Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 55

Θέμα: Απο africa xrv750 σε suzuki vstrom 650????

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dirtpath Προβολή μηνύματος

    εκτος δρομου: εγω προσωπικα του φοραω χωματινα λαστιχα και κανω αρκετα πραγματα εκτος δρομου. οχι βεβαια οτι ενδυκνυται λογω βαρους, αλλα πιστεψε με κανει πολλα περισσοτερα απο απλους χωματοδρομους.
    Φίλε μου τι λες? Το africa είναι βαρύτερο, με πολύ χειρότερη κατανομή του βάρους που το κάνει να φαίνεται ακόμα πιο βαρύ, πλαίσιο από τσίχλα που συνεργάζεται άψογα με τους σουμιέδες που έχει για ανάρτηση, βγάζει καμια 15-20 άλογα λιγότερα από περισσότερα κυβικά, έχει μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά είναι καλύτερο ον-οφφ απ' το vstrom. Αφού τα πεζοδρόμια τα κάνει ίσιωμα να φανταστείς!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Δεν λεμε αυτο ρε Αποστολλλλλ

    Επρεπε να απαντησω...


    Ναι αλλά εγώ αυτό είδα στο αρχικό ποστ και δεν είδα κάποιον να διαφωνεί.

    Κατάλαβα τι λέτε αλλά πρώτα έπρεπε να του πείτε τα παρακάτω και μετά να τον συμβουλέψετε ότι αν το μοναδικό του πρόβλημα με το αφρικα είναι η κατανάλωση να μείνει με αυτή.

















    Μωρέ τι του λέτε του παιδιού? Είπε να πετάξει την παλιατζούρα και να πάρει ένα μηχανάκι που μπορεί να του προσφέρει 2 πράγματα παραπάνω και του λέτε να μείνει με το τάφο?
    Φίλε μου το vstrom μπορεί να κάνει ότι και το αφρικα πολύ πιο διασκεδαστικά, ευκολότερα και απροβλημάτιστα. Δεν είναι το ελαφρύτερο στην κατηγορία του αλλά είναι το δυνατότερο με λογική κατανάλωση, μέτρια φρένα και αναρτήσεις. Ο βασιλιάς της κατηγορίας στην εθνική, σβέλτο στο στροφιλίκι σε κατάλληλα χέρια, καλός συμβιβασμός στην πόλη και αρκετές δυνατότητες στην διάσχιση χωμάτινων δυσκολιών.
    Όλα αυτά σε σχέση με τον σύγχρονο ανταγωνισμό, οχι με την άφρικα. Σε σχέση με την άφρικα, σε όλους τους παραπάνω τομείς ειναι καλύτερο ενώ σαν σύνολο είναι κατά πολύ καλύτερο.
    Τώρα αν εσένα το μόνο που σε απασχολεί είναι η κατανάλωση του αφρικα κάνε ότι σου είπαν και μείνε με αυτό που έχεις.





    Υγ. Αν παρεξηγήθηκε κάποιος που είπα το μηχανάκι του τάφο και παλιατζούρα μπορεί να αποκαλέσει έτσι και το δικό μου. Δεν έχω πρόβλημα.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Εγω βασικα θα προτιμουσα τον ταφο απο το στρωμ..
    Και ας ειναι καλυτερο σαν συνολο το σουζουκι.



    Υ.γ

    Το μηχανακι σου ειναι ταφος και χρεπι

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Εγω βασικα θα προτιμουσα τον ταφο απο το στρωμ..
    Και ας ειναι καλυτερο σαν συνολο το σουζουκι.



    Υ.γ

    Το μηχανακι σου ειναι ταφος και χρεπι
    Τον είδατε έτσι? Αυτός φταίει!


    Άντε βάλε καμιά ντίζα ποδηλάτου στο ελικοφόρο εσύ ρε!
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    είναι το δυνατότερο με λογική κατανάλωση, μέτρια φρένα και αναρτήσεις.
    ΑπΟΥστόλ.
    Επειδή την ίδια παπαρούπα λένε και για το ΤιΔιΜι να τα ξαναπούμε; Το βεστρόμ ΔΕΝ έχει άσχημα φρένα. Τα ίδια (με το ίδιο βάρος μοτοσικλέτας) φοράει και το Bandit 600/650 αερόψυκτο, το Ζ750 πρώτης γενιάς κλπ. Τα φρένα είναι αξιολογότατα σε φυσιολογικές συνθήκες. Άμα το σκίσεις στο κυνήγι στο βουνό για να πιάσεις στριτάκια και είσαι πολλά χιλιόμετρα τέρμα φρένο τέρμα γκάζι, αν μπεις μέγαρα, τελειώνουν γρήγορα. Αυτή όμως δεν είναι η τυπική χρήση. Αν φτιάξεις το θέμα μπροστινό (σωστά ελατήρια και λάδια) τα φρένα είναι μιά χαρά και έχεις πλέον και καλή αίσθηση. Έλεος πιά με τους wannabe Ben Spies που αν δεν έχουν φρένα τέτοια που να ξεκολλάει το λάστιχο από τη ζάντα από την πίεση, δεν μπορούν να οδηγήσουν.

  5. #35
    Το μπροστά φρένο είναι μέτριο και σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά και σε σχέση με το πίσω φρένο το οποίο είναι πολύ καλό. Το δικό μου που είναι Κ4 δίχως ABS αλλά με 16αρα τρόμπα δεν έχει καθόλου καλή αίσθηση. Με Hagon ελατήρια και άλλα λάδια. Τώρα θα βάλω και intiminators μπας και βελτιωθεί αυτό το απότομο βουτηγμα.

    Υ.Γ. Το ΤΑ 600 και το Super Tenere 750 είχαν καλύτερα φρένα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #36
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Το μπροστά φρένο είναι μέτριο και σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά και σε σχέση με το πίσω φρένο το οποίο είναι πολύ καλό. Το δικό μου που είναι Κ4 δίχως ABS αλλά με 16αρα τρόμπα δεν έχει καθόλου καλή αίσθηση. Με Hagon ελατήρια και άλλα λάδια. Τώρα θα βάλω και intiminators μπας και βελτιωθεί αυτό το απότομο βουτηγμα.

    Υ.Γ. Το ΤΑ 600 και το Super Tenere 750 είχαν καλύτερα φρένα.
    Τι ειν αυτο;
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  7. #37
    Ricor Intiminators
    Είναι βαλβίδες που μπαίνουν μέσα στα καλάμια και βελτιώνουν τη συμπεριφορά του μπροστινού. O Daz γνωρίζει περισσότερα επ' αυτού!
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #38
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Το μπροστά φρένο είναι μέτριο και σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά και σε σχέση με το πίσω φρένο το οποίο είναι πολύ καλό. Το δικό μου που είναι Κ4 δίχως ABS αλλά με 16αρα τρόμπα δεν έχει καθόλου καλή αίσθηση. Με Hagon ελατήρια και άλλα λάδια. Τώρα θα βάλω και intiminators μπας και βελτιωθεί αυτό το απότομο βουτηγμα.

    Υ.Γ. Το ΤΑ 600 και το Super Tenere 750 είχαν καλύτερα φρένα.
    η αλλαγη ελατηριων-λαδιων στο μπροστινο του v-strom αλλαζει δραματικα το φρεναρισμα και το βουτηγμα που εχει με τα μαμα ελατηρια,Χωρις να γινεται τελειο.Συμφωνω μαζι σου

  9. #39
    αν δεν είσαι σε θέση να ανοίξεις μόνος σου τα καλάμια να τοποθετήσεις τα ιντιμινειτορ και να τα ρυθμίσεις, 2 και 3 φορές, καλύτερα μην ασχοληθείς...
    το μόνο που θα φτιάξεις είναι ένα άνιωθο κούτσουρο...
    δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά... μιλάω προς όλους. και εκτός από τα ιντιμινειτορ υπάρχουν και άλλα παρόμοια προϊόντα. Προσωπικά θα συμβούλευα για τα race tech emulators. είναι πιο απλά...
    http://www.moto.gr/forums/showthread...t=intiminators
    anyway ξεφύγαμε από το θέμα:

    Αφρικα με βεστρόμ έχουν κατα μέσο όρο 2-2,5 λίτρα/100χλμ μάξιμουμ διαφορά στην κατανάλωση.
    Επίσης εκεί που πάει το άφρικά το βεστρόμ δεν πάει. Όμως το βεστρόμ κυλάει πιο όμορφα στην άσφαλτο,
    έχει καλό στήσιμο σαν μηχανή δρόμου, και είναι λιιιγο πιο άνετο σε ταξίδια.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros_tdm Προβολή μηνύματος
    η vstrom στα χαρακτιρηστικα της λεει 4.5 λ /100 εγω λεω 6λ /100 τα 100 κμ το μεγιστο γιατι οι πιο πολλοι λενε οτι ισχυει η καταναλωση που δηλωνει το εργοστασιο.
    Απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο σε αφρικα να καιει 10λ/100 η εχω καμια βλαβη και δεν το εχω καταλαβει.
    παντως σαν επιδοσεις η μηχανη μου παει πολυ καλα.
    10λ/100 λογικα στο κοντερ σου θα βλεπεις συχνα 140-160km/h ... σε διαδρομη με φιλο με αφρικα (εγνατια οδος) και vstrom που βλεπαμε 160-180* το αφρικα κατι πανω απο 11/100 και το vstrom κατι κατω απο 7/100. Οχι ασημαντο αν σκεφτεις οτι για διαδρομη 280κμ (140+140) το αφρικα ξαναγεμισε στα 140** για να γυρισουμε και εγω εβαλα μολις επιστρεψαμε.


    *οχι εγω.... ενας φιλος
    **δεν λεω οτι ειχε αδειασει τελειως αλλα δεν του εφτανε σιγουρα μεχρι να ξαναβρουμε βενζιναδικο

  11. #41
    Τουλάχιστον σταμάτησε αυτός ο εκνευριστικός θόρυβος οπότε έπεφτε σε λακούβα. Από τότε που άλλαξα ελατήρια δεν τον ξανάκουσα. Πάντως για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, όταν πήρα το vstrom το 2004 (τότε που δεν ήταν περισσότερα από τα παπιά) το πήρα για δυο λόγους. Για το μοτέρ του και κυρίως για το πλαίσιό του. Και τα δυο μέχρι σήμερα είναι άψογα! Είχα καεί με τις κομμενες βάσεις κινητήρα στο Super Tenere και ήθελα κάτι που να κρατάει...

    Υ.Γ. Stam έχω τη δυνατότητα να πειραματιστώ. Τα πήρα και φθηνά.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #42
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    αν δεν είσαι σε θέση να ανοίξεις μόνος σου τα καλάμια να τοποθετήσεις τα ιντιμινειτορ και να τα ρυθμίσεις, 2 και 3 φορές, καλύτερα μην ασχοληθείς...
    το μόνο που θα φτιάξεις είναι ένα άνιωθο κούτσουρο...
    δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά... μιλάω προς όλους. και εκτός από τα ιντιμινειτορ υπάρχουν και άλλα παρόμοια προϊόντα. Προσωπικά θα συμβούλευα για τα race tech emulators. είναι πιο απλά...
    http://www.moto.gr/forums/showthread...t=intiminators
    anyway ξεφύγαμε από το θέμα:

    Αφρικα με βεστρόμ έχουν κατα μέσο όρο 2-2,5 λίτρα/100χλμ μάξιμουμ διαφορά στην κατανάλωση.
    Επίσης εκεί που πάει το άφρικά το βεστρόμ δεν πάει. Όμως το βεστρόμ κυλάει πιο όμορφα στην άσφαλτο,
    έχει καλό στήσιμο σαν μηχανή δρόμου, και είναι λιιιγο πιο άνετο σε ταξίδια.

    Φιλε μου, συμφωνω σε ολα, εκτος την καταναλωση. Δυο καλοσυντηρημενα μηχανακια, με την ιδια χρηση ΑΠ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΤΟΜΟ η διαφορα ειναι ΤΟ ΠΟΛΥ ενα λιτρο.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  13. #43
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    H δικιά μου ΑΤ, μετρημένη πρόσφατα 5,9 εντός και 7,1 εκτός, σε "κανονικούς" ρυθμούς. Εάν έχεις μειώσει γρανάζια, μείωσε ζιγκλέρ και ξαναρύθμισε κάρμπ. Το άν θα την αλλάξεις ή όχι κατόπιν, είναι στην δική σου κρίση
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Africaptan Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου, συμφωνω σε ολα, εκτος την καταναλωση. Δυο καλοσυντηρημενα μηχανακια, με την ιδια χρηση ΑΠ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΤΟΜΟ η διαφορα ειναι ΤΟ ΠΟΛΥ ενα λιτρο.
    συμφωνούμε σε όλα, αλλά πάω να προλάβω όλους όσους διαβάζουν...

    ...και δεν είναι όλα τα africa καλοσυντηρημένα....

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ΑπΟΥστόλ.
    Επειδή την ίδια παπαρούπα λένε και για το ΤιΔιΜι να τα ξαναπούμε; Το βεστρόμ ΔΕΝ έχει άσχημα φρένα. Τα ίδια (με το ίδιο βάρος μοτοσικλέτας) φοράει και το Bandit 600/650 αερόψυκτο, το Ζ750 πρώτης γενιάς κλπ. Τα φρένα είναι αξιολογότατα σε φυσιολογικές συνθήκες. Άμα το σκίσεις στο κυνήγι στο βουνό για να πιάσεις στριτάκια και είσαι πολλά χιλιόμετρα τέρμα φρένο τέρμα γκάζι, αν μπεις μέγαρα, τελειώνουν γρήγορα. Αυτή όμως δεν είναι η τυπική χρήση. Αν φτιάξεις το θέμα μπροστινό (σωστά ελατήρια και λάδια) τα φρένα είναι μιά χαρά και έχεις πλέον και καλή αίσθηση. Έλεος πιά με τους wannabe Ben Spies που αν δεν έχουν φρένα τέτοια που να ξεκολλάει το λάστιχο από τη ζάντα από την πίεση, δεν μπορούν να οδηγήσουν.
    Υπολείπονται λίγο σε αίσθηση παρά σε απόδοση και έχουν μια σπογγώδη αίσθηση στη μανέτα.
    Είναι λογικό να τελειώσουν νωρίς στην χρήση που περιγράφεις. Αν κρινεις τη γενικότερη απόδοση τους σε όλες τις συνθήκες δεν είναι τόσο άσχημα και η φήμη τους πιο πολύ υπάρχει επειδή αυτό το μηχανάκι το έχει πάρει και η κουτσή μαρία και καθότι είναι όλοι χεράδες θέλουν άγκυρες για να σταματήσουν.
    Σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντως και ειδικά με τα χόντα που κατα παράδοση έχουν "ιδανικά" φρένα, είναι ένα κλικ κάτω.
    Λεπτομέρειες στο σύνολο των προτερημάτων που έχει το μηχανάκι.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF