Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: εκτελονισμος γουρουνας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2013
    Μηνύματα
    12

    εκτελονισμος γουρουνας

    καλησπερα παιδια, σημερα αποφασισα να κοιταξω για μια γουρουνα και βρηκα μεσα απο αγγελια μια αρκετα ενδιαφερουσα σε πολυ καλη τιμη. αλλα μου ειπε οτι επιδη ειναι εκθεσιακο κομματι δεν εχει εκτελονιστει και οτι πρεπει να την εκτελονισω εγω. η τιμη με φπα ειναι 1000 ευρω, μοντελο το 2014 και 200 κυβικα. φυσικα θελω να ειμαι παντου νομιμος απο χαρτια και για αυτο θελω να βγαλω πινακιδες. ξερει καποιος τι μπορει να χρειαζομαι? για παραδειγμα η μηχανη ειναι αθηνα. εγω μπορω να την εκτελωνισω στην πατρα? και γενικα ποια ειναι η διαδικασια? μηπως απο την στιγμη που εχει περασει ελλαδα δεν χρειαζεται το τελωνιο για την εκδοση πινακιδας?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Να μην μπλέξεις εσύ με τελωνεία.

    Να την εκτελωνίσει αυτός, να εκδώσει πινακίδα και άδεια και να σου την πουλήσει. Σε νέα τιμή, φυσικά, την οποία θα έχετε προσυμφωνήσει.

    Δουλειά του είναι, αφού είναι έμπορος (μίλησες για εκθεσιακό κομμάτι).

    Το γεγονός ότι προσπαθεί να μεταθέσει τη διαδικασία σε εσένα, είναι ύποπτο.

  3. #3
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Να μην μπλέξεις εσύ με τελωνεία.

    Να την εκτελωνίσει αυτός, να εκδώσει πινακίδα και άδεια και να σου την πουλήσει. Σε νέα τιμή, φυσικά, την οποία θα έχετε προσυμφωνήσει.

    Δουλειά του είναι, αφού είναι έμπορος (μίλησες για εκθεσιακό κομμάτι).

    Το γεγονός ότι προσπαθεί να μεταθέσει τη διαδικασία σε εσένα, είναι ύποπτο.
    +1
    μη κανεις τιποτα διαφορετικο απο αυτο.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2013
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βρήκα και το τηλ από έναν θείο που είναι στο συγκοινωνιών να μου πει ακριβώς τι παίζει.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Καλύτερα να έψαχνες κάτι άλλο, έτοιμο με τα χαρτιά του.

    Εχε υπόψιν ότι υπήρχαν γουρούνες που δεν είχαν δυνατότητα έκδοσης πινακίδας διότι δεν είχαν έγκριση τύπου. Αυτό εννοούσα με το "ύποπτο". Δεν ξέρω όμως, τι ισχύει τώρα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2013
    Μηνύματα
    12
    Αν τελικά προχωρήσω με το θέμα αυτό θα γραψω εδώ την διαδικασία ήταν .μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους. Αν πάλι όχι θα γράψω τις δυσκολίες. Μέχρι το βράδυ θα ξέρω πάντως τι θα πρέπει να κανω

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    οπως σου ειπαν αν δεν εχει εγκριση τυπου δε θα καταφερεις τιποτα. προσεξε το πολυ αυτο
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  8. #8
    Ο Χριστός και η Παναγία !!!

    Πας σε έμπορο να πάρεις όχημα και σου λέει να το εκτελωνίσεις εσύ ???

    Όντως υπάρχει μια διαδικασία εκτελώνισης , η οποία και δεν είναι βουνό για κάποιον ιδιώτη . Για έναν έμπορο όμως είναι υπόθεση ρουτίνας μιας και ξέρει και τους ανθρώπους στα γραφεία της περιοχής του , κάνει την δουλεία πιο εύκολα και γρήγτρα κτλ .
    Το να σου ζητάει να το εκτελωνήσεις εσύ , εμένα όπως και στους άλλους που σου είπαν μου φαίνεται ΠΟΛΥ ύποπτο .

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2009, 21:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF