Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 176

Θέμα: To ABS or not to ABS???? This is the question...

  1. #31
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Μια φιλική παράκληση τότε....

    Οταν έρχομαι εγώ από απέναντι, σε παρακαλώ να μην το έχεις απενεργοποιημένο...

    Έχεις να ανησυχείς για πολύ σημαντικότερα/επικίνδυνα πράγματα από το αν έχω ενεργοποιημένο ή όχι το abs μου.
    Έχε το νου σου σε αυτά.

    Μια φιλική συμβουλή

  2. #32
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    το αβς με έχει τρομάξει μια δυο φορές που "αργεί να φρενάρει" την μοτό.... θεωρώ οτι χωρίς, σε κανονικές συνθηκες (όχι βροχή) φρενάρεις πιο γρήγορα....
    ακόμα και αν έκανε να φύγει το μπροστινό, είχα μαθει να το σώζω...

    με αβς δεν έχω μάθει ακόμα το "άσε-πιάσε" την μανέτα..... βέβαια με έχει σώσει και σε περιπτώσεις που ούτε καν πίστευα οτι θα μπλοκάρει ο τροχός....

    πραγματικά δύσκολη επιλογή.... μάλλον όμως με....
    + 1340 στον βαφτισιμιο απο πανω.
    Εχω γραψει ξανα σε παραπλησιο θεμα οτι καποιες φορες εχω πιασει το μηχανακι να "χαζολογει" χωρις λογο........
    Οχι δεν ειμαι παγκοσμιος και ξερω καλα τους δρομους που παρατηρηθηκε το "φαινομενο"
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Μια φιλική παράκληση τότε....





    Οταν έρχομαι εγώ από απέναντι, σε παρακαλώ να μην το έχεις απενεργοποιημένο...
    Θα τον εμποδισει απο το να κανει μια απροσεχτη προσπεραση και να σε "καρφώσει" ;;;

    Δεν καταλαβαίνω πως είναι το ABS "πανάκεια" για την αποφυγή ολων των τροχαίων...

  4. #34
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Δεν καταλαβαινω το why not to ABS σε δρομο. Βοηθαει! Εγω θα το ηθελα, και ειδικα το cbs-abs της Honda.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #35
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Σίγουρα δεν είναι πανάκεια για την αποφυγή όλων των τροχαίων αλλά για κάποια είναι σίγουρα. Κάποια παιδιά είναι ζωντανά και κάποιες μανάδες δεν κλαίνε χάρη στο abs αρχικά στα αυτοκίνητα και μετά στις μηχανές.

    Οσοι εχουμε μια κάποια ... ηλικία και μάθαμε να οδηγούμε με αυτοκίνητα (και μάλιστα πισωκούνητα) και μηχανές χωρίς abs είχαμε μαθει απο μόνοι μας να φρενάρουμε προσομοιώνοντας τη λειτουργία του abs (που δεν υπήρχε ούτε σαν ιδέα τότε) πατώντας και αφήνοντας φρένο όςο πιο γρήγορα μπορούσαμε.

    Και μια ωραία μέρα βγήκε το abs που το κάνει μόνο του!!!! Κι εμείς θα το απενεργοποιούμε;;;;

    Όποιος θέλει να το απενεργοποιήσει και να παίξει να πάει σε πίστα. Οχι σε δρόμο που κυκλοφορόυμε εγώ, εσύ, τα παιδιά μου, ο αδελφός σου, το παιδί οποιουδήποτε.

    Τελικά η απενεργοποίηση του abs στο δρόμο είναι η απόλυτη καγκουριά κι όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι εγκληματίας. Κι αφηστε τις μαγκιές του τύπου ¨ΕΓΩ φρενάρω καλύτερα χωρίς abs¨

    Μόνο να ήξερες πόσους τέτοιους ¨μάγκες¨ και ¨χεράδες¨ έχω χειρουργήσει....

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Μόνο να ήξερες πόσους τέτοιους ¨μάγκες¨ και ¨χεράδες¨ έχω χειρουργήσει....
    πολλούς απο αυτούς ισως να τους χειρουργούσες ακομα και αν οδηγούσαν και με αβς....

    νομίζω το υπεραπλουστεύεις λίγο....
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #37
    πάντως σε ΟΛΑ τα τεστ περιοδικών, ΟΛΟΙ οι συντάκτες εν Ελλάδι έχουν "χάσει" από το ABS. Τώρα ξέρω ότι έχουμε πολλούς βαλεντίνους στο φόρουμ και μπράβο σε όλους.

  8. #38
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    πολλούς απο αυτούς ισως να τους χειρουργούσες ακομα και αν οδηγούσαν και με αβς....

    νομίζω το υπεραπλουστεύεις λίγο....
    Μπορεί... Αλλά κάποιους σίγουρα οχι!!!

    Ξεκολλάτε ρε!!!!!!

  9. #39
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    πάντως σε ΟΛΑ τα τεστ περιοδικών, ΟΛΟΙ οι συντάκτες εν Ελλάδι έχουν "χάσει" από το ABS. Τώρα ξέρω ότι έχουμε πολλούς βαλεντίνους στο φόρουμ και μπράβο σε όλους.
    Τι εννοείς ¨έχουν χάσεϊ?

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Ξεκολλάτε ρε!!!!!!
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #41
    ότι στην κόντρα "συντάκτης VS ηλεκτρονικά" σε ελεγχόμενες συνθήκες κιόλας, έχασαν οι συντάκτες.
    και θυμάμαι ότι το συμπέρασμα ήταν πως σε απρόβλεπτες συνθήκες τα ηλεκτρονικά μάλλον έκαναν ακόμα πιο καλά αποτελέσματα γιατί στα τεστ ήξεραν που να αρχίσουν να φρενάρουν.
    και επίσης τότε τα ABS ήταν και μιά δυό γενιές πίσω...

  12. #42
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δεν είναι πανάκεια για την αποφυγή όλων των τροχαίων αλλά για κάποια είναι σίγουρα.....
    Το έχουμε υπεραναλύσει και σε άλλο παρόμοιο θρεντ.

    Κατ'αρχήν, στο αυτοκίνητο το βασικό πλεονέκτημα του ABS δεν είναι τόσο η απόσταση φρεναρίσματος, όσο το ότι έχεις τιμόνι.
    Χωρίς ABS μπλοκάρουν οι τροχοί, το αυτοκίνητο τσουλάει και το τιμόνι δεν ακούει. Που σημαίνει πας ντουγρού πάνω στον μπροστινό, στο παιδάκι, στο μηχανάκι, στο οτιδήποτε.
    Με ABS δεν μπλοκάρουν οι τροχοί, με αποτέλεσμα να έχεις τιμόνι και να μπορείς χωρίς να πάρεις το πόδι σου από το φρένο, να κόψεις λίγο δεξά-ζερβά και να αποφύγεις το παιδάκι, μηχανάκι κλπ.

    Δεν είναι τόσο το πόσο μακρυά θα σταματήσει το αυτοκίνητο. Όσο το ότι μπορείς να ελέγξεις το προς τα πού θα κινηθεί πριν ακινητοποιηθεί.


    Στη μηχανή το ABS βαράει άλλο ρόλο.
    Το αμάξι είτε με ABS είτε χωρίς, τσαρουχώνεις τα φρένα και κάποια στιγμή σταματάει.
    Με τη μηχανή αν τσαρουχώσεις τα φρένα θα φας τα μούτρα σου.

    Κοινώς σε γλιτώνει από πιθανή πτώση σε ένα απότομο φρενάρισμα κλπ.
    Το τεράστιο πλεονέκτημα που έχει στο αυτοκίνητο (το οποίο είπαμε είναι η αλλαγή κατεύθυνσης χωρίς να πάρεις το πόδι σου από το φρένο) εδώ δεν υπάρχει ή έστω παίζει δευτερεύοντα ρόλο με βασικότατη προϋπόθεση τα χέρια.

    Όταν είχαν πρωτοβγει τα ABS στα αυτοκίνητα τα στούκα έδιναν κι έπαιρναν γιατί ο κάθε κατακαημένος πήγαινε με όσα πιστεύοντας ότι θα σταματήσει γιατί "Ρε πήρα αμάξι με ε μπι ές λέμεεε!!!".
    Μετά κατάλαβαν τί ρόλο παίζει.

    Συμφωνώ με το Σπυράκο ότι όσους τους τρώει ο κώλος τους για χειρουργείο λίγο θα τους επηρεάσει το ABS στη μηχανή.
    Ούτε για την εφεύρεση του κράνους μιλάμε, ούτε για τη ζώνη ασφαλείας ή τον αερόσακο.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    με ABS.

  14. #44
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Μα είναι δυνατόν...;;; Αφού στη Ελλάδα είμαστε όλοι χεράδες και το πάμε καλύτερα χωρίς abs!!!

    Γιατί δεν κάναμε ακόμα καριέρα στο moto GP δεν καταλαβαίνω...

  15. #45
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Το έχουμε υπεραναλύσει και σε άλλο παρόμοιο θρεντ.

    Κατ'αρχήν, στο αυτοκίνητο το βασικό πλεονέκτημα του ABS δεν είναι τόσο η απόσταση φρεναρίσματος, όσο το ότι έχεις τιμόνι.
    Χωρίς ABS μπλοκάρουν οι τροχοί, το αυτοκίνητο τσουλάει και το τιμόνι δεν ακούει. Που σημαίνει πας ντουγρού πάνω στον μπροστινό, στο παιδάκι, στο μηχανάκι, στο οτιδήποτε.
    Με ABS δεν μπλοκάρουν οι τροχοί, με αποτέλεσμα να έχεις τιμόνι και να μπορείς χωρίς να πάρεις το πόδι σου από το φρένο, να κόψεις λίγο δεξά-ζερβά και να αποφύγεις το παιδάκι, μηχανάκι κλπ.

    Δεν είναι τόσο το πόσο μακρυά θα σταματήσει το αυτοκίνητο. Όσο το ότι μπορείς να ελέγξεις το προς τα πού θα κινηθεί πριν ακινητοποιηθεί.


    Στη μηχανή το ABS βαράει άλλο ρόλο.
    Το αμάξι είτε με ABS είτε χωρίς, τσαρουχώνεις τα φρένα και κάποια στιγμή σταματάει.
    Με τη μηχανή αν τσαρουχώσεις τα φρένα θα φας τα μούτρα σου.

    Κοινώς σε γλιτώνει από πιθανή πτώση σε ένα απότομο φρενάρισμα κλπ.
    Το τεράστιο πλεονέκτημα που έχει στο αυτοκίνητο (το οποίο είπαμε είναι η αλλαγή κατεύθυνσης χωρίς να πάρεις το πόδι σου από το φρένο) εδώ δεν υπάρχει ή έστω παίζει δευτερεύοντα ρόλο με βασικότατη προϋπόθεση τα χέρια.

    Όταν είχαν πρωτοβγει τα ABS στα αυτοκίνητα τα στούκα έδιναν κι έπαιρναν γιατί ο κάθε κατακαημένος πήγαινε με όσα πιστεύοντας ότι θα σταματήσει γιατί "Ρε πήρα αμάξι με ε μπι ές λέμεεε!!!".
    Μετά κατάλαβαν τί ρόλο παίζει.

    Συμφωνώ με το Σπυράκο ότι όσους τους τρώει ο κώλος τους για χειρουργείο λίγο θα τους επηρεάσει το ABS στη μηχανή.
    Ούτε για την εφεύρεση του κράνους μιλάμε, ούτε για τη ζώνη ασφαλείας ή τον αερόσακο.
    Ας πούμε οτι είσαι πλαγιασμένος στη στροφή και σου πετάγεται το τρακτέρ από το χωματόδρομο μπροστά σου. Δεν χωράς να το αποφύγεις γιατί ερχονται αυτοκίνητα απο απέναντι. Αναγκαστικά φρενάρεις μάξιμουμ και.... ABS OR NO ABS?????

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. To Bagster Or Not To Bagster?????
    από TROOPER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 10:33
  2. To buy or not to buy???
    από johnaros στο forum BMW
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 13:21
  3. To be or not to be ?
    από Anarane στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 14:43
  4. To σκισεις or not to σκισεις στο στρωσημο?
    από DrIoannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2005, 19:58
  5. aprilia pegasos. to buy or not to buy?
    από mormegil στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF