Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: προβλημα με μεταβίβαση, κωλυσιεργία αγοραστή

  1. #16
    να πω και γω?

    τράβα στην εφορία ΣΟΥ με την υ/δ παραμάσχαλα και ρωτα.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  2. #17
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Aυτο το παραμυθι οτι οι θεωρημενες υπευθυνες δηλωσεις και εξουσιοδοτησεις εχουν ημερομηνια ληξης,απο που προκυπτει;

  3. #18
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    από πότε η υ/δ έχει ημερομηνία λήξης?
    Απο τότε που βαριόνται να ασχοληθούν και ψάχνουν το παραμικρό για να μην ασχοληθούν.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    από πότε η υ/δ έχει ημερομηνία λήξης?
    Οι υ/δ εχουν 3μηνη (αν θυμαμαι καλα) "ισχυ" η "διαρκεια εγκυροτητας".
    Μετα πρεπει να πας για "φρεσκια"
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  5. #20
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Οι υ/δ εχουν 3μηνη (αν θυμαμαι καλα) "ισχυ" η "διαρκεια εγκυροτητας".
    Μετα πρεπει να πας για "φρεσκια"
    και αν ο αλλος σε εγραψε στα @@ του οπως στην συγκεκριμενη περιπτωση,αυτο δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ως αποδεικτικο οτι "εγω ειμαι καλυμενος,αυτος :a31::a31::a31: ;"
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  6. #21
    Δηλωνεις κλοπη κι να παει να γαμ'θει στα 'μπελια, αφου ειναι τοσο λακαμας.

    Αν και ενας χασοδικης ισως να μπορουσε να εκμεταλλευτει την "σαπια" υ/δ και να μην υπαρχει θεμα για τον πωλητη.
    Αυτο σημαινει ομως οτι ο πωλητης θα πρεπει να τρεχει για τον μαλακα, οποτε δηλωνεις κλοπη και ασε αυτον να τρεχει.
    Η' ακομα καλυτερα συμβουλευεσαι τον φιλικο τσομπα της γειτονιας σου.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  7. #22
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Οι υ/δ εχουν 3μηνη (αν θυμαμαι καλα) "ισχυ" η "διαρκεια εγκυροτητας".
    Μετα πρεπει να πας για "φρεσκια"
    Και ξαναρωταω....απο τη στιγμη που δεν το γραφει πανω καμια δηλωση οτι εχει ημερομηνια ληξης και η αστυνομια και τα ΚΕΠ,διαβεβαιωνουν οτι ισχυει επ'αοριστον,απο που προκυπτει οτι ''ληγουν'' οι ΥΔ;

  8. #23
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Δηλωνεις κλοπη κι να παει να γαμ'θει στα 'μπελια, αφου ειναι τοσο λακαμας.

    Αν και ενας χασοδικης ισως να μπορουσε να εκμεταλλευτει την "σαπια" υ/δ και να μην υπαρχει θεμα για τον πωλητη.
    Αυτο σημαινει ομως οτι ο πωλητης θα πρεπει να τρεχει για τον μαλακα, οποτε δηλωνεις κλοπη και ασε αυτον να τρεχει.
    Η' ακομα καλυτερα συμβουλευεσαι τον φιλικο τσομπα της γειτονιας σου.
    Tο καλυτερο που μπορει να κανει.Βεβαια ας ψαξει μηπως υπαρχει νομικο κενο,στην περιπτωση που ο κατηγορουμενος αγοραστης,προσκομισει την εξουσιοδοτηση για μεταβιβαση.

  9. #24
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Πραγματικα για μενα ειναι απορίας άξιο πως ετσι ευκολα κι ελαφρα τη καρδια συμβουλευετε καποιον να δηλωσει κλοπη. Ξερετε ισως ποσο ευκολο ειναι να του γυρισει μπουμερανκ η ιστορια και απο κει που εχει το πανω χερι να βρεθει κατηγορουμενος για απατη; αλλα ακομα και αυτο το σεναριο να μην παιξει, πως πας και κατηγορεις καποιον για κλεφτη την στιγμη που πολυ καλα ξερεις οτι δεν ειναι?

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Και ξαναρωταω....απο τη στιγμη που δεν το γραφει πανω καμια δηλωση οτι εχει ημερομηνια ληξης και η αστυνομια και τα ΚΕΠ,διαβεβαιωνουν οτι ισχυει επ'αοριστον,απο που προκυπτει οτι ''ληγουν'' οι ΥΔ;
    Από τότε που οι δημόσιες υπηρεσίες δεν τις δέχονται πέραν του τριμήνου. Καλώς; Κακώς; Ότι και να είναι, δεν τις δέχονται. Και όπως και να έχει το πράγμα, το ότι ο πωλητής έχει μιά ΥΔ που λέει ότι κάποιος αγόρασε από αυτόν κάτι αλλά δεν το μεταβίβασε είναι το τίποτα σε ότι αφορά την εφορία διότι τα τέλη βεβαιώνονται στο όνομα αυτού που έχει δηλωμένο το όχημα στην άδεια, το αυτό και για το ΚΤΕΟ και για τα "τηλεγραφικά" πρόστιμα ανασφάλιστων αν ισχύσουν. Προφανώς και θα μπορέσει να βρεθεί άκρη, αλλά με αρκετό τρέξιμο και κόπο και χρόνο. Και μεταβίβαση χωρίς και την παρουσία του εξαφανισμένου αγοραστή δεν θα γίνει.

    Εγώ απορώ, αφού πήγατε που πήγατε σε κάποιο ΚΕΠ για τις υπογραφές στις δηλώσεις, γιατί δεν κάνατε και την αλλαγή στην άδεια να τελειώνει...

  11. #26
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Σε αντίστοιχη περίπτωση μου είχαν πει να πάω στο τμήμα και να κάνω μια απλή δήλωση του συμβάντος.
    Για πετάξου μια βόλτα να ρωτήσεις

  12. #27
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πραγματικα για μενα ειναι απορίας άξιο πως ετσι ευκολα κι ελαφρα τη καρδια συμβουλευετε καποιον να δηλωσει κλοπη. Ξερετε ισως ποσο ευκολο ειναι να του γυρισει μπουμερανκ η ιστορια και απο κει που εχει το πανω χερι να βρεθει κατηγορουμενος για απατη; αλλα ακομα και αυτο το σεναριο να μην παιξει, πως πας και κατηγορεις καποιον για κλεφτη την στιγμη που πολυ καλα ξερεις οτι δεν ειναι?
    Συμφωνώ με τον Βασίλη. Πώς κατηγορείς κάποιον για κλοπή -και δεν μιλάμε για μία τσίχλα - μοτοσυκλέτας ενώ δεν ισχύει? Κινούνται άλλες διαδικασίες μετέπειτα, επώδυνες και για τους δύο εμπλεκόμενους.
    Πήγαινε στο τμήμα καλέ μου φίλε, κάνε μία δήλωση για να υπάρχει καταγεγραμμένο σαν συμβάν και μετά στην ΔΟΥ.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  13. #28
    Φιλε μου ειχα την ιδια περιπτωση σε αμαξι. Βεβαια εβλεπα (με τη βοηθεια φιλου αστυνομικου ) αν εκανε την μεταβιβαση. Τον επερνα τηλ και μου ελεγε θα την κανει κτλ, μετα δεν απαντουσε. Οι υπευθυνες δηλώσεις δεν ισχυουν επ άοριστον. Εγω του εδωσα δυο μερες καιρο αλλιως θα εκανα δηλωση του συμβαν στην αστυνομια και θα μου επεστρεφε το αμαξι. Πρωτα από ολα στειλε εξωδικο με ενα δικηγόρο. Αν προκαλέσει θανατηφορο τροχαιο την γα@@σες και ολα αυτα για ενα μα@@κα ανευθυνο. Το οχημα ειναι στο ονομα σου - ανασφάλιστο πιθανον και κυκλοφορει καπου εκει εξω. Μην ρισκαρεις στειλε τωρα εξωδικο να είσαι καλυμμένος δινοντας διορια 36ωρων για μεταβιβαση αλλιως αρεις την υπευθυνη δηλωση και θα πρεπει να σου την επιστρεψει. Ναι την υπευθυνη δηλωση μπορεις να την αρεις απλως πρεπει να την κοινοποιήσεις στους εμπλεκομενους (εξωδικο). Αν πας στην αστυνομια πιθανον να σου πουν το ιδιο ...Και μπορεις να τον κατηγορησεις οχι για κλοπη αλλα για καταχρηση του οχηματος (του το εδωσες με την θεληση σου με προϋποθέσεις (να γινει μεταβιβαση) και αυτος το κυκλοφορει χωρις ΚΤΕΟ στο ονομα σου ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ δηλαδη.

    Υ.Σ. Οταν κανουμε μεταβίβαση γραφουμε .....δηλωνω οτι επιτρέπω στον ... να μεταβιβάσει αντι εμου το υπάριθμ ..... εντος 4 εργάσιμων ημερων. Μετα το περας των 4 ημερων το παρον ακυρώνεται.


    Μια αλλη ΥΔ που θα λεει ο αγοραστης: δηλωνω οτι θα εχω με αποκλειστική ευθυνη μου το υπάριθμ .... οχημα στην κατοχη μου μεχρι την οριστικη μεταβιβαση στο ονομα μου, το οποιο δεν θα κυκλοφορώ.

    Τωρα το βρήκα

    Σχετ. : Η 58/2008 εγκύκλιος του ΟΑΕΕ


    Η εξουσιοδότηση εκδίδεται για μία μόνο αιτία, παρέχεται δηλαδή για τη διεκπεραίωση συγκεκριμένης υπόθεσης και ισχύει μέχρι τη στιγμή που θα διεκπεραιωθεί η συγκεκριμένη υπόθεση, εκτός αν την ανακαλέσει προηγουμένως αυτός που την εξέδωσε (εξουσιοδοτών). Πάντα κατατίθεται σε πρωτότυπο και φέρει βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής του εξουσιοδοτούντος, προκειμένου αφ’ ενός να αποδεικνύεται η ταυτότητά του και αφ’ ετέρου να διασφαλίζονται τα έννομα αποτελέσματα της βούλησής του.
    Τελευταία τροποποίηση από alexzafeir; 13/11/2014 στις 09:06.
    aleaxzafeir

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πραγματικα για μενα ειναι απορίας άξιο πως ετσι ευκολα κι ελαφρα τη καρδια συμβουλευετε καποιον να δηλωσει κλοπη. Ξερετε ισως ποσο ευκολο ειναι να του γυρισει μπουμερανκ η ιστορια και απο κει που εχει το πανω χερι να βρεθει κατηγορουμενος για απατη; αλλα ακομα και αυτο το σεναριο να μην παιξει, πως πας και κατηγορεις καποιον για κλεφτη την στιγμη που πολυ καλα ξερεις οτι δεν ειναι?

    Αν πάει και σκοτώσει κανέναν, με το κατα πάσα πιθανότητα ανασφάλιστο, ποιόν θα κυνηγάνε? Και ειλικρινά τώρα, ποιές οι πιθανότητες να έχεις να κάνεις με συνενοήσιμο άτομο, σε τέτοια ιστορία? Ούτε τηλέφωνα δεν απαντάει. Αν έχεις όρεξη για έξοδα και ιστορίες πας σε έναν ικηγόρο και αρχιζεις τα εξωδικα. Αν οχι, τι? Τον παρακαλάς, μπας και?
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  15. #30
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hidefnick Προβολή μηνύματος
    Αν πάει και σκοτώσει κανέναν, με το κατα πάσα πιθανότητα ανασφάλιστο, ποιόν θα κυνηγάνε? Και ειλικρινά τώρα, ποιές οι πιθανότητες να έχεις να κάνεις με συνενοήσιμο άτομο, σε τέτοια ιστορία? Ούτε τηλέφωνα δεν απαντάει. Αν έχεις όρεξη για έξοδα και ιστορίες πας σε έναν ικηγόρο και αρχιζεις τα εξωδικα. Αν οχι, τι? Τον παρακαλάς, μπας και?
    Μωρέ δεν διαφωνώ στο ότι πρέπει να κινηθεί αλλά ρε φίλος να δηλώσει κλοπή μου πάει μπόλικο και όχι και πολύ έντιμο από μέρους του πωλητή.
    Άλλο πράγμα να τον απειλήσεις ότι αν δεν κάνει μεταβίβαση σε 24 ώρες θα δηλώσεις κλοπή και άλλο να το κάνεις.

    Σε κάθε περίπτωση πρέπει να διαφυλάξει τα πισινά του ο πωλητής και μάλιστα ASAP όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι αλλά η κλοπή είναι άλλο πράγμα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ
    από jimmy7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2013, 11:06
  2. Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2012, 14:39
  3. Πρόβλημα με μεταβίβαση
    από apostolos72 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 16:23
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF