Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αγορά εντούρο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2014
    Μηνύματα
    7

    Αγορά εντούρο

    Καλησπέρα παιδιά
    εδω και κάμποσο καιρό έχω αρχίσει να σκέφτομαι την αγορά μιας "κανονικής" μηχανής μιας και το serow που πήρα δεν μ εχει αφήσει καθόλου ικανοποιημένο.
    κοιτάω διάφορα μοντέλα και δεν μπορώ να καταλήξω εύκολα για αυτό χρειάζομαι λίγη βοήθεια μιας και είμαι σχετικά καινούργιος.
    Τη μηχανή τη θέλω για διαδρομές κυρίως σπίτι δουλειά που σημαίνει ασφαλτος και λίγο χώμα. Επίσης ψήνομαι για μικρά ταξιδάκια και καμια βόλτα σε χωμα.
    Αυτό που θέλω είναι η μηχανή να μην είναι επιρεπής σε μικρα προβληματάκια (πέρα απ τα στανταρ) που θα πρέπει να ασχολούμαι μαζί της συνέχεια μιας και δε παίζει τόσος χρόνος.
    Τα κυβικά που θέλω να παίξω είναι απο 350 μέχρι 600.
    Τα φράγκα που έχω είναι μέχρι 2000 ευρώ.
    Τα μηχανάκια που μου χουν κανει κλικ μεχρι τωρα είναι το ΤΤ600 και το DRZ400 αλλά κοιτάω διάφορα (XT, XR, KTM, ktl)
    θα ήθελα αν καποιος ψήνεται να μου πει 5 πράμματα για τα 2 παραπάνω μοντέλα. ευπροσδεκτες και άλλες προτάσεις.

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Για αυτα τα threads ζω!

    Το ΤΤ600R και ΤΤ600 ειναι μια βελτιωμενη made in Italy εκδοση του ΧΤ σχεδιασμενο για περισσοτερο χωμα με καλυτερες αναρτησεις και πλαισιο και ελαφρως μικροτερο βαρος. Το ΤΤ 600 R εκτος της τελευταιας εκδοσης του το '04 ειναι μανιβελατο ενω το ΤΤ 600 απανταται κυριως με μιζα πλην των πρωτων (αν δεν κανω λαθος στο πρωτων) εκδοσεων.
    Πολυ αξιοπιστα, ευκολα στη συντηρηση και ευελικτα μηχανακια με αξιοπρεπη συμπεριφορα στο χωμα. Φθηνα και με πληθωρα ανταλακτικων παντου.
    Το προβλημα με το ΤΤ 600 R ειναι η δυστροπη μανιβελα του που το κανει καπως ακαταληλο για καθημερινες μετακινησεις. Αν τη μαθεις δεν θα σε απασχολει αλλα μεχρι να τη μαθεις θα βριζεις καθε φορα που θα πας να το βαλεις μπρος. Οι τελευταια εκδοση με μιζα βρισκεται δυσκολα και ειναι ακριβη.
    Στο ταξιδι θα κουρασουν οσο το ΧΤ ενω για το συνεπιβατη τα πραγματα θα ειναι χειροτερα μιας και εχουν τα μικρα μαρσπιε του ψηλα και δεν εχουν χειρολαβες.

    DRZ. Eλαφρυ και παιχνιδιαρικο μηχανακι που παει χωμα πολυ καλυτερα απο τα ΤΤ. Πολυ πιο συγχρονο και επισης αξιοπιστο οχι ομως οσο τα αλλα. Υπαρχουν δυο εκδοσεις. Η S και η Ε με την S να ειναι η πολιτικη εκδοση και η E η πιο racing με fcr καρμπυρατερ και διαφορετικες αναρτησεις (νομιζω). Πολυ καλο για την πολη και το βουνο, πληρως ακαταληλο για ταξιδι μιας και η σελα του ειναι ενα στρινγκ και ο 400αρης μονοκυλινδρος κινητηρας ζοριζεται στην εθνικη.
    Γενικοτερα βρισκεται πιο ακριβα απο 2000 και αυτα που δεν εχουν γινει μοταρντ ειναι λιγα. Αυτη τη στιγμη υπαρχουν 2 αν δε κανω λαθος enduro drz στο car.gr με 2000 ευρω.

    Προταση μου, αν το χωμα που θα κανεις θα ειναι χωματοδρομοι και φλαταδουρες με νορμαλ (προς το χαμηλο) ταχυτητες παρε ενα ΧΤ 660 R. Δεν εχει την αξιοπιστια του παλιου ΧΤ αλλα ειναι πιο συγχρονο, πιο ταξιδιαρικο, πιο οικονομικο (σε καυσιμα) και με συνολικα βελτιωμενη οδικη συμπεριφορα. Κανει για ολα. Δουλεια-σπιτι, λιγο χωμα και ταξιδια. Αλλα το 2χιλιαρο το εχεις στανταρ για ενα σε καλη κατασταση.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    Μπορει πλεον να ειναι πανω απο 10χρονων αλλα μετα το τελευταιο χτ 600 2003-2004 πλεον απο εκει κ περα δεν υπαρχει για μενα αλλο μοντελο χτ!
    Θα ψαξεις για το χτ 600 κ να προσπαθησεις να το παρεις οσο ποιο μανισιο γινεται,θα δυσκολευτεις να βρεις γιατι τα περισσοτερα πλεον ειναι ταλαιπωριμενα αλλα πιστεψε με στο τελος θα αξιζει τον κοπο

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2014
    Μηνύματα
    7
    Η αλήθεια είναι ότι το ΤΤ μ αρεσει πιο πολύ απ' όλα τα αλλα. Είσαι σίγουρος ότι όλα τα ΤΤ είναι στην ιταλία φτιαγμένα; Αν τελικά πάω εκεί από ποια χρονολογία και μετά πιστεύεται ότι αξίζει να ψάχνω; Επίσης μπορεί κάποιος να πει τι παίζει με τα μιζάτα και μανιβελατα. ποια μοντέλα είχαν και τα δύο και ποια μονο το ενα κτλ;

    για το DR η αλήθεια είναι ότι η άνεση παίζει ρόλο για την επιλογή μου οπότε δε ψήνομαι, μιας και το θέλω για καθημερινή χρήση, να έχω σέλα στριγκ. Γενικά μπορείς ή όχι να αλλάξεις σέλα με κάποια πιο άνετη σ' αυτές τις μηχανές;

    Για τα ΧΤ, αν κατέληγα εκεί, πιστεύω ότι θα πήγαινα στο 600. Οι περισσότεροι δηλαδή αυτό λένε.

    περιμένω κι αλλες γνώμες!
    Τελευταία τροποποίηση από IRAKLIS14; 17/01/2015 στις 16:07.

  5. #5
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Aπο το '93 και μετα ολα τα ΤΤ 600 (S, E, R) κατασκευαζονταν απο τη Bellgarda στην Ιταλια. Tα προηγουμενα στην Ιαπωνια αλλα ηταν διαφορετικο μοντελο και σχεδον δεν υπαρχουν πλεον (τουλαχιστον δεν εχω δει ποτε, ουτε σε αγγελια ουτε στο δρομο). Παρα την Ιταλικη κατασκευη ειναι φοβερα αξιοπιστα.
    Τα πρωτα μοντελα (S) ειχαν μονο μανιβελα. Μετα βγηκε το E με προσθηκη μιζας (που ειναι και τα πιο συχνα απαντουμενα απο τα δυο) και απο το '98 και μετα βγηκε το μοντελο R που ηταν διαφορετικο, μονο με μανιβελα, μεχρι το '03 που βγηκε μια σειρα (RE) με μιζα για ενα χρονο μεχρι να σταματησει η παραγωγη τους. Eχω δει και παλιο ΤΤ με μιζα και μανιβελα αλλα δεν ξερω αν εβγαινε ποτε σειρα και με τα δυο.

    ΤΤ600S 1993-1997
    TT600E 1994-2001
    TT600R 1998-2002
    TT600RE 2003-2004

    Για τη σελα του DR μπορεις να της προσθεσεις αφρωδες ή τζελ να μαλακωσει λιγο αλλα δυσκολο να την κανεις πιο πλατια.

    Το ΧΤ 600 ειναι διαχρονικη επιλογη. Αθανατο και απροβληματιστο. Απλα το νεο ειναι πιο συγχρονο τεχνολογικα με ανταλαγμα καποια τερτιπια και προβληματα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    To tt δεν το ειχα ποτε φιλε μου,απο γνωστους που ειχαν δεν ειχα ακουσει ποτε καποιο προβλημα κ απ'οτι βλεπω ο bob ειναι υπερκατατοπιστικος!
    Αν μενεις Αθηνα αυτο το tt βλεπω οτι ειναι πολυ προσεγμενο! http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5581182/

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2014
    Μηνύματα
    7
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5012053/

    αυτός που λέει ότι είναι του '05;

    κρητη ειμαι!

  8. #8
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRAKLIS14 Προβολή μηνύματος
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5012053/

    αυτός που λέει ότι είναι του '05;

    κρητη ειμαι!
    Aυτο υπαρχει ως αγγελια εδω και ενα χρονο +. Δεν γνωριζω γιατι. Υποπτο παντως.
    Επισης αν εχει αδεια 2005 σημαινει οτι ηρθε απο εξωτερικο (εκτος αν ηταν στοκ εδω που δεν νομιζω). Το μηχανακι φοραει τα πλαστικα του πρωτου ΤΤR του '98 παντως.

    Αφου εισαι Κρητη τσεκαρε και αυτο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5754589/ DR 650 SE
    Eπισης πολυ καλο και αξιοπιστο μονοκυλινδρο. Στην Ελλαδα δεν κυκλοφορησε πολυ, στην Αμερικη ομως κανει θραυση και παραγεται ακομα. Φοραει το αεροειλαιοψυκτο μοτερ του Freewind (αυτο κυκλοφορησε αρκετα και εδω).
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Aυτο υπαρχει ως αγγελια εδω και ενα χρονο +. Δεν γνωριζω γιατι. Υποπτο παντως.
    Επισης αν εχει αδεια 2005 σημαινει οτι ηρθε απο εξωτερικο (εκτος αν ηταν στοκ εδω που δεν νομιζω). Το μηχανακι φοραει τα πλαστικα του πρωτου ΤΤR του '98 παντως.

    Αφου εισαι Κρητη τσεκαρε και αυτο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5754589/ DR 650 SE
    Eπισης πολυ καλο και αξιοπιστο μονοκυλινδρο. Στην Ελλαδα δεν κυκλοφορησε πολυ, στην Αμερικη ομως κανει θραυση και παραγεται ακομα. Φοραει το αεροειλαιοψυκτο μοτερ του Freewind (αυτο κυκλοφορησε αρκετα και εδω).
    Βοb για να ειναι ενα χρονο στις αγγελιες σιγουρα οπως λες κατι δεν μου αρεσει κ εμενα αλλιως θα το ειχαν αγορασει τοσο καιρο!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaggeliskiki Προβολή μηνύματος
    Μπορει πλεον να ειναι πανω απο 10χρονων αλλα μετα το τελευταιο χτ 600 2003-2004 πλεον απο εκει κ περα δεν υπαρχει για μενα αλλο μοντελο χτ!
    Θα ψαξεις για το χτ 600 κ να προσπαθησεις να το παρεις οσο ποιο μανισιο γινεται,θα δυσκολευτεις να βρεις γιατι τα περισσοτερα πλεον ειναι ταλαιπωριμενα αλλα πιστεψε με στο τελος θα αξιζει τον κοπο
    Τα είπες όλα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    Γεια σου ρε notako με τις χταρες σου!

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2014
    Μηνύματα
    7
    ευχαριστώ πολύ παιδιά! επόμενη κίνηση είναι να αρχίζω να κάνω σοβαρό test drive τις μηχανές και τελικά να καταλήξω.
    ελπίζω να έχω το ελεύθερο για pm για συμβουλές σε συγκεκριμένες αγγελίες!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2014
    Μηνύματα
    7
    να ρωτησω και κατι λίγο ασχετο που μάλλον είναι και λίγο χαζό?! πως στο διάολο βλέπεις από πότε είναι καταχωρημένη μια αγγελία στο car.gr!!
    το μόνο που μπορώ να δω είναι πόσα views έχει...

  14. #14
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRAKLIS14 Προβολή μηνύματος
    να ρωτησω και κατι λίγο ασχετο που μάλλον είναι και λίγο χαζό?! πως στο διάολο βλέπεις από πότε είναι καταχωρημένη μια αγγελία στο car.gr!!
    το μόνο που μπορώ να δω είναι πόσα views έχει...
    Δεν μπορεις να το δεις. Προσωπικα τα ξερω γιατι καποιες κατηγοριες μηχανων τις κοιταω καθε μερα. Οποτε οταν βλεπω καποια αγγελια συνεχεια τη θυμαμαι και πανω κατω θυμαμαι και ποτε εμφανιστηκε.
    MADE IN JAPAN 日本製

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά εντούρο. ΒΟΗΘΕΙΑ!!
    από makis_gianno στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2014, 21:25
  2. ΑΓΟΡΑ ΜΠΟΤΑΣ ΕΝΤΟΥΡΟ
    από isaakzx9r στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2012, 21:03
  3. Εντουρο Στην Αρκαδια
    από giannakis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2004, 22:38
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 18:29
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF