Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Aftermarket εξατμιση Honda cbf 125

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44

    Aftermarket εξατμιση Honda cbf 125

    Καλησπερα παιδια, ψαχνω για εξατμιση στο cbf γιατι απο σημερα αρχισε να κανει εναν θορυβο που τελικα αφου το πηγα και στο συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι απο την εξατμιση. Κατι εχει σπασει απο μεσα οποτε αργα η γρηγορα θελει αλλαγμα. Θελω λοιπον καμια γνωμη για aftermarket, να ξεκαθαρισω οτι δεν θελω να το καγκουρεψω το μηχανακι δηλαδη ηχο οσο πιο κοντα στον μαμα. Για την οριτζιναλ δεν το συζηταμε.... 580 . Μοντελο του 10 σπαει η εξατμιση μαλλον απο σκουρια λογω υδρατμων κλπ και θελουν 580 για να παω να ξαναπαρω την ιδια επειδη ηταν τοσο ποιοτικη? χαχα
    Τελευταία τροποποίηση από kotsos.b; 22/10/2014 στις 16:59.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια, ψαχνω για εξατμιση στο cbf γιατι απο σημερα αρχισε να κανει εναν θορυβο που τελικα αφου το πηγα και στο συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι απο την εξατμιση. Κατι εχει σπασει απο μεσα οποτε αργα η γρηγορα θελει αλλαγμα. Θελω λοιπον καμια γνωμη για aftermarket, να ξεκαθαρισω οτι δεν θελω να το καγκουρεψω το μηχανακι δηλαδη ηχο οσο πιο κοντα στον μαμα. Για την οριτζιναλ δεν το συζηταμε.... 580 . Μοντελο του 10 σπαει η εξατμιση μαλλον απο σκουρια λογω υδρατμων κλπ και θελουν 580 για να παω να ξαναπαρω την ιδια επειδη ηταν τοσο ποιοτικη? χαχα


    για διευκρινησε με τον μαστορα τι ακριβως εχει "σπασει" στην εξατμιση...
    και προσπαθησε να βιδωσεις καλυτερα τον λαιμο της εξατμισης με την εξαγωγη γιατι και στο δικο μου (μοντελο 10) εκανε εναν περιεργο θορυβο (σαν να χτυπησε μπιελα) και ειχαν χαλαρωσει οι βιδες εκει...
    αν ειναι ετσι το πολυ πολυ να θες κανενα ζοαν...

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    για διευκρινησε με τον μαστορα τι ακριβως εχει "σπασει" στην εξατμιση...
    και προσπαθησε να βιδωσεις καλυτερα τον λαιμο της εξατμισης με την εξαγωγη γιατι και στο δικο μου (μοντελο 10) εκανε εναν περιεργο θορυβο (σαν να χτυπησε μπιελα) και ειχαν χαλαρωσει οι βιδες εκει...
    αν ειναι ετσι το πολυ πολυ να θες κανενα ζοαν...
    ναι έτσι να το πει στο μάστορα να γελάνε και τα αερόκλειδα

    μπορεί και κάποιο διάφραγμα να την κάνει τη ζημιά αλλά δεν χάνεις τίποτα να τσεκάρεις όπως λέει ο Devils ...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    ναι έτσι να το πει στο μάστορα να γελάνε και τα αερόκλειδα

    ναι μωρε μπαμπινιωτη...εισαι και της οξφορδης...
    ζουαν, ζοαν...ποτεϊτο, ποτατο...


    αλλα και το να εχει κοπει διαφραγμα στην μαμα εξατμιση του κτηνους cbf125, μετα απο 4 χρονια, το θεωρω πολυ τραβηγμενο...

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Τι να πω, γενικα το θεωρω αξιοπιστο συνεργειο αν και δεν το ειδε ο μηχανικος που ειναι συνηθως. Υπαρχει λετε ελπιδα να μην θελω αλλη εξατμιση? Γιατι εχω τσαντιστει πολυ ασχημα, πραγματικα πολυ απιθανο αποτι καταλαβαινω να σκουριασει και να κοπει εσωτερικο κομματι εξατμισης σε μηχανη 4 χρονων. Αν ειναι κομμενο διαφραγμα δεν αλλαζει ε? Θα το παω αυριο και στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο και σε κανα εξατμισα ισως, θα το εξαντλησω το θεμα γιατι δεν θελω να βαλω εξατμιση με το ζορι καγκουρας δεν θελω :P και ειναι και πολλα τα λεφτα για κατι τοσο απροοπτο, να την ειχα κοπανησει πουθενα να πω οκ ειναι στα αναμενομενα

    EDIT
    Το πηγα και σε εξουσιοδοτημενο και μου ειπε σπασμενο διαφραγμα... πρεπει να φυγει ολη. Πως εγινε αυτο κανω, σου κατσε μου λεει.. ωραια πραματα. Επιστρεφουμε λοιπον στο αρχικο θεμα, τι προτεινετε για εξατμιση? Ειχε το καταστημα και σε προσφορα την μαμα 250ευρω αλλα δεν ξερω.. αν μου "ξανακατσει"?!
    Τελευταία τροποποίηση από kotsos.b; 23/10/2014 στις 10:34.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2013
    Μηνύματα
    121
    βρες μια φτηνη μαμισια απο το πρωτο cbr 125 και πηγαινε σε εναν εξατμισα να την περασει
    ουτε θορυβος ουτε τιποτα

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Και ταιριαζει ή γι'αυτο πρεπει να παω σε εξατμισα? Για να καταλαβω και κατι αλλο, οτι εξατμιση και να παρω aftermarket θα κανει θορυβο? Ακομα και με το baffler? Ειδα κατι βιντεο στο youtube με μια scorpion πχ και ειναι ωραιος ο ηχος στο ρελαντι αλλα οταν γκαζωνουν μου την σπαει, δεν γουσταρω να κανει ετσι το μηχανακι και μου φαινεται και αστειο κατι τετοιο στο cbf. Αν ειναι λιγο πολυ ολες τετοιο στυλ μαλλον θα ψαξω για την μαμισια μεταχειρισμενη γυρω στα 150. Μεχρι τοτε θα το αφησω ετσι, καπου διαβασα και για μια παρομοια περιπτωση οπου τελικα εβγαλε την εξατμιση την χτυπησε λιγο με μια ματσολα και σφηνωσε καπου το σπασμενο διαφραγμα και σταματησε να κανει θορυβο, ειναι να σου κατσει και αυτο βεβαια.

  8. #8
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 24/10/2014 στις 10:13.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Ευχαριστω, αλλα γενικα δεν ψηνομαι να δωσω πανω απο 100-150 ευρω για εξατμιση στο cbf. Αλλιως εχω δει και κατι scorpion που ειναι ωραιες αλλα δεν αξιζει. Ψαχνω για μαμισιες μεταχειρισμενες τωρα γυρω στα 100, αν και μαλλον θα το αφησω ετσι μεχρι να αρχισει να επηρεαζει και την αποδοση

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δεν θελω να σε αγχωσω αλλα υπαρχει ο κινδυνος θραυσματα απο το τελικο να περασουν στον κυλινδρο μεσα απο τη βαλβιδα εξαγωγης και να σου κανουν ζημια
    γιατι δεν πας σε εναν εξατμισα μηπως μπορει να την ανοιξει και να την επισκευασει ή να την ανακατασκευασει;
    αυτοι φτιαχνουν τελικα απο την αρχη και τα 100ευρω που θες να διαθεσεις ειναι καλα λεφτα

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    καλα για 580 δεν το συζηταμε καν σε μηχανακι που κανει 1300€...

    ή θα βρεις μια μεταχειρο με κανα 100αρι-150...ή θα πας σε aftermarket με σιγαστηρα...

    για χειροποιητη δεν το προτεινω γιατι θα σου βγουν παραπανω...

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Στα δυο συνεργεια που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν θα μου δημιουργησει προβλημα, μονο αν φραξει την ροη μπορει να μην τραβαει, ε τοτε θα το φτιαξω. Εκτος και αν βρω εξατμισα και την επισκευασει. Ξερετε κανεναν καλο για μοτο? Αλλα κατω απο 80 ευρω πιστευω ετσι? Θα την ανοιξει θα κολλησει το διαφραγμα και παλι κολληση δεν ακουγεται και τοσο ακριβη εργασια

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2013
    Μηνύματα
    121
    http://www.raceguns.gr/
    http://racetech.gr/

    υπαρχουν αυτοι, κανουν καλη δουλεια, αλλα ειναι ακριβοι για αυτα που κανουν
    για αυτη τη δουλεια δεν χρειαζεται εξατμισας, σιδερας χρειαζεται που θα ειναι και πιο φτηνος και χωρις υφακι

Παρόμοια θέματα

  1. Αξεσουαρ και βελτιωση honda cbf 125
    από geokaf94 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2019, 19:39
  2. Honda cbf 125 βοήθεια !!!
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2014, 13:22
  3. Σχετικά με Honda CBF-125 (Νέος οδηγός)
    από Prodromaki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF