Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Εισαγωγή μοτο από Ιταλία οδικώς

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2004
    Μηνύματα
    4

    Εισαγωγή μοτο από Ιταλία οδικώς

    Υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που να έχει φέρει μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα από Ιταλία οδικώς χώρις να είναι μόνιμος κάτοικος εκεί. Θέλω να πάω από Ελλάδα να την αγοράσω (να γίνει διαγραδή της αδειας) και μετα δεν μπορώ να βγάλω άκρη εαν υπάρχουν προσωρίνες πινακίδες για εξαγωγή από τη χώρα. Γνωρίζει κανείς....?????


    Ευχαριστώ
    παντα ορθιοι

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Εχω φερει εγω στο παρελθον αλλα καλυτερα να μιλησεις με εκτελωνιστη να μαθεις μηπως εχει αλλαξει κατι και ακριβως την τωρινη διαδικασια..
    Εχεις πμ..

  3. #3
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Ότι ισχύει απο όλες της χώρες της ε.ε (πλην της Αγγλίας) ισχύει και για την Ιταλία
    Κράτος το τιμολογιο αγοράς
    Κράτος το εισητήριο του πλοίου και τη παλιά άδεια
    Στο τελωνείο κάνεις δηλωτικό εισαγωγής από χώρα της εε και το τελωνείο του εκτελωνισμου .....πλερωνεις ότι σου ζητήσουν και ....ξεμπερδεβεις ....καλά κουτάβια
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    καλο θα ειναι να ρωτησεις το κοστος εισαγωγής πριν την αγορασεις και την φερεις εδω

    για να μην αποχωριστείς πολλα μαλλιά και δοντια-εκτος απο €

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2004
    Μηνύματα
    4

    ευχαριστώ

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Τη διαδικασία για εκδοση πινακιδας , τέλη ταξινόμησης και ολα τα απαραιτητα έγγραφα την ξερω , η απορία είναι πως θα πάω οδικως απο τη Ρώμη στην Ανκόνα για να μπω στο πλοιο.Δηλαδή προσωρινή πινακίδα και ασφάλιση για εξαγωγή απο Ιταλία. Με μεταφορική γνωρίζω οτι γίνεται απλα θέλω αφού θα είμαι στη Ρωμη να οδηγησω ο ίδιος τη μοτοσυκλέτα.

    Ευχαριστώ
    παντα ορθιοι

  6. #6
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από efyga Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Τη διαδικασία για εκδοση πινακιδας , τέλη ταξινόμησης και ολα τα απαραιτητα έγγραφα την ξερω , η απορία είναι πως θα πάω οδικως απο τη Ρώμη στην Ανκόνα για να μπω στο πλοιο.Δηλαδή προσωρινή πινακίδα και ασφάλιση για εξαγωγή απο Ιταλία. Με μεταφορική γνωρίζω οτι γίνεται απλα θέλω αφού θα είμαι στη Ρωμη να οδηγησω ο ίδιος τη μοτοσυκλέτα.

    Ευχαριστώ
    Εφόσον το αγοράσεις βγάζεις αμέσως προσωρινή άδεια 5 ημερών σε οποιοδήποτε κατάστημα μοτό με αυτόν που σου τη πούλισε και κρατάς της αποδείξης απο τα βενζινάδικα για να της δώσεις στο τελωνείο
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από efyga Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Τη διαδικασία για εκδοση πινακιδας , τέλη ταξινόμησης και ολα τα απαραιτητα έγγραφα την ξερω , η απορία είναι πως θα πάω οδικως απο τη Ρώμη στην Ανκόνα για να μπω στο πλοιο.Δηλαδή προσωρινή πινακίδα και ασφάλιση για εξαγωγή απο Ιταλία. Με μεταφορική γνωρίζω οτι γίνεται απλα θέλω αφού θα είμαι στη Ρωμη να οδηγησω ο ίδιος τη μοτοσυκλέτα.

    Ευχαριστώ
    Αν μιλαγαμε για γερμανια,βγαζεις εσυ πινακιδα τελωνειου που ισχυει για 3μηνες συν ασφαλεια και στο λιμανι που θα βγεις π.χ πατρα κανεις δηλωση εισαγωγης.και θα ειχες 45 μερες αν θυμαμαι καλα να την εκτελωνησεις.για την ιταλια πολυ πιθανον να ισχυουν τα ιδια

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2004
    Μηνύματα
    4
    Η Ιταλία δεν δίνει προσωρινές πινακίδες εξαγωγής από οτι κατάλαβα.
    παντα ορθιοι

  9. #9
    afrikanos paliouras Το avatar του/της miscelano
    Εγγραφή
    18/11/2005
    Μηνύματα
    395
    οχι η ιταλια δεν βγαζει προσωρινες...εχω φερει εγω 2 μηχανες...και στις 2 πηγα σε συμβολαιογραφο να κανουμε μεταβιβαση για εξαγωγη στο εξωτερικο..πηρα το χαρτι, καβαλησα τη μηχανη και ηρθα ελλαδα...εβγαλα καινουριες πινακιδες και τις ιταλικες τις εστειλα πισω στον συμβολαιοβραφο που πηγε και τις ακυρωσε...ευκολα πραματα
    τα βυζια της Παολα δεν εχουν σιλικονη....ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2004
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από miscelano Προβολή μηνύματος
    οχι η ιταλια δεν βγαζει προσωρινες...εχω φερει εγω 2 μηχανες...και στις 2 πηγα σε συμβολαιογραφο να κανουμε μεταβιβαση για εξαγωγη στο εξωτερικο..πηρα το χαρτι, καβαλησα τη μηχανη και ηρθα ελλαδα...εβγαλα καινουριες πινακιδες και τις ιταλικες τις εστειλα πισω στον συμβολαιοβραφο που πηγε και τις ακυρωσε...ευκολα πραματα
    AAAA πολυ κατατοπιστικός ευχαριστώ. Αυτο χρειάζομαι, μήπως θυμάσαι κόστος για αυτό.
    Δήλαδη θέλω απόδειξη αγοράς και το χαρτί του συμβολαιογράφου μόνο?


    Thank you
    παντα ορθιοι

  11. #11
    afrikanos paliouras Το avatar του/της miscelano
    Εγγραφή
    18/11/2005
    Μηνύματα
    395
    150-200 καπου εκει αλλα ηταν και το 2005 η τελευταια φορα που το εκανα..μπορει να εχει αλλαξει...α!!!εννοειται πως με τον πωλητη βαζετε χαμηλοτερη τιμη για να γλητωσεις πολλα ευρουλακια στο τελωνειο εδω...
    τα βυζια της Παολα δεν εχουν σιλικονη....ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα για να ρώτησω αν έχει κάτι αλλάξει σε σχέση με το 2014? Είναι μία εύκολη διαδικασία και αξίζει για αγορά σχετικά ακριβής μοτοσυκλέτας (6-8000€)?
    Για αγγελίες, εκτός από subito.it γνωρίζει κανείς κάποιο άλλο site?

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soter3gm Προβολή μηνύματος
    Ότι ισχύει απο όλες της χώρες της ε.ε (πλην της Αγγλίας) ισχύει και για την Ιταλία
    Κράτος το τιμολογιο αγοράς
    Κράτος το εισητήριο του πλοίου και τη παλιά άδεια
    Στο τελωνείο κάνεις δηλωτικό εισαγωγής από χώρα της εε και το τελωνείο του εκτελωνισμου .....πλερωνεις ότι σου ζητήσουν και ....ξεμπερδεβεις ....καλά κουτάβια
    γιατι πλην αγγλιας?
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  14. #14
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από miscelano Προβολή μηνύματος
    οχι η ιταλια δεν βγαζει προσωρινες...εχω φερει εγω 2 μηχανες...και στις 2 πηγα σε συμβολαιογραφο να κανουμε μεταβιβαση για εξαγωγη στο εξωτερικο..πηρα το χαρτι, καβαλησα τη μηχανη και ηρθα ελλαδα...εβγαλα καινουριες πινακιδες και τις ιταλικες τις εστειλα πισω στον συμβολαιοβραφο που πηγε και τις ακυρωσε...ευκολα πραματα
    αυτο παιδια ισχυει και τωρα?θελω να φερω ενα εργαλειο απο ιδιωτη ιταλο..το βασικο ερωτημα ειναι τι τις κανω τις ιταλικες πινακιδες οταν βγαλω τις ελληνικες
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

Παρόμοια θέματα

  1. Εισαγωγη μοτο απο ΕΕ
    από panosrs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2009, 20:44
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2008, 13:29
  3. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΟΤΟ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ
    από Anritsu στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2008, 00:16
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 01:23
  5. εκτελονισμο μοτο απο ΗΠΑ
    από ducatigirl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 23:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF