Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 132

Θέμα: Yamaha XT660Z vs KTM 690 Enduro

  1. #1

    Question Yamaha XT660Z vs KTM 690 Enduro

    Φίλοι , καλημέρα.
    Όπως λέει και ο τίτλος , αναμέτρηση του Ιάπωνα με τον Αυστριακό.

    Ο έρωτας έφυγε (Adventure 950S :a07: ) και είμαι στην αναζήτηση για "μικρό" on-off.
    Η χρήση του..... πολύ πόλη και λίγο χώμα.Το θέλω για καθημερινό all around , απο ψώνια στο S/M εως και ονοφάδα ήπιου χαρακτήρα.
    Τα υπερ και τα κατα λίγο πολύ τα γνωρίζω απλά θελω και την δικιά σας άποψη για το θέμα και απο κατόχους που εχουν μια πιο
    ολκληρωμένη εικόνα.

    Μεγάλο κόλημα το ΚΤΜ αλλα δέλεαρ και το Japan...


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Άποψη δεν έχω για κανένα. Αλλά που θα πας ρε καραμήτρο από 1000άρι ΚΤΜ σε μονοκύλινδρο ψωφίμι Γιαμάχα;;;

    Πάρε 690 να γουστάρεις. Επίσης, τι να τα κάνεις τα φαίρινγκ του τενερέ στη Κρήτη;

  3. #3
    Κάτοχος δεν είμαι.
    Από ότι βλέπω όμως, η χρήση που σκοπεύεις να κάνεις περιγράφει το τενερέ.
    Σαν μετακίνηση και τα δύο προφανώς καλύπτουν, αφού η υπεροχή του τενερέ στη σέλα σε μικρές μετακινήσεις εντός πόλης δεν θα κάνει τόση διαφορά. Αλλά ψώνια με το 690, που θα βάλεις; Η υπεροχή του 690 στην ονοφάδα, αν μείνεις σε ήπιο χαρακτήρα, πάλι δεν θα κάνει τόση διαφορά. Η ψυχική ηρεμία της κατοχής Ιαπωνικού πάλι, είναι ανεκτίμητη...

  4. #4
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Συμφωνώ με τον amyroukai. Το Tenere καβαλάω απ'το 2008 και περιγράφεις τα πράγματα που κάνω. Πολύ φόρτωμα αδερφέ.
    Το 2010 βέβαια είχα την χαρά να καβαλήσω το 640 ένα ολόκληρο 15ήμερο και εντάξει - δεν έχουν καμία σχέση τα μηχανάκια. Έκλαψα. Απ'το 950S το Tenere θα σου φανεί σα 250 άσε που είναι και 200kg+. Σα σύνολο το 690 υπερτερεί παντού - ίσως λιγότερο στο 'ταξίδι' (οχι πως το Tenere το έχει ταμάμ) αλλά περισσότερο στις off διαδρομές.
    Συνεπώς στα μέτρα σου θα πρότεινα 690 - δεν θα σου φανεί λίγο όπως το πιθανότερο το Yamaha. Βέβαια εδω να πω πως το 640 του φίλου (και οχι το 690) ήταν πολύ συχνά στο συνεργείο με τα € να γλιστράνε με μεγαλύτερη ταχύτητα σε σχέση με το Yamaha (μπορεί να ήταν η περίπτωση βέβαια) αλλά είναι πριόνι. Eμένα με βόλεψε το Tenere λόγω του ήπιου / ουδέτερου χαρακτήρα με ουσιαστικές off δυνατότητες, φόρτωμα αλύπητο, ουδέτερη συμπεριφορά, αισθητική (ο λόγος που σε κάποιους δεν αρέσει), η λεγόμενη ΄καβάλα' και φυσικά η οικονομική συντήρηση. Μόλις λίγο πάνω απ΄το μέτριο αλλά πουθενά ελλιπές.
    Για την Κρήτη είναι και τα 2 μανούλες. Ρίξε κέρμα και καλές βόλτες!
    Τελευταία τροποποίηση από Αμφίσημος; 25/01/2015 στις 10:59.

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ούτε το 690 θα σε καλύπτει μετά το τέρας.
    Οπότε ψηφίζω Τενερε

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Παρε ένα 660 να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο και με την πρώτη ευκαιρία άλλαξε του αναρτήσεις!

  7. #7
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    690 τα μηχανακια αυτα οφειλουν να ειναι ελαφριά
    Ban 'em all

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    δεδομενου οτι πλεον βρισκεις 690 σε πολυ καλα λεφτα και παιρνεις περισσοτερο "μηχανακι" με λιγα φραγκα, ψηφιζω το ΚΤΜ...

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ktm.Prestige Προβολή μηνύματος
    Φίλοι , καλημέρα.
    Όπως λέει και ο τίτλος , αναμέτρηση του Ιάπωνα με τον Αυστριακό.

    Ο έρωτας έφυγε (Adventure 950S :a07: ) και είμαι στην αναζήτηση για "μικρό" on-off.
    Η χρήση του..... πολύ πόλη και λίγο χώμα.Το θέλω για καθημερινό all around , απο ψώνια στο S/M εως και ονοφάδα ήπιου χαρακτήρα.
    Τα υπερ και τα κατα λίγο πολύ τα γνωρίζω απλά θελω και την δικιά σας άποψη για το θέμα και απο κατόχους που εχουν μια πιο
    ολκληρωμένη εικόνα.

    Μεγάλο κόλημα το ΚΤΜ αλλα δέλεαρ και το Japan...

    Δεν ειμαι κατοχος ουτε του ενος, ουτε του αλλου αλλα αφ'ενος μου αρεσει η μοντα και αφ'ετερου αν επερνα το Ζ ειναι δεδομενο οτι θα αλλαζα αναρτησεις μπρος πισω και θα εβαζα κι ενα PC-εξατμιση, ητοι +2000 στην τιμη αγορας. Δηλαδη παμε στα 6-7000, αλλα θα ειχα κατι τετοιο:

    http://i492.photobucket.com/albums/r...t/DSCF3334.jpg


    Το οποιο δεν ειναι ο,τι καλλιτερο για την χρηση που θες, αλλα απο εμφανιση και ουσια γ@μει.
    Το 690 για μοναδικο/πρωτο μηχανακι δεν ξερω αν θα το επερνα. Αλλα θα επερνα ειτε ενα 640 ειτε ενα XTR με πολυ λιγοτερα χρηματα και το τελευταιο θα το αναβαθμιζα σε αποδοση κινητηρα και αναρτησεις.

    Οπως και να χει σε νοιωθω διοτι μου λειπει ενα μαχιμο μονοκυλινδρο...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Τα ΧΤ 660 δεν ειναι japan αλλα ιταλικα.
    Aφου ειχες ΚΤΜ (οποτε εισαι τολμηρος ) παρε το 690. Δεν το 'χω οδηγησει αλλα δεν χρειαζεται κιολας για να καταλαβω οτι υπερτερει κατα πολυ παντου εναντι του ΧΤΖ (πλην της αξιοπιστιας και ευκολιας χρησης-συντηρησης).
    Ακομα και το lc4 ηταν ηδη πολυ καλυτερο απο τα καινουργια ΧΤ.
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Νομίζω στα μόνα 2 που ταιριάζουν είναι ότι είναι μονοκίλυνδρα και on-off. Κατά τα άλλα καμία σχέση. Βρες ένα 690 και θα είσαι μια χαρά.

  12. #12
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Αφού στο τέλος BMW θα πάρετε, μη το ζαλίζετε το θέμα






























    690. Στη πόλη πας και με τα πόδια.
    Φύγαμε...

  13. #13
    Για το καθημερινό που περιγράφεις η λογική λέει τενεκε.

    Θεωρώ πως έχει μικρότερο κόστος τακτικής συντήρησης απο το κτμ. Αν έλεγες για ταξίδι αποκλειστικά τότε θα το συζητούσαμε.

    Από την άλλη που να αλλάζεις νικνειμ...
    Τελευταία τροποποίηση από γιωτάς; 25/01/2015 στις 15:39.

  14. #14
    Και επειδη με νοιώθεις με 2000+ κανω ενα 690 καπως ετσι...
    Παρακαλώ απομακρύνετε καρδιοπαθείς και επιληπτικούς απο την οθόνη!!!!


















    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2cy30ux.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	47,7 KB 
ID:	330223

    Το οποίο οχι μονο με καλύπτει , αλλα δεν το ξαναλλάζω!!




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν ειμαι κατοχος ουτε του ενος, ουτε του αλλου αλλα αφ'ενος μου αρεσει η μοντα και αφ'ετερου αν επερνα το Ζ ειναι δεδομενο οτι θα αλλαζα αναρτησεις μπρος πισω και θα εβαζα κι ενα PC-εξατμιση, ητοι +2000 στην τιμη αγορας. Δηλαδη παμε στα 6-7000, αλλα θα ειχα κατι τετοιο:

    http://i492.photobucket.com/albums/r...t/DSCF3334.jpg


    Το οποιο δεν ειναι ο,τι καλλιτερο για την χρηση που θες, αλλα απο εμφανιση και ουσια γ@μει.
    Το 690 για μοναδικο/πρωτο μηχανακι δεν ξερω αν θα το επερνα. Αλλα θα επερνα ειτε ενα 640 ειτε ενα XTR με πολυ λιγοτερα χρηματα και το τελευταιο θα το αναβαθμιζα σε αποδοση κινητηρα και αναρτησεις.

    Οπως και να χει σε νοιωθω διοτι μου λειπει ενα μαχιμο μονοκυλινδρο...
    Τελευταία τροποποίηση από Ktm.Prestige; 26/01/2015 στις 01:53.

  15. #15
    Το κέρμα φοβάμαι να το ρίξω , θα μου βγάλει το 690
    Αυτο που λες , φόρτωμα... Μου το εχει πει και κάποιος απο τα μέρη μου που το είχε και το εδωσε. Σκύλος στο φόρτωμα αλλα επιδόσεις μη περιμένεις μου ειχε πει.
    Το Γιαμαπα , υπερτερει σε σημεία όπως κόστος συντήρησης , συχνότητα συντήρησης και να τολμήσω να πω , μεταπωλητική αξία.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αμφίσημος Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με τον amyroukai. Το Tenere καβαλάω απ'το 2008 και περιγράφεις τα πράγματα που κάνω. Πολύ φόρτωμα αδερφέ.
    Το 2010 βέβαια είχα την χαρά να καβαλήσω το 640 ένα ολόκληρο 15ήμερο και εντάξει - δεν έχουν καμία σχέση τα μηχανάκια. Έκλαψα. Απ'το 950S το Tenere θα σου φανεί σα 250 άσε που είναι και 200kg+. Σα σύνολο το 690 υπερτερεί παντού - ίσως λιγότερο στο 'ταξίδι' (οχι πως το Tenere το έχει ταμάμ) αλλά περισσότερο στις off διαδρομές.
    Συνεπώς στα μέτρα σου θα πρότεινα 690 - δεν θα σου φανεί λίγο όπως το πιθανότερο το Yamaha. Βέβαια εδω να πω πως το 640 του φίλου (και οχι το 690) ήταν πολύ συχνά στο συνεργείο με τα € να γλιστράνε με μεγαλύτερη ταχύτητα σε σχέση με το Yamaha (μπορεί να ήταν η περίπτωση βέβαια) αλλά είναι πριόνι. Eμένα με βόλεψε το Tenere λόγω του ήπιου / ουδέτερου χαρακτήρα με ουσιαστικές off δυνατότητες, φόρτωμα αλύπητο, ουδέτερη συμπεριφορά, αισθητική (ο λόγος που σε κάποιους δεν αρέσει), η λεγόμενη ΄καβάλα' και φυσικά η οικονομική συντήρηση. Μόλις λίγο πάνω απ΄το μέτριο αλλά πουθενά ελλιπές.
    Για την Κρήτη είναι και τα 2 μανούλες. Ρίξε κέρμα και καλές βόλτες!

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW G650 Xchallenge vs KTM 690 Enduro
    από eurotreno2002 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2011, 15:54
  2. Husqvarna Sm610 VS. KTM 690 poio?
    από SwAToNeR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2011, 15:34
  3. test ride KTM 690 enduro
    από TOMASKTM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2008, 14:14
  4. KTM 690 enduro R
    από Free Filip στο forum KTM
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2008, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF