Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 106

Θέμα: Αγορά μηχανής SM (motard) - τη γνώμη σας

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 7gibernau
    Εγγραφή
    24/06/2010
    Μηνύματα
    1.085
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    To μηχανακι ειναι αγωνιστικο και θελει αγωνιστικη συντηρηση συμφωνα με το βιβλιο του. Το οτι κατι ασχετοι σαν κι εσενα τα παιρνουν (ή τα γλυκοκοιταν) και νομιζουν οτι ειναι lc4 και ΧΤΧ, δεν σημαινει οτι ειναι αναξιοπιστα. Μην αρχισω να μιλαω για αναξιοπιστους μαστορες που βαζουν χερι χωρις να εχουν ιδεα (συμπεριλαμβανομενων εξουσιοδοτημενων που ομως δεν εχουν αδεια απο την aprilia Hellas να βαζουν χερι).
    Πως μιλάς έτσι ρε;;δε σε είπε καμπούρη..
    Πωλείται Ποδηλατο commencal supernormal 2 29"
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153604

  2. #32
    690 smc .- (τελεία και παύλα...)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    690 smc .- (τελεία και Kαύλα...)
    fixed

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    690 smc .- (τελεία και ΚΑΥΛΑ...)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    fixed

    φίξαρε σωστά.......
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    αν θες ενα μηχανακι απο 2008 και μετα πας στα 690(654cc) μς χαμηλη αγορα. και ασε να λενε οτι δεν ειναι μοταρντ. τουλαχιστον σε συγκριση με τα σημερινα μοταρντ ειναι ποιο κοντα απο το xr(εκτος αν κρατησεις μονο το πλαισιο και τα καπακια του κινητηρα και ολα τα αλλα τα βαλεις αφτερμαρκετ). αν θες μηχανακι τουλαχιστον 10ετιας που να σου θυμιζει πως ηταν τοτε τα μοταρντ πας σε xr και εχεις και αξια μεταπωλησης. αν θες κατι σημερινο και με αξια μεταπωλησης πας σε 690cc(τα R μοντελα) και θα δεις τι αξια μεταπωλησης θα εχουν με τις ολο και ποιο αυστηρες προδιαγραφες που βγαζουν. για την ιστορια και μονο τα σερβις μου κοστιζουν 65 ευρω (λαδια, φιλτρα) σε εξουσιοδοτημενο. καθε 5000 χλμ ειναι τα σερβις και μπορεις και καθε 7500 αν θες. απο θεματα τι μου εχει βγαλει? ενα πειρακι πιανιολας που οταν αλλαχθει εχει 2 χρονια εγγυηση. τρομπα με 25 ευρω της εγινε σερβις και παει μια χαρα. 31000χλμ σε 2,5 χρονια. παλαιοτερα ειχα to xr-dallara.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    αν θες ενα μηχανακι απο 2008 και μετα πας στα 690(654cc) μς χαμηλη αγορα. και ασε να λενε οτι δεν ειναι μοταρντ. τουλαχιστον σε συγκριση με τα σημερινα μοταρντ ειναι ποιο κοντα απο το xr(εκτος αν κρατησεις μονο το πλαισιο και τα καπακια του κινητηρα και ολα τα αλλα τα βαλεις αφτερμαρκετ).
    εμεις ειπαμε οτι το duke III δεν ειναι μοταρντ...οχι το smc...
    εσυ πεταξες ενα γενικο 690 και δεν διευκρινιζεις...

    για εξηγησε τι εννοεις οτι ειναι πιο κοντα στα σημερινα μοταρντ σε σχεση με το xr...

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    δεν εξηγω τιποτα, οπως μπηκες εσυ και ειπες την γνωμη σου ετσι ειπα κι εγω την δικια μου. δεν θα το κανουμε αντιπαραθεση παλι, το εχουμε κανει παλιοτερα.

  8. #38
    Παίδες επειδή το θέλω για καθημερινή χρήση στη πόλη με ενδιαφέρει να είναι ελαφρύ και να μην είμαι κάθε τρεις και λίγο συνεργείο. Δεν με ενδιαφέρουν οι τελικές ταχύτητες όσο το να είναι ευκολοδήγητο στη πόλη και παιχνιδιάρικο, άντε καμιά σουζίτσα και κανα ντριφτάκι, αλλά ούτε κάθε μέρα, ούτε να το σκίσω. Στη δουλειά να πηγαίνω και καμιά βόλτα. Το SMC και ο δούκας (μετα το 2008) νομίζω φοράνε το ίδιο μοτέρ το οποίο είναι πιο αξιόπιστο απ οσο εχω ψάξει σε σχέση με τα πριν το 2008. Το στήσιμο μπορεί να είναι διαφορετικό. Οσο για τον δούκα, λέω απο 2008 εως 2011 γιατί η έκδοση αυτή ήταν πιο motard σε σχέση με τους νέους δούκες που είναι πιο στρεετ. Φίλε nauagios λέω να μην πάω τόσο πίσω 10ετία για ευνόητους λόγους. Δηλ. ότι αυτά τα μηχανάκια επειδη μεταχειρισμένα τα έχουν σκίσει λίγο φοβάμαι τα προβλήματα ενώ πιστεύω ότι τα πιο καινούργιο είναι ίσως και πιο ασφαλή.

  9. #39
    Τελικά, ψάχνοντας απο δω και απο κει, διαβάζονται κριτικές και απόψεις οι τελικοί υποψήφιοι είναι με σειρά προτεραιότητας :

    1) ΚΤΜ SMC 690
    2) Husqvarna 610 (630)
    3) DUKE III 690

    Για το husky δεν έχω ακόμα πολύ καλή εικόνα τι είδους συντήρηση θέλει σε σχέση με το 690. Το θέμα τώρα είναι να δω αν υπάρχει και τίποτα της προκοπής στα μεταχειρισμένα απο αυτά σε νορμαλ τιμη.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από darknezz Προβολή μηνύματος
    Τελικά, ψάχνοντας απο δω και απο κει, διαβάζονται κριτικές και απόψεις οι τελικοί υποψήφιοι είναι με σειρά προτεραιότητας :

    1) ΚΤΜ SMC 690
    2) Husqvarna 610 (630)
    3) DUKE III 690

    Για το husky δεν έχω ακόμα πολύ καλή εικόνα τι είδους συντήρηση θέλει σε σχέση με το 690. Το θέμα τώρα είναι να δω αν υπάρχει και τίποτα της προκοπής στα μεταχειρισμένα απο αυτά σε νορμαλ τιμη.
    Μεταχειρισμένο ΚΤΜ από γνωστό πάω πάσο, από άγνωστο μου κάνει λίγο τζόκερ.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Μεταχειρισμένο ΚΤΜ από γνωστό πάω πάσο, από άγνωστο μου κάνει λίγο τζόκερ.

    Ενώ το Husqvarna σου εμπνέει εμπιστοσύνη σαν μεταχειρισμενο ?
    The only easy day was yesterday.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Μεταχειρισμένο ΚΤΜ από γνωστό πάω πάσο, από άγνωστο μου κάνει λίγο τζόκερ...


    ...που αν σου κατσει, σου αλλαζει πραγματικα την ζωη...

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    γιατι δεν παιρνεις ενα xr που δεν ειναι καθολου σκισμενα και ξερεις σιγουρα οτι ολα ειναι κατω απο 10000χλμ? κοιτα στα κτμ να εχει βιβλιο σερβις και να εχει αλαγμενη την τρομπα βενζινης και το ρουλεμαν της πιανιολας. ο 690(654) σαν μοτερ εχει αποδειχθει σκυλος οσο και αν δεν αρεσει σε καποιους. το ιδιο μοτερ πλεον το δεινουν με διαστηματα σερβις 10000χλμ.

  14. #44
    Δεν βρίσκεις εύκολα XR ... 1-2 υπάρχουν που να μην είναι και πολύ παλιά. Επίσης, ένα θέμα με το XR και το DRZ είναι ότι -σε μένα προσωπικά- μου δείχνουν λίγο και την ηλικία τους. Δηλ. ότι εμφανισιακά προέρχονται από μια άλλη σχεδιαστική εποχή. Θα μου πεις τώρα και εγώ απο κείνη την εποχή είμαι (καθώτι και μιας ηλικίας) αλλά μην αφήσω τώρα το XTX660 και πάω σε κάτι πιο παλιό πληρώνοντας κιόλας.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από darknezz Προβολή μηνύματος

    Το θέμα τώρα είναι να δω αν υπάρχει και τίποτα της προκοπής στα μεταχειρισμένα απο αυτά σε νορμαλ τιμη.

    η τιμη τους μια χαρα νορμαλ ειναι αν αναλογιστεις οτι ειχαν 10κ οταν βγηκαν...
    μαλιστα χανουν την μεταπωλητικη τους αξια με τετοια γεωμετρικη προοδο που σε 2-3 χρονια θα σε πληρωνουν οι πωλητες αντι για το αντιθετο..

    βεβαια, παιρνεις κινητηρα διαμαντι αριστα συντηρημενο και καθολου σκισμενο..οι περισσοτεροι που παιρνουν τετοια μηχανακια ειναι 50ρηδες οικογενειαρχες που πανε στην δουλεια τους με 50χλμ την ωρα....

    αλλα ακομα και να μην ειναι....τα διαστηματα των σερβις εχουν παει στα 20000χλμ...τωρα κατι τρομπες βενζινης, κατι ρουλεμαν πιανολας, και κατι χρυσοψαρα στο πολυοργανο μετα απο βροχη, μην τους δινεις και πολυ σημασια...χαρακτηρας ειναι...

    αντε βρε καλοριζικο..

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τη γνώμη σας για αγορά μηχανής
    από ManosMoto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2008, 21:06
  2. Λοιπόν τη γνώμη σας για tatto
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 20:47
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2004, 19:00
  4. Τη γνωμη σας
    από gRim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 08:52
  5. Τη γνώμη σας παρακαλώ..
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF