Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 99

Θέμα: Τι μηχανακι να παρω?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    To [B]


    Το έχω ξαναπεί, γνώμη μου πάντα, όταν κοιτάς για μπάτζετ μηχανάκι "περασμένων εποχών" για να κάνεις τη δουλειά σου, παίρνεις κάποιο που δεν προδιαθέτει για κανιβαλισμούς/σκισίματα.
    Ενοειτε!Ειναι σαν να πας να παρεις crf και να σου λεει ο ιδιοκτητης του οτι δεν εχει κανει ποτε σουζα!!

    και αυτο που λες για τα transalp/kle ισχυει.ποσες φορες εχουμε δει στο δρομο κανα τετοιο μηχανακι κωλοφτιαγμενο ή να κανει σουζες.Και καμια ομως!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  2. #17
    Για το τρανσαλπ μην παιρνεις και όρκο...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Χμμ.. μετά τις τελευταίες πληροφορίες, αν δεις κάτι τέτοιο ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Transalp SM.jpg 
Προβολές:	199 
Μέγεθος:	40,4 KB 
ID:	327973

    :rotflmao:

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    χαχαχαχαχα!!!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.340
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Χμμ.. μετά τις τελευταίες πληροφορίες, αν δεις κάτι τέτοιο ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Transalp SM.jpg 
Προβολές:	199 
Μέγεθος:	40,4 KB 
ID:	327973

    :rotflmao:

    Μμμμ με μια εξάτμιση, μια αλουμινένια ποδιά, βάψιμο όλο μαύρο και χωμάτινους τροχούς μια χαρά είναι για βόλτες στο χώμα όπου σίγουρα θα ελαφρώσει κι άλλο μόνο του αφού θα του φεύγουν διάφορα στο δρόμο.



    Εγώ πάντως με 1300 Ε θα χτύπαγα (ξανά) ενα περιποιημένο μπροσάκι, κατά προτίμηση 650.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Απο χτες που ψαχνω μου χουν πεσει τα μαλλια με το τι βλεπω και τι ακουω.Αγγελια με μηχανακι που γουσταρω και γραφει αριστη κατασταση κλπ κλπ και παιρνω τηλεφωνο και μου λεει ο τυπος ειναι πραγματικα αριστο το μονο που θελει ειναι μια ηλεκτρονικη!Χαχαχαχαχαχα!!!!Κατα τ αλλα αριστο.Ενας αλλος που πoυ επισης εγραφε αριστο οταν τον πηρα τηλ μου πε οτι λειπουν οι εξατμισεις!!!!Ενας αλλος μου ειπε την ιστορια της ζωης του με ειχε στο τηλ κανα 20λεπτο,σταματημο δεν ειχε!Καλα ασε οι μαντραδες που πουλανε κατι μηχανακια 20ετιας με τιμες που ειναι για μηχανακι 10ετιας!!Ε ρε γελιο που χει να πεσει!!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  7. #22
    Αν κοιτάζεις και Bmw δες και αυτό και αν σε ενδιαφέρει το συζητάτε είναι καλό μηχανάκι

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142806


  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    Αν κοιτάζεις και Bmw δες και αυτό και αν σε ενδιαφέρει το συζητάτε είναι καλό μηχανάκι

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142806

    στην πενα φαινεται οντως
    δυστυχως το μπατζετ μου ειναι 1300 ευρω
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  9. #24

  10. #25
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Καλες οι επιλογες του est.
    Εγω θα ελεγα: Tenere, Kle, Klr, Τρανσαπλ. Με αυτη τη σειρα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Φιλε est σε ευχαριστω.Θα τα μελετησω λεπτομερως

    Ρε γμτ επειδη δεν ειχα ποτε τοσο βαρυ μηχανακι ολα ηταν maximum 120 κιλα,το transalp και το tenere που ειναι κοντα στα 200 κιλα με προβληματιζουν για το ποσο θα μπορω να ελισσομαι ανετα μεσα στην κινηση της πολης.Ποιο πολυ με βλεπω για xt,klr,kle.Τα street-naked μαλλον τα αποκλειω μιας και μαρεσουν οι χαλαρες χωματινες βολτες αλλα και το καλοκαιρι περνω τα κατσαβραχα για να παω σε παραλιες.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Το KLE έχει μικρή διαφορά στο βάρος από το Τρανσαλπ και το Τενερέ και επίσης είναι και πιο αδύναμο... ο μόνος λόγος για να το προτιμήσεις είναι να το βρεις σε πιο καλή/καινούρια κατάσταση. Από τα ονοφοειδή που σου πρότεινα το Freewind λέει πως έχει το μικρότερο βάρος, αλλά και τις λιγότερες ικανότητες κίνησης εκτός δρόμου. Αν σε προβληματίζει το βάρος τότε ψάξε για XT-KLR-DR. Όλα παίζουν κάπου στα 160 κιλά και πιστεύω πως θα βρεις κάποια που έχουν ζήσει μια ήρεμη μέχρι τώρα ζωή. Συνήθως τα ''καλοζωισμένα'' τα ξεχωρίζεις από
    α.τη μπαγκαζιέρα και
    β.το ότι έχουν κρατήσει τους μαμά τροχούς και δεν έχουν μοταρντοποιηθεί.

    Αλλά να έχεις στο μυαλό σου πως αυτά που έκανες με το KLX δεν θα μπορέσεις να τα κάνεις με κανένα μηχανάκι αυτής της κατηγορίας..

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    ..Οσο για το BMW F650GS φανταζομαι πως θα πληρωνω ανταλακτικα και σερβις BMW με οτι συνεπαγεται αυτο.
    Από τα καλύτερα μονοκύλινδρα on-off. Για τους προβληματισμούς σου σε αφήνω στα χέρια των ιδιοκτητών.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    α) Honda AfricaTwin
    Ανησύχησα ρε 'σεις, μήπως ψαρώσατε που είπε ότι δεν θέλει να έιναι θεόβαρο και δε το αναφέρετε!

    2stroker έχεις να αποφασίσεις που θα κάνεις τους περισσότερους συμβιβασμούς. Στην άσφαλτο και ειδικά σε ταξίδια ή στο χώμα?

    Αν αποφασίσεις το πρώτο πας για μονοκύλινδρο ον-οφφ χωρίς σταθερό φέρινκ πχ dr650 (all time classic)

    Στην δευτερη περίπτωση πας για μονοκύλινδρο με σταθερό φερινγκ. Πολύ καλύτερο στο ταξίδι και βαρύτερο στο χώμα.
    Πχ τo άσχημο και αδιάφορο σχεδιαστικά με τους εκνευριστικούς χρωματικούς συνδυασμούς freewind 650 με κινητήρα από dr, που είναι ένα απ' τα φθηνότερα, αξιοπιστότερα, ελαφρύτερα ελαφρώς ψοφίμια.
    Το gs αποτελεί μάλλον καλύτερη επιλογή διότι χωρις να υπολείπεται σε αξιοπιστία και οικονομία έχει πιο σπιρτόζικο κινητήρα απ' όλα. (ακόμα και από μερικά καινούρια)

    Τα χέρια σου πιάνουν καθόλου? Γιατί ότι και να πάρεις!!!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/12/2014 στις 19:56.
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Από τα καλύτερα μονοκύλινδρα on-off. Για τους προβληματισμούς σου σε αφήνω στα χέρια των ιδιοκτητών.

    Το gs αποτελεί μάλλον καλύτερη επιλογή διότι χωρις να υπολείπεται σε αξιοπιστία και οικονομία έχει πιο σπιρτόζικο κινητήρα απ' όλα.

    Τα χέρια σου πιάνουν καθόλου? Γιατί ότι και να πάρεις!!!
    Χωρίς ίχνος ειρωνείας ή οτιδήποτε άλλο, οκ κι εμένα μ'αρέσει το μικρο GS. Και το κοιτούσα μάλιστα όταν ήταν να πάρω.
    Αλλά επειδή τα χέρια μου δεν πιάνουν και πολύ πέρα από τα βασικά (λαδάκια-φιλτράκια-συντηρησούλα) με απομάκρυναν από την αγορά του
    α. το θέμα των ηλεκτρικών του και της ''ευαισθησίας'' στα volt,
    β. η σχετικά σύντομη ζωή του κομπλέρ μίζας και ειδικά ο τζόγος που αποκτάται στη ''φωλιά'' του,
    γ. η σώνει και ντε αντικατάσταση της αντλίας νερού κάθε 60-80 χιλιάδες χλμ.
    δ. διάφορα ''γκρέμλιν'' που αφορούν τη λειτουργία του abs.
    Και δεν είναι ότι τα άκουσα/διάβασα στο νετ. Είναι από φίλους που το έχουν/είχαν. (5 στο σύνολο. Ο ένας συνεχίζει και το έχει.)
    Και επειδή αυτά είναι πάνω από τις δικές μου δυνατότητες/ικανότητες συντήρησης, είπα να πάω για κάτι πιο easy going..
    Όσο για το Άφρικα, σιγά και μη δεν έπαιζε σε ονοφάτο θρέντ!!

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Και αφου πουληθηκε το klx ειμαι σε αναζητηση νεας μοτοσυκλετας.

    1.Το μπατζετ ειναι ταβανι 1300 ευρω,δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω αλλα,δυσκολοι καιροι.Αρα μιλαμε για μηχανακι 15ετιας+
    2.Θελω μηχανακι να κανω την δουλεια μου μεσα στην πολη αλλα να μπορω να παω και μεχρι χαλκιδα,λουτρακι κλπ
    3.Απαραιτητως με μιζα
    4.Να μην καιει τον κωλο του
    5.Να μην ειναι θεοβαρο.


    Για πειτε καμια γνωμη ρε παιδες.
    Aπ ολα οσα σου ειπαν κατα σειρα το καλυτερο ειναι το cb 500 και με μικρη διαφορα το er-5 Μηχανακια απροβληματιστα και για μια ζωη.Τα ειχα και τα δυο και το er-5 το εχω τωρα.Το χοντα ειναι καλυτερο αλλα το καβασακι εχει καλυτερη αντιπροσωπεια και ποιο φτηνα ανταλλακτικα.Ποδηλατα στην πολη ,χυτες ζαντες αρα δεν σου σκαει το λαστιχο ,αλλα και να σου σκασει πας παρακατω.Ταξιδευουν καλα και δεν ζητανε τιποτα.Τα υπολοιπα αρκετα παλαια και δεν τα συνιστω
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι μηχανακι να παρω?
    από dwra στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 11:42
  2. Τι μηχανακι να παρω για 50αρι?
    από Y@M@H@KI@$ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2014, 14:41
  3. τι μηχανακι να παρω?
    από alex56 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2011, 14:28
  4. Τι μηχανακι να παρω??? help
    από 1ronMa1den στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2009, 00:15
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF