Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: Απόψεις για κράνος

  1. #31
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EVI Προβολή μηνύματος
    οι αεραγωγοι δουλευουν σε οποιαδιποτε σταση σωματος , αν εχεις πολλους αεραγωγους πχ το xspirit εχει 7 θα εχεις περισσοτερη φασαρια στο περιβαλλον της εθνικης αν τρεχεις ...απο κει και περα δεν σε εμποδιζουν οτι και να οδηγεις.... δεν υπολοιποντε τιποτα τα αμεσως επομενα απο την ''κορυφαια'' σειρα καθε εταιρειας οπωτε ειναι θεμα βαλαντιου η εχεις και δινεις η οχι και πας στο επομενο καλυτερο ... τιποτα δε σε ενοχλει σε ενα κρανος -οσων αφορα τη θεση οδηγησης- εκτος και αν παρεις εντουρο κρανος και οδηγεις ss :P κοιτα να ειναι ελαφρυ με προδιαγραφες -ολα οσα εχεις πει τις εχουν- μην σκευτεσε τιποτα παρα μονο να ειναι καλα τα υλικα κατασκευης και να σου κανει καλα στο κεφαλακι σου ειτε οδηγω ss ειτε το σκουτερ μου φοραω το ιδιο κρανος , το ιδιο κρανος φοραω για να παω για καφε το ιδιο και στη πιστα . και ειλικρινα τωρα ΜΗΝ διαβαζεις το sharp εχω δει ΚΟΡΥΦΑΙΑ κρανη απο κατασκευη υλικα αεροδυναμικη κλπ να τα θαβουν εκει περα ειναι τουλαχιστον αστειο απο τη πλευρα τους. Οτι και να παρεις καλα χιλιομετρα να εχεις
    +499
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  2. #32
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EVI Προβολή μηνύματος
    οι αεραγωγοι δουλευουν σε οποιαδιποτε σταση σωματος , αν εχεις πολλους αεραγωγους πχ το xspirit εχει 7 θα εχεις περισσοτερη φασαρια στο περιβαλλον της εθνικης αν τρεχεις ...απο κει και περα δεν σε εμποδιζουν οτι και να οδηγεις.... δεν υπολοιποντε τιποτα τα αμεσως επομενα απο την ''κορυφαια'' σειρα καθε εταιρειας οπωτε ειναι θεμα βαλαντιου η εχεις και δινεις η οχι και πας στο επομενο καλυτερο ... τιποτα δε σε ενοχλει σε ενα κρανος -οσων αφορα τη θεση οδηγησης- εκτος και αν παρεις εντουρο κρανος και οδηγεις ss :P κοιτα να ειναι ελαφρυ με προδιαγραφες -ολα οσα εχεις πει τις εχουν- μην σκευτεσε τιποτα παρα μονο να ειναι καλα τα υλικα κατασκευης και να σου κανει καλα στο κεφαλακι σου ειτε οδηγω ss ειτε το σκουτερ μου φοραω το ιδιο κρανος , το ιδιο κρανος φοραω για να παω για καφε το ιδιο και στη πιστα . και ειλικρινα τωρα ΜΗΝ διαβαζεις το sharp εχω δει ΚΟΡΥΦΑΙΑ κρανη απο κατασκευη υλικα αεροδυναμικη κλπ να τα θαβουν εκει περα ειναι τουλαχιστον αστειο απο τη πλευρα τους. Οτι και να παρεις καλα χιλιομετρα να εχεις
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές!! Να είσαι καλά !!!

  3. #33
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Εννοειται πως σου παρεχουν την ιδια ασφαλεια και τα ελαφρως φθηνοτερα κρανη. Ολα τα κρανη απο ενα σημειο -μια τιμη αν θες- και μετα ειναι κομπλε απο θεμα ασφαλειας. Αυτο που θα ανεβασει το κοστος ειναι τα υλικα κατασκευης, τα γραφικα, οι αεραγωγοι κ.ο.κ.

    Οπως θα καταλαβες απ οσα διαβασες και σου ειπαν και οι υπολοιποι το να παρεις πχ ενα xspirit ειναι υπερβολη.
    Οχι μονο λογω κοστους αλλα και για πρακτικους λογους. Αυτο σημαινει οτι περισσοτερη ασφαλεια δεν θα σου παρεχει απο ενα φθηνοτερης σειρας κρανος (πχ χρ1100) αλλα πιθανως να σε κουραζει και περισσοτερο λογω των πολλων αεραγωγων του.
    Επισης ακομη και αν ειναι ενα κρανος για ss και ενα αλλο για ορθια σταση διαφορα πανω στο παπι δεν προκειται να καταλαβεις, ας ειναι και εντουροκρανος.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Αν σου άρεσε τσίμπα το. Επίσης δες για shoei xr1100 που είναι πλέον discontinued και μπορείς να βρεις πολύ καλες τιμές.
    μονόχρωμο 278 ευρά καλά είναι?



    υγ...
    μου αρέσουν τα γραφικά σε κράνη αλλά αρνούμαι να τα πληρώσω στην τιμή που τα πουλάνε.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #35
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μονόχρωμο 278 ευρά καλά είναι?



    υγ...
    μου αρέσουν τα γραφικά σε κράνη αλλά αρνούμαι να τα πληρώσω στην τιμή που τα πουλάνε.....
    μέχρι κανα 20-30άρι αμα μου αρέσει πολυ κάποιο σχέδιο..αλλιώς ειναι όντως κοροιδιία
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  6. #36
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Εννοειται πως σου παρεχουν την ιδια ασφαλεια και τα ελαφρως φθηνοτερα κρανη. Ολα τα κρανη απο ενα σημειο -μια τιμη αν θες- και μετα ειναι κομπλε απο θεμα ασφαλειας. Αυτο που θα ανεβασει το κοστος ειναι τα υλικα κατασκευης, τα γραφικα, οι αεραγωγοι κ.ο.κ.

    Οπως θα καταλαβες απ οσα διαβασες και σου ειπαν και οι υπολοιποι το να παρεις πχ ενα xspirit ειναι υπερβολη.
    Οχι μονο λογω κοστους αλλα και για πρακτικους λογους. Αυτο σημαινει οτι περισσοτερη ασφαλεια δεν θα σου παρεχει απο ενα φθηνοτερης σειρας κρανος (πχ χρ1100) αλλα πιθανως να σε κουραζει και περισσοτερο λογω των πολλων αεραγωγων του.
    Επισης ακομη και αν ειναι ενα κρανος για ss και ενα αλλο για ορθια σταση διαφορα πανω στο παπι δεν προκειται να καταλαβεις, ας ειναι και εντουροκρανος.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μονόχρωμο 278 ευρά καλά είναι?

    Πολύ καλά.

    Και που το βρίσκουμε αυτό, παρακαλώ;

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλά.

    Και που το βρίσκουμε αυτό, παρακαλώ;
    Motocard
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Motocard

    Ευχαριστώ.

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Καλησπέρα κ από μένα κύριες κύριοι και ομοφυλοφιλοι... Επειδη εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με αγορά κράνους (αλλά γενικοτερα ψάχνω για φουλ εξοπλισμό) δεν άνοιξα νέο θεμα μην κουραζω...
    Ενω ειχα ψιλόκατασταλαξει κ ηθέλα το shoei gt air, τα 420-500+ εύρω που έχει αν πάρεις με γραφικα μου φαινονται βουνο ήθελα κ εγω βοηθεια... καθως χρειαζόμαι τα λεφτά για να πάρω κ ένα καλό μπουφάν... Το μαξ που ήθελα να διαθεσω κ για τα 2 ειναι 600 εύρω... έλα ομως που το κράνος κ το μπουφάν dainese talos που μου αρέσει ειναι πανακριβα.. κάνω την καρδιά πέτρα κ ψάχνω να βρω κ να κόψω... μμάλιστα θα μπουν σε δόσεις γιατι για ντούκου ούτε λόγος...
    Για τον κράνος το gt air ειχε ολα αυτα που ήθελα... pinlock καλούς αεραγωγους, υποσαγωνιο, κάηκαν εφαρμογή εννοείται και φιμε τζαμακι για το καλοκαιρι κυριως... πολύ καλή κατασκευή ενω ειχα διαβασει από πολλούς ειναι αθόρυβο κ ενδείκνυται για όρθια θέση οδήγησης... Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικά που ψάχνω σε ένα κράνος κ όχι ανοιγομενο αλλά δεν θέλω κ θερμοπλαστικό... βοηθηστε γιατι δεν εχω κ εγω μεγαλη εμπειρια... ευχαριστώ
    Τελευταία τροποποίηση από sniper35mk; 25/11/2014 στις 03:59.

  11. #41
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper35mk Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κ από μένα κύριες κύριοι και ομοφυλοφιλοι... Επειδη εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με αγορά κράνους (αλλά γενικοτερα ψάχνω για φουλ εξοπλισμό) δεν άνοιξα νέο θεμα μην κουραζω...
    Ενω ειχα ψιλόκατασταλαξει κ ηθέλα το shoei gt air, τα 420-500+ εύρω που έχει αν πάρεις με γραφικα μου φαινονται βουνο ήθελα κ εγω βοηθεια... καθως χρειαζόμαι τα λεφτά για να πάρω κ ένα καλό μπουφάν... Το μαξ που ήθελα να διαθεσω κ για τα 2 ειναι 600 εύρω... έλα ομως που το κράνος κ το μπουφάν dainese talos που μου αρέσει ειναι πανακριβα.. κάνω την καρδιά πέτρα κ ψάχνω να βρω κ να κόψω... μμάλιστα θα μπουν σε δόσεις γιατι για ντούκου ούτε λόγος...
    Για τον κράνος το gt air ειχε ολα αυτα που ήθελα... pinlock καλούς αεραγωγους, υποσαγωνιο, κάηκαν εφαρμογή εννοείται και φιμε τζαμακι για το καλοκαιρι κυριως... πολύ καλή κατασκευή ενω ειχα διαβασει από πολλούς ειναι αθόρυβο κ ενδείκνυται για όρθια θέση οδήγησης... Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικά που ψάχνω σε ένα κράνος κ όχι ανοιγομενο αλλά δεν θέλω κ θερμοπλαστικό... βοηθηστε γιατι δεν εχω κ εγω μεγαλη εμπειρια... ευχαριστώ
    Εκ μέρους της κοινότητας σε καλησπερίζω. E ναι ρε συ μάπα τα θερμοπλαστικά..
    αυτο εδώ σε καλύπτει?
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Εκ μέρους της κοινότητας σε καλησπερίζω. E ναι ρε συ μάπα τα θερμοπλαστικά..
    αυτο εδώ σε καλύπτει?
    ψιλομαπα μου κανει... εκτος αν θελεις να μου το παρεις δωρο εφοσον ερχονται Χριστουγεννα.. Ημουν καλο παιδι ολο το χρονο..
    Δηλαδη ειναι το σπανιο να μην ειναι θερμοπλαστικο, καλο για ορθια θεση οδηγησης, σχετικα αθορυβο και με φιμε τζαμακι?

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Χωρίς να έχω κοιτάξει τις τιμές και τις τυχόν προσφορές τώρα τελευταία, από το ψάξιμο που είχα κάνει θυμάμαι πως για Fiberglass κράνος καλής εταιρείας πας γύρω στο 250-300άρι χωρίς πολλά εφέ πάνω του. Άρα το βλέπω πραγματοποιήσιμο το 600άρι μαζί με μπουφάν.
    Δες για Suomy..αν σου ταιριάζει είναι καλή περίπτωση.
    A.. και αυτό με το θόρυβο θα πρέπει να το ξεπεράσεις.. όλα κάνουν θόρυβο.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Αφου δεν τα αναφέρει κανεις άλλος θα ρίξω και εγώ μια πρόταση. Icon. Ιδια εφαρμογη με τα shoei , πολύ καλά υλικά κατασκευής ,όμορφα σχεδια και αν το πάρεις απο Ελλάδα καλη σχέση ποιότητας/τιμής. Για να μην κάνω διαφήμιση δυο καταστήματα έχουν Icon στην Ελλάδα. Προτηματε αυτό στη Θεσσαλονίκη. Εγώ είμαι υπερ- ευχαριστημένος.
    Μια φορά χοντρός, μια ζωή "χοντρος" .

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Καλησπερα, χτες που καθομουν εριξα ενα τριωρο ψαξιμο στα μαγαζια δοκιμαζοντας κρανη κ μπουφαν ωστε να εχω ακομα πιο σφαιρικη αποψη.
    Αυτα που ξεχωρισα κυριως ειναι το HJC R-PHA 10 PLUS, το shoei GT AIR και το AGV HORIZON...
    Για το Gt air το ειχα ξανα γραψει πως μου αρεσε πολυ, αλλα τα 410 για σκετο υπερβαινουν το μπατζετ μου.
    Το hjc μου αρεσε επισης πολυ και το απλο ερχεται γυρω στα 320 κ με γραφικα 350... Αυτο που ηθελα να ρωτησω τους εχοντες ειναι το εξης: το κεφαλι μου ειναι 57.5 αλλα το νουμερο 57-58 μου ηταν λιγο παραπανω σφικτο στο μετωπο, ενω το 59-60 νομιζω καθοταν κουτι χωρις σφιξιματα, απλα φοβαμαι μην χαλαρωνει πολυ μετεπειτα κ αρχισω να κολυμπαω...
    Οσο για το Horizon, καλο ηταν δεν λεω, αλλα ισως να ηταν κ η ιδεα μου, κατι δεν μου πηγαινε καλα... στο 57-58 ενιωθα το κεφαλι μου να ακουμπαει πανω στο κελυφος καθως τα μαξιλαρια στο πανω μερος δεν ειναι ολοκληρα, αλλα εχουν σχισμες μεταξυ τους, ενω κ εκει το μεγαλυτερο ηταν επισης πιο ανετο κ χωρις να ξυνω το εσωτερικο του κρανους... το συγκεκριμενο γεγονος με ξενισε λιγο...
    Πλεον θελω να παω να δοκιμασω και καποια απο τα Scorpion καθως ειδα πως ακομα και τα καινουρια exo1200, exo2000 ειναι σε προσιτες τιμες...
    Όσον αφορα αυτο το sharp ρε παιδια μου φαινεται κομματι μαλακια... Κρανη που εχουν εξεταστει πριν 5 χρονια, οπως πολλα BELL εχουν 5 αστερια κ καινουρια κρανη βλεπω 3-4 αστερια... Μηπως δλδ να χτυπησω κανενα BELL M5X carbon που εχουν σχεδον μιση τιμη? οι γνωμες ευπροσδεκτες

    Όσο για το θορυβο, αυτο ειναι σχετικο... το βασικο ειναι να ειναι σταθερο σε ταχυτητες 150+ καθως μεχρι εκει λιγο πολυ ολα ειναι...ο θορυβος παλευεται καπως, υπαρχουν κ τροποι να το ξεπερασει καποιος... Αλλα η σταθεροτητα ειναι βασικο κομματι

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:06
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 14:58
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 18:33
  5. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF