Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 132

Θέμα: Yamaha XT660Z vs KTM 690 Enduro

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Δεν μιλαει στο 1ο ποστ καπου για ταξιδια ( μικρα η μεγαλα.....)

    Για πολη βασικα και καμμια χωματινη βολτα μιλαει....

    Το τενερε... κτμ δεν μπορει να γινει ( για την συγκεκριμενη χρηση..)

    Θελει πολλα λε7 μονο για αναρτησεις και εξατμιση , και τις επιδοσεις και τα κιλα του κτμ απλα τα ξεχναει ( ειναι αλλου .......)

    Επισεις στις σαβουρδιτσες του... το κτμ θα του ειναι πολυ ποιο οικονομικο....

    Χωρια που στην πολη το κτμ ειναι πολυ ποιο ευχαριστο και ποιο σβελτο.....


    Stoybi μιλάει για λίγο χώμα, χαλαρή ονοφάδα, καθημερινό all around ενώ μετά αναφέρει για ευκολία σε βόλτες τύπου Ηράκλειο, Ρεύθυμνο, Χανιά.

    Αν ήμουν σε ταξίδι και είχα να κάνω την απόσταση αυτή δε θα με πείραζε ακόμα και αν ήμουν με βέσπα ή husaberg 350, στην καθημερινότητα όμως ή στις κυριακάτικες αποδράσεις τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Αν θέλεις ένα μηχανάκι να μη το σκέφτεσαι για να πας ένα ρεθυμνο Αγ. ΝΙκόλα και έχεις συνηθίσει τον τρόπο που γράφει λχμ 950 τότε πως θα σου φανεί το 690? Ξέρεις πόσα χλμ είναι αυτά τα δύο δρομολόγια που σου είπα? Ρωτάω με την ίδια λογική που προτείνατε το 690 για να μη του κακοφανεί το γκάζι του Ζ μετά το 950.

    Το οποίο γκάζι είναι ανύπαρκτο για συγκινήσεις αλλά υπεραρκετό για όλα τα υπόλοιπα. Όποιος πάρει το Ζ για μια βόλτα και το πλακώσει στα "γκάζια" θα γυρίσει πίσω απογοητευμένος, εσύ όμως ξέρεις ότι η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική και ενώ δεν μπορεί να προσφέρει συγκινήσεις αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει διασκεδαστικό με τον ροπάτο κινητήρα το μακρύ κιβώτιο ακόμα και το μικρότερο σε σχέση με το κτμ ευρος απόδοσης. Το κτμ ξεφεύγει σε υποδύναμη διότι δουλεύει σε τρελές στροφές σε σχέση με το Ζ. Εκεί που το Ζ τελειώνει το κτμ αρχίζει και πριν το καταλάβεις πρέπει να αλλάξεις ταχύτητα. Είναι σαν να προσπαθείς να κάνεις τη δουλειά ενός xr400 με ένα cr250.

    Και μετά είναι η γεωμετρία το ένα είναι τρένο και το άλλο minicouper, αυτά δεν βελτιώνονται οι αναρτήσεις όμως του τενερε βελτιώνονται με την διαφορα στην τιμή αγοράς των δύο μηχανών. Και αν το κτμ είχε τις αναρτήσεις κορυφή των παλαιότερων ετών θα έλεγα πάει στο δι@λο.
    Ούτε στις αναρτήσεις θα τον βολέψει το κτμ (νομιζω) για χαλαρές ονοφάδες. Ούτε η γεωμετρία ούτε το σετάρισμα ειναι τέτοιο. Ναι θα ανοίγει το γκάζι και οι πίσω του θα ψάχνουν δέντρο να κρυφτούν, το ξέρω.

    Μπορεί να την κάνει τη δουλειά που θέλει το κτμ, σίγουρα μπορεί, αλλά μήπως το τενερε μπορεί να την κανει καλύτερα? Ναι θα του λείψει το γκάζι και σε ποιόν ιδιοκτήτη τενερέ δεν λείπει, μήπως όμως θα εκτιμήσει άλλα πράγματα?
    Αυτό με προβληματίζει και κάνω το συνήγορο του διαβόλου, έχοντας πάντα στην άκρη του μυαλού μου ότι ίσως έχετε δίκιο.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    χωρις να ειμαι κανενας γνωστης της κατηγοριας,θα πω και εγω την μ@λ@κι@ μου.

    το κτμ μου δινει την αισθηση ενος καθαρα χωματινου μηχανακιου.
    το τενερε ειναι πιο all around μηχανακι.

    δεν ξερω κατα ποσο θα βολεψει το κτμ σε πολη και βολτες ασφαλτινες,και κατα ποσο θα του αρκει το γκαζι του τενερε...
    παντως θυμαμαι τον λευτερη στην ετησια του 12' με το 690,που ηταν σε σχεδον μονιμη βαση ορθιος.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #33
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Αν δεν εισαι τρελαμενος με τη ταχυτητα και τα παιχνιδια μεσα στη πολη, νομιζω οτι το Tenere μαζι με το Pegaso να ειναι οι καλυτερες επιλογες μονοκυλινδρου αυτη τη στιγμη. Το ενα για χωμα και το αλλο για ασφαλτο. Τωρα αν ειχες κρατησει το μεγαλο να επαιρνες και το 690 να καλυπτει τα κενα, αλλα για μονοδικη μοτοσυκλετα νομιζω το Tenere ειναι καλυτερη επιλογη.

  4. #34
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Stoybi μιλάει για λίγο χώμα, χαλαρή ονοφάδα, καθημερινό all around ενώ μετά αναφέρει για ευκολία σε βόλτες τύπου Ηράκλειο, Ρεύθυμνο, Χανιά.

    Αν ήμουν σε ταξίδι και είχα να κάνω την απόσταση αυτή δε θα με πείραζε ακόμα και αν ήμουν με βέσπα ή husaberg 350, στην καθημερινότητα όμως ή στις κυριακάτικες αποδράσεις τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Αν θέλεις ένα μηχανάκι να μη το σκέφτεσαι για να πας ένα ρεθυμνο Αγ. ΝΙκόλα και έχεις συνηθίσει τον τρόπο που γράφει λχμ 950 τότε πως θα σου φανεί το 690? Ξέρεις πόσα χλμ είναι αυτά τα δύο δρομολόγια που σου είπα? Ρωτάω με την ίδια λογική που προτείνατε το 690 για να μη του κακοφανεί το γκάζι του Ζ μετά το 950.

    Το οποίο γκάζι είναι ανύπαρκτο για συγκινήσεις αλλά υπεραρκετό για όλα τα υπόλοιπα. Όποιος πάρει το Ζ για μια βόλτα και το πλακώσει στα "γκάζια" θα γυρίσει πίσω απογοητευμένος, εσύ όμως ξέρεις ότι η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική και ενώ δεν μπορεί να προσφέρει συγκινήσεις αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει διασκεδαστικό με τον ροπάτο κινητήρα το μακρύ κιβώτιο ακόμα και το μικρότερο σε σχέση με το κτμ ευρος απόδοσης. Το κτμ ξεφεύγει σε υποδύναμη διότι δουλεύει σε τρελές στροφές σε σχέση με το Ζ. Εκεί που το Ζ τελειώνει το κτμ αρχίζει και πριν το καταλάβεις πρέπει να αλλάξεις ταχύτητα. Είναι σαν να προσπαθείς να κάνεις τη δουλειά ενός xr400 με ένα cr250.

    Και μετά είναι η γεωμετρία το ένα είναι τρένο και το άλλο minicouper, αυτά δεν βελτιώνονται οι αναρτήσεις όμως του τενερε βελτιώνονται με την διαφορα στην τιμή αγοράς των δύο μηχανών. Και αν το κτμ είχε τις αναρτήσεις κορυφή των παλαιότερων ετών θα έλεγα πάει στο δι@λο.
    Ούτε στις αναρτήσεις θα τον βολέψει το κτμ (νομιζω) για χαλαρές ονοφάδες. Ούτε η γεωμετρία ούτε το σετάρισμα ειναι τέτοιο. Ναι θα ανοίγει το γκάζι και οι πίσω του θα ψάχνουν δέντρο να κρυφτούν, το ξέρω.

    Μπορεί να την κάνει τη δουλειά που θέλει το κτμ, σίγουρα μπορεί, αλλά μήπως το τενερε μπορεί να την κανει καλύτερα? Ναι θα του λείψει το γκάζι και σε ποιόν ιδιοκτήτη τενερέ δεν λείπει, μήπως όμως θα εκτιμήσει άλλα πράγματα?
    Αυτό με προβληματίζει και κάνω το συνήγορο του διαβόλου, έχοντας πάντα στην άκρη του μυαλού μου ότι ίσως έχετε δίκιο.



    Απαντησα με βαση το αρχικο ποστ.....

    Κατα τα αλλα οπως τα γραφεις ( οσο αφορα τα χιλμ ) νομιζω πως το λιγοτερο που θα τον προβληματισει ειναι η αποδοση ,καθως το μηχανακι σε συνδιασμο με τον χαρτη και ενα γραναζωμα δυναμη εχει παντου και παντα.......

    Μεγαλα μειον σχετικα με το τενερε θα ειναι η ανεση και το φορτωμα αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα και οντως το μηχανακι δεν ....


    Οι αναρτησεις του κτμ ρυθμιζονται για τα παντα και με λιγο ασχολια τις φερνεις οπως θελεις οποτε θελεις ( σε φυσιολογικα πλαισια παντα και χωρις μυστηριες απαιτησεις .....)

    Κατα τα αλλα οσο αφορα το βαρος .... 60 κιλα διαφορα ειδικα σε χρημα ειναι πολλα ( εαν κανω λαθος με διορθωνεις ) ... οτι και να βγαλεις απο το τενερε..



  5. #35
    Όπως τα λενε daz και stoubi.


    Έτσι όπως περιγράφεις τις ανάγκες σου στο πρώτο ποστ , αν θες ακόμη πιο οικονομική λύση κάνοντας περίπου τα ίδια με το τενερε , θα σου πρότεινα να δεις και το ΧΤ660R.
    Πιο ελαφρύ (για μέσα στην πολη αλλά και στο χώμα) με μικρότερη αυτονομία και λιγότερη κάλυψη από αέρα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ktm.Prestige Προβολή μηνύματος
    Όχι , όχι και εσυ μη μου το θυμίζεις το 1000αρι!!!

    Το φαιρινκγ , πίστεψε με θα το χρειαστώ για ενα ήσυχο βολταράκι Ηράκλειο-Ρέθυμνο-Χανιά. Με τον "τράγο" ρε θα φτύνω πάλι μυγάκια.




    ΥΓ.Θα κατέβεις ρε ή δεν θυμάσαι που πέφτει η Κρήτη?
    ρεεεεε αμα θες για βολταράκι μπαζοβγάζεις μια universal ζελατινα που είναι κ μεγάλες και βάζεις μια gel σέλα και είσαι ταμάμ.

    παρτο το κτμ να καυλώνεις να πάρω κι εγώ το SMC να πάμε μια Ξερόκαμπο.


    έχω να κατέβω κ 5 χρόνια κ έχω φρικάρει....

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Για να χάσει 60 κιλά το τενερέ δεν χρειάζεται χρήμα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να του βγάλεις και το πλαίσιο και τον κινητήρα.

    Απ' την άλλη αν βάλεις στο κτμ αυτά που έχει το τενερέ (από τεμπόζιτο και σταθερό φέρινγ μέχρι σταντ που να μπορεί να αντέξει το βάρος της μηχανής) και βγάλεις απ' το τενερέ τις μαλακίες τις υαμαχα η διαφορά πέφτει στα 20 (θες 25? θέλεις παραπάνω?) κιλά τα οποία επίσης δεν είναι λίγα αλλά ανάλογα με τη χρήση δεν είναι και απογοητευτικά. Μη φανταστείς πάντως ότι η διαφορά σε αυτή την περίπτωση είναι τόσο μεγάλη όσο λες γιατί κάποιος ζύγισε ένα basel 690 που ήθελε ακόμα πραγματάκια και τα κιλά είχαν ανέβει για πλάκα. Για adv bike μια διαφορά 20 κιλών είναι τεράστια αφού το ένα θα ζυγίζει σχεδόν όσο το άλλο φορτωμένο και έτοιμο για rtw, για on-off γενικής χρήσης όμως δεν είναι καθόλου άσχημα. Γιατί όσοι έχουν βρεθεί με ανεμίδι στην εθνική να τους φυσάνε 15 άνεμοι βλαστημούσαν την ώρα και τη στιγμή.

    To ktm θα είναι πάντα ελαφρύτερο και δυνατότερο απ' το τενερέ και καλύτερο εκτός δρόμου ότι και να κάνουμε. Το τενερέ θα είναι πάντα ιδανικότερο για να τα κάνει όλα, όσο κι αν βελτιώσεις το κτμ. Αν και στα δύο ρίξουμε τον πάτο μας από λεφτά και βελτιώσεις, θα γίνουν και τα δύο καλύτερα αλλά πάλι ο προσανατολισμός τους θα είναι ξεκάθαρος.

    Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ιδανικό all around on-off το Z αφού έχει πολλούς τομείς στους οποίους μπορεί (και όφειλε) να βελτιωθεί με πρώτο και πιο κύριο το βάρος του. Είναι όμως ιδανικότερο απ' το κτμ σαν all around τουλάχιστον στην στάνταρτ μορφή τους. Από κει και πέρα παίζει ρόλο όχι μόνο τι θέλει ο καθένας αλλά και πως θέλει να το κάνει.

    Το βίντεο του αγώνα που έβαλα το είδες? Ωραία δεν πήγαινε με τις αναρτησάρες του και τον βελτιωμένο κινητήρα του? Πήρε και την 3η θέση! Θα μπορουσε να σταθεί με τον ίδιο τρόπο κοντά στο 690? Όχι! Με τον ίδιο τρόπο δεν μπορεί να σταθεί και ένα 690 δίπλα στο τενερέ όταν θα πάει να μπει στα λημέρια του. Γιατί όταν τα 20 κιλα παραπάνω δεν παίζουν σημαντικό ρόλο και η υστερική απόδοση έρχεται σε δεύτερη μοίρα το κτμ έχει χάσει τα σημαντικότερα ατού του.

    Η απόφαση λοιπόν για κάποιον με τα θέλω του κτμακια δεν είναι τόσο απλή όσο "παίρνω κτμ και του ρίχνω ένα κάρο χρήμα".

    Η ανάρτηση του 690 απ' όσο έχω διαβάσει πάσχει. Απ' το εργοστάσιο είναι σκληρή και τσινάει και με τις ρυθμίσεις δεν έρχεται (βέβαια κάθε χρόνο έχουν και διαφορετικά εσωτερικά αλλά γενικά όλοι ψάχνονται από τότε που βρήκε.. ). Τα κτμ 08-09 ήταν λίγο έως πολύ ζημιάρικα, 10-11 βελτιώθηκαν, 12-13 βάζουν τα γυαλιά ακομα και σε Ιάπωνα, 14 άλλαξαν εντελώς και δεν ξέρω τι γίνεται.
    Το κτμ μοντέλο του 12 κοστίζει παραπάνω απ' τα διπλάσια απ' οτι κοστίζει ένα τενερέ του 08. Με τη διαφορά αυτή του βάζεις στο Ζ ανάρτηση μπρος πίσω καλύτερη απ' του 690 στα μέτρα τα δικά σου. Με τα λεφτά που θα έριχνες για να εξημερώσεις το 690 του βάζεις από τιμόνι μέχρι ζάντες, εξατμίσεις, ψεκασμούς ιστορίες για αγρίους. Οπότε ένα καραφτιαγμένο Ζ δεν είναι ακριβότερο από ένα υπετουμπανιασμένο 690. Ή αν θέλεις ένα βελτιωμένο Ζ κοστίζει όσο ένα στοκ 690 αλλά έχει εντελώς διαφορετικό προσανατολισμό.
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Περίμενα τα υπογλώσσια να δράσουν και μετα να γράψω
    Η κύρια χρήση της μοτο θα είναι μαγαζί-σπίτι και αντιστρόφως. Κανα weekend στο 2μηνο (μπορεί και παραπάνω) να παίξω με τις λάσπες...

    Για εκτός Κρήτης προς το παρόν και για τα επόμενα χμμμμμ 3-4 χρόνια δεν το βλέπω να μπαίνει σε καράβι.Εντός νησιού λοιπόν οι δραστηριότητες.
    Μένω Άγιο , ειχα βρεθει με τον Μικε και τον Foogr για καφέ.Κάτσε να βρω μηχανή και θα κανονίσω σίγουρα για ρακο-καφε.




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα πρώτα στην Ιταλία και μετά απ' το 10 νομιζω στην Ισπανία.

    Χευ ψιτ κατεμάκια.. Ότι και να κάνεις το 690 θα έχει κοντό σασμάν ενώ οι αναρτήσεις του θα σε παιδέψουν πολυ περισσότερο απ' ότι νομίζεις. Όσα και να του ρίξεις, όσο ψηλή και να 'ναι η ζελατίνα του, όσο μαλακιά να είναι η σέλα του στα χωράφια του τενεκέ δε μπαίνει.

    Και το τενεκέ δεν μπαίνει στα χωράφια του κτμ που να χτυπάει τη σέλα του κάτω.

    Είναι δυο εντελώς διαφορετικά μηχανάκια. Όσο αφορά τη μετατροπή ή θα την κάνεις σωστά ή άφησέ το στοκ. Αυτό που έβαλες δεν είναι τόσο ωραίο.

    Μη σου τρέξουν τα σάλια..
    Συνημμένο 330230

    πικ ουαν..

    http://www.horizonsunlimited.com/hub...371#post393503

    basel defy

    http://www.horizonsunlimited.com/hub...371#post393503

    by official KTM Dealer.

    http://ktmbasel.ch/travel/ktm-basel-...avel-bike.html

    Αλλά αν μπούμε σε αυτό το τριπάκι σου έχω νέα.

    Συνημμένο 330231

    https://www.youtube.com/watch?v=SIfzRfPb0VQ

    https://www.youtube.com/watch?v=r2dQqog9KIo

    http://traildreamer.com/campeones/

    Και με καλύτερο μπροστινό απ' του 690

    Συνημμένο 330232

    Αλλά ότι και να κάνεις είναι και θα παραμείνουν δύο εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους μηχανάκια.

    Αν πάρεις κτμ θα πρέπει να βρεις μοντέλο του 12 και μετά ενώ τενερέ μπορείς να πάρεις ακόμα και του 08 στην μισή τιμή απ' ότι το κτμ. Που σημαίνει ότι ακόμα και αν το τενερέ χρειαστεί περισσότερα για να έρθει στα μέτρα σου δε θα σου κοστίσει παραπάνω.

    Όλοι θα θέλαμε αυτό που ψάχνεις στο πρώτο ποστ (αυτό που χρειάζεσαι) αλλά με μια δόση αυτού που πραγματικά θέλεις. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει και όπως φαίνεται, αν έρθει, θα αργήσει λίγο.

    Ηράκλειο μένεις? Κανόνισε καφέ με το Μικέ και στείλτε πμ.

  9. #39
    Ακριβώς φίλε , για πόλη κατα 70%.

    Σίγουρα το ενα δε μπαίνει στα χωράφια του αλλου αλλα το ενα ειναι έτοιμο με τον ανεμοθραύστη του (τενερε) ενω ο Αυστριακός θέλει χρήμα να το κάνεις να βγει εθνική.

    Τι θελω να πω , αλλιώς θα ταξιδέψεις εστω και μεχρι το Ηράκλειο για ενα καφε με τον τενεκε παρα με το 690.
    Απο την αλλη το 690 με στειχειώνει τα βράδια....


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Δεν μιλαει στο 1ο ποστ καπου για ταξιδια ( μικρα η μεγαλα.....)

    Για πολη βασικα και καμμια χωματινη βολτα μιλαει....

    Το τενερε... κτμ δεν μπορει να γινει ( για την συγκεκριμενη χρηση..)

    Θελει πολλα λε7 μονο για αναρτησεις και εξατμιση , και τις επιδοσεις και τα κιλα του κτμ απλα τα ξεχναει ( ειναι αλλου .......)

    Επισεις στις σαβουρδιτσες του... το κτμ θα του ειναι πολυ ποιο οικονομικο....

    Χωρια που στην πολη το κτμ ειναι πολυ ποιο ευχαριστο και ποιο σβελτο.....



  10. #40
    Daz , επειδή καλώς προβληματίζεσαι με την περίπτωση μου να σε ενημερώσω οτι είχα για 5 χρόνια το 640 , οπότε γνωρίζω οτι κάνω ανώμαλη προσγείωση απο το 950 , ξανα στα 600αράκια.

    Κάτι αλλο μιας που το ανέφερα , απο θέμα κραδασμών τι παίζει?
    Εχω καβαλήσει 690 supermotard βέβαια και οι κραδασμοί του ήταν γαργαλητό σε σχέση πάντα με τον τράγο που είχα το 640!
    Θέλω να πω , εχουν μεγάλη διαφορά το xt απο το 690?
    Μήπως το 5αρι κιβώτιο της γιαμαπα με γυρίσει σε εποχές προ 6ετίας?

    Δυστηχώς δεν εχω οδηγήσει το τενερε και ετσι ειμαι στο σκοτάδι...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Stoybi μιλάει για λίγο χώμα, χαλαρή ονοφάδα, καθημερινό all around ενώ μετά αναφέρει για ευκολία σε βόλτες τύπου Ηράκλειο, Ρεύθυμνο, Χανιά.

    Αν ήμουν σε ταξίδι και είχα να κάνω την απόσταση αυτή δε θα με πείραζε ακόμα και αν ήμουν με βέσπα ή husaberg 350, στην καθημερινότητα όμως ή στις κυριακάτικες αποδράσεις τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Αν θέλεις ένα μηχανάκι να μη το σκέφτεσαι για να πας ένα ρεθυμνο Αγ. ΝΙκόλα και έχεις συνηθίσει τον τρόπο που γράφει λχμ 950 τότε πως θα σου φανεί το 690? Ξέρεις πόσα χλμ είναι αυτά τα δύο δρομολόγια που σου είπα? Ρωτάω με την ίδια λογική που προτείνατε το 690 για να μη του κακοφανεί το γκάζι του Ζ μετά το 950.

    Το οποίο γκάζι είναι ανύπαρκτο για συγκινήσεις αλλά υπεραρκετό για όλα τα υπόλοιπα. Όποιος πάρει το Ζ για μια βόλτα και το πλακώσει στα "γκάζια" θα γυρίσει πίσω απογοητευμένος, εσύ όμως ξέρεις ότι η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική και ενώ δεν μπορεί να προσφέρει συγκινήσεις αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει διασκεδαστικό με τον ροπάτο κινητήρα το μακρύ κιβώτιο ακόμα και το μικρότερο σε σχέση με το κτμ ευρος απόδοσης. Το κτμ ξεφεύγει σε υποδύναμη διότι δουλεύει σε τρελές στροφές σε σχέση με το Ζ. Εκεί που το Ζ τελειώνει το κτμ αρχίζει και πριν το καταλάβεις πρέπει να αλλάξεις ταχύτητα. Είναι σαν να προσπαθείς να κάνεις τη δουλειά ενός xr400 με ένα cr250.

    Και μετά είναι η γεωμετρία το ένα είναι τρένο και το άλλο minicouper, αυτά δεν βελτιώνονται οι αναρτήσεις όμως του τενερε βελτιώνονται με την διαφορα στην τιμή αγοράς των δύο μηχανών. Και αν το κτμ είχε τις αναρτήσεις κορυφή των παλαιότερων ετών θα έλεγα πάει στο δι@λο.
    Ούτε στις αναρτήσεις θα τον βολέψει το κτμ (νομιζω) για χαλαρές ονοφάδες. Ούτε η γεωμετρία ούτε το σετάρισμα ειναι τέτοιο. Ναι θα ανοίγει το γκάζι και οι πίσω του θα ψάχνουν δέντρο να κρυφτούν, το ξέρω.

    Μπορεί να την κάνει τη δουλειά που θέλει το κτμ, σίγουρα μπορεί, αλλά μήπως το τενερε μπορεί να την κανει καλύτερα? Ναι θα του λείψει το γκάζι και σε ποιόν ιδιοκτήτη τενερέ δεν λείπει, μήπως όμως θα εκτιμήσει άλλα πράγματα?
    Αυτό με προβληματίζει και κάνω το συνήγορο του διαβόλου, έχοντας πάντα στην άκρη του μυαλού μου ότι ίσως έχετε δίκιο.

  11. #41
    Μηχανάκι που το εχω πολύ βαθια μεσα στο μυαλό μου.
    Ξαδερφάκι του τενερε απο θεμα κινητήρα (εαν κανω λάθος διορθώστε με ) αλλα χάνω στα υπόλοιπα οπως προστασία αέρα για μια μικρή εθνική.
    Ναι , όντως πολύ πιο οικονομική αγορα.

    Σε ευχαριστώ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Όπως τα λενε daz και stoubi.


    Έτσι όπως περιγράφεις τις ανάγκες σου στο πρώτο ποστ , αν θες ακόμη πιο οικονομική λύση κάνοντας περίπου τα ίδια με το τενερε , θα σου πρότεινα να δεις και το ΧΤ660R.
    Πιο ελαφρύ (για μέσα στην πολη αλλά και στο χώμα) με μικρότερη αυτονομία και λιγότερη κάλυψη από αέρα.

  12. #42
    Όχι δυστηχώς το βίντεο δε πρόλαβα να το δω....Θα το δω το βραδάκι.
    Το budget είναι περιορισμένο στα πλαίσια μιας μτχ μοτο αυτης της κατηγορίας.
    Δεν μπαίνω στο τριπάκι του παίρνω την ταδε μοτο και ακουμπάω χρήμα , τουλάχιστον άμεσα.
    Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να αλλαχτεί κάτι αλλα πάντα σε λογικά χρηματικά πλαίσια.
    Μιλάμε για στοκ μοτο , όπως βγαίνουν απο το εργοστάσιο.Εκει προσπαθώ να κάνω το συγκριτικό.... Με τα υπερ και τα κατα της μιας μοτο με την αλλη και για τις ανάγκες μου.
    Τα θεματάκια του 690 που περιγράφεις , να υποθέσω οτι είναι τα κλασσικα , όπως αντλία νερου , συμπλέκτης , ανορθωτής κτλ?
    Για το τενερε αντίστοιχα τι "θεματακια" υπαρχουν?

    Μεταξύ μας , είμαι και ολίγο κολλημένος με τους Αυστριακούς ( LC4 640 , 525EXC , 950ADVS)



























    Ανάθεμασε για 690 , σε βλέπω παντού!!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για να χάσει 60 κιλά το τενερέ δεν χρειάζεται χρήμα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να του βγάλεις και το πλαίσιο και τον κινητήρα.

    Απ' την άλλη αν βάλεις στο κτμ αυτά που έχει το τενερέ (από τεμπόζιτο και σταθερό φέρινγ μέχρι σταντ που να μπορεί να αντέξει το βάρος της μηχανής) και βγάλεις απ' το τενερέ τις μαλακίες τις υαμαχα η διαφορά πέφτει στα 20 (θες 25? θέλεις παραπάνω?) κιλά τα οποία επίσης δεν είναι λίγα αλλά ανάλογα με τη χρήση δεν είναι και απογοητευτικά. Μη φανταστείς πάντως ότι η διαφορά σε αυτή την περίπτωση είναι τόσο μεγάλη όσο λες γιατί κάποιος ζύγισε ένα basel 690 που ήθελε ακόμα πραγματάκια και τα κιλά είχαν ανέβει για πλάκα. Για adv bike μια διαφορά 20 κιλών είναι τεράστια αφού το ένα θα ζυγίζει σχεδόν όσο το άλλο φορτωμένο και έτοιμο για rtw, για on-off γενικής χρήσης όμως δεν είναι καθόλου άσχημα. Γιατί όσοι έχουν βρεθεί με ανεμίδι στην εθνική να τους φυσάνε 15 άνεμοι βλαστημούσαν την ώρα και τη στιγμή.

    To ktm θα είναι πάντα ελαφρύτερο και δυνατότερο απ' το τενερέ και καλύτερο εκτός δρόμου ότι και να κάνουμε. Το τενερέ θα είναι πάντα ιδανικότερο για να τα κάνει όλα, όσο κι αν βελτιώσεις το κτμ. Αν και στα δύο ρίξουμε τον πάτο μας από λεφτά και βελτιώσεις, θα γίνουν και τα δύο καλύτερα αλλά πάλι ο προσανατολισμός τους θα είναι ξεκάθαρος.

    Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ιδανικό all around on-off το Z αφού έχει πολλούς τομείς στους οποίους μπορεί (και όφειλε) να βελτιωθεί με πρώτο και πιο κύριο το βάρος του. Είναι όμως ιδανικότερο απ' το κτμ σαν all around τουλάχιστον στην στάνταρτ μορφή τους. Από κει και πέρα παίζει ρόλο όχι μόνο τι θέλει ο καθένας αλλά και πως θέλει να το κάνει.

    Το βίντεο του αγώνα που έβαλα το είδες? Ωραία δεν πήγαινε με τις αναρτησάρες του και τον βελτιωμένο κινητήρα του? Πήρε και την 3η θέση! Θα μπορουσε να σταθεί με τον ίδιο τρόπο κοντά στο 690? Όχι! Με τον ίδιο τρόπο δεν μπορεί να σταθεί και ένα 690 δίπλα στο τενερέ όταν θα πάει να μπει στα λημέρια του. Γιατί όταν τα 20 κιλα παραπάνω δεν παίζουν σημαντικό ρόλο και η υστερική απόδοση έρχεται σε δεύτερη μοίρα το κτμ έχει χάσει τα σημαντικότερα ατού του.

    Η απόφαση λοιπόν για κάποιον με τα θέλω του κτμακια δεν είναι τόσο απλή όσο "παίρνω κτμ και του ρίχνω ένα κάρο χρήμα".

    Η ανάρτηση του 690 απ' όσο έχω διαβάσει πάσχει. Απ' το εργοστάσιο είναι σκληρή και τσινάει και με τις ρυθμίσεις δεν έρχεται (βέβαια κάθε χρόνο έχουν και διαφορετικά εσωτερικά αλλά γενικά όλοι ψάχνονται από τότε που βρήκε.. ). Τα κτμ 08-09 ήταν λίγο έως πολύ ζημιάρικα, 10-11 βελτιώθηκαν, 12-13 βάζουν τα γυαλιά ακομα και σε Ιάπωνα, 14 άλλαξαν εντελώς και δεν ξέρω τι γίνεται.
    Το κτμ μοντέλο του 12 κοστίζει παραπάνω απ' τα διπλάσια απ' οτι κοστίζει ένα τενερέ του 08. Με τη διαφορά αυτή του βάζεις στο Ζ ανάρτηση μπρος πίσω καλύτερη απ' του 690 στα μέτρα τα δικά σου. Με τα λεφτά που θα έριχνες για να εξημερώσεις το 690 του βάζεις από τιμόνι μέχρι ζάντες, εξατμίσεις, ψεκασμούς ιστορίες για αγρίους. Οπότε ένα καραφτιαγμένο Ζ δεν είναι ακριβότερο από ένα υπετουμπανιασμένο 690. Ή αν θέλεις ένα βελτιωμένο Ζ κοστίζει όσο ένα στοκ 690 αλλά έχει εντελώς διαφορετικό προσανατολισμό.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ktm.Prestige Προβολή μηνύματος
    Daz , επειδή καλώς προβληματίζεσαι με την περίπτωση μου να σε ενημερώσω οτι είχα για 5 χρόνια το 640 , οπότε γνωρίζω οτι κάνω ανώμαλη προσγείωση απο το 950 , ξανα στα 600αράκια.

    Κάτι αλλο μιας που το ανέφερα , απο θέμα κραδασμών τι παίζει?
    Εχω καβαλήσει 690 supermotard βέβαια και οι κραδασμοί του ήταν γαργαλητό σε σχέση πάντα με τον τράγο που είχα το 640!
    Θέλω να πω , εχουν μεγάλη διαφορά το xt απο το 690?
    Μήπως το 5αρι κιβώτιο της γιαμαπα με γυρίσει σε εποχές προ 6ετίας?

    Δυστηχώς δεν εχω οδηγήσει το τενερε και ετσι ειμαι στο σκοτάδι...
    Επειδη ειχα κι εγω το 640 για 5 χρονια, και εχοντας οδηγησει το xt660x, θα ελεγα οτι η διαφορα στη χαρα της οδηγησης υπερ του ktm ειναι "αντε γεια". Αν θες "παπί" και "παν μετρον αριστον" καταστασεις, το xt660οποιοδήποτε ειναι μια χαρα.


  14. #44
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Να σού πω το ενδεχόμενο να πας σε προπελοφορο F800 έχεις σκεφτεί?

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν είχες 640 δεν νομίζω ότι θα σε απασχολήσουν οι κραδασμοί του χτ.

    Τα προβληματάκια στα οποία αναφέρομαι δεν είναι τα κλασικά των κτμ + την βίδα του τεποζιτου-υποπλαισίου που έχουν όλα τα 690. Το adv rider είναι μια αχανής βάση δεδομένων για το 690. Όσοι ξεκινούν για μεγάλο ταξίδι με 690 του 12 και μετά, δίνουν βάση στα κλαστικά γνωστά θέματα των κτμ + βίδα τεπόζιτου και από εκεί και πέρα δεν αντιμετωπίζουν κάτι σοβαρό. Όσοι είχαν παλιότερο όλο και κάτι τους έβγαζε. Έχω διαβάσει διάφορα κουφά, από προβληματα με το σώμα ψεκασμού μέχρι... Ειδικά κάποιος που αναγκάστηκε να αλλάξει μηχανάκι εν μέσω ταξιδιού και μεταπήδησε σε παλιότερο μοντέλο 690 του έβγαλε την παναγίτσα με προβλήματα που δεν είχε αντιμετωπίσει στο καινούριο.
    Το 690 του 12 νόμίζω πως έχει τον κινητήρα που είχε ο δούκας απ' το 10 και μετά, με αρκετές βελτιώσεις σε διάφορους τομείς + 690cc αντί για 650 που είχε το παλιότερο.

    Στοκ το μηχανάκι θα σου βγάλει το λαδάκι αν ξεκινήσεις από Αγιο για χανιά, όταν εγώ ξεκινούσα από Θεσ/κη για πελ/σο χωρίς δεύτερη σκέψη ενώ δεν το είχα σε τίποτα να φύγω μετά τη δουλειά από Θεσ/κη για να προλάβω το κοπή το πίτα του φόρουμ στην Αθήνα. Τον vstormer με το 690 του τον πέτυχα σε ένα βενζινάδικο λίγο πριν τα Γιάννενα, ανεβαίνοντας και οι δύο προς θεσ/κη και ενώ αυτός ξεκινούσε εγώ έβαλα βενζίνη σταμάτησα λίγο πιο κάτω για καφέ και τον ξαναβρήκα στην Εγνατία. (Η εγνατία δεν έχει πολλά βενζινάδικα)

    Η πιο φθηνή λύση για να αντιμετωπίσεις τις στοιχειώδης ικανότητες του 690 στον δρόμο είναι τουλάχιστον ένα τεπόζιτο για έχτρα αυτονομία ώστε να μη σταματάς κάθε τρεις και λίγο και να μη σε αγχώνει η μικρή αυτονομία...

    Δεν κακό το evo 2 απ' την rally raid.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	paddle1.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	330264
    και μια ζελατίνα έστω απ' τα power parts για να σου κόβει τα βασικά μέχρι μια λογική ταχύτητα.

    Προσωπικά θα το προτιμούσα με ένα evo 2, ένα Britannia fairing που έχει χώρο να βάλεις βάλεις από gps μέχρι παροχές 12v, μια πιο άνετη σέλα-ανάρτηση και τέλος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	330253

    Νομίζω πως αυτή η βελτίωση είναι πιο ταιριαστή σε ένα 690 απ' την πλήρη μεταμόρφωση του, πιο φθηνή και θα κτατήσει το βάρος σε εντυπωσιακά χαμηλά επίπεδα για να κάνεις μέχρι και εντούρο αν σου τη δώσει. Απ' τη στιγμή που οι ταξιδωτικές του δυνατότητες περιορίζονται τόσο απ' την κατσικίσια γεωμετρία όσο και απ' το κοντό σασμάν ποιός ο λόγος να πέσει επάνω του τόσο χρήμα? Μήπως θα θα ταξιδέψει με ταχύτητες πάνω απ' τα 120? Και πόσες φορές θα σου χρειαστούν τα 34 λίτρα βενζίνης ακόμα και αν το βγάζεις απ' το νησί τακτικά!

    Στο χωριό μου για το θέμα μηχανή λένε
    it's not a matter of needs, it's a mater of want. και εκεί παύουν οι συζητήσεις και όλα αποκτούν νόημα.

    Δες τιμούλα.
    http://www.rally-raidproducts.co.uk/...tank-kit-white

    Και πάρε όση πληροφορία θέλεις.
    http://advrider.com/forums/showthread.php?t=992663

    Αν θέλεις μπορώ να σου βρω και θρεντάκια με τα προβλήματα του 08 από ένα μόνο άτομο κατά τη διάρκεια ταξιδιού για να μη χαθείς τελείως, όπως επίσης και με τα μη προβλήμτα των πιο καινούριων σε ακραίες καταστάσεις.

    Αν την κυριακή έχει καιρό για βόλτα έλεγα να πω στον Μικε να πιούμε κενένα καφεδάκι στο χωριό του. (Ο Μικές λαμβάνει?)
    Αν μπορείς έλα.

    Τα προβλήμτα του χτ είναι αστεία. Εκτός απ' το πρόβλημα των χαλαρών επαφών στην φίσα του ανορθωτή των πρώτων μοντέλων και της λάθος σχεδίαστης breather των μοντέλων 08 που αλλαζόταν μέσα στην εγγύηση, κοινό μυστικό των Ιαπωνόφιλων όπως φαίνεται, είναι το χαλάρωμα της βίδας του γραναζιού του στροφάλου που δίνει κίνηση στον αντικραδασμικό. Το βγάζει κάπου στα 70Κ χλμ, μάλλον σε όλα αλλά διορθώνεται ευκολα και σχετικά ανέξοδα μια και καλή. Αλλαγή στην θέση ενός δεματικού που συγκρατεί την πλεξούδα για να μην ακουμπάει ένα καλωδιάκι στο πλαίσιο και τρίβεται και άλλα παρόμοια δεν νομίζω ότι αξίζουν να αναφερθούν εδώ. Τα πραγματικά προβλήματα του χτ δεν είναι τέτοια. Είναι όλα εκείνα που χρήζουν βελτίωσης όπως οι αναρτήσεις σώβρακο, μεγάλο για μονοκύλινδρο βάρος, υποτονικός κινητήρας.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/01/2015 στις 22:14.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW G650 Xchallenge vs KTM 690 Enduro
    από eurotreno2002 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2011, 15:54
  2. Husqvarna Sm610 VS. KTM 690 poio?
    από SwAToNeR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2011, 15:34
  3. test ride KTM 690 enduro
    από TOMASKTM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2008, 14:14
  4. KTM 690 enduro R
    από Free Filip στο forum KTM
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2008, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF