Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 75

Θέμα: Αγορα μεταχ xt660x

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mikromegalos Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε!θα το κοιταξω,αλλα δεν μου ακουγεται και τοσο αξιοπιστο,καταλαβαινεις γιατι προτιμω να εχω αξιοπιστα φρενα,παρα λευτα στην τσεπη..

    Δεν σου έγραψα για τα φρένα, αλλά για τα σινεμπλόκ. Είναι άσχετα μεταξύ τους.

  2. #32
    Τακάκια βάλε γρήγορα , γιατί αν φας και το δίσκο , ανεβαίνει το κόστος πολύ .

    Αυτό με το γρανάζι , μπες στην ενότητα που έχει εδώ μέσα με τα ΧΤ και ρώτα , μήπως το χει κανει και κανείς από εδώ να σου πει τι και πως ...και πως συμπεριφέρεται η μηχανή. Το μόνο σίγουρα είναι πως θα χάσεις σε τελική , αλλά θα κερδίσεις χαμηλά ...Εκεί δηλ που σου σκορτσάρει .
    Εγώ το έχω κάνει , άλλος όχι . Είναι τί του αρέσει στον καθένα

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2015
    Μηνύματα
    22
    συγνωμη,αλλα ειλικρινα δεν γνωριζω τι ειναι το σινεμπλοκ..απλα υπεθεσα οτι ειναι κατι σχετικο με τα φρενα,λογο του ποστ με τα τακακια.
    ευχαριστω λιουλιος,θα παω να δω τι παιζει..!

  4. #34
    Tα σινεμπλόκ είναι κάτι κομάτια πλαστικο που εφαρμόζουν στον τροχό και ειναι αυτα http://www.motopissaris.gr/parts/%CE...600-XT660-MT03

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Φίλε μου καλορίζικη, τα σκορτσαρίσματα δυστυχώς δεν λύνονται ευκολα,και κάτι αλλο, νομίζω δεν βλεπω γέφυρα στην φωτό, η κάνω λάθος? κατά τα άλλα φαίνεται καθαρό το μηχανάκι, οσο μπορείς να το πεις κρίνοντας απο φωτό,

  6. #36
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Εχεις δικιο. Γεφυρα στη photo δε φαινεται. Τα σκορτσαρισματα θα τα συνηθισεις και σιγα σιγα θα μαθεις και να τα αποφευγεις στο στροφομετρο.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Να ρωτήσω κάτι;

    Το μηχανάκι ήταν R και έγινε μετατροπή σε X;

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Απ' το 2004 μέχρι το 07 νομίζω, τα Χ είχαν σιδερένιο πιρούνι και από εκεί και έπειτα αλουμινένιο.
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Μήπως εννοείς το ψαλίδι και όχι το πηρούνι;

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αυτό που εννοείς εσύ όταν λές "σκορτσάρει πολύ", ίσως είναι το λογικό σκορτσάρισμα όλων των μεγάλων μονοκύλινδρων.

    Αν θέλεις πες μας δυο πραγματάκια για τη μηχανή. πχ..

    Σε πόσες στροφές δουλευει ρελαντί όταν είναι ζεστό?
    Τι μοντέλο είναι?
    Τι γρανάζια φοράει? (αν δεν είναι βρόμικα θα το δεις και επάνω στο γρανάζι δεν χειάζεται να μετράς δόντια).
    Πόσα χλμ έχει?

    Αν βάλεις σαμπρέλα στα σινεμπλοκ,εσύ ή κάποιος άλλος, (είναι κάτι που το κάνουν πολλοί) πρόσεχε το γρανάζι να πατήσει καλά γιατί αν δεν πατήσει όπως πρέπει θα σου φάει το γρανάζι γρήγορα.
    Τη σαμπρέλα τη βάζουμε για να αυξήσουμε τη ζωή των συνεμπλοκ και όχι για να τα αντικαταστήσουμε. Αν είναι πολύ φθαρμένα θα χρειαστούν αλλαγή. Για να δεις αν είναι πολύ φθαρμένα κούνα το πίσω γρανάζι πάνω κάτω (όπως γυρίζει η αλυσίδα και αντίστροφα) για να δεις τι τζόγο έχει. Τα συνεμπλοκ βρίσκονται πίσω απ' το γρανάζι και δίνουν την κίνηση στη ρόδα μας.
    Στα υπερβολικα φθαρμένα συνεμπλόκ συνήθως οφείλεται η "κλωτσιά" στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού από τελείως κλειστό.

    Ο στραβός δίσκος πίσω κάνει τον μοχλό του πίσω φρένου να κλωτσάει και με σταθερό πάτημα κάνει τη μηχανή να επιβραδύνει ανώμαλα. Δες τι φθορά (απ το δόντι στο επάνω μέρος του) έχει ο πίσω δίσκος γιατί αν δεν έχει γίνει τσιγαρώχαρτο δεν στραβώνει εύκολα. Βάλε το νύχι σου στην επιφάνεια που πιάνει το τακάκι μέχρι επάνω να δεις τι διαφορά έχει στο πάχος με το σημείο που δεν πατάει το τακάκι.

    Μην αφήνεις το μηχανάκι να σκορτσάρει. Είναι το χειροτερο που μπορείς να του κάνεις. Εκτός απ' την αλυσίδα και τα γρανάζια που είναι αναλώσιμα με αυτόν τον τρόπο σκίζεις το σασμάν σου.

    Προγραμμάτισε αλλαγή λαδιών φίλτρων, μπουζί, αντιπηκτικού, υγρών φρένων κτλ.

    Μην σε αγχώνεσαι το μηχανάκι σου είναι απλό και εύκολο. Μαζεύεται σχετικά οικονομικά και δεν βγάζει χοντρές ζημιές. Καλές βόλτες.
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Μήπως εννοείς το ψαλίδι και όχι το πηρούνι;
    Ε ναι αυτό εννοώ!
    Sent from me using a computer.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Καλοριζικο ρε μαν .

    Για τα σκορτσαρίσματα .... Με αλλαγή στο μπροστινό γρανάζι με ένα δόντι μικρότερο , δεν λύνει το πρόβλημα ;

    Πάντως και εγώ όταν πρωτοοδήγησα ΧΤΧ , αυτό είχα παρατηρήσει



    Δεν το δοκίμασα, αλλά πιθανώς ναι, πάντως αμα το κάνεις το κοντερ θα κλεβει..και φυσικά το ιδιο και το trip και αυτό γιατί το ΧΤ και όλα τα μηχανάκια με ψηφιακό κοντερ, μετράνε της στροφες του μικρού γραναζιου κίνησης,

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2015
    Μηνύματα
    22
    παιδες δεν γνωριζω αν εγινε μετατροπη,το βιβλιο σερβις xt660r γραφει,αριθμος κινητηρα Μ306E αγορα το 06.τα σκορτσαρισματα τα ψιλοσυνηθησα τελευται,δεν το πολυαφηνω να σκορτσαρει.ακουω κατι μεταλικους θορυβους οταν περναω απο κλειστους χωρους (πχ τουνελ) υποψιαζομαι ειναι η αλυσιδα αλλα δεν ξερω αν θελει αλαγη..στροφομετρο δεν εχει να καταλαβω σε ποσες στροφες δουλευει αλλα εχει αλαχτει το ΤPS απο εγγυηση της yamaha,εχει ελατηρια ohlins.γεφυρα δεν ξερω τι ειναι(μαθαινω,υπομονη με τους αρχαριους! το σινεμπλοκ φενεται σχετικα καλα με το τεστ που ειπε ο φιλος daz.οσο για τον τροχο,ναι ειναι στραβος ειπε ο μαστορας,ειτε απο αποτομο κατεβασμα απο πεζοδρομιο(οπου και χτυπησε εκει) ειτε απο αντικλεπτικη αλυσιδα ι κατι τετοιο..τα γραναζια ιδεα δεν εχω τι ειναι..εβαλα το χερι μου εψαχνα 2 ωρες,δεν ειδα να γραφει τιποτα..λεω ασε μην κανω καμια βλακια και σκουπισω κανενα λιπαντικο...επισης δεν γνωριζω αν θελει λαδια,και ΑΝ οντως θελει,εχω κατι λαδια(stock απο βενζιναδικο) κανουνε αυτα?
    τι αλλο να τσεκαρω? επισης με 120 που πηγαινα σε εγνατια,ετρωγα τρελο αερα,αν και ανατομικη η σελα,τωρα που μιλαμε γραφω με voltaren κατω χαμηλα στη μεση..αυτα απο τις ανησυχιες μου παιδες..συγχωρηστε ορθωγραφια,αλλο ειναι να τα γραφεις με το χερι και αλλο στο πληκτρολογιο..σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και που περνατε τιν γνωση και στους νεους..


    (48.000 χιλιομετρα εχει edit)
    Τελευταία τροποποίηση από Mikromegalos; 22/01/2015 στις 23:55.

  14. #44
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Στα είπα στο πμ

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mikromegalos Προβολή μηνύματος

    1. παιδες δεν γνωριζω αν εγινε μετατροπη,το βιβλιο σερβις xt660r γραφει,αριθμος κινητηρα Μ306E αγορα το 06.

    2. τα σκορτσαρισματα τα ψιλοσυνηθησα τελευται,δεν το πολυαφηνω να σκορτσαρει.ακουω κατι μεταλικους θορυβους οταν περναω απο κλειστους χωρους (πχ τουνελ) υποψιαζομαι ειναι η αλυσιδα αλλα δεν ξερω αν θελει αλαγη.
    3. εχει ελατηρια ohlins.γεφυρα δεν ξερω τι ειναι(μαθαινω,υπομονη με τους αρχαριους!

    4. οσο για τον τροχο,ναι ειναι στραβος ειπε ο μαστορας,ειτε απο αποτομο κατεβασμα απο πεζοδρομιο(οπου και χτυπησε εκει) ειτε απο αντικλεπτικη αλυσιδα ι κατι τετοιο

    5. επισης δεν γνωριζω αν θελει λαδια,και ΑΝ οντως θελει,εχω κατι λαδια(stock απο βενζιναδικο) κανουνε αυτα?

    6. επισης με 120 που πηγαινα σε εγνατια,ετρωγα τρελο αερα,αν και ανατομικη η σελα,τωρα που μιλαμε γραφω με voltaren κατω χαμηλα στη μεση
    Λοιπόν, ένα - ένα.

    1. Εχεις ΧΤ660R, το οποίο έγινε μετατροπή σε Χ. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά πρέπει να ρωτήσεις τον πρώην ιδιοκτήτη τι ακριβώς έχει κάνει και να του ζητήσεις τα πράγματα που έχει αφαιρέσει από τη μηχανή.

    2. Τα σκορτσαρίσματα γενικά να τα αποφεύγεις, αν και το ΧΤ δεν σκορτσάρει για μονοκύλινδρο. Το κλώτσημα στο άνοιξε - κλείσε του γκαζιού είναι άλλο θέμα.
    Την αλυσίδα να την ελέγξεις ΑΜΕΣΑ, είναι σοβαρό. Αν είναι έτοιμη να "παραδώσει πνεύμα" αλλαξέ τη ΤΩΡΑ. Πιθανό κόψιμό της σημαίνει ζημιά στη μηχανή (ίσως και μεγάλη) και ταλαιπωρία.

    3. Το ότι έχει Ohlins είναι καλό. Η γέφυρα είναι ένα κομμάτι μετάλλου το οποίο συνδέει τα δύο καλάμια του πηρουνιού μεταξύ τους, ακριβώς επάνω από τον εμπρός τροχό, με σκοπό την αύξηση της ακαμψίας του πηρουνιού. Το Χ έχει γέφυρα από το εργοστάσιο, η οποία όμως δεν μπαίνει στο R, λόγω διαφορετικού πηρουνιού. Ισως με πατέντα γίνεται κάτι, δεν ξέρω. Επίσης Από το ίδιο σημείο λείπει και το μικρό φτεράκι που έχουν όλα τα ΧΤ.
    (Googlάρισε και δες φωτογραφίες των δύο μοντέλων για να καταλάβεις αυτά που σου γράφω.)

    4. Φτιάξτον άμεσα. Είναι σοβαρό.

    5. Κοίταξε τα λάδια τώρα, όχι αύριο. Ο ακριβής τρόπος μέτρησης περιγράφεται στο μάνιουαλ. Το έχεις;
    Γνώμη μου είναι νά κάνεις μία αλλαγή, ασχέτως τι σου έχει πει ο προηγούμενος ότι έκανε. Οχι με τυχαία λάδια του βενζινάδικου. Βάλε σωστά λάδια μοτοσυκλέτας, στις προδιαγραφές που δίνει το μάνιουαλ. Οχι ότι ακριβότερο βρεις, δεν είναι απαραίτητο.

    6. Κάνε υπομονή, ίσως τη συνηθίσεις, ίσως όχι. Μην την πειράζεις ακόμη.
    Για τον αέρα χρειάζεται ζελατίνα απαραίτητα, κατά τη γνώμη μου. Εγώ είμαι ευχαριστημένος από την Kappa (ίδια με την Givi, αλλά φθνότερη). Μην περιμένεις όμως να γίνει το ΧΤ τουριστικό μηχανάκι, απλά θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά XT660X , συμβουλές
    από vagvem στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2015, 21:36
  2. Κινείται η αγορά μεταχ/νου..;
    από dgritis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2010, 07:23
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2010, 13:14
  4. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧ/ΝΟΥ
    από MOTO ZERO στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2007, 21:18
  5. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧ.hornet.ΓΝΩΜΕΣ?
    από ASTRAKITCAR στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 06:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF