Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 64

Θέμα: Wannabe νέοπας στο PuroDuro team!!

  1. #46
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    ο ερωτοτροπισμός με την ιδέα τι να αγοράσω είναι απο μόνος του ένας διεγερτικός παράγοντας. τις περισσότερες φορές ο σκοπός δεν είναι να βγάλουμε άκρη, αλλά με την συνεχόμενη διατήρηση ροής των αναζητήσεων, εμμέσως να περάσουμε μια μινι ψυχανάλυση για θέματα όπως,

    - τι μου ταιριάζει
    - τι μ' αρέσει
    - τι θα ήθελα να κάνω στο μέλλον, κτλ

    ερωτήματα εσωτερικής αναζήτησης που βοηθάνε να ανακαλύψουμε, να συγκρίνουμε, να μετρηθούμε, να ψάξουμε. τα έχω περάσει και εγώ και προφανώς πολλές εκατοντάδες χρήστες εδω μέσα.

  2. #47
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου ,στο ξαναέγραψα πιό πίσω ,το επαναλαμβάνω άλλη μιά φορά ,ελπίζοντας οτι δεν γίνομαι κουραστικός.
    Κουραστικός δεν γίνεσαι επ'ουδενί φίλε μου, ίσα ίσα σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Αν υποθέσουμε ότι βάζω το XTR χώμα, ποια λάστιχα θα ήταν κατάλληλα? Διότι τα metzeller tourance exp που φοράει τώρα τα βλέπω σχεδόν ασφάλτινα. Επίσης θα χρειαστώ τουλάχιστον χούφτες (έχω), ποδιά κινητήρα και κάγκελα ίσως?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Μονο και μονο το βαρος και η πολυπλοκοτητα του καθως και η εν μερει αμφισβητουμενη αξιοπιστια του θα επρεπε να αποτελουν σημαντικους ανασταλτικους παραγοντες για αυτη τη χρηση.
    Εκδρομικα, γενικοτερα, ειναι σαφως καλυτερο (μιας και ειναι πιο πολιτισμενο, οικονομικο και ανετο) αλλα οχι με την εννοια του εκδρομικου χωματος κατ'εμε.
    Το XTR κυμαίνεται από 2500-3000 ευρώ για ένα καλοσυντηρημένο μηχανάκι. Για το βάρος και την πολυπλοκότητα συμφωνώ και εγώ, για το θέμα αξιοπιστία θα διαφωνήσω, εκεί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Desperado,
    θα σου το θέσω αλλιώς.

    Ξημέρωσε Σάββατο, αύριο είναι Κυριακή. Ο καιρός άνοιξε λίγο.
    Σκέψου, θα φας το ΣΚ στο car.gr και στα τηλέφωνα ή θα καβαλήσεις αυτό που σε περιμένει παρκαρισμένο απ'έξω να πας βόλτα;
    Σαφώς και θα προτιμήσω να πάω βόλτα αλλά θέλει προετοιμασία ούτως η άλλως το άλογο και ο αναβάτης!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    ο ερωτοτροπισμός με την ιδέα τι να αγοράσω είναι απο μόνος του ένας διεγερτικός παράγοντας. τις περισσότερες φορές ο σκοπός δεν είναι να βγάλουμε άκρη, αλλά με την συνεχόμενη διατήρηση ροής των αναζητήσεων, εμμέσως να περάσουμε μια μινι ψυχανάλυση για θέματα όπως,

    - τι μου ταιριάζει
    - τι μ' αρέσει
    - τι θα ήθελα να κάνω στο μέλλον, κτλ

    ερωτήματα εσωτερικής αναζήτησης που βοηθάνε να ανακαλύψουμε, να συγκρίνουμε, να μετρηθούμε, να ψάξουμε. τα έχω περάσει και εγώ και προφανώς πολλές εκατοντάδες χρήστες εδω μέσα.
    Μεγαλύτερη σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός, διότι με τις δοκιμασίες του ταξιδιού φτάνεις πιο κοντά στην αυτογνωσία (Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη φρόντισε να είναι μακρύς ο δρόμος). Εξάλλου αυτός δεν είναι και ένας ρόλος των φόρουμ? Να συζητάμε μεταξύ μας και με την κουβέντα αυτή να βγαίνουν κάποια συμπεράσματα χρήσιμα για τον νηματοθέτη αλλά και για άλλους μελλοντικά?

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. To XR250 το βρίσκω και με μίζα, υπάρχει διαφορά στα μοντέλα με μίζα και χωρίς? (εννοώ στα υπόλοιπα στοιχεία όπως αναρτήσεις,μοτερ κλπ?) Επίσης το DT-R τι διαφορά έχει με το DT-WR και το WR σκέτο? Παρατήρησα ότι το DT-R έχει συμβατικό πηρούνι ενώ τα άλλα δύο έχουν USD, υπάρχει άλλη ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους που να τα κάνει καλύτερα ή χειρότερα σε χώμα??

  3. #48
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Υπήρχαν και τα ( καθαρά) WR 200 με πλαστικό τεποζιτο.Τα 250WR δεν τα συνιστώ, τα άσπρα βγαζανε από τότε προβλήματα, τα τελευταία μπλε WR 250z ναι ανεπιφύλακτα, αλλά είναι πολύ ποιο δυνατά από το 200 ,ειναι ένα ΜΧ με φώτα, σκληρές αναρτήσεις και πολύ μα πολύ Γκάζι.
    Μοτέρ αυτούσιο με τα ΥΖ, με διαφορά στο βολάν μόνο, από ότι θυμάμαι, για να βγάζει ρεύματα για φανάρι, φλας κλπ.
    Δυστυχώς δεν υπαρχουν πολλά, και είναι υπερτιμηνενα,ισως όχι άδικα, καθώς είναι το τελευταίο 2Τ καθαρόαιμο εντουρο της YAMAHA.
    XR 250 με μίζα δεν υπάρχει, αλλά δεν θα σε προβληματίσει ( είχα 250) με μια εντουραδικη μπότα θα σού φανεί παιχνίδι.

    Και μετά από τούμπες η πέσιμο σε ποτάμι - το έχω πάθει - παίρνει εύκολα

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Αν υποθέσουμε ότι βάζω το XTR χώμα, ποια λάστιχα θα ήταν κατάλληλα?
    Επίσης θα χρειαστώ τουλάχιστον χούφτες (έχω), ποδιά κινητήρα και κάγκελα ίσως?

    Απο λάστιχα, Metzeler Sahara, Continental TKC80, Michelin T63. Με αυτή τη σειρά από το λιγότερο προς το περισσότερο χωμάτινο. Τα TKC είναι εξαιρετικό "πάντρεμα των δύο κόσμων" κατά τη γνώμη μου.
    Χούφτες απαραιτήτως. Ποδιά χρειάζεται, αλλά με τίποτα η ορίτζιναλ της γιαμάχα. Πρόκειται για το πιο άχρηστο πράγμα που έχω αγοράσει για τη μηχανή. Στα ίδια λεφτά βρίσκεις άλλες με το διπλάσιο πάχος υλικού.


    Σαφώς και θα προτιμήσω να πάω βόλτα αλλά θέλει προετοιμασία ούτως η άλλως το άλογο και ο αναβάτης!!

    Αυτό είναι το νόημα. Να ξεκινήσεις διερευνητικά με τα βασικά. Η πλήρης οργάνωση έρχεται με την αύξηση των απαιτήσεων. Αλλιώς είπαμε, αλλάζεις και κατηγορία και πας σε κάτι πιο "καθαρό".
    ...

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Οι χούφτες μπορούν να περιμένουν. Απλά όλες τις βίδες που στερεώνουν στο τιμόνι διακόπτες, γκαζιέρα, καφρέπτες και τα σχετικά, θα τα εχεις ισα ισα βιδωμένα ώστε να μη φεύγουν από τη θέση τους. Σε μια πτώση απλα γυρνάνε και δεν σπάει τίποτα.

    Η ποδιά είναι απαραίτητη για το xtr 660 για να προστατεύσεις τους σωλήνες των εξατμίσεων που περνάν κάτω από το μοτέρ.

    Μέχρι να πάρεις χωμάτινα λάστιχα, μπορείς να μπεις και με αυτά που εχεις αλλά ΟΧΙ σε λάσπες. Αν κατεβάσεις και λίγο τις πιέσεις θα σαι μια χαρά για αρχή.

  6. #51
    αυτη η τοποθέτηση των λαιμών του 660 στο σημείο που είναι ,είναι από άλλο πλανήτη

  7. #52
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    XR 250 με μίζα δεν υπάρχει, αλλά δεν θα σε προβληματίσει ( είχα 250) με μια εντουραδικη μπότα θα σού φανεί παιχνίδι.
    Επιβεβαιώνω οτι το XR250 παίρνει πολύ εύκολα με την μανιβέλα ,αλλά
    XR 250 με μίζα υπάρχουν
    XR250BAJA Μπαταρία-Μίζα-14λιτρο τεπόζιτο-Μεγάλο φωτιστικό-Ισχυρότερο υποπλαίσιο-Μακρύτερη κλιμάκωση σχέσεων-Διαφορετικό καρμπ-Χαμηλότερο ύψος σέλας
    XR250L Μπαταρία-Μίζα-10λιτρο τεπόζιτο-Αναρτήσεις με μικρότερη διαδρομή(σε σχέση με το R)-Ελαφρώς Χαμηλότερο ύψος σέλας
    XR250S (Μόνο παραεισαγωγή απο Ιαπωνία) Μίζα+Μανιβέλα (τα υπόλοιπα ίδια με το L)

    Για να πάρεις όμως κάποιο αξιόλογο κομμάτι ,χρειάζεσαι απο 2,000€ κ πάνω.

    Μίζα επίσης έχουν κ τα πολύ πιό σύγχρονα χρονολογικά κ πανέμορφα XR250-400 Dall'Ara ,αλλά εκτός απο δυσεύρετα στην Ελλάδα μια κ δεν ήθαν ποτέ επίσημα ,έχουν και πολύ υψηλή (για την τεχνολογία τους) τιμή.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Señor Gatto οσο αφορα το XTR υπαρχουν ελαχιστα προς πωληση κατω των 2000 ευρω και αυτα κινουνται στα 1900, οχι πιο κατω. Γενικα η μεση τιμη τους ειναι στα 2560 ευρω, ενω για μοντελα εως το 2007 πεφτει μολις στα 2500 που σημαινει οτι υπαρχουν και πολυ λιγα για πωληση (καπου στα 75 συνολο) και τα περισσοτερα παλια.
    Επισης, παροτι σαφως πιο συγχρονο δεν καταλαβαινω γιατι το θεωρεις πιο ικανο στο εκδρομικο εντουρο απο παλαιοτερα thumper.
    Μονο και μονο το βαρος και η πολυπλοκοτητα του καθως και η εν μερει αμφισβητουμενη αξιοπιστια του θα επρεπε να αποτελουν σημαντικους ανασταλτικους παραγοντες για αυτη τη χρηση.
    Εκδρομικα, γενικοτερα, ειναι σαφως καλυτερο (μιας και ειναι πιο πολιτισμενο, οικονομικο και ανετο) αλλα οχι με την εννοια του εκδρομικου χωματος κατ'εμε.
    Oi τιμές των XTR ξεκινούν απο 1500 και μέχρι τα 2,500 υπάρχουν πολλά κ αξιόλογα κομμάτια.
    http://www.car.gr/used-bikes/yamaha....ype=&postcode=

    Τα θεωρώ σαν "πιο ικανο στο εκδρομικο εντουρο απο παλαιοτερα thumper" διότι
    -είναι γενικά πιό σύγχρονα κατασκευαστικά ,με ότι σημαίνει αυτό
    -έχουν λιγότερες φθορές ,άρα κ λιγότερα οικονομικά απρόοπτα επισκευών ,λογω του λιγότερου χρόνου που κυκλοφορούν
    -έχουν σαφώς μικρότερη κατανάλωση κ μεγαλύτερη αυτονομία
    -μπορούν να κάνουν ακόμα κ σχετικά δυσκολο εκδρομικό χώμα ,άνετα
    -σε χέρια κατάληλα ,κάνουν και εντούρο κομμάτια(το έχω δεί πολλάκις με τα μάτια μου)
    -έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες φόρτωσης
    -μπορούν να ταξιδεύουν στην Εθν.Οδό με 140+ ,για να σε φτάσουν κ να σε γυρίσουν απο το μακρινό βουνό

    Για να πάρεις ένα παλιό 600-650άρι ΤΤ-XR-DR σε αποδεδειγμένα καλή κατάσταση ,πρέπει να διαθέσεις σχεδόν τα ίδια χρηματα με ενα XTR
    Σαφώς κ τα ΤΤ-XR-DR είναι ελαφρύτερα κ ικανότερα στο χώμα
    Γι'αυτό κ είπα οτι πρώτα πρέπει ο φίλος να καταλάβει τι θέλει
    Αλλά ,αν αυτό που θέλει είναι δύσκολο χώμα κοντά στο σπίτι του ,υπάρχουν καταλληλότερα μηχανάκια(καθαρά εντούρο) με τα ίδια χρήματα.


    Το XTR για να γίνει πολύ καλύτερο στο χώμα ,θέλει αρχικά 1 ζευγάρι λάστιχα ,μια μονή εξάτμιση ,μια ποδιά αλουμινίου ,κ προαιρετικά καγκελα.(εγώ δεν τα γουστάρω γιατί προσθέτουν βάρος)
    Τα λάστιχα είναι αναλώσιμα κ θα τα χρειαστούν κ τα παλιά.
    Τα υπόλοιπα τα κάνεις με 500€ max
    Και όταν βαρεθείς τα χώματα
    Και θεωρείς οτι έχεις ταλαιπωρήσει το ΧΤ σου κ δεν σου κάνει πλέον
    βγάζεις τα Χτρα κ τα πουλάς μεταχ. στα μισά λ7 σε μια μέρα.(250€)
    Πουλάς κ το "ταλαιπωρημένο" σου XTR 1700€
    κι έχεις στα χέρια σου 2000
    Βάζεις άλλα 500 ,κ παίρνεις ένα άλλο ασφάλτινο-αβαδιστο-αβασάνιστο
    Κι έχεις πάλι ένα GGiXT
    Εχεις γλυτώσει κ τα έξοδα μεταβιβάσης-2πλά σέρβις-2πλά αναλώσιμα-2πλά τελη-2πλή ασφάλεια (για το 2ο μηχανάκι που θα'παιρνες)
    Κάνε την εξίσωση κ δές με πόσα έκανες την κ@βλα σου και ξαναέχεις το γυαλιστερό ΧΤ σου

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    @ Desperado Αν θές να γίνεις Εντουράς ,τότε πάρε ένα καθαρό-μικρό-ελαφρύ-κι όσο γίνεται πιό σύγχρονο ανάλογα με το μπάτζετ σου.
    Αν θές να γίνεις ΕνΤουρίστας ,έχεις ήδη κατάλληλο μηχανάκι.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    @ Spyro Συμφωνώ απόλυτα για τις ψυχοθεραπευτικές ιδιότητες ,της έρευνας αγοράς ΝΕΑΣ μοτοσυκλέτας.
    Την χρησιμοποιώ καθημερινα σαν θεραπεία ,παίρνωντας δόσεις καρ.γρ τουλάχιστον 3 φορές ημερησίως.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  8. #53
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    δεν αντιλεγω
    το δικο μου XR δεν ειχε
    καποια αλλα πουεχω δει επισης δεν ειχαν
    τα L ηταν νομιζω με μεταλλικο τεποζιτο
    τα φαναρια-κυκλωπας-του baja ειναι δυσευρετα,ποιοευκολα βρισκεις το μεγαλο των XR,η πας σε αφτερ μαρκετ

  9. #54
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Καλέ μου φίλε desperado, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πρίν από κανά εξάμηνο μου ήρθε η ιδέα να ξαναθυμηθώ "τα παλιά" και να μπώ μετά από πολύ καιρό στο χώμα για εντούρο. Κατέληξα να ψάχνω για δεύτερο ελαφρύτερο "χωμάτινο" (αφού για την Αφρικάνα ούτε λόγος, για αυτό που είχα στο μυαλό μου).

    Δυστυχώς (ή καλύτερα ευτυχώς) το ένα μου βρώμαγε και το άλλο μου ξύνιζε. Για καλή μου τύχη και με την βοήθεια φίλου, έκανα κανά δυό προπονήσεις με καθαρά χωμάτινο και εκεί τα είδα όλα. Νόμιζα ότι θα ήμουν όπως στα 25 μου, που το κορμί δεν μάσαγε και δεν καταλάβαινε ούτε από άλματα ούτε από πτώσεις. Είδα ότι δεν το άντεχα (την επόμενη δεν μπορούσα να κλείσω ούτε πένσα στα ήδη ταλαιπωρημένα χέρια μου) οπότε επαναπροσδιόρισα το τί είδους χωμάτινο θέλω να κάνω και αντέχω σωματικά.
    Καταλήγω προτείνοντας σου ότι και οι περισσότεροι .... δοκίμασε να κάνεις μερικές χαλαρές τουριστικές χωμάτινες με το μηχανάκι που ήδη έχεις. Θα διαπιστώσεις ότι είσαι μια χαρά και με το παραπάνω.

    Y.Γ.
    Άν μπορώ εγώ π.χ με ταλαιπωρημένες αρθρώσεις να κάνω τουριστικά χωμάτινα με την βαριά Αφρικάνα, σίγουρα και εσύ μπορείς με το ελαφρύτερο xt
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  10. #55
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Καλέ μου φίλε desperado, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πρίν από κανά εξάμηνο μου ήρθε η ιδέα να ξαναθυμηθώ "τα παλιά" και να μπώ μετά από πολύ καιρό στο χώμα για εντούρο. Κατέληξα να ψάχνω για δεύτερο ελαφρύτερο "χωμάτινο" (αφού για την Αφρικάνα ούτε λόγος, για αυτό που είχα στο μυαλό μου).

    Δυστυχώς (ή καλύτερα ευτυχώς) το ένα μου βρώμαγε και το άλλο μου ξύνιζε. Για καλή μου τύχη και με την βοήθεια φίλου, έκανα κανά δυό προπονήσεις με καθαρά χωμάτινο και εκεί τα είδα όλα. Νόμιζα ότι θα ήμουν όπως στα 25 μου, που το κορμί δεν μάσαγε και δεν καταλάβαινε ούτε από άλματα ούτε από πτώσεις. Είδα ότι δεν το άντεχα (την επόμενη δεν μπορούσα να κλείσω ούτε πένσα στα ήδη ταλαιπωρημένα χέρια μου) οπότε επαναπροσδιόρισα το τί είδους χωμάτινο θέλω να κάνω και αντέχω σωματικά.
    Καταλήγω προτείνοντας σου ότι και οι περισσότεροι .... δοκίμασε να κάνεις μερικές χαλαρές τουριστικές χωμάτινες με το μηχανάκι που ήδη έχεις. Θα διαπιστώσεις ότι είσαι μια χαρά και με το παραπάνω.

    Y.Γ.
    Άν μπορώ εγώ π.χ με ταλαιπωρημένες αρθρώσεις να κάνω τουριστικά χωμάτινα με την βαριά Αφρικάνα, σίγουρα και εσύ μπορείς με το ελαφρύτερο xt
    να Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	XTZ 750.JPG 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	24,2 KB 
ID:	329373 για να μην λες
    Ημ/νια -καλοκαιρι 2008 ανημερα του ΠΡ.ΗΛΙΑ
    Τοποθεσια/Κορυφη Καιμακτσαλαν(2450,και κατι ψιλα)
    Μηχανακι/XTz SUPER TENERE 750 -Με avon distanzia παρακαλω

  11. #56
    Ματζι, εσυ;

  12. #57
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Καλέ μου φίλε desperado, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πρίν από κανά εξάμηνο μου ήρθε η ιδέα να ξαναθυμηθώ "τα παλιά" και να μπώ μετά από πολύ καιρό στο χώμα για εντούρο. Κατέληξα να ψάχνω για δεύτερο ελαφρύτερο "χωμάτινο" (αφού για την Αφρικάνα ούτε λόγος, για αυτό που είχα στο μυαλό μου).

    Δυστυχώς (ή καλύτερα ευτυχώς) το ένα μου βρώμαγε και το άλλο μου ξύνιζε. Για καλή μου τύχη και με την βοήθεια φίλου, έκανα κανά δυό προπονήσεις με καθαρά χωμάτινο και εκεί τα είδα όλα. Νόμιζα ότι θα ήμουν όπως στα 25 μου, που το κορμί δεν μάσαγε και δεν καταλάβαινε ούτε από άλματα ούτε από πτώσεις. Είδα ότι δεν το άντεχα (την επόμενη δεν μπορούσα να κλείσω ούτε πένσα στα ήδη ταλαιπωρημένα χέρια μου) οπότε επαναπροσδιόρισα το τί είδους χωμάτινο θέλω να κάνω και αντέχω σωματικά.
    Καταλήγω προτείνοντας σου ότι και οι περισσότεροι .... δοκίμασε να κάνεις μερικές χαλαρές τουριστικές χωμάτινες με το μηχανάκι που ήδη έχεις. Θα διαπιστώσεις ότι είσαι μια χαρά και με το παραπάνω.

    Y.Γ.
    Άν μπορώ εγώ π.χ με ταλαιπωρημένες αρθρώσεις να κάνω τουριστικά χωμάτινα με την βαριά Αφρικάνα, σίγουρα και εσύ μπορείς με το ελαφρύτερο xt
    με εχουν περασει στα μονοπατια φιλοι που κοντευουν τα πενηντα που ψαχνομουν να δω απο που προσγειωθηκαν...

  13. #58
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    με εχουν περασει στα μονοπατια φιλοι που κοντευουν τα πενηντα που ψαχνομουν να δω απο που προσγειωθηκαν...
    Μαζί σου και μακάρι να το κάνουν τα παιδιά για πολλά, πολλά χρόνια ακόμη. Εμένα ανέκαθεν με προσπερνούσαν, ανεξαρτήτου ηλικίας. Πλέον - και δυστυχώς - έχω πολλές "αμαρτίες" που δεν με αφήνουν να το απολαύσω όπως κάποτε, οπότε και τα ανοικτά/φλαταδούρες καλά είναι (στο διάβασμα και μόνο της λέξης "προσγειώθηκαν" που έγραψες, μία σουβλιά διαπέρασε τους δυό μου ώμους)
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  14. #59
    Μιασ και το θεμα μου θυμιζει εμενα...αντε να πω κι εγω το μακρυ μου και το κοντο μου(την αποψη μου δλδ).
    Στα 40 μου,μου ηρθε κι εμενα η αναγκη να θυμηθω το χωμα!!!
    Εδω και ενα χρονο λοιπον εχω κανει και βολτουλες βουνισιες με "ταπεινο" funduro (σου λεω οτι μια χαρα παει και δε μασαει σε βολτες βουνισιες)...οσο για το θεμα κιλα που αναφερεται.
    Εκτως αυτου επειδη ανακαλυψα οτι ΔΕΝ μου φτανει η απλη βολτα(αφου εκανα αρκετες και κανω ακομα),εκανα και την επομενη κινηση...αγορασα παλιο διχρονο εντουρακι(καλη ωρα οπως αυτα που εχουν προαναφερθει)...πηρα και ΟΛΟ τον εξοπλισμο προστασιας και ξαμολιθηκα σε πιστακια να ξεστραβωθω!!!!!
    Εννοειται οτι εχω φυτεψει το funduro ηδη 2-3 φορες στο χωμα(τουμπες)...το να το σηκωσω δεν ηταν κατι το τραγικο....
    Εννοειται πως εχω φαει κατι καλες με το rmx (διχρονο που ελεγα),αλλα δεν χτυπισα ευτυχως....
    ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως συνεχιζω ακαθεκτος να το κανω και χαιρομαι γι αυτο....
    Γνωμη μου λοιπον ειναι..βγες εξω με οτι εχεις ..οπως ειναι...κανε μερικες χαλαρες βολτες στα βουνισια περιξ της αττικης .
    Αν δεις οτι σου αρεσει αυτο που κανεις και σε γεμιζει ψυχικα...ολα καλα!!!
    Αν δεις οτι θελεις περισσοτερο απο αυτο που λεω,προχωρα σε αγορα αλλης μοτο(μικρου κυβισμου 2τ η 4τ δεν εχει και τοση σημασια)
    Αυτο που εχει σημασια ειναι το οτι αν ασχοληθεις περαν της απλης βολτας με το xtr που ηδη εχεις ....χρειαζεσαι πρωτα απ ολα εξοπλισμο αναβατη!!!!!(μια τουμπα καλη ειναι αρκετη για να κανει αποσβεση ολος ο εξοπλισμος)
    Σου λεω απο τωρα καλες βολτες και προχωρα!!!!
    Και μιας που εισαι αττικη μερια.....μπορει και να συναντηθουμε!!!!

  15. #60
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Χμ, φαίνεται να είμαστε αρκετοί που το θέμα μας θυμίζει τον εαυτό μας. (Late starters).
    Αναρωτιέμαι πώς τα πάει ο φίλος Desperado...
    Με την σειρά μου θα πρότεινα κι εγώ (αν ενδιαφέρεται ακόμα) να εκμεταλευτεί το ΧΤΖ για να δεί αν του αρέσουν κάποια πράγματα, πρίν προχωρήσει σε περαίτερω.
    Όπως, άλλωστε βλέπω να συμβουλέυουν και πολλοι πουροντουράδες «σοφοί» και πεπειραμένοι.

    Εγω για αρχή παραλίγο να πάρω ΧΤΖ (άσχετος γαρ) αλλά ευτύχως μεσολάβησε η θεία μου η... Πρόνoια, και κατέληξα με μηχανάκι 145 κιλών αντί για 180. Το βρήκα τέλειο για τις ανάγκες μου, αν και χρειάστηκε να κατεβάσω πολύ τα γρανάζια για να μη σπινάρει παντου. Ένα Χάσκυ ΤΕ410, που μπορώ και του βάζω και ζάντες 17" για τον δρόμο. Αυτά είναι λίγο σπάνια, αλλά στην ίδια κατηγορία είναι και το DRZ-400 και το KTM το παλιό τετράχρονο 400? αρι. Μίζα, και στα 140 κιλά.

    Πάντως, αυτό που θέλω να πώ είναι οτι ακόμα και σαν αρχάριος, δεν θα με χάλαγε καθόλου να κάνω κάποιες χωματοεκδρομές με ΧΤΖ!
    Είναι πολλά που μπορείς να κάνεις να δεις αν σ' αρέσει το σπορ: Κατ`αρχήν πήγαινε σε μια χωμάτινη φλαταδούρα, και κάνε όσα χιλιόμετρα μπορείς όρθιος στα μαρσπιέ. Η εντουρο-οδήγηση γίνεται σχεδόν αποκλειστικά σε αυτην την στάση, κι αν είσαι κουλάδι σαν εμένα θα σε πάρει κάποιο διάστημα να συνηθήσεις. Άπαξ και το «πιάσεις» το θέμα, πάντως, δεν θα θελήσεις να ξανακάτσεις στη σέλλα

    Επίσης ίσως να χρειαστείς λίγο χρόνο να συνηθήσεις τον εξοπλισμό, ιδίως την βαρειά εντουράδικη μπότα που μπορεί να κάνει τις αλλγές λίγο άγαρμπες ωσπου να εξοικειωθεις. Αργότερα θα ανεβάζεις ταχύτητα χωρίς να βάζεις όλη την μπότα κάτω από τον λεβγιέ, μόνο την προεξοχὴ της ραφης (σίγουρα υπάρχει καλύτερος τρόπσ να το περιγράψω, αλλά μου διαφεύγει)

    Μέχρι να κάνεις κάποιες τσαρκούλες σε λιγο πιο κακοτράχαλα δρομάκια θα ξέρεις για σίγουρα, πιστεύω, αν θες να ασχοληθείς. Υπάρχει και η εδώ πουροντούρο ομάδα που βλέπω οτι πάντα δίνει εξαιρετικές συμβουλές. Λυπάμαι μόνο που δεν είμαι Ελλάδα για να εποφελειθώ κι εγώ, αλλά ευτυχώς κάθε χώρα έχει τους πουροντουρίστες της.

    Οι δίκοι μου γνωστοί πουροντούροι μου λένε όλοι «τί τον θες αυτόν τον ματρακά; πάρε κάτι ελαφρύ να βρεις την υγειά σου», και τους καταλάβαίνω αλλά έχω ψιλοπορωθεί με το βαρίδι (ιδίως τώρα που το ανέβασα στα 600) και θα το κρατήσω ακόμα κι όταν πάρω κάτι πιο σωστό για εντούρο, ψήνωμαι για Freeride, μια που έχει και κάποιες ικανότητες trial, αλλά ακούω και κάποια αρνητικά, εν αναμονή λοιπόν. Δοκίμασα ένα 300 EΧC δίχρονο ενος φίλου - τρέλλα σκέτη - πολύ μου άρεσε, αλλά δεν νοιώθω ακόμα έτοιμος να το αξιοποιήσω όπως πρέπει, σε κανα χρόνο ίσως.

    Πάντως αν ήμουν εγώ στη θέση σου τώρα, να πάρω μηχανάκι για εντούρο εξάσκηση, θα έπαιρνα είτε 250-400 τετράχρονο είτε 125-200 δίχρονο. Ιδανικά ένα μικρό ΚΤΜ ή καλύτερα αν παίζουν φράγκα Χάσκυ ΤΕ250 δίχρονο. Κατα προτίμηση ελαφρύτερο από 120 κιλά. Όχι για εκδρομές όμως, γι αυτές κράτα το ΧΤΖ (που θα το βρείς πολύ πιο ευχάριστο στην οφ οδήγηση μόλις κατακτήσεις κάποια βασικα), τα μικρά μόνο για πολύ κοντινές εκδρομές, αλλιώς θέλουν ρημουλκό.

    Καλή συνέχεια, και ενημέρωσέ μας τί αποφάσισες.


    ====

    ΥΓ. Ωραίος ο bobber ξεκίνησε με funduro!
    Συμφωνώ με όσα είπε.

    YΓ2. Ουπς, συγνώμη, γράφεις ΧΤ660R και εγώ διαβάζω ΧΤΖ, αλλά δε βαριέσαι, το ίδιο ισχύει.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 23/04/2015 στις 02:57. Αιτία: ΥΓ

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H Honda στο Dakar το 2013 με Team HRC
    από MG-KTiNoS στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2012, 21:08
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 10:53
  4. 7 Χρονια Στο Θιβετ!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 10:26
  5. Χαμος στο wild thing!!!!!!!!!!!!!!!!!
    από BIKENEST στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 13:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF