θερμοκρασία) κλπ και το αβάνς θα διαχειρίζεται απο ολοκληρωμένο κύκλωμα ώστε να πετυχαίνει το σωστό timing ανάλογα τις στροφές του κινητήρα.
    Οπότε πάμε για εγκέφαλο πλέον.

    Θα το κάνω το kawasaki να σκάβει και την 5η!
    Μείνετε συντονισμένοι και εδώ είμαι εγώ να βοηθήσω όσο μπορώ όχι μόνο τον εαυτό μου, αλλά και άλλους που δεν μπορούν να χώσουν ενα μηνιάτικο για μια ηλεκτρονική!
    Ο φίλος σου μήπως είναι αυτος που σχεδίασε τον πύραυλο της NASA που έκανε τσικαμπουμ?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki KLX250E 1995 Αρνείται να πάρει μπροστά...!
    από Dbnn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2014, 08:43
  2. Honda Bros 400 VS Kawasaki KLE 500 (Βοήθεια!)
    από stathis92 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2013, 21:59
  3. honda transhalp 650/700 ή yamaha xt600x ή kawasaki versus βοήθεια
    από loz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 11:53
  4. Kawasaki Zx-9r ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
    από karajim86 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 15:18
  5. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF