Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 317

Θέμα: Aftermarket ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ για VStrom...

  1. #1
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Question Aftermarket εξάτμιση...

    Χάζευα στο τελευταίο ΜΟΤΟ (τ.358) την Laser Duoteck (σελ.218) για το 650 και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ...
    Αναφέρεται ότι παρέχεται και το εμπρός κομμάτι της εξάτμισης, και έχει ένα σύστημα "διπλόυ ήχου" , όπου μπορεί ο αναβάτης να επιλέξει το επίπεδο του θορύβου που επιθυμεί. Τιμές 550 (inox), 640 (titanium).

    Είμαι πολύ επιφυλακτικός στο να κάνω την μετατροπή αυτή με δεδομένες τις "αρρυθμίες κινητήρα" που κοινοποιούνται κατά καιρούς, κυρίως μετά από αντικατάσταση της εργοστασίακής με εξάτμιση Yoshimura.
    Παράλληλα, πολύυυυυ σπάνια (όταν έρχομαι Αθήνα) βλέπω V-strom με αλλαγμένη εξάτμιση, που σημαίνει ότι ή οι ιδιοκτήτες είναι
    ευχαριστημένοι με τη "μαμά" ή - όπως έγώ - είναι επιφυλακτικοί στη μετάτροπή...

    Και επειδή το κούρασα, να ρωτήσω:
    -Πριν μας χτυπήσει το καλοκαίρι ο μ@Λ@κ$ ο Άραβας, κάποιο μέλος (νομίζω ο Vezouvios) είχε αναφέρει (συμμετέχοντας σε γερμανικό-;;- forum για DL) ότι ελάχιστες εταιρίες έχουν κατασκευάσει εξατμίσεις ειδικά για το V-strom.Μέσα σε αυτές ήταν η Laser, όχι όμως και η Υoshimura !!Φίλε,τα θυμάμαι καλά;;Μπορείς να μας (ξανά)κατατοπήσεις;;
    -Έχει κάποιος άλλος φίλος αλλάξει την εξάτμιση, να μας πει εντυπώσεις;

    Αυτιά!!

    Θα ήθελα να αλλάξω εξάτμιση λόγω βάρους, αισθητικής και ήχου...τώρα άμα προέκυπτε και κάνα αλογάκι.... εϊνκακό
    'Ενα Jameson με πάγο...

  2. #2
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Βρήκα φώτο και ιστοσελίδα με λεπτομέριες...

    'Ενα Jameson με πάγο...

  3. #3
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Λοιπόν παίδες...

    Η άγνοια είναι καλυτερη από την ημιμάθεια

    Και εξηγούμαι..
    Ως άσχετος από μηχανολογία που είμαι νόμιζα μέχρι πρότινος ότι αλλάζουμε την εξατμισούλα, αλλάζουμε και το φίλτρο αέρος και καθαρίσαμε...
    Απέδιδα τις "αρρυθμίες" κινητήρα (με Yoshimura ), για τις οποίες διάβαζα, στο οτι δεν είναι αυτή η εξάτμιση φτιαγμένη για DL...

    Κάνω λοιπόν μια σχετική αναδρομή σε παλαιότερα σχετικά θέματα και.... παθαίνω πλάκα (πέρασα στην ημιμάθεια, για όσους δεν κατάλαβαν ) : αισθητήρας "λ"... εγκέφαλος ψεκασμού...χαρτογράφηση καυσίμου....

    Βλέπω και στο site της Laser οτι βγαίνει και σε δυο εκδόσεις (με καταλύτη και χωρίς). Αντε τώρα να βγάλεις άκρη...

    "Μεγάλε" λέω....."μια χαράαααα είναι η εξάτμιση.Και κούκλα και ελαφριά και με κ@υ..ρικο ήχο "

    Πλάκα,πλάκα..το μόνο θετικό που βρήκα στη μαμίσια [και έψαξα πολύ...] είναι η προστασία από εγκαύματα που προσφέρει στο συνοδηγό το κάλυμα.Μιλάμε δεν καίγεσαι με τίποτα.Και μπορείς να βάλεις και άνετα και πλα'ι'νές μαλακές βαλίτσες χωρίς κίνδυνο... ενώ η παλιοLaser δεν έχει...χα !!

    Και γλίτωσα και 700...χα! χα!
    'Ενα Jameson με πάγο...

  4. #4
    Φίλε αστο είναι δύσκολα τα πράγματα ακόμα.

    Όσες έχω δει προς το παρόν είναι παράταιρες εντελώς. Δεν ¨κολλάνε¨με την ουρά της μηχανής η οποία δυστυχώς απαιτεί ειδική σχεδίαση για να ταιριάξει όμορφα.

    Ελπίζω οι πολύ καλές πωλήσεις του V-Strom να αγγίξουν τις εταιρίες βελτιωτικών και να κάνουν την καλή να φτιάξουν μια που να ταιριάζει και αισθητικά απόλυτα.

    Μέχρι τότε, όπως και να το κάνουμε οι πιο όμορφες εξατμίσεις για V-Strom θα είναι... οι διπλές του 1000!

    Εμένα δεν με κόβω πάντως να την αλλάζω αν δεν πέσει από την σαπίλα πρώτα, οπότε μιλάμε ότι δίνω πολυυυυυυυυ χρόνο στους κατασκευαστές ακόμα.

    Πάντως έχε στο μυαλό σου ότι για να γίνει ουσιαστική δουλειά στην απόδοση του μοτέρ θα πρέπει να θεωρείς δεδομένη την εκ νέου χαρτογράφηση του ψεκασμού. Τα είχαμε ξαναπεί αυτά... το πρόβλημα είχε φανεί ακόμα και στην προτεινόμενη από την αντιπροσωπεία της Suzuki aftermarket Yoshimura.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense

    Μέχρι τότε, όπως και να το κάνουμε οι πιο όμορφες εξατμίσεις για V-Strom θα είναι... οι διπλές του 1000!
    Ωραίαααα...χαίρομαι που σας αρέσουν....

    Άντε παλικάρια, κάντε μου μια καλή προσφορά για τις μαμίσιες, γιατί τώρα τελευταία γουστάρω τον ήχο της Yoshimura....

  6. #6
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Πράγματι η αλλαγη εξάτμισης στο 650 είναι από λίγο ώς πολύ μπελάς...
    Για ιδέες, ήχους ,πατέντες αλλά και προβλήματα που αναδύθηκαν και πως αυτά λύθηκαν μπορείς να μπείς στο http://11109.rapidforum.com/
    όπου και θα βρείς τα πάντα για V-Strom. Ενα από τα καλά και γεμ΄λατα site που είναι χρήσιμα και για άλλα θέματα...

  7. #7
    Δεν ξέρω ρε Bil, είμαι γραμμένος εδω και καιρό σε αυτό το forum αλλά βλέπω περίεργα πράγματα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vsscrs.jpg 
Προβολές:	8776 
Μέγεθος:	84,7 KB 
ID:	28060
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  8. #8
    Υλικό ονείρων για τα 650...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dl650_2_2exhaust.jpg 
Προβολές:	8666 
Μέγεθος:	57,6 KB 
ID:	28061
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  9. #9
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Σωστός, στο site θα δεις και πολλά κουλά αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι όλοι πυροβολημένοι που αλλάζουν τα φώτα στο Strom μας...
    Πάντως βλέπω το ψάχνεις και εσύ...
    Αλλα για εξάτμιση και εγώ λέω για την ώρα στις αφτερ...

  10. #10
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil

    Αλλα για εξάτμιση και εγώ λέω για την ώρα στις αφτερ...
    Γιάπ...Συμφωνώ απόλυτα.Και εδώ θα είμαστε...

    Bil πολύ ζόρικο το site φίλε...
    'Ενα Jameson με πάγο...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147

    Laser Inox

    Παιδες γεια!
    Εχω βαλει την εν λογω εξατμιση μαζι με φιλτρο Κ&Ν και παει μια χαρα! Εχω δυναμομετρησει στον Μαντη 63 ιππους στοκ, 64,2 με το κλειστο σιγαστηρακι και 65,4 με το ποιο ανοιχτο. Ροπη 5,7, 5,9,6,1 αντιστοιχα.

  12. #12
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Καλώς το φίλο...

    Για πε, για πε...

    Η τοποθέτηση έγινε στο Μάντη; Έγινε χαρτογράφηση καυσίμου; Πέρα από τη δυναμομέτρηση, βλέπεις διαφορές στη συμπεριφορά της μηχανής; Από ήχο τί λέει........;;
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Ωπ, απ΄τα μούτρα το πήρα το παιδί.....
    'Ενα Jameson με πάγο...

  13. #13
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Συνολικό κόστος πόσο ήταν ;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147

    Hxoς και αλλα...

    Γεια χαρα νταν,
    Απο ήχο με το κλειστο πολυ διακριτικος λιγο πιο μπασος απ το στοκ, με το ανοικτο πιο μπασος ολιγον σφυριγμα αλλα σε καμια περιπτωση κατασταση Yoshimura (μου φερνει κατι σε ρυμουλκο!). Δεν ειμαι απ τους τυπους που γουσταρει πολυ βαβουρα γιατι μ ενοχλει και στα ταξιδια/μεγαλες βολτες.
    Αναλυση καυσιμου δεν εκανα. Απ το διαγραμμα ομως φαινεται οτι παντου αποδιδει καλυτερα χωρις τρυπες με πανομοιοτυπες καμπυλες ισχυος και ροπης. Στο ανοιχτο σιγαστηρακι αποδιδει την μεγιστη ισχυ 400 στροφες πανω απο το στοκ, 8900 απο 8500. Στο κλειστο γυρω στις 50 στροφες λιγοτερες. Γενικα ειμαι ευχαριστημενος , καταναλωση ελαχιστα πιο αυξημενη με το ανοιχτο και αυτο γιατι ανοιγεις ασυναισθητα το γκαζι περισσοτερο.
    Κατι που πρεπει να εχετε υπ οψη ειναι οτι κατα την τοποθετηση χρειαστηκε να κοπει λιγο ο πισω λαιμος, του πισω κυλινδρου. Δεν ξερω αν αυτο εχει διορθωθει στις καινουργιες παρτιδες (αν εχουν ερθει). Παντως δεν κοβεται η εξατμιση οπως για αλλες εταιριες για να μπει μονο το τελικο. Σημειωτεον επισης οτι η εξατμιση ειναι εξ ισου βαρια με την στοκ και κρατηθειτε- περιεχει καταλυτη!
    Αυτα! Το κοστος ειναι αυτο της εξατμισης και του φιλτρου. Η τοποθετηση δωρεαν (αυτο τους ελειπε)

  15. #15
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Σπύρο...

    σόρυ για το πρήξημο, αλλά θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω:

    - Ο αισθητήρας "λ" (= ένα π@π@ρ@κι που βρίσκεται στο ύψος του δεξιού μασπιέ) προσαρμόσθηκε στην νεα εξάτμιση ή τον έφαγε η μαρμάγκα;

    - Η εξάτμιση έχει προστασία - σαν τη μαμίσια - ή καίει επικίνδυνα για το συνεπιβάτη;Πλαϊνές μαλακές βαλίτσες μπορείς να βάλεις άφοβα..;

    - Στον Μάντη τις έβαλες;

    Ευχαριστώωωωω........
    'Ενα Jameson με πάγο...

Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καρινα Για Vstrom
    από Grammarios στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2009, 17:44
  2. ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ Vstrom
    από Grammarios στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 11:00
  3. λαστιχα για vstrom 1000
    από x-rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 08:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF