Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Καθαρισμός και συντήρηση πλαστικών μηχανής

  1. #1

    Καθαρισμός και συντήρηση πλαστικών μηχανής

    Παίδες ερώτηση. Πήρα μεταχειρισμένο και σε καλή κατάσταση το SMC 690. Τα πλαστικά του (ματ όλα) είναι σε καλή κατάσταση γενικά, αλλά κάποια σημεία έχουν μια μικρή θαμπάδα και κάποιες λίγες τριχοειδής (να τις πω ετσι) σαν γρατζουνιές (ούτε καν). Επίσης τα άσπρα πλαστικά έχουν σε ενα-δυο σημείο ένα μικρό αράχνιασμα (πρέπει να το προσέξεις για να το δεις, αλλά το πρόσεξα).

    Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω και να μου προτείνετε κάποιο καλό καθαριστικό και ενδεχομένως γυαλιστικό or whatever, για τα μαύρα ματ και λευκά πλαστικά και αν πέρνουν βελτίωση ή μήπως βελτιωθούν προσωρινά και χειροτερέψουν δραματικά στο μέλλον (ειδικά με κάποια υλικά που έχω ακούσει). Τέλος για τέτοιου είδους πλαστικά τι συντήρηση ενδείκνυται ? (δεν ειναι βερνικομένα οπως καταλάβατε).

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Εγώ αγοράζω λάδι σιλικόνης, και περνάω όλα τα πλαστικά,και οτιδήποτε μεταλλικο.
    Τα βαμμένα πλαστικά απαραίτητα μετά ένα καλό σκούπισμα με μαλακό πανί για να γυαλίζουν..
    Ψαλίδι,πιρούνι κινητήρας και γενικώς τα πάντα τα περναω εκτός από φρένα, σέλα και γκριπ.
    Αυτό βοηθάει να μην σκουριάσει τίποτα,και μετά από μια καλή βόλτα στο βουνό, με το πλυστικό φεύγουν τα πάντα πάρα πολύ εύκολα.
    Επίσης άβαφα πλαστικά, σωληνάκια και οτιδήποτε λαστιχένιο διατηρείται σαν καινούργιο.
    The only easy day was yesterday.

  3. #3
    Αυτό ισχύει γενικά για τα βαμμένα και βερνικωμένα πλαστικά. Αυτά του SMC όμως είναι ματ (και το μαύρο και το άσπρο) χωρίς βερνίκι. Το λάδι σιλικόνης κάνει άραγε και για ματ υλικά ή χρειάζονται κάτι άλλο ?

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    εγω τα ματ τα περναω με γυαλιστικο σπρευ για ταμπλω αυτοκινητων κλπ..τα γυαλιζει και τα προστατευει κιολας..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    Εννοείς κάτι σαν το armorall ? αυτό κάνει και για λευκά και για μαύρα πλαστικά ματ ?

  6. #6
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από darknezz Προβολή μηνύματος
    Εννοείς κάτι σαν το armorall ? αυτό κάνει και για λευκά και για μαύρα πλαστικά ματ ?
    αν το λες σε μενα,δεν το ξερω το συγκεκριμενο.
    αν πας ειτε σε πλυντηριο αυτοκινητων,ειτε σε ειδη αξεσουαρ κλπ ειτε σε κανα μεγαλο σουπερ μαρκετ εχουν σπρευ γυαλιστικο ταμπλω που περιεχει σιλικονη.
    ασπρο ματ πλαστικο δεν μου εχει τυχει να συναντησω αλλα φανταζομαι μια χαρα θα κανει δουλεια.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

Παρόμοια θέματα

  1. Dainese Stripes και συντήρηση ;
    από Bil στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2008, 06:57
  2. Καθαρισμός και συντήρηση δερμάτινης στολής.
    από DrIoannis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 11:55
  3. Καθαρισμός και προστασία
    από anixneyths στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 08:11
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 21:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF