Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 55 από 55

Θέμα: Απο africa xrv750 σε suzuki vstrom 650????

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    αν δεν είσαι σε θέση να ανοίξεις μόνος σου τα καλάμια να τοποθετήσεις τα ιντιμινειτορ και να τα ρυθμίσεις, 2 και 3 φορές, καλύτερα μην ασχοληθείς...
    το μόνο που θα φτιάξεις είναι ένα άνιωθο κούτσουρο...
    δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά... μιλάω προς όλους. και εκτός από τα ιντιμινειτορ υπάρχουν και άλλα παρόμοια προϊόντα. Προσωπικά θα συμβούλευα για τα race tech emulators. είναι πιο απλά...
    http://www.moto.gr/forums/showthread...t=intiminators
    anyway ξεφύγαμε από το θέμα:
    Εκτός του ότι ο Μισκιν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά, τα συγκεκριμένα που πήρε λένε ότι προορίζονται για vstrom και ίσως να μη χρειαστούν διαφορετική ρύθμιση.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εκτός του ότι ο Μισκιν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά, τα συγκεκριμένα που πήρε λένε ότι προορίζονται για vstrom και ίσως να μη χρειαστούν διαφορετική ρύθμιση.
    Αυτό με το "προορίζονται για" με έχει πεθάνει στο γέλιο.
    Η ohlins ας πούμε, προορίζει για το μηχανάκι μου πισινό ελατήριο στα 8,5kg και στα 9,5kg. Προοδευτικά. Εγώ φοράω 13kg γραμμικό. Ο τουμπανομάστορας μου είχε πει ότι "η ohlins είναι η καλύτερη φίρμα και ξέρει", "η ανάρτησή σου δεν θα δουλέψει ποτέ γιατί θα κλειδώσει" και κάτι άλλες μάντολες. Το ζήτημα λοιπόν, έχω το σωστό sag στα 3 με 3,5 εκατοστά με εμένα επάνω, με το ελατήριο που εγώ διάλεξα, όχι η όποια εταιρία. Παρομοίως με τα μπροστινά. H ohlins και η όποια άλλη εταιρία φτιάχνει ένα generic προϊόν για τον "μέσο αναβάτη" και τις ειδικές ανάγκες του καθ' ενός δεν μπορεί να τις πιάσει εκτός αν ανήκεις στο "μέσο όρο" του σχεδιασμού από όλες τις απόψεις. Το αυτό για την όποια άλλη εταιρία. Για τα λάδια μπροστινού να μην πω τι φιδιές έχω ακούσει επίσης...

    Οπότε τα όποια ιντιμινέϊτορς καλά χρυσά και άγια ΑΝ τα φέρεις να δουλέψουν σωστά με τα γούστα σου και ΑΝ τα ελατήρια είναι τα σωστά για τα κιλά σου και ΑΝ τα λάδια είναι τα σωστά επίσης. Το να μη χρειαστούν τίποτα είναι απλώς τύχη.

  3. #48
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αυτό με το "προορίζονται για" με έχει πεθάνει στο γέλιο.
    Η ohlins ας πούμε, προορίζει για το μηχανάκι μου πισινό ελατήριο στα 8,5kg και στα 9,5kg. Προοδευτικά. Εγώ φοράω 13kg γραμμικό. Ο τουμπανομάστορας μου είχε πει ότι "η ohlins είναι η καλύτερη φίρμα και ξέρει", "η ανάρτησή σου δεν θα δουλέψει ποτέ γιατί θα κλειδώσει" και κάτι άλλες μάντολες. Το ζήτημα λοιπόν, έχω το σωστό sag στα 3 με 3,5 εκατοστά με εμένα επάνω, με το ελατήριο που εγώ διάλεξα, όχι η όποια εταιρία. Παρομοίως με τα μπροστινά. H ohlins και η όποια άλλη εταιρία φτιάχνει ένα generic προϊόν για τον "μέσο αναβάτη" και τις ειδικές ανάγκες του καθ' ενός δεν μπορεί να τις πιάσει εκτός αν ανήκεις στο "μέσο όρο" του σχεδιασμού από όλες τις απόψεις. Το αυτό για την όποια άλλη εταιρία. Για τα λάδια μπροστινού να μην πω τι φιδιές έχω ακούσει επίσης...

    Οπότε τα όποια ιντιμινέϊτορς καλά χρυσά και άγια ΑΝ τα φέρεις να δουλέψουν σωστά με τα γούστα σου και ΑΝ τα ελατήρια είναι τα σωστά για τα κιλά σου και ΑΝ τα λάδια είναι τα σωστά επίσης. Το να μη χρειαστούν τίποτα είναι απλώς τύχη.
    Ε ναι ρε συ, για το μέσο αναβάτη βγαίνουν όλα αυτά. Δεν μπορούν να πιάσουν την ευρεία γκάμα αναβατών του vstrom.
    Απ' την άλλη πάλι ίσως έχεις δίκιο και αναφέρονται στο γεγονός ότι "ταιριάζουν" στα καλάμια του vstrom (διάμετρο) και όχι ότι είναι ρυθμισμένα για το βάρος της μηχανής. Πάντως χλωμό το κόβω να βγάζουν ένα βελτιωτικό κάτι για ένα μηχανάκι και σου λένε ρύθμισε το μόνος σου, ειδικά απ' τη στιγμή που η ρύθμιση απαιτεί λύσιμο και επανατοποθέτηση. Και ειδικότερα απ' τη στιγμή που ο αστάθμητος παράγοντας, το βάρος του αναβάτη, είναι πιο πολύ θέμα ελατηρίου.

    Στο παραπάνω δεν φταίει η ohlins, ο τουμπανομάστορας φταίει. Αν εγώ που είμαι σαν σουβλί και το βάρος μου κυμαίνεται στο μέσο όρο αναβατών στο οποίο ρυθμίζονται όλες οι αναρτήσεις, θέλω να φορτώσω το σπίτι μου και να το μεταφέρω όπου πάω για τους επόμενους μήνες, πρέπει να βάλω αυτό το generic για να μη "κλειδώσει" η ανάρτηση?

    Το μυαλό τους είναι κλειδωμένο που προτείνουν ελατήρια χωρίς να ρωτήσουν βάρος.
    Sent from me using a computer.

  4. #49
    Έεεεεεε λίγο στο θέμα μας που τελικά κατέληξε στο πόσο καίει η Αφρικα.
    Από ότι κατάλαβα υπάρχουν περιπτώσεις από κατόχους Αφρικα όπου η μηχανή καίει περίπου 6 λίτρα στα 100 και άλλους που έχουν περίπου το ίδιο πρόβλημα με μένα.
    Έχω καταλήξει στο εξής να πάω να αγοράσω τα γνήσια ζιγκλερ να τα πάω στον μηχανικό και να μου ρυθμίσει ,καθαρισει εξ αρχής τα καρμπυρατερ και μια ρεγούλα της βαλβίδες , αν χρειάζετε να βαλω πάλι την μαμά εξάτμιση για να είναι σωστό το μείγμα.το δοκιμάσω και βλέπουμε....

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros_tdm Προβολή μηνύματος
    Έεεεεεε λίγο στο θέμα μας που τελικά κατέληξε στο πόσο καίει η Αφρικα.
    Από ότι κατάλαβα υπάρχουν περιπτώσεις από κατόχους Αφρικα όπου η μηχανή καίει περίπου 6 λίτρα στα 100 και άλλους που έχουν περίπου το ίδιο πρόβλημα με μένα.
    Έχω καταλήξει στο εξής να πάω να αγοράσω τα γνήσια ζιγκλερ να τα πάω στον μηχανικό και να μου ρυθμίσει ,καθαρισει εξ αρχής τα καρμπυρατερ και μια ρεγούλα της βαλβίδες , αν χρειάζετε να βαλω πάλι την μαμά εξάτμιση για να είναι σωστό το μείγμα.το δοκιμάσω και βλέπουμε....
    Το θέμα είναι ότι τα δυο μηχανάκια που αναφέρεις είναι πολύ κοντά. Το στρόμα είναι σαφώς καλύτερο στο ταξίδι και πιο σύγχρονο γενικώς. Aν σου αρέσει να ταξιδεύεις με 140 και πάνω, δώσε το άφρικα και πάρε κάτι άλλο πιο γρήγορο.

    Εγώ θα γούσταρα και θα εκανα την αλλαγή αν ξανάπερνα ον/οφ 2κύλινδρο για ενα πιο σύγχρονο άφρικα δηλαδή ενα 800gs ή 800 xc. Μήπως είναι καλύτερα να κρατήσεις τπ άφρικα μέχρι να μαζέψεις χρήμα για να πάρεις κάτι πιο γκαζερό - ροπάτο;

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εκτός του ότι ο Μισκιν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά, τα συγκεκριμένα που πήρε λένε ότι προορίζονται για vstrom και ίσως να μη χρειαστούν διαφορετική ρύθμιση.
    με κάλυψε ο αμυρουκαι.

    ΤΙΠΟΤΑ δεν βγαίνει στην αγορά που να μην θέλει ρύθμιση...
    γνωρίζω ότι ο Μίσκιν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά... τη φράση μου: "δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά... μιλάω προς όλους." τη διάβασες...?
    προσπαθώ να προστατεύσω ενδεχομένως κάποιον αναγνώστη νέοπα οδηγό που μετά από 3 χρόνια σε μία τυχαία αναζήτηση θα πέσει πάνω στο θέμα και επειδή θα δει ότι ο miskin αγόρασε κάτι που είναι "προορισμένο" για vstrom θα πάει να τα αγοράσει, να τα τοποθετήσει στο μάστορα της γειτονιάς σαν να είναι αναπτήρας 12V, και θα νομίζει ότι έγινε πιο γρήγορος...
    ΌΧΙ, δεν είναι τέτοια μετατροπή... επεμβαίνεις στη λειτουργία των αναρτήσεων της μοτοσυκλέτας, και άρα στη συμπεριφορά όλης της μοτοσυκλέτας, και ΝΑΙ πρέπει να γράφονται αυτά, για να γλυτώνουν τσέπες και κεφάλια...

    Επίσης ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΦΤΟΠΙΚ! καλό θα ήταν όλα αυτά να μεταφερθούν ή στο θέμα με τα intiminators ή σε κάποιο άλλο θέμα για να μη χαλάμε το θέμα του παιδιού αλλά και να μη χαθούν οι όποιες πληροφορίες...

  7. #52
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το μηχανάκι είναι 220 κιλά και είναι στημένο για αναβάτη 75 κιλών.
    Σου λένε πάρε αυτό το παπαράκι βάλτο εκεί άλλαξε το λάδι με 5αρι αντί για 10αρι και θα έχεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα για αναβάτη 75 κιλών και μηχανάκι 220.

    Είσαι 120 κιλά? Θέλεις να κάνεις τις αναρτήσεις σου κούτσουρο γιατί είσαι χεράς και το πας ταπα? Ανέλαβε δράση και άρχισε τους πειραματισμούς.

    Η διαφορά τώρα με το δικό σου είναι ότι δεν είναι σεταρισμένο για vstrom.
    Αν ήταν θα είχε το κατάλληλο ελατηριάκι στην βαλβίδα, και θα έλεγε στις τόσες στροφές με τέτοιο λάδι, τόσες τρύπες, τέτοιας διαμέτρου κτλ. Τότε θα έμπαινε σε σακουλάκι που θα έλεγε "για Χ μοντέλο"

    Από εκεί και πέρα αν θέλεις ακολουθείς τις οδηγίες ή κάνεις τα δικά σου για να το φέρεις εκεί που εσύ θέλεις και όχι στα μέτρα του μέσου αναβάτη στον οποίο αναφέρετε ο οποιοσδήποτε κατασκευαστής, βελτιωτής.

    Οι προσωπικές προτιμήσεις του καθενός είναι αστάθμητος παράγοντας.

    Η ohlins βγάζει αμορτισέρ κομπλέ για χτ. Αυτό λοιπόν είναι ρυθμισμένο στα κιλά της μηχανής για τα ίδια κιλά αναβάτη που είναι και το υπάρχον και προορίζεται για την ίδια χρήση. Αν εσύ είσαι 120 και θέλεις αμορτισέρ για αγώνες επικοινωνείς με την ohlins και σου το σετάρουν όπως αυτοί νομίζουν καλύτερα με βαση αυτά που τους είπες. Και πάλι όμως μπορεί να χρειαστείς κάτι διαφορετικό γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος, οπότε αναλαμβάνεις δράση και παίζεις με τις ρυθμίσεις του.

    Καταλάβατε τώρα ποια εννοώ ότι είναι η διαφορά ενός "κατι" που προορίζεται για ένα μοντέλο με το "κάτι άλλο" που προορίζεται για όλα τα μοντέλα της αγοράς?

    Δεν είπα ποτέ ότι η ρύθμιση της ανάρτησης μοιάζει με τις οδηγίες χρήσεως μιας φριντέζας.

    Είναι δυνατόν εγώ και εσύ που είμαστε στα ίδια κιλά και έχουμε το ίδιο μηχανάκι αλλά το χρησιμοποιούμε εγώ για αγώνες και εσύ για ταξίδια να θέλουμε το ίδιο πράγμα απ' την ανάρτηση?
    Sent from me using a computer.

  8. #53
    παντού εκτός γραικίας, στέλνεις email με τα κιλά σου ΜΕ εξοπλισμό, λες το τυπικό φορτίο της μοτό σου και αν κάνεις πάνω από 50% δικάβαλος και παίρνεις σεταρισμένο με το ελατήριο που πρέπει.
    εδώ...


    edit: ναι είναι δυνατόν. μιά άριστη ανάρτηση καλύπτει τυχόν αδυναμίες του αναβάτη και είναι καλή για όλους ανεξαίρετα. μόνο ένας άριστος αναβάτης ξέρει να καλύψει τις αδυναμίες μιάς κακής ανάρτησης.

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    To παραγγέλνεις απ' έξω και τελειώνεις!

    Σιγά μη κάθομαι να ακούω μη κλειδώσει η ανάρτηση.
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Και τελικα τι εκανε ο δημιουργος του θεματος;;;
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF