Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Τρόμπα μπροστινού φρένου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της nikoloul
    Εγγραφή
    03/11/2014
    Μηνύματα
    60

    Τρόμπα μπροστινού φρένου

    Σπέρα παίδες... Έχει αλλάξει κανείς την τρόμπα στο bandit 650 k5; Για το κόστος θέλω να μάθω, και πόσο εύκολο είναι to DIY...

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikoloul Προβολή μηνύματος
    Σπέρα παίδες... Έχει αλλάξει κανείς την τρόμπα στο bandit 650 k5; Για το κόστος θέλω να μάθω, και πόσο εύκολο είναι to DIY...
    Γιατί να την αλλάξεις? Αν έχει πρόβλημα επισκευάζεται.
    Αν δεν εχει καλή αίσθηση το φρένο, δεν νομίζω οτι φταίει η τρόμπα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Γιατί να την αλλάξεις? Αν έχει πρόβλημα επισκευάζεται.
    Αν δεν εχει καλή αίσθηση το φρένο, δεν νομίζω οτι φταίει η τρόμπα.
    Δεν μπαίνουν στις βάσεις στις μπότες τα 4έμβολα του υδρόψυκτου δυστυχώς. Αυτή είναι η καλύτερη μόντα που μπορεί να γίνει για τα φρένα, αν φτιάξει βάσεις σε μηχανουργείο ή αν βρει και τις μπότες "τσάμπα" στον ι-μπέη. Αν δε βρει "τσάμπα" ολόκληρα καλάμια υδρόψυκτου, τότε έχει και την #2 καλύτερη μόντα, ήτοι τα πΧιο σφιχτά ελατήρια.


    Ον τόπικ, γενικά θα δώσεις διψήφιο αριθμό ευρώ για μιά μετάχειρη από κάτι-οτιδήποτε που να μπαίνει στην διάμετρο του τιμονιού σου (αλλά υπολόγιζε και την μανέτα) και το να την αλλάξεις μόνος σου είναι εύκολο.

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Δεν μπαίνουν στις βάσεις στις μπότες τα 4έμβολα του υδρόψυκτου δυστυχώς. Αυτή είναι η καλύτερη μόντα που μπορεί να γίνει για τα φρένα, αν φτιάξει βάσεις σε μηχανουργείο ή αν βρει και τις μπότες "τσάμπα" στον ι-μπέη. Αν δε βρει "τσάμπα" ολόκληρα καλάμια υδρόψυκτου, τότε έχει και την #2 καλύτερη μόντα, ήτοι τα πΧιο σφιχτά ελατήρια.


    Ον τόπικ, γενικά θα δώσεις διψήφιο αριθμό ευρώ για μιά μετάχειρη από κάτι-οτιδήποτε που να μπαίνει στην διάμετρο του τιμονιού σου (αλλά υπολόγιζε και την μανέτα) και το να την αλλάξεις μόνος σου είναι εύκολο.
    Το Κ5 εχει τις άθλιες διπίστονες με γλύστρα?
    Τότε ναι σηκώνει βελτίωση.
    nikoloul ακου τον amyrou το κατεχει το θεμα bandit!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Άθλιες δεν τις λες, αλλά σε συνθήκες πίεσης είναι αλήθεια ότι τελειώνουν νωρίς.
    Για τα δικά μου αρχάρια τότε βήματα ήταν ακριβώς ότι έπρεπε, μαζί με το ABS. Οδηγώντας πρόσφατα σχετικά ένα, ναι νόμιζα ότι δεν σταματάει

    Τρόμπα θα άλλαζα τελευταία πάντως, αν και εφ' όσον έβλεπα ότι δεν με κάλυπταν όλα τα άλλα. Χοντρά λάδια για να μην βουτάει πολύ, αν μπορέσεις να βρεις και πιο σκληρά γραμμικά ελατήρια, μετά δαγκάνες και σωληνάκια... Η κακή εμπρός ανάρτηση ξεγελάει σχετικά με την αποτελεσματικότητα του φρένου.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2014
    Μηνύματα
    56
    εγω με σωληνάκια υψηλης σταματαω οποτε θελω παντως!

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Άθλιες δεν τις λες, αλλά σε συνθήκες πίεσης είναι αλήθεια ότι τελειώνουν νωρίς.
    Για τα δικά μου αρχάρια τότε βήματα ήταν ακριβώς ότι έπρεπε, μαζί με το ABS. Οδηγώντας πρόσφατα σχετικά ένα, ναι νόμιζα ότι δεν σταματάει

    Τρόμπα θα άλλαζα τελευταία πάντως, αν και εφ' όσον έβλεπα ότι δεν με κάλυπταν όλα τα άλλα. Χοντρά λάδια για να μην βουτάει πολύ, αν μπορέσεις να βρεις και πιο σκληρά γραμμικά ελατήρια, μετά δαγκάνες και σωληνάκια... Η κακή εμπρός ανάρτηση ξεγελάει σχετικά με την αποτελεσματικότητα του φρένου.
    Τις είχα παλιά σε ενα Kawasaki ZR7. Ειχα βαλει σωληνακια υψηλής, τακακια Carbone Lorraine, κι ελατήρια Hyperpro στο πηρούνι και συνήλθε το πράγμα, αλλά και πάλι δεν είχε σοβαρά φρένα.
    Η διαφορά όμως ήταν μεγάλη απο μαμα.

    Tωρα οσον αφορά τον nikoloul, η τρόμπα δεν νομίζω οτι φταίει σε τίποτα, τα υπόλοιπα ναι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της nikoloul
    Εγγραφή
    03/11/2014
    Μηνύματα
    60
    Ρε παιδιά... Ξεκιν'ωντας να πω οτι είμαι καραάσχετος...

    Το μωρό το οδηγάω κανα μήνα, και για μ'ενα τα φρένα του είναι άριστα. Ο μάστορας όμως, στο μεγάλο service που έκανα προχτές μου είπε οτι το μπροστινό δεν επιστρέφει καλά, όπως θα περίμενε, και ότι ίσως στο επόμενο χρειαστεί ν' αλλάξουμε την τρόμπα.



    Αυτα...

  9. #9
    Δαγκανες καθαρισατενα φυγει η μακα?
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    ενα καλο καθαρισμα σε δαγκανα εμβολακια πειρους κλπ ισως βοηθαγε την κατασταση.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikoloul Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά... Ξεκιν'ωντας να πω οτι είμαι καραάσχετος...

    Το μωρό το οδηγάω κανα μήνα, και για μ'ενα τα φρένα του είναι άριστα. Ο μάστορας όμως, στο μεγάλο service που έκανα προχτές μου είπε οτι το μπροστινό δεν επιστρέφει καλά, όπως θα περίμενε, και ότι ίσως στο επόμενο χρειαστεί ν' αλλάξουμε την τρόμπα.



    Αυτα...
    To μπροστινό δεν επιστρέφει καλά? Εννοεί το φρένο?
    Αν η τρόμπα δεν απελευθερώνει πίεση πλήρως και άμεσα όταν αφήνεις την μανέτα, τότε μπορεί να θελει επισκευή, αλλαγή όμως όχι. Και αν συμβαίνει τετοιο πράγμα θα σου φρενάριζε απο μόνο του και θα ηταν και πολύ επικίνδυνο.
    Πρόσεξε τι σου λέει για να μην πλερώνεις αδικα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της nikoloul
    Εγγραφή
    03/11/2014
    Μηνύματα
    60
    όχι, δεν κανει τπτ απ ολα αυτα... εμενα μου φαινονται μια χαρα!

  13. #13
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Βαλε τις 4εμβολες του gsr κ θα δεις μεγαλη διαφορα.
    Αν μπει ενα φιλαρακι θα σου πει τα παντα περι μετατροπης στο bandit.
    Κ για μπροστινο αλλα κ πισω αναρτηση. Δεν φανταζεσαι διαφορα απο ενα μαμα...
    Μπες στις φωτο των bandit κ ριξε μια ματια.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikoloul Προβολή μηνύματος
    όχι, δεν κανει τπτ απ ολα αυτα... εμενα μου φαινονται μια χαρα!
    Υπάρχει περίπτωση όντως να μαγκώνει λίγο το εμβολάκι της αντλίας λόγω βρώμας, αν ο προηγούμενος άφηνε "για πάντα" τα υγρά μέσα. Οπότε λύνεις καθαρίζεις και βάζεις φρέσκα υγρά. Κιτ επισκευής δεν νομίζω να θέλει.
    Αν ο μάστορας πάλι εννοούσε ότι δεν επιτρέφουν τα εμβολάκια στις δαγκάνες πίσω, τότε λύνεις, βγάζεις τακάκια, οδοντόβουρτσα σκληρή ανά χείρας, brake cleaner, λίγη σαπουνάδα και σε 20 λεπτά θα γυαλίζουν (και δεν θα κολλάνε από τη βρώμα). Αλλά θα το καταλάβεις και αυτό γιατί (λογικά) θα έχεις πολύ ανομοιόμορφη φθορά στα τακάκια (το λίγο ανομοιόμορφο είναι αναμενόμενο) και θα "λεκιάζουν" οι δίσκοι σου από θερμοκρασία.


    @δόκτωρ οι 4έμβολες δεν μπαίνουν "εύκολα" γιατί οι τρύπες τους είναι 5,5εκ απόσταση ενώ οι 2έμβολες είναι στα 5 (από μνήμης, μην βαράτε αν έχω πέσει έξω κανένα χιλιοστό). Και από τη στιγμή που τον καλύπτουν τα φρένα, δεν έχει λόγο να ξοδευτεί.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της nikoloul
    Εγγραφή
    03/11/2014
    Μηνύματα
    60
    Thx guys...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανετα μπροστινου φρενου ΧΤΧ!!
    από halls στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2007, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF