Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Όλοι οι cbfάδες από ένα οικοπεδάκι ?

  1. #1
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721

    Unhappy Όλοι οι cbfάδες από ένα οικοπεδάκι ?

    Λοιπόν παιδιά να οργανωθούμε, να μαζέψουμε τα οικόπεδά μας και να χτίσουμε το σπίτι του σιμπιεφά!

    Το δικό μου το αγόρασα χτες, στον Άνω Κορυδαλλό, με ελαφρύ ψιχάλισμα. Σε μια ανηφορική δεξιά, με καμιά 40άρα χαω, και χωρίς καμία πίεση, απλά με το απαραίτητο γκάζι της εξόδου. Φεύγει που λέτε το πίσω και αρχίζει να διπλώνει..... διπλώνει... διπλώνει.... Ψύχραιμος εγώ πιστεύω πως το σώνω... το σώνω.... έχω ξανασώσει τέτοια..... δεν κλείνω απότομα το γκάζι, (αλλά ούτε δοκιμάζω να γλύψω λίγο το πίσω φρένο, ίσως βοηθούσε....) διπλώνει... διπλώνει, φτάνει εντελώς κάθετα στο δρόμο, ... εγώ ακόμα πιστεύω πως μπορεί να το σώσω (έχω σώσει παρόμοιο με το ΑΧ-1 σε λάδια)... αλλά τελικά, λόγω κλίσης προς τα πίσω από το πολύ ανάποδο, πέφτω με τη δεξιά πλευρά, φωνάζω «όχι ρε πούστη μου» βλέπω μπροστά στα μάτια μου σπίθες από την εξάτμιση, σηκώνω το κεφάλι να δω πού πάω, βλέπω το κράσπεδο, ευτυχώς έχουν έρθει τα πόδια μου μπροστά, και σταματάω με λίγη βοήθεια από τις φτέρνες και τα χέρια (ναι, φορούσα γάντια, yeah!!!).

    Η μηχανή είναι στη μέση του δρόμου, έχει συρθεί περίπου 10 μέτρα, κι εγώ επίσης. Βλέπω ένα αυτοκίνητο να έρχεται και σηκώνομαι και του κάνω νόημα να σταματήσει, για να μην πέσει πάνω στη μηχανή. Σταματάει, αλλά δεν τρέχω να τη σηκώσω, γιατί δε θέλω να πιέσω το σώμα μου σε περίπτωση που έχω καμία κάκωση. Δεν πονάω παρά μόνο λίγο στο δεξί γόνατο. Κάθομαι πάλι στο κράσπεδο και το αυτοκίνητο περνάει με έναν ελιγμό και φεύγει, χωρίς καν να ρωτήσει αν είμαι καλά... Περνάνε άλλα 2-3, και ο τέταρτος με ρωτάει, και του λέω είμαι καλά ευχαριστώ πολύ και φεύγει. Έρχονται κάτι παλικάρια από το δίπλα σπίτι εντωμεταξύ και σηκώνουν τη μηχανή και την πανε στην άκρη, μετά με ρωτάνε τους λέω καλά είμαι, μου φέρνουν νερό και μου λένε πως είμαι ο τρίτος που είδαν σήμερα (Κυριακή)! Με ρωτάνε πώς έγινε και δε θυμάμαι, τους λέω έφυγε το μπροστινό σε μια λακούβα...

    Σηκώνω το αδιάβροχο και το τζιν, και βλέπω το γόνατο είναι οκ, λίγη επιδερμίδα μόνο έχει φύγει, ούτε αίμα ουτε τίποτα. Πάω στη μηχανή, έχει πάρει το τιμόνι μου φαίνεται. Τίποτα σπασμένο ευτυχώς. Κάθομαι λίγο να δω αν μου μυρίζει τίποτα, και μετά βάζω μπροστά. Ευχαριστώ τα παιδιά και φεύγω. Μετά από 500 μέτρα μου έρχεται η σκηνή και θυμήθηκα πώς έγινε! Παιδιά πραγματικά δεν το πίεζα ούτε έτρεχα ούτε τίποτα. Η άσφαλτος πάνω στη στροφή είχε πολλες ανωμαλίες που κρατάνε νερό, όπότε πιστεύω εκεί ξεκίνησε η απώλεια πρόσφυσης, γιατί με το γκάζι μου φαίνεται απίστευτο, και ας ήταν βρεγμένο κάτω. Τι να πω.

    Σήμερα με ενοχλεί λίγο ο ώμος, που όμως δε χτύπησε στην πτώση, αφού το τζάκετ είναι καθαρό εκεί. Οπότε πιστεύω πως το τιμόνι είναι στραβό και απλά δεν το βλέπω. Ρε παιδιά, υπάρχει κανείς που να ισιώνει τιμόνια φτηνά? Αν το πάω σε μηχανουργείο θα το βάλουν σε καμιά πρεσα? Τι να κάνω?

    Σήμερα είναι τελείως καλά το γόνατο, ευτυχώς. Μήπως να πάρω και κανένα παντελόνι με επιγονατίδες, δεν ξέρω. Πώς θα πηγαίνω δουλειά σα κομμάντο?! Ενώ το αδιάβροχο και αδιαβροχο και αντιενεμικό είναι και αφαιρούμενη θερμική επένδυση έχει, και μπαίνει πάνω από το τζιν χωρίς να βγάλεις ούτε τα παπούτσια, και τέλος το διπλώνεις και το αφήνεις στη βαλίτσα, ή σε τσάντα που έτσι κι αλλιώς κουβαλάω...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #2
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    καταρχήν περαστικά

    για τα άλλα που ρωτάς δεν ξέρω να σου πω πήγαινε το μια βόλτα από το μηχανικό σου να πάρεις μια γνώμη και βλέπεις


  3. #3

    Unhappy





    Αδερφέ, ευτυχώς δεν έπαθες τίποτε. Περαστικά και προσοχή.

    Χωρίς να ξέρω και πολλά, οι ανωμαλίες (του δρόμου ) και τα νερά, μάλλον το μπροστινό θα σε έκαναν να χάσεις πιο εύκολα.

    Μήπως φρέναρες;

    Υπομονή...

    Πάντα όρθιος, άσε τα οικόπεδα, δεν είναι καλή επένδυση
    :rotflmao:

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962

    Unhappy

    Κρίμα ρε γ@μώτο...

    Όπως και να 'χει το πράγμα, σημασία έχει πως εσύ είσαι καλά...
    Όλα τ' άλλα φτιάχονται...

    Για το τιμόνι δεν ξέρω να σου πω, αν κι έχω διαβάσει κάπου αλλού πως αν στραβώσει καλύτερα να το αλλάξεις παρά να προσπαθήσεις να το φτιάξεις...

    Για την προστασία τώρα...

    Επειδή το είχαμε ψάξει λίγο με τον Bartlal πριν από κανένα μήνα έχεις της εξής επιλογές:
    1. Παντελόνι το οποίο ανοίγει τελείως στο πλάι με φερμουάρ, είναι αδιάβροχο και έχει όλες τις απαραίτητες ενισχύσεις.
    Το φοράς πάνω από το τζινάκι σου και μόλις πας στη δουλειά το βγάζεις σε χρόνο dt.
    Μειονέκτημα η ζέστη το καλοκαίρι...
    Είναι της Spidi, το βρίσκεις στο Motomarket και κοστίζει γύρω στα ? 130,00.
    Το έχει ο Bartlal και το υμνεί κάθε τρεις και λίγο...

    2. Παντελόνι τζιν της Giali, το οποίο έχει εσωτερικές τσέπες για επιγονατίδες και προστατευτικά γοφών...
    Δε φαίνεται πως φοράς επιγονατίδες και μόλις το συνηθίσεις, μπορείς να κυκλοφορείς ώρες με αυτό.
    Μειονέκτημα πως δεν είναι αδιάβροχο...
    Το βρίσκεις στον Τζωρτζόπουλο, με κόστος ? 100,00 (? 85,00 το παντελόνι και ? 15,00 οι επιγονατίδες)...
    Το έχω εγώ και τη λέω συνέχεια στον Bartlal...
    Σε αυτή τη φωτογραφία το φοράω και όπως βλέπεις δείχνει σαν κανονικό τζιν...

    Αυτά και συγγνώμη αν σε κούρασα...

  5. #5
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    δε με κούρασες ευχαριστώ για την απάντηση. Άκου με κούρασες!! Ρε πολύ ευγενικός είσαι εσύ! Τι επειδή είμαι mod? Ρε θα με κάνετε να παραιτηθώ?!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Το παντελόνι που έχω είναι σαν το πρώτο που περιγράφεις, αλλά ΔΕΝ έχει υποδοχές για ενισχύσεις
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  6. #6
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Περαστικα βρε jonpan, μολιες ιδα οτι την πατησες. Τελικα εκλυσε ο κυκλος των παλαιων με εσενα
    Η εξατμιση δεν φαγωθηκε με τισ σπιθες που εβγαλε; Σου προτηνε να κανεις ενα καλο πλυσιμο στην μηχανη σου εαν ητανε βρομικε και μετα να κανεις απολογισμο απο γραντζουνιες και τετοια. Συνηθως μετα απο πτωση και πλυσιμο ανακαλυπτεις παντα περισσοτερα απο τα αρχικα.


    Περαστικα σε εσενα και στην μηχανουλα σου. Τιμονι αλλαξε και παρε καινουργιο. Ειναι σιγουρο οτι πηρε το τιμονι η και τπτ αλλο;

  7. #7

    Re: Όλοι οι cbfάδες από ένα οικοπεδάκι ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Μήπως να πάρω και κανένα παντελόνι με επιγονατίδες, δεν ξέρω. Πώς θα πηγαίνω δουλειά σα κομμάντο?!
    Πρωτα απο όλα περαστικά σε σένα και την μηχανή σου...

    Μια ιδέα είναι να πάρεις εντουράδικες επιγονατίδες (γόνατο+κνήμη) και να τις φοράς ειτε μέσα απο το τζήν (ακόμα και στην περίπτωση μου που φοράω πολύ στενά τζήν χωράνε) είτε απο πάνω απο το παντελόνι...

    Στην πρώτη περίπτωση (μέσα απο το τζήν) σε ενδιαφέρει να χωράνε κάτω απο το τζήν σου οπότε θέλει δοκιμή...οτι και να πάρεις θα έχει 2 ιμάντες, συνήθως και οι 2 είναι κάτω απο το γόνατο (ένας δένει στο επάνω μέρος της γάμπας/κνήμης και άλλος ένας στο κάτω μερος της γάμπας/κνήμης)...

    Στην δευτερη περίπτωση (έξω απο το τζήν) καλό θα ήταν να υπάρχει και ένας ιμάντας επάνω απο το γόνατο για να δένει στο μπούτι...αλλιώς το μεν σημείο που προστατευει ανω και κάτω κνήμη θα είναι καλά δεμένο, το δέ σημείο που προστατευει το γόνατο θα είναι τελείως χύμα (και θα πεταρίζει)...

    Τελευταία φορά που είχα κοιτάξει οι τιμές ξεκίναγαν από 22ευρώ έως όσο θέλεις ανάλογα με την μάρκα, σχέδιο, μέγεθος κοκ...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  8. #8
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Περαστικα βρε jonpan, μολιες ιδα οτι την πατησες. Τελικα εκλυσε ο κυκλος των παλαιων με εσενα
    Η εξατμιση δεν φαγωθηκε με τισ σπιθες που εβγαλε; Σου προτηνε να κανεις ενα καλο πλυσιμο στην μηχανη σου εαν ητανε βρομικε και μετα να κανεις απολογισμο απο γραντζουνιες και τετοια. Συνηθως μετα απο πτωση και πλυσιμο ανακαλυπτεις παντα περισσοτερα απο τα αρχικα.


    Περαστικα σε εσενα και στην μηχανουλα σου. Τιμονι αλλαξε και παρε καινουργιο. Ειναι σιγουρο οτι πηρε το τιμονι η και τπτ αλλο;
    Ναι καλά, θα έχει κανα 500άρι ευρώ το τιμόνι!! :rotflmao: :rotflmao:

    Η εξάτμιση εννοείται έχει γρατσουνιές αλλά δε φαίνεται είναι κάτω από τη μέση. Κατά τα άλλα, γρατσουνιές πουθενά. Τσούλαγε μόνο με το αντίβαρο και την εξάτμιση.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  9. #9
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    1. Περαστικά ρε Johnpan. Ελπίζω να είναι η τελευταία σου...

    2. Πού δεν έχουμε οικόπεδο; γιατί έρχεται και η σειρά μου και πρέπει να ξέρω πού θα πρέπει να αγοράσω...

    3. Απορώ που τα ξαπλώνετε με χλμ και δεν παθαίνουν τίποτα... Εμένα όταν είχε πλαγιάσει με 0 χαώ είχε γίνει χαμός...
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  10. #10
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    perastika...

    ego exo allaksei timoni kai sou leo oti den itan akrivo... isa isa.... pantos prin to atxima, apo allo oikopedaki pou eixa agorasei eixe stravosei pali to timoni, opote dn ksero an se symferei na allakseis timoni mias kai sto epomeno (xtypa ksylo) pesimo na ksanastravosei... kalytera na to isiosei kans mastoras. A, kai pou'sai, koita ligo ta pental taxytiton kai frenou, tous marspiedes kai tis vaseis tous, tin eksatmisi, ta flasakia kai to fos mprosta kai tis vaseis tou, giati ayta syni8os einai pou xalane/stravonoun/gratsounizontai syni8os se ptosei tis mixanis... emena prin to atyxima i mixani eixe idi straves vaseis tou fotistikou mprosta kai stravo timoni opos kai strava pedal (ta isiosa veveia monos mou alla den prokalesean pote opoiadipote dyskolia i provlima stin odigisi). tora pera apo ayta einai ligo api8ano na exei pa8ei tipota allo apo tetoia ptosi...

    ayta, kai prosexe tin alli fora

    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  11. #11
    Περαστικα ρε φιλαρακι, εισαι παλιος οδηγος και ξερεις, απο ολες τις γκαφες - ατυχιες μαθαινουμε και γινομαστε καλυτεροι.

    αφου δεν επαθε και πολλα το μωρο σου ακομα καλυτερα...

    τα υπολοιπα θα τα φτιαξεις τις επομενες μερες...

    Αλλα πραγματα πρεπει να μας ανυσηχουν... το οτι περναγε κοσμος και δεν σταματαγε κανεις...

    Οταν τα λεμε καποιοι νομιζουν οτι γινομαστε υπερβολικοι...

    Δυστηχως δεν αργει ο καιρος που θα βρεθουμε εκπληκτοι μπροστα στην αναισθησια του κοσμου σε πολυ χειροτερες καταστασεις...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  12. #12
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
    perastika...

    ego exo allaksei timoni kai sou leo oti den itan akrivo... isa isa.... pantos prin to atxima, apo allo oikopedaki pou eixa agorasei eixe stravosei pali to timoni, opote dn ksero an se symferei na allakseis timoni mias kai sto epomeno (xtypa ksylo) pesimo na ksanastravosei... kalytera na to isiosei kans mastoras. A, kai pou'sai, koita ligo ta pental taxytiton kai frenou, tous marspiedes kai tis vaseis tous, tin eksatmisi, ta flasakia kai to fos mprosta kai tis vaseis tou, giati ayta syni8os einai pou xalane/stravonoun/gratsounizontai syni8os se ptosei tis mixanis... emena prin to atyxima i mixani eixe idi straves vaseis tou fotistikou mprosta kai stravo timoni opos kai strava pedal (ta isiosa veveia monos mou alla den prokalesean pote opoiadipote dyskolia i provlima stin odigisi). tora pera apo ayta einai ligo api8ano na exei pa8ei tipota allo apo tetoia ptosi...

    ayta, kai prosexe tin alli fora

    Thanks ρε Τρε. Το τιμονάκι πόσο είχε θυμασαι? Ο μαρσιπιές έχει πάρει λίγο αλλά με μια σφυριά... δε φτιάξει!

    Και πρόσεχα ρε! Αυτό με χάλασε. Πρόσεχα και δεν το πίεζα... κι όμως...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  13. #13
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    Περαστικα ρε φιλαρακι, εισαι παλιος οδηγος και ξερεις, απο ολες τις γκαφες - ατυχιες μαθαινουμε και γινομαστε καλυτεροι.
    Ευχαριστώ φίλε μου. Το κακό είναι ότι αναρωτιέμαι ακόμα τι έμαθα, αν έμαθα κάτι.

    Γιατί δε μπόρεσα να το κρατήσω γαμώτο? Αφού δεν έκλεισα απότομα το γκάζι, τι άλλο έπρεπε να κάνω? Δε θέλω να πιστεύω ότι ήταν να γίνει κι έγινε, αλλά ότι ίσως να το είχα σώσει. Θέλω να ξέρω τι να κάνω για να το σώσω την άλλη φορά.

    Θυμάμαι ότι είχα χρόνο να σκεφτώ καθώς δίπλωνε. Δεν έγινε απότομα γιατί ΔΕΝ πίεζα... δεν έτρεχα..

    Κάποιος έμπειρος, ας μου πει τι μπορούσα να κάνω, BladeRunner, Γιαγιά Αρκούδα, Στάθης, Julious, και λοιποί.. βοήθεια
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  14. #14
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    μην στεναχωριέσαι είχες άγιο, αφού δεν χτύπησες
    όλα καλά θα πάνε
    αλλά κι αυτοί οι χριστιανοί γμτ να μην σταματούν για να ρωτήσουν...

    περαστικά σου
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  15. #15
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Περαστικά και πάντα όρθιος !!!
    Να είναι το τελευταίο . Η μηχανή φτιάχνεται πάλι εσύ να είσαι καλά.

    Επίσης υπάρχει ένα πανελόνι της Spool που είναι τζιν ,αδιάβροχο και με προστασια στα γόνατα. Από μέσα έχει μια μεβράνη που το κάνει αδιάβροχο και αν δεν τη θέλεις τη βγάζεις. Είναι σε ένα μαγαζί στον Πειραιά αλλά δεν θυμαμαι που ακριβώς θα ρωτήσω και θα σου πω.

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βγαίνουν οι σιγαστήρες απο την Akrapovic SP;
    από adigal στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2012, 22:21
  2. ΖΩΝΤΑΝΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΡΑΔΙΟΦΟΝΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
    από CHIOS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2005, 10:29
  3. Για Ελατε Ολοι Οι Αμαρτωλοι
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 19:32
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 10:15
  5. Mαθημα Ζωησ Απο Ενα Παιδι.
    από LINA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2004, 15:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF