Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: μεταβίβαση οχήματος "οχι για κυκλοφορία"? τιμες?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461

    μεταβίβαση οχήματος "οχι για κυκλοφορία"? τιμες?

    κάπου άκουσα πως γινετε κατι τετιο...
    δλδ ο χ πωλητής εχει παρατημένο ενα μηχανάκι αλα επιδι ηταν έξυπνος και δεν ήθελε να πληρώνει τελη πηγε και παρέδωσε τις πινακίδες πριν απο χ χρόνια. (αρα δεν εχει ουτε κτεο)
    θελει καπιος να παει να παρει το ρημάδι να το ανακατασκευασει και μετα να το κυκλοφορήσει.
    (με την καινουργια μαγκια που ακουσα προσφτατα οτι μπορεις να κανεις μεταβίβαση και στην αδεια εχει την ενδιξη ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ)
    η λογικη λεει κανεις μεταβίβαση με τον παραπάνω τροπο. ποσο ομως ειναι το ποσο της μεταβίβασης σε αυτες τις συνθήκες?
    φτιάχνεις το μοτο που πλεον ειναι στο ονομα σου
    πας ζητας καινούργιες πινακίδες. εχει κόστος αυτο?
    το πας κτεο . ξέρουμε τι ακριβώς πληρώνεις? εκπρόθεσμο?
    και πλεον εισαι οκ και κυκλοφορείς..
    αυτο λεει η λογικη. εδω στην μπανανια τι συμβαίνει? ξερει κανεις η πρεπει να πας να ρωτήσεις στους ανενημεροτους στα κατα τοπους υπουργεία μεταφορων??

  2. #2
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Πληρωνεις οτι τελη χρωσταει, παιρνεις την αδεια και πινακιδες, περνας κτεο και μετα μεταβιβαζεις στο ονομα σου. Ολα τα αλλα ειναι γνωστες ρεμουλες με τα γνωστα αμφιβολα αποτελεσματα.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    μισο παιδες
    οταν πηρα το bandit ηταν μεσα στην προθεσμια για κτεο
    αλλα επειδη ηθελα να το κανιβαλισω(μεγα μλκια τελικα)και δεν ηθελα να πληρωσω και ασφαλεια
    εκανα μεταβιβαση στο ονομα μου-ειχα εξουσιοδοτηση και υπευθυνη δηλωση-
    μου ζητησαν κτεο,τους ειπα οτι ειναι χαλασμενο,και κτεο θα περασει μολις το φτιαξω
    μου εδωσαν αυτην την αδεια-που λεει ο SONone-οτι δεν ειναι για κυκλοφορια κλπ,με το ιδιο νουμερο ομως
    την ιδια στιγμη παρεδωσα πινακιδα και αδεια για ακινησια
    τωρα η διαδικασια για να την παρω πισω-οταν το φτιαξω-μητσο μη γελας-με χαρτι απο το συγκοινωνιων προσωρινη αδεια μιας ημερας
    περναω κτεο,βγαζω ασφαλεια και παω συγκοινωνιων οπου θα μου δωσουν αλλη αδεια που δεν θα γραφει προσωρινη κλπ κλπ
    τωρα αν θα εχει αλλο νουμερο και ποσο θα βγει δεν το ξερω
    θα ενημερωσω σχετικα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ποιος κάνει τον έλεγχο μη τυχόν πάω να σου πουλήσω κλεμμένη μοτο με το παραπάνω παραμύθι? ??

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    εγω ειχα
    1την πρωτοτυπη αδεια
    2εξουσιοδοτηση
    3 υπευθυνη δηλωση
    4φωτοτυπια ταυτοτητας
    τωρα εχω δηλωση ακινησιας στο ονομα μου
    αν δηλαδη εχεις αυτο το παραμυθι που λες
    με δηλωση ακινησιας που εχει τα στοιχεια του πωλητη
    και ταυτοτητα,κανεις διασταυρωσηστοιχειων οτι ειναι αυτος που λεει η δηλωση ακινησιας
    τα υπολοιπα εξουσιοδοτηση και υπευθυνη δηλωση ειναι για την μεταβιβαση
    αυτα,τιποτα λιγοτερο


    εδω να συμπληρωσω οτι ακινησια δεν γινεται αν χρωσταει το οχημα τελη κυκλοφοριας
    οποτε οταν ξανακυκλοφορησει,
    παιρνεις τα τελη του ετους που ΘΑ κυκλοφορησει

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Σήμερα ήμουν στην εφορία για άλλη δουλειά.
    Στο δίπλα γκισέ που ήταν για τα τέλη ένας πολίτης ρωτούσε για το αν θα χρειαστεί να πληρώσει τέλη για να πάρει πίσω πινακίδες και αμέσως μετά να δώσει το όχημα σε εταιρία ανακυκλωσης για καταστροφή. Η υπάλληλος της εφορίας ήταν κατηγορηματική ότι αφού θα γίνει αμέσως οριστική διαγραφή δεν θα πληρώσει τέλη (και φυσικά ούτε απαιτείται να υπάρχει ασφάλιση) προκειμένου να πάρει τις πινακίδες. Δυστυχώς εκείνη την ώρα ήρθε η σειρά μου και δεν ακουσα τις λεπτομέρειες της διαδικασίας.
    Πάντως απ' ότι κατάλαβα προβλέπεται η περίπτωση του να πάρεις μεν πινακίδες πίσω χωρίς να πληρώσεις τέλη και ασφάλεια αλλά χωρίς δικαίωμα κυκλοφορίας - μόνο για διάλυση και οριστική διαγραφή...

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Σήμερα ήμουν στην εφορία για άλλη δουλειά.
    Στο δίπλα γκισέ που ήταν για τα τέλη ένας πολίτης ρωτούσε για το αν θα χρειαστεί να πληρώσει τέλη για να πάρει πίσω πινακίδες και αμέσως μετά να δώσει το όχημα σε εταιρία ανακυκλωσης για καταστροφή. Η υπάλληλος της εφορίας ήταν κατηγορηματική ότι αφού θα γίνει αμέσως οριστική διαγραφή δεν θα πληρώσει τέλη (και φυσικά ούτε απαιτείται να υπάρχει ασφάλιση) προκειμένου να πάρει τις πινακίδες. Δυστυχώς εκείνη την ώρα ήρθε η σειρά μου και δεν ακουσα τις λεπτομέρειες της διαδικασίας.
    Πάντως απ' ότι κατάλαβα προβλέπεται η περίπτωση του να πάρεις μεν πινακίδες πίσω χωρίς να πληρώσεις τέλη και ασφάλεια αλλά χωρίς δικαίωμα κυκλοφορίας - μόνο για διάλυση και οριστική διαγραφή...
    Υπάρχει η δέσμευση πως η μοτό θα πάει οπωσδήποτε για διάλυση/διαγραφή;

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει η δέσμευση πως η μοτό θα πάει οπωσδήποτε για διάλυση/διαγραφή;
    Ναι
    Το έχω δει με αυτοκίνητο αυτό.
    Παίρνεις χαρτί από εκεί πού το δίνεις για ανακύκλωση - καταστροφή κλπ
    Και να συμπληρώσω πώς έχω συναντήσει στην δουλειά, κυρίως παπιά πού οι ιδιοκτήτες τα έβγαλαν για οριστική διαγραφή χωρίς να τα καταστρέψουν, και τα πούλησαν σαν ανταλλακτικά ολόκληρα, και οι αγοραστές τα κυκλοφορούσα κανονικότατα

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    οταν καταθέτεις πινακίδες σου δίνουν ενα χαρτι οτι παρεδωσες προσωρινά πινακίδες και μπλα μπλα.. με το οπιο μπορεις να τις παρεις πισω.δεν ειπαμε να το εχει χασει κιόλας, εκει παει αλου. επίσης δεν καταθέτεις και την άδεια.
    και αφου δεν εχει πινακίδες δεν υποχρεουτε το οχημα να πληρώνει τελη.
    η ερωτηση λοιπον γιατι το χασαμε ειναι..
    Εχει κανει κανεις μεταβίβαση οχηματος που ειχε ήδη κατατεθημενες πινακιδες ?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    επίσης δεν καταθέτεις και την άδεια.
    όταν καταθέτεις πινακιδες καταθέτεις μαζι κ την άδεια κυκλοφορίας. Οπότε μεταβιβαση με τον τροπο που γνωρίζουμε δεν γίνεται

  11. #11
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Επειδη θα ενδιαφερει αρκετους και αναφερθηκε παραπανω οτι δεν γινεται,να πουμε οτι
    υπαρχει η δυνατοτητα να γινει,νομιμοτατα,μεταβιβαση οχηματος χωρις να εχει περασει ΚΤΕΟ,απλα η αδεια θα αναγραφει ''οχι για κυκλοφορια''.

    Η πηγη εδω:
    http://www.odigostoupoliti.eu/prosko...ia-kikloforia/

Παρόμοια θέματα

  1. οχι για να μην λετε δηλαδη.......
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:45
  2. Οχι για πλακα....
    από Giorgos19 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2006, 11:22
  3. ΛΆΣΤΙΧΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ( ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΗ)
    από sakisdani750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 20:57
  4. ΠΛΑΚΑ - ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ
    από Nefeli στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2006, 02:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF