Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Scooter? ΠΟιο? Ποιας χρονολογιας?Καινουριο ή μεταχειρισμενο? Νεος...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2014
    Μηνύματα
    4

    Scooter? ΠΟιο? Ποιας χρονολογιας?Καινουριο ή μεταχειρισμενο? Νεος...

    Είμαι 24. Εχω αυτοκινητο(honda civic 1.4). Δεν εχω διπλωμα γ μηχανη αλλα θα βγαλω για απεριοριστο να μαι καλυμενος.Αρχικα ελεγα scooter μετα σκεφτομουν κ ηθελα πολυ μηχανη τυπου On/Off αλλα αφου εψαξα σε τιμες κ μοντελα κατεληξα οτι για αυτο που το θελω το πιο χρησιμο ειναι ενα scooter.(Συγκριτικα,αν και δεν συγκρινονται γιατι ειναι τελειως διαφορετικα, τα εξοδα αγορας-σηματος-ασφαλειας-βενζινης ειναι παραπανω συν οτι δεν εχουν χωρους περα απο μπαγκαζιερα,που οκ μπορεις να το φορτησεις αλλα σε καθημερινη βαση θα κουρασει συν οτι ασχημαινει τη μηχανη)
    Ετσι λοιπον το scooter θελω να εχει:
    Σπορ γραμμη κ να ναι ομορφουλι .
    Να με καλυπτει πληρως στις μετακινησεις μου εντος πολης και να χωραει αρκετα στους χωρους του.
    Θα θελα να εχω τη δυνατοτητα να παω αποστασεις εως Ναυπλιο-Χαλκιδα-Κορινθο χωρις να πεθανω.
    Και να χει την ταχυτητα του αλλα να ναι κ αξιοπιστο σαν εταιρεια κ μοντελο.
    Αυτα που εχω δει κ μ αρεσουν ειναι βασικα το Xmax 250 κ Honda Forza (Το οποιο μου ειπαν οτι ειναι πιο γρηγορο).Ειναι αρκετα τα 250 ή να κοιταξω για το 400 xmax,Kymco Xciting 400 κ αντιστοιχα κ αλλα; Αυτα τα μοντελα ειναι μονο που καλυπτουν τα παραπανω χαρακτηριστικα;Υπαρχει αλλο αξιοπιστο κ εξισου ομορφο;
    Αν ναι.Καινουρια ή μεταχειρισμενα; Γιατι εχω δει πολυ καλες τιμες μεταχειρισμενα;Μπορω να εμπιστευτω ομως ενα μεταχειρισμενο γιατι τα scooter δεν ελεγχονται οπως αλλου τυπου μηχανοκινητο... Και τελευταια ερωτηση αν παω σε μεταχειρισμενο ποιας χρονολογιας κ με ποσα χιλιομετρα μαξ;;
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για οποια βοηθεια!Δεν βιαζομαι να αγορασω αλλα ψαχνω για να καταληξω σε κατι και να επικεντρωθω εκει..
    Τελευταία τροποποίηση από xaritos; 25/11/2014 στις 19:34.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Sym 250gts, του 2012 και μετά.....
    Αξιόπιστο, οικονομικά, άνετο......μετά απο 45.000κμ στους 18 μήνες.....πολυ ευχαριστημένος....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2014
    Μηνύματα
    4
    δεν μ αρεσει τοσο σε εμφανιση,αν κ το θετικο ειναι οτι εχει φθηνα ανταλακτικα-σερβις..

  4. #4
    μελος Το avatar του/της mikepap
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    154
    ρωτα τους ειδικους στα σκουτερ στο , http://forum.scooterclubhellas.gr/
    αν δειτε αντρα σε μπαλκονι,να ποτιζει γλαστρες,προφανως τα φυτα καπνιζονται.

  5. #5
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Βασικα εγω θα σου λεγα να αφησεις το χμαχ κατα μερους (πολλα τα λεφτα χωρις να εχει το κατι παραπανω) και να ψαχτεις για κυμκο, συμ κλπ.
    Αν θα παρεις καινουριο η μεταχειρισμενο εσυ το ξερεις (και η τσεπη σου).
    Αν θελεις 300αρι με μεγαλους τροχους μπορεις να δεις τα:
    kymco people (το πιο δυνατο μοτερ)
    sym citycom (value for money)
    honda sh (ακριβο μεν, ποιοτικο δε)
    piaggio beverly (μαλλον το πιο ομορφο αλλα εχει τα προβληματα του)

    Αντιστοιχα 300αρια με μικρους τροχους ειναι:
    kymco downtown (πολλους χωρους, δυνατο, το ιδιο μοτερ με το people,)
    kymco kxct (αρκετα συμμαζεμενο σε διαστασεις με περισσοτερο σπορ διαθεση απο τα υπολοιπα)
    xciting 300/400 (μαλλον κατι ενδιαμεσο απο τα 2 παραπανω)
    sym 300 f4 (δεν θυμαμαι πως ακριβως λεγεται, ισως σου αρεσει περισσοτερο απο το gts250)
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2014
    Μηνύματα
    4
    Φιλε Bradipous εισαι θεουλης! Με κάλυψες πλήρως στα μοντέλα κ στις επιλογές να τα δω ολα..
    Απο θεμα λεφτων εχω να διαθεσω μεχρι 5000 αλλα ψαχνω να δωσω οσα λιγοτερα χωρις να χασω ομως σε σπορ εμφάνιση κ σε γκαζι. Κοιταω τα 300ρια κ κοιτώντας κ μεταχειρισμενα βλεπω αριστες ευκαιρίες και σε καινούργια μοντέλα. Κ απο οτι βλέπω το χμαχ δεν ειναι η καλύτερη επιλογή π νομιζα παροτι εχει χωρους κ δυναμικο γκαζι αλλά υπερέχουν κ χουν κ φθηνότερα σερβις..

  7. #7
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Ως πρώην κάτοχος SH300 και εφόσον έχεις το χρήμα, θα σου το πρότεινα με κλειστά τα μάτια, νομίζω ότι απέχει παρασάγγας από οποιοδήποτε άλλο στην κατηγορία του (έχοντας όμως περιορισμένη εμπειρία από τους "ανταγωνιστές"). Πραγματικό σκυλί του πολέμου.
    I suppose it will all make sense when we grow up

  8. #8
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    εγω εχω παει μεχρι τα Μεγαρα με ενα beverly 250cc και με επαιρνε ο αερας στην εθνικη εκοψα το γκαζι και πηγαινα αργα και εκανα 250χρονια να φτασω πισω (κυβικο και ετος :P ) αν θες σκουτερ να κανεις καθε μερα τη δουλεια σου να το φορτωνεις κλπ κοιτα μεχρι τα 250cc αν θες να πηγαινεις χαλκιδα κορινθο ναυπλιο πατρα κλπ και θες σκουτερ θα κοιταξεις του μεγαλου κυβισμου.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    1oν: Ωραιο αμαξι!

    2ον: Σκεφτηκες τη λυση της μηχανης με προσθηκη μπαγαζιερας;; Περισσοτερος χωρος απο το σκουτερ, καλυτερη οδικη συμπεριφορα, περισσοτερο γκαζι, καλυτερο ντιζαϊν. Με εως 5000 αγοραζεις σουπερ μηχανακι που σε παει, οχι Κορινθο, αλλα μεχρι την ακρη της Γης.

    3ον: Για σκουτερ προτεινω το Sh300 και 'γω.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Φίλε αγόρασε ότι τραβάει η ψυχή σου και η τσέπη σου και άσε τις αμπελοφιλοσοφίες που θα ακούσεις εδώ μέσα για κακάσχημα SH που δε χαλάνε ποτέ () και κουκλιά beverly που θα είσαι κολλητός του μάστορα. Θες κάτι 250-350 κυβικά για τη χρήση που περιγράφεις. Δλδ κάτι όπως το Honda Forza που χωράει ένα σκασμό πράγματα στη σέλα του ή ένα Beverly 350 που είναι μαζεμένο με δύναμη (33HP!) για τα κυβικά του αλλά η θήκη κάτω από τη σέλα του χωράει άνετα δύο κράνη (jet & fullface) ή κρανος και καλοκαιρινό μπουφάν. Αμφότερα θα σε ταξιδέψουν άνετα και θα κάνεις και διακοπές αν θες. Εαν κάνεις τη συντήρηση που πρέπει σε μάστορα που νιώθει και έχεις μια ιδέα που υπάρχει πιθανότητα να πονέσει οποιοδηποτε όχημα δεν πρόκειται να βγάλει ΤΙΠΟΤΑ και ΠΟΤΕ! Εαν σου κάνει κέφι SYM KYMCO πάρε αυτά! Και άσε τις μεγάλες μηχανές... πλέον τα σκούτερ έχουν φτάσει σε αξιοπρεπέστατα επίπεδα συμπεριφοράς στο δρόμο. Καλές βόλτες και εφ όσον καταλήξεις σε κάτι ψάξε τα χούγια που μπορεί να έχει ώστε να ξέρεις τι θα χρειαστεί να αντιμετωπίσεις.

    Καλές βόλτες!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  11. #11
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    2ον: Σκεφτηκες τη λυση της μηχανης με προσθηκη μπαγαζιερας;; Περισσοτερος χωρος απο το σκουτερ
    Περισσοτερο χωρο σε μηχανη απο οτι σε σκουτερ αποκλειεται να χεις που να χτυπας τον κωλο σ κατω. Ο,τι μπορεις να φορτωσεις στην μηχανη για να αποκτησεις χωρους, μπορεις να το φορτωσεις και στο σκουτερ με το συν οτι στο σκουτερ θα εχεις εξ αρχης τον χωρο κατω απο τη σελα. Το μονο που δεν παιρνει το σκουτερ ειναι τανμπαγκ αλλα αμα εχει ισιο πατωμα μεταφερεις 3 κασες μπυρες.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    χαιρω πολυ, Χαιροπουλος!

    Αλλο η μηχανη ομως! Αμα δεν θελει το παιδι να κουβαλαει ομως ολη την προικα του καθε φορα ισως καλυτερα μια μηχανη που θα την χαρει περισσοτερο. Ε;
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Οχι ρε, ειπα σκουτερ θα παρει! . και -



    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2014
    Μηνύματα
    4
    .- Λεμε! Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες και δεκτες ολες οι αποψεις.Εχω καταληξει σε 300 σκουτερ (εκτος των περιπτωσεων 400Xciting και KYMCO DOWNTOWN 350i Που βγαινει τον Μαρτιο).Ναι η μηχανη ειναι πιο σε πολλα αλλα για μεσα στη πολη το πιο πληρες κ χρησιμοτερο ειναι το σκουτερ.Δεν εχω τη τρελα να φευγω με τη μηχανη ταξιδια πολλα οποτε για μια δυο εξορμησεις με αυτα που εχω διαβασει θα με πηγαινει κ το 300αρι ομορφα κ ωραια,αλλιως εχω το αυτοκινητο!! Και χωρους ολα αυτα που προειπε ο Bradipous με βρισκουν απολυτα συμφωνο..(Και το On/Off που κοιταζα μπορεις να το φορτωσεις ο σαν το γαιδουρι αλλα σε καθημερινη βαση δεν βολευει κ χανει κ την ομορφια του..).Πηρα πολλες ιδεες και μαλλον παω προς Kymco λογω καλυτερων τιμων ωραιων γραμμων σε διαφορα μοντελα κ χαμηλα σερβις ανταλλακτικα..

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kαλα ντε! Μη βαρατε! Σκουτερ, σκουτερ.
    Με το καλο λοιπον! Απο την ενασχοληση μου στο χωρο των ενοικιασεων μοτοσυκλετων ως production executive manager (πως τα λεω ετσι ρπστμ;; ) εχω να πω καλα λογια για τα Kymco. Αξιοπιστα και οικονομικα.
    MADE IN JAPAN 日本製

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος καινουριο ή μεταχειρισμένο?
    από argyargy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2009, 12:37
  2. Fazer καινούριο ή μεταχειρισμένο
    από Πυρπαυλάκι στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2006, 12:35
  3. Ποιο 250 scooter ?
    από Ninjaki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2006, 10:56
  4. Μεταχειρισμένο στα τυφλα ή κινεζικο καινούριο?
    από hispanos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2005, 17:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF