Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: ελαστικα για africa twin

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122

    ελαστικα για africa twin

    μαζι με τα λαστιχα τι αλλο πρεπει να κάνω?(αλλαγη σαμπρέλες?κόστος περιπου? κ ζυγοσταθμηση θελει?)
    το κοστος τοποθετησης παει μαζι με την τιμη των ελαστικων οι ξεχωριστα?
    κινουμε πιο πολυ ασφαλο κ μια στο τοσο συνήθως καλοκαιρι λιγπ χωμα σε νησί.
    τι μαρκες μου προτείνετε ποσο εχουν κ κανα καλο συνεργειο για να τα βαλω?? απο αθηνα.
    το πιο φρεσκο λαστιχο που μπορω να βρω ποσο είναι?1 μηνα υπαρχει?
    α και το στιλ οδηγησης μου ειναι πολυ ηρεμο κ προσεκτικο,δεν τρεχω πολυ κ δεν μπαινω γρήγορα σε στροφες. Επίσης με ενδιαφέρει να κρατήσει αρκετα το λάστιχο
    αυτα τα ολίγα κ περιμενω τις γνωσεις σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Σε Transalp 700 έβαλα πρόσφατα στον Περιστερά τα Metzeler Tourance. Πολύ καλό ελαστικό, κάνει και για χώμα (με τους όποιους περιορισμούς). Μου έκανε και ακτινολόγηση στους τροχούς. Πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω. Πριν είχα τα Dunlop Trailmax K560 και ήταν ομοίως πολύ καλά και φθηνά αλλά τα Μέτζελερ από ότι βλέπω καλύτερα αλλά με λίγο πιο γρήγορη γεωμετρία. Δεν σου γράφω τιμές γιατί δεν δεσμεύω εγώ το όποιο κατάστημα αλλά σε χαμηλά επίπεδα (στείλε πμ ή κάνε την δική σου έρευνα αγοράς).

    Το να είναι πολύ φρέσκο το ελαστικό μην σε ανησυχεί πολύ (δε λέμε να είναι πενταετίας).

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    μια ακομα ερώτηση,τι πιεση πρεπει να εχουν τα ελαστικα οταν 1)είμαι μονος?2) διπλος?
    3) μονος με 3 βαλιτσες 4)κ 2πλος με 3 βαλιτσες?
    Επίσης εχει διάφορα η πιεση που πρεπει να εχουν αν βαλω άζωτο η οξυγόνο? κ ποια ειναι αυτη?

  4. #4
    ΜΗ βαλεις αζωτο..... ΟΥΤΕ οξυγονο

    ΑΕΡΑ σαν του '40 βαλε
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ΜΗ βαλεις αζωτο..... ΟΥΤΕ οξυγονο

    ΑΕΡΑ σαν του '40 βαλε
    για πιο λογο δεν ειναι καλύτερο?

  6. #6
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Metzeler Tourance 130/80 (από 140/80) και 90/90 έβαλα και εγώ στην δική μου ΑΤ (φόραγε Dunlop). Μιά χαρά λάστιχα είναι. Στην οδήγηση είδα και εγώ διαφορές, καθώς την αισθάνομαι πιό "ελαφριά" και έχει καλύτερο ρολάρισμα.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Metzeler Tourance 130/80 (από 140/80) και 90/90 έβαλα και εγώ στην δική μου ΑΤ (φόραγε Dunlop). Μιά χαρά λάστιχα είναι. Στην οδήγηση είδα και εγώ διαφορές, καθώς την αισθάνομαι πιό "ελαφριά" και έχει καλύτερο ρολάρισμα.
    ποσο τα εβαλες κ που? γιατι 130/80 κ οχι 140/80
    δεν θα γλιστράει περισσότερο με πιο μικρό λαστιχο?

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    για πιο λογο δεν ειναι καλύτερο?
    Κανε μια αναζητηση και θα βρεις το θεμα που εχει συζητηθει
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Κανε μια αναζητηση και θα βρεις το θεμα που εχει συζητηθει
    επειδή ειμαι απο κιν μπορεις να μου δωσεις το λινγ?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    φίλε για τις πιέσεις δες το ταμπελάκι στο πλαστικό προστατευτικό στην αλυσίδα. Ή το μανιουαλ. Επειδή σε καίει η μακροζωία, τσεκάρισμα πίεσης τουλάχιστον μια φορά στις 2 εβδομάδες και η μηχανή σε ίσκιο και σε διπλό σταντ.

    Άσε τα άζωτα και τα οξυγόνα, μάθε καλύτερα τη μηχανή σου

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.340
    29 - 29 μονοκάβαλος
    29 - 31-32 φορτωμένο ή δικάβαλο.

    Προτίμησε να βάλεις 140/80/17, ότι λέει ο κατασκευαστής δηλαδή.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    ευχαριστω για τη πληροφορία kordix!
    εχει κάποιος αλλος να μου προτείνει κατι αλλο?καμιά αλλη προσφορα που γνωριζει?

  13. #13
    προσφορά δεν γνωρίζω, αλλά η πρότασή μου είναι τα pirelli scorpion trail για την χρήση που τα θες δηλαδή κυρίως άσφαλτο και λίγο πατημένο χώμα...
    έχουν άριστο κράτημα από το ξεκίνημα σχεδόν της μοτοσυκλέτας, ζεσταίνονται πολύ γρήγορα, έχουν καλή πρόσφυση σε στεγνό, και βρεγμένο, και έχουν και σχετικά γρήγορη κορώνα αν σου αρέσουν τα στριψίματα...

    σε σχέση με τα metzeller εχουν γενικά πολύ καλύτερη συμπεριφορά με μόνο μειονέκτημα απέναντι στα tourance ότι βγάζουν λιγότερα χιλιόμετρα. Για το δικό μου κριτήριο που θεωρώ ότι είμαι απαιτητικός, νομίζω ότι μέχρι 13-14.000 είναι τα φυσιολογικά τους όρια... μετά δεν αποδίδουν ικανοποιητικά.
    Αντιθέτως τα metzeler διατηρούν την μέτρια απόδοσή τους μέχρι τα 17-18.000 χλμ... ενώ γνωρίζω κόσμο που δεν γέρνει το μηχανάκι του παραπάνω από 10 μοίρες, και δεν επιταχύνει ή φρενάρει γρήγορα που τα έχει κρατήσει και 30.000 χλμ....

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία,30.000κμ τα metzeler?κ γω για πολυ ήπια χρηση τα θελω.τα pirelli ποσα βγαζουν με ηπια χρηση?

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία,30.000κμ τα metzeler?κ γω για πολυ ήπια χρηση τα θελω.τα pirelli ποσα βγαζουν με ηπια χρηση?
    ωπα ωπα.... όταν είπα 30.000 δεν το είπα για καλό...
    δεν είναι ταξί το μηχανάκι να κοιτάς πιο λάστιχο είναι πιο "ξύλινο" για να κρατήσει περισσότερα χλμ... Το λάστιχο είναι η ζωή σου!
    ήπια ή όχι, μετά από χρήση παραπάνω από 12-16.000 χλμ όλα τα λάστιχα μοτοσυκλέτας παύουν να έχουν τις ιδιότητες που πρέπει να έχουν...

    το λάστιχο ΔΕΝ θα σου χρειαστεί στον καλοστρωμένο δρόμο που θα είσαι συγκεντρωμένος στην οδήγηση...
    το λάστιχο θα σου χρειαστεί στον δρόμο γυαλί που θα κοκκαλώσει ο μπροστά σου, ή θα πεταχτεί η γριά, ή θα σε κλείσει ο γέρος που κάνει αναστροφή...
    Αυτονόητα είναι αυτά νομίζω...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF