Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 205

Θέμα: ψαχνω πληροφοριες για βαραδερο μκ3

  1. #61
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Γνωμες ζητησε ο ανθρωπος και συγγνωμη που ειπα προσωπικη αποψη....αλλα φυσικα πολυ καλυτερη η μερσεντες απο το γκολφ...αλλα και τα 2 ειναι πολυ καλα αμαξια..οποτε περι ορεξεως..
    Δεν κατάλαβες. Πολύ καλά έκανες και είπες την άποψη σου καθότι είσαι κάτοχος. Και ακριβώς γι' αυτό το λόγο η άποψή σου έχει μεγαλύτερη βαρύτητα απ' τη δική μου που έχω είτε μικρή εμπειρία απ' το μηχανάκι είτε καθόλου.
    Απ' τα spec'ς της μηχανής μπορούμε να καταλάβουμε πολλά αλλά πάντα θα υπάρχουν και αυτά που δεν γίνονται αντιληπτά. Γι' αυτό σου είπα ότι δεν καβαλάμε data sheet αλλά μηχανάκια. Η ομοιογένεια για παράδειγμα που έχουν όλα τα honda δεν φαίνεται αν δεν το καβαλήσεις.
    Απ' τα spec's ο γνωστός σουμιές των 43mm σε μια μηχανή βάρους 270κιλών μοιάζει ανέκδοτο αλλά η honda κατάφερε να το κάνει να συνεργαστεί με το υπόλοιπο πακέτο με τρόπο μοναδικό.

    Τα παραπάνω είναι αυτά που τα βλέπει ο κάτοχος και όχι εγώ που δεν το ξέρω το μηχανάκι και απλά είδα το data sheet της honda.

    Μετά από 4 σελίδες όμως θα έπρεπε να έχει μπει και η κουτσή Μαρία να πει οτι το μηχανάκι δεν είναι μόνο υπερβολικά βαρύ αλλά είναι και κακοζυγισμένο πράγμα που κάνει τα κιλά του να φαίνονται. Δεν υπάρχει τετρακέφαλος που θα κρατήσει varadero αν πάρει 20% κλίση και πρέπει να σηκώνεις τουλάχιστον τα κιλά σου στο γυμναστήριο για να πεις ότι θα καταφέρεις να το σηκώσεις με τη βοήθεια ενός ατόμου ακόμα!

    Το αν αυτό συνηθίζεται και το αν ο κάθε κάτοχος κάνει μέχρι και εντούρο με δαύτο είναι ωραίο να το ξέρουμε για να βλέπουμε πόσο κουλάτζες είμαστε οι υπόλοιποι, αλλά το τι μπορεί να κάνει κάποιος με το μηχανάκι του δε μας αφορά όταν ψάχνουμε πληροφορίες γι' αυτό.

    Δεν είδα κάποιον να αναφέρει τα πραγματικά προτερήματα της μηχανής, εκτός από ελάχιστα τα οποία αναφέρθηκαν επιγραμματικά, ενώ ιδιαίτερη βαρύτητα δόθηκε στο πως συνηθίζεται το βάρος και ότι δεν αποτελεί ουσιαστικό πρόβλημα κτλ. Και αυτό φαντάζομαι έγινε λόγο της επίθεσης που κάναμε στην αρχή του θρεντ χαρακτηρίζοντάς το μέχρι και μπουδέλο λόγο βάρους.

    Το varadero λοιπόν είναι ένα απ' τα καλύτερα μηχανάκια για ταξίδι καθότι μπορεί να διανεύει μεγάλες αποστάσεις με χαρακτηριστική ευκολία. Έχει πάρα πολύ άνετη θέση οδήγησης, φοβερή σέλα και εργονομία, άπλετους χώρους για δύο, με την γνωστή ομοιογένεια της χόντα, καλά έως πολύ καλά φρένα, μεγάλη αυτονομία και ικανοποιητική κάλυψη από τον αέρα. Το βάρος του το καθιστά ακλόνητο στους ισχυρούς ανέμους ενώ παράλληλα βοηθά τις μέτριες σε αίσθηση αναρτήσεις να προσφέρουν άνεση σε οποιοδήποτε οδόστρωμα. Όταν βρίσκεται στον αυτοκινητόδρομο το μόνο που μπορεί να απασχολήσει τον αναβάτη του είναι η αυξημένη κατανάλωση η οποία εκτοξεύεται σε κάθε γενναίο άνοιγμα του γκαζιού όπως επίσης και στις υψηλές "μουαγιέν" στις οποίες δεν αισθάνεται καθόλου άβολα.

    Με το που θα βγούμε όμως απ' τον αυτοκινητόδρομο αρχίζουν να ηχούν τα τύμπανα του πολέμου για τον αναβάτη ο οποίος βρίσκεται να παλεύει με .... (συνεχίζεται από τους κατόχους)

    Δεν το συνεχίζω εγώ γιατί η δική σας γνώμη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα και το θέμα "μειονεκτήματα" είναι πιο σημαντικό.

    Τελευταία τροποποίηση από daz; 02/02/2015 στις 23:48.
    Sent from me using a computer.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Δεν θα διαφωνησω σε τιποτα από ότι λες...

    Το Βαραντερο είναι μια τιμια μηχανη που την βρίσκεις πελον φθηνα..το θεμα είναι φιλε μου ότι ένα βαραντερο με εργοστασιακες ρυθμισεις είναι ουσιαστικα ..Βαρκαδερο, ενώ ένα σεταρισμενο βαταντερο ειανι πραγματικα μια μηχανη..Αν καβαλήσεις ένα τετοιο όπως το περριγραφω πιο πανω, θα διαπιστώσεις ότι είναι μια μηχανη ππου πραγματικα μετραει...εχει αθραυστο κινητηρα, με λογικη οδηγηση είναι οικονομικη, δεν χαλαει σχεδόν ποτε και γενικα εισαι ησυχος...πας Αθηνα-εβρο ακουντηος στα 7 μποφωρ και την επομενη μερα είναι ετοιμο το μορτορι να σε παει στις δουλειες σου..peace of mind φιλε μου..

    Οσο για το βαρος αυτό οντως φαινεται όταν η μηχανη ειανι στατικη η κινειται με πολύ μικρη ταχυτητα..οντως αν σου παρει κλιση επεσε και χρειαζεσαι δευτερο ατομο να την σηκωσεις....όταν όμως κινηθεί το βαρος αυτό χανεται στην κυριολεξια, η μηχανη γινεται ένα μεγαλο παπι..προσωπικα την οδηγω με 180 χλμ στο κοντερ με το ένα χερι, τοσο φιλικη και ανετη είναι...αν όμως την ωρα που την ξεπαρκαρεις σου πεσει ναι, την πατησες..

    Στην Αθηνα την συνηθίζεις, κινειται ανετα και κυριως σε βλεπουν...τα φρενα της με εχουν σωσει από απίστευτες καταστασεις και μονο για τηα φρενα της αξιζει καποιος να την εχει...στις 5.000 στροφες δειχνει το κοντερ 140, 0-100 3,9 δετ, τελικη σε μενα 215 χλμ με gps, γενικα είναι μια γραμμικη πολυχρηστικη μηχανη, ταπεινη γνωμη μου καλυτερη λυση από το βστρομ στο συνολο τους...δεν αναφέρομαι σε ταξιδι τριβαλιτσος γιατι εκει το βαραντερο παιζει μονο του...οσο για την αξιοπιστια και εκει είναι νουμερο ένα...ξεχνας τον μηχανικο...ένα θα σου πω..η μαμα αλυσσιδα αν την προσεξεις, την αλλαζεις στα 60.000χλμ...

    Από την άλλη κανεις δεν αμφισβητει την χρηστικοτητα και την αποδοχή που εχει το βστρομ από τον ελληνα αναβατη..φθηνο, χωρις προβληματα και με επιδοσεις..Αλλα σου ειπα..στην Εθνικη είναι μονο καλου καιρου, τα φρενα του αθλια...Προσωπικα αν το βαρος μου ηταν το πρωτιστο θα εψαχνα σε αλλα χοντα μεταχειρισμένα όπως ncx 750, transalp, ποιοτητα χοντα, φρενα χοντα, ροπη από χαμηλα ιδανικα για ΑΘηνα και πολύ καλυτερη σιλουετα για ΑΘηνα σε σχεση με το βστρομ...

    Αν αναφερα τον 1050αρι τιγρη είναι γιατι το μοτορι το εχω οδηγησει και εχει επιδοσεις και οντως είναι πιο σβελτο σε κινηση..αλλα για ταξιδάκια φιλε μου υπολείπεται πολύ του βαραντερο σε αισθηση..

    Γενικα δεν μπορούμε να τα εχουμε όλα σε μια μηχανη...οποτε ο καθενας αξιολογει τις προτεραιότητες του...

    Αν οδηγησεις ένα σεταρισμενο Βαραντερο, επαναλαμβάνω ΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΟ βαραντερο, νομιζω ότι θα εχεις πιο εμπεραιστατωμενη γνωμη...και δεν προσπαθω να πεισω καποιον..απλα συζητηση κανουμε και ανταλασσουμε αποψεις...

  3. #63
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    16
    Varadero, χμμμμ μεγάλο μοτοσυκλετιστικό κεφάλαιο.

    Φιλαράκο την έχω από το 2001, έχω κάνει 64,000 χλμ (μπάρμπας δη) Το μηχανάκι είναι βαρύ (το μοντέλο το δικό μου 220 κιλά τα ποιο καινούρια με ΑΒS φτάνουν τα 270)
    Εχω βάλει πίσω Whitepower και μπροστά ελατήρια Hyperpro, η μηχανή έχει γίνει τραίνο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ποιότητα κύλισης απίστευτη άνεση, δύναμη ΡΟΠΑΡΑ ΚΑΙ προσωπικότητα. (Εκεί που πάσχει το V-strom που το κατατάσσει στα ον-οφ-σκουτεροειδή, το απάγγειο κάθε κουτάκια που λόγω κρίσης πήρε «μηχανή» για οικονομία. Ναι το V-strom το καβάλησε ο κάθε ασχετούλης με την πρώτη και τα κάνει όλα και συμφέρει αλλά δεν έχει προσωπικότητα, επίσης ΔΕΝ φρενάρει. Το σύστημα CBS του Varadero καλύπτει τα πάντα ακόμα και μοντέλα χωρίς το ABS.
    Η καλύτερη και ποιο αναπαυτική θέση οδήγησης για ταξίδια για οδηγό και συνοδηγό

    Αυτή τη στιγμή βρίσκεις πάμφθηνα Varadero με όλες τις λύσεις έτοιμες (αναρτήσεις διπλά στάντ, τριβάλιτσα και άλλα πολλά καλούδια).
    Η κατανάλωση μέσα στην πόλη 7,2 εκτός πόλης κάτω από 6. Η ποιότητα κατασκευής ειδικά στα πρώτα μοντέλα made in japan παροιμιώδης.
    Περιορισμός …..είναι μηχανή για αναστήματα πάνω από 1.80

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VaradEric Προβολή μηνύματος
    Varadero, χμμμμ μεγάλο μοτοσυκλετιστικό κεφάλαιο.

    Φιλαράκο την έχω από το 2001, έχω κάνει 64,000 χλμ (μπάρμπας δη) Το μηχανάκι είναι βαρύ (το μοντέλο το δικό μου 220 κιλά τα ποιο καινούρια με ΑΒS φτάνουν τα 270)
    Εχω βάλει πίσω Whitepower και μπροστά ελατήρια Hyperpro, η μηχανή έχει γίνει τραίνο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ποιότητα κύλισης απίστευτη άνεση, δύναμη ΡΟΠΑΡΑ ΚΑΙ προσωπικότητα. (Εκεί που πάσχει το V-strom που το κατατάσσει στα ον-οφ-σκουτεροειδή, το απάγγειο κάθε κουτάκια που λόγω κρίσης πήρε «μηχανή» για οικονομία. Ναι το V-strom το καβάλησε ο κάθε ασχετούλης με την πρώτη και τα κάνει όλα και συμφέρει αλλά δεν έχει προσωπικότητα, επίσης ΔΕΝ φρενάρει. Το σύστημα CBS του Varadero καλύπτει τα πάντα ακόμα και μοντέλα χωρίς το ABS.
    Η καλύτερη και ποιο αναπαυτική θέση οδήγησης για ταξίδια για οδηγό και συνοδηγό

    Αυτή τη στιγμή βρίσκεις πάμφθηνα Varadero με όλες τις λύσεις έτοιμες (αναρτήσεις διπλά στάντ, τριβάλιτσα και άλλα πολλά καλούδια).
    Η κατανάλωση μέσα στην πόλη 7,2 εκτός πόλης κάτω από 6. Η ποιότητα κατασκευής ειδικά στα πρώτα μοντέλα made in japan παροιμιώδης.
    Περιορισμός …..είναι μηχανή για αναστήματα πάνω από 1.80
    Συμφωνω φιλε μου με αυτά που γραφεις..απλα για ενημερωση υπαρχει κιτ χαμηλώματος για την μηχανη που κατεβαινει συνολικα 3 εκ και βεβαίως να σημειώσουμε ότι μπορει τα πρωτα βαραντερο ΜΚ1 να είναι made in japan αλλα εχουν μονο 5 ταχύτητες( τα ΜΚ2 εχουν 6) και επιπλέον δεν είναι ψεκαστα με αποτέλεσμα επιβαρυμενη καταναλωση...

  5. #65
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Δεν θα διαφωνησω σε τιποτα από ότι λες...

    Το Βαραντερο είναι...
    Μπορώ να θάψω το μηχανάκι μου καλύτερα απ' τον καθένα σας. Μπορώ να το θάψω τόσο καλά που αν ξεχάσω να αναφέρω τα θετικά του δε θα το ξεθάψει ούτε η μάνα του (υαμαχα) ακόμα κι αν της δώσω φτυάρι και της δείξω που είναι.

    Και να φανταστείς ότι έχει περισσότερα καλά απ' ότι κακά. Τα κακά του όμως ίσως είναι περισσότερο σημαντικά για τον ενδιαφερόμενο.

    Όταν παίρνεις honda, ε δεν περιμένεις και να χαλάει! Άσε που και μόνο απ' την εμφάνιση καταλαβαίνεις ότι στο ταξίδι θα σε έχει βασιλιά. Και πολύ κάλά κάνατε και αναφέρατε τις μικροβελτιώσεις στις αναρτήσεις για να βελτιωθεί η όποια ασάφεια του μπροστινού και να μη sagαρει το πίσω, αλλά και ποιο Ιαπωνικό δεν χρειάζεται μικροβελτιώσεις στον τομέα αυτό?

    Από 'κει και πέρα όμως, έτσι όπως τα λέτε, δεν κατάλαβα ποια είναι τα μεγάλα μειονεκτήματα της μηχανής εκτός ίσως από το λίιιιγο αυξημένο βάρος που δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί όταν κυλάνε οι ρόδες εξαφανίζεται και μετά από λίγο συνηθίζεται ενώ η κατανάλωση είναι αντάξια των κυβικών της.
    Έτσι είναι?
    Σοβαρά τώρα?

    Προφανώς για να είστε ιδιοκτήτες, τα προτερήματα της μηχανής είναι σημαντικότερα για απ' τα μειονεκτήματα με τα οποία έχετε μάθε να συμβιβάζεστε και να τα περνάτε στο ντούκου για να απολαμβάνετε τη μηχανή σας. Και καλά κάνετε! Και εγώ το ίδιο κάνω καθημερινά. Όταν όμως με ρωτάνε δεν αρχίζω να τους λέω, δεν χαλάει και αν του φτιάξεις τις αναρτήσεις..κτλ κτλ. Όχι τουλάχιστον πριν αναφέρω σε τι υπολείπεται.

    Συνεχίζουμε να μιλάμε για μία μηχανή 270 κιλών μαμά! Κιλά που δεν μπορεί να διαχειριστεί ο καθένας και που στις μικρές ταχύτητες γίνονται περισσότερο του δέοντος αντιληπτά πράγμα με το οποίο κάποιος μπορεί να μη θέλει να συμβιβαστεί. Για να γλιτώσεις σπασίματα και γρατσουνιές, σε μια στατική έστω πτώση, χρειάζεται σιδεριές που αυξάνουν ακόμα περισσότερο το βάρος ενώ αν τη φορτώσουμε δεν θα μπορούμε να τη σπρώξουμε ούτε στην κατηφόρα. Πόσο μάλλον σε περίπτωση που κάνουμε το λάθος να μη παρκάρουμε με τον κώλο στο πεζοδρόμιο.
    Έχω βοηθήσει αρκετούς ιδιοκτήτες να σηκώσουν το μηχανάκι τους απ' το δρόμο επειδή προσπάθησαν να κάνουν αναστροφή και την πρώτη φορά μου φάνηκε πολύ περίεργο που 2 άτομα δεν μπορούσαμε να τη σηκώσουμε και ας ήταν νταμαράκι αυτός. Οπότε δεν υπερέβαλα καθόλου όταν είπα ότι είναι καλύτερο να κάνεις το γύρο του τετραγώνου με δαύτο απ' το να επιχειρήσεις αναστροφή. Και αν είναι λίγο υπερβολή, δεν πειράζει ας είναι, θα καταλάβει καλύτερα ο άσχετος με το μηχανάκι, πόσο αισθητό γίνεται το βάρος του σε μικρές ταχύτητες.
    Συγκριτικά με άλλα εξίσου βαριά μηχανάκια όπως το S10ere το οποίο είναι στα ίδια κιλά είναι η μέρα με τη νύχτα, αφού το δεύτερο φαίνεται να έχει τα μισά κιλά του varadero. Με άλλες μηχανές όπως το 1200gs ή το παλιότερο 1150 gs η διαφορά στην αίσθηση του βάρους παραμένει χαοτική. Το ιδιο χαοτική είναι και με το vstrom 1000 και με πολλές άλλες μηχανές των ίδιων κυβικών εκτός του tiger 955 το οποίο είναι εξίσου κακοζυγισμένο με το varadero αλλά το δευτερο καταφέρνει να κάνει και πάλι την διαφορά.

    Σαν πολύ ανάλαφρα δεν παίρνουμε το θέμα βάρος σε ένα δίτροχο το οποίο για να στρίψει πρέπει να πάρει κλίση σε δρόμους Ελληνικούς? Πως μεταφράζονται τα παραπάνω σε καθημερινή συμβίωση μαζί του, ή ακόμα και σε ταξίδι? Τι θα αντιμετωπίσει ο ανυποψίαστος? Εγώ μια βόλτα το έκανα και μόνο να φανταστώ μπορώ τι αντιμετωπίζετε καθημερινά ή ακόμα και σε μια βόλτα στο Μυστρά. Εσείς όμως μπορείτε να περιγράψετε καλύτερα από το "συνηθίζεται" το μεγάλο πρόβλημα του varadero που λέγεται βάρος και ζύγισμα.

    Όταν έγραψα ότι υπάρχουν μηχανές στις οποίες η διαφορά στις διαφορετικές χρήσεις είναι μικρότερη έκανα λάθος? Πόσο χειρότερο είναι ένα stroma 1000 στο ταξίδι και πόσο καλύτερο στην καθημερινή συμβίωση? Και υπάρχουν κι' άλλες επιλογές! Δλδ πόσο καλύτερο είναι στο ταξίδι που αξίζει να συμβιβαστούμε με το ανεπίτρεπτο βάρος και ζύγισμα που έχει?
    Και μήπως το βάρος είναι το μοναδικό αρνητικό της μηχανής? Αλήθεια είναι ότι ταξιδεύει καλύτερα από gs 1200 στα 180χλμ/ωρα, αλλά τι καίει σε αυτές τις ταχύτητες?
    Φυσικά και έχει ροπάρα ένας 1000αρης κινητήρας ρυθμισμένος να δουλεύει χαμηλά αλλά πως μεταφράζεται αυτό σε αίσθηση για ένα μηχανάκι 270 κιλών?

    Λοιπόν επειδή το θρεντ έφτασε στις 5 σελίδες. Το Vradero είναι ένα θεόβαρο κακοζυγισμένο, μηχανάκι με μεγάλη κατανάλωση και ράθυμο κινητήρα που δεν προσφέρει καμία άλλη συγκίνηση από το να ταξιδεύει ευχάριστα αλλά με μεγάλη κατανάλωση. Όλα τα "ναι αλλά" στα παραπάνω αντικρούονται με άλλα μηχανάκια που διαθέτουν αυτά τα "ναι αλλά" με λιγότερα μειονεκτήματα.

    Αν τα παραπάνω δεν μπορούν να αποτρέψουν κάποιον απ' την αγορά του τότε είμαι σίγουρος ότι θα το απολαύσει όπως το κάνουν και πολλοί άλλοι.

    Εμένα προσωπικά θα μου άρεσε πολύ αν είχε 4 ρόδες και όπισθεν.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 08/02/2015 στις 12:18.
    Sent from me using a computer.

  6. #66
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Όποιος μου πει "ρε φίλε εσύ μια βόλτα το έκανες .. κτλ κτλ" να ξέρει ότι δεν είναι το μοναδικό βαρύ που έχω οδηγήσει, ενώ αυτός που έχει ενστάσεις επειδή μίλησα για καθημερινή συμβίωση όταν πάει Πράγα για τετραήμερο, να νοικιάσει άλλο μηχανάκι για να γνωρίσει την πόλη.

    Όποιος νομίζει ότι το θάβω χωρίς να το γνωρίζω ας διαβάσει το προηγούμενο ποστ.
    Sent from me using a computer.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Σου εβαλα πραγματικα νουμερα καταναλωσης και επιταχυνσης παρ' όλα αυτά επιμενεις οτι καιει πολύ και είναι αργο..δεν ισχυει τιποτα από αυτά αν θες το δεχεσαι, συζητηση κανουμε..στα 157 χιλιόμετρα αποσταση και με ταχύτητες 140-200 στην εθνικη , με 97αρα βενζινη καιω 11 λιτρα περιπου..βγαζω περιπου 360χλμ με ένα ρεζερβουάρ, αλλοι συνάδελφοι εχουν αναφεροι και 400χλμ με χαμηλότερες ταχύτητες.. πιο ξεκάθαρα δεν μπορω να στο κανω..Υπ'οψιν κατοπιν μαρτυριας κατοχου βστρομ μετα από τα 160χλμ στο κοντερ και τα 2 μηχανάκια καινε το ιδιο..για αυτό αλλωστε γινονται βολτες, οι αναβατες συγκρινουν και τις μηχανες τους σε όλα τα επίπεδα..

    Σε εσενα κυριαρχει το βαρος σε μια μηχανη και κανενας δεν μπορει να σου πει ότι εχεις αδικο...για πολλους από εμας κυριαρχει η αξιοπιστια, η ποιοτητα κυλισης και τα φρενα...ολοι χαρούμενοι λοιπον, υπαρχει μεγαλη ποικιλια...

  8. #68
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Τα φρενα μπορεις να τα βελτιωσεις πολυ ευκολα και με μικρο σχετικα κοστος σε ενα μηχανακι. Το μεγαλο βαρος ομως και το κακο ζυγισμα δεν βελτιωνονται.
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Τα φρενα μπορεις να τα βελτιωσεις πολυ ευκολα και με μικρο σχετικα κοστος σε ενα μηχανακι. Το μεγαλο βαρος ομως και το κακο ζυγισμα δεν βελτιωνονται.
    Οι περισσοτεροι βαζουν ζωληνακια υψηλης αλλα δυστυχως χρεωνονται τσαμπα φιλε μου 250αρια...ρωτα ποσοι βστρομαδες εχουν επιχειρησει να το κανουν αλλαζοντας όχι μονο σωληνακαι αλλα και δαγκανες με περισσοτερα μπιστονια αλλα το τελικο αποτέλεσμα παντα τζιφος...Αν δεν εχεις καλα φρενα από την μανα σου, δεν μπορεις να κανεις τιποτα...και αυτό ειναιένα τεραστιο πλεονεκτημα των χοντα..το συνδυασμενο Abs/cbs απλα δεν παιζεται...

  10. #70
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Οι περισσοτεροι βαζουν ζωληνακια υψηλης αλλα δυστυχως χρεωνονται τσαμπα φιλε μου 250αρια...ρωτα ποσοι βστρομαδες εχουν επιχειρησει να το κανουν αλλαζοντας όχι μονο σωληνακαι αλλα και δαγκανες με περισσοτερα μπιστονια αλλα το τελικο αποτέλεσμα παντα τζιφος...Αν δεν εχεις καλα φρενα από την μανα σου, δεν μπορεις να κανεις τιποτα...και αυτό ειναιένα τεραστιο πλεονεκτημα των χοντα..το συνδυασμενο Abs/cbs απλα δεν παιζεται...
    συμφωνω πως τα φρενα του στρωμ πασχουν στην αισθηση,οχι τοσο στην ουσια.με τετραπιστονες δαγκανες(με 250-300 ευρω εισαι κομπλε)εχουν μεγαλη διαφορα τα φρενα.
    το βαραντερο θεωρω πως ειναι ενα μηχανακι που δεν το βαζεις μεσα στην πολη,που δεν βολευει κλειστες διαδρομες και που θελει ανοιχτους δρομους,εθνικες-αυτοκινητοδρομους.
    οσον αφορα την καταναλωση το στρωμ καιει γυρω στα 5 λιτρα/100χλμ.και επειδη ψαχνομουν και για στρωμ και για βαραντερο προ μηνων,πολλα απτα βαραντερο που πωλουνταν απτο καλοκαιρι,ειναι ακομα απουλητα.το στρωμ αν θες το πουλας αμεσα.αυτο για μενα ειναι μεγαλη υποθεση την εποχη που διανυουμε..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  11. #71
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Σου εβαλα πραγματικα νουμερα καταναλωσης και επιταχυνσης παρ' όλα αυτά επιμενεις οτι καιει πολύ και είναι αργο..δεν ισχυει τιποτα από αυτά αν θες το δεχεσαι, συζητηση κανουμε..στα 157 χιλιόμετρα αποσταση και με ταχύτητες 140-200 στην εθνικη , με 97αρα βενζινη καιω 11 λιτρα περιπου..βγαζω περιπου 360χλμ με ένα ρεζερβουάρ, αλλοι συνάδελφοι εχουν αναφεροι και 400χλμ με χαμηλότερες ταχύτητες.. πιο ξεκάθαρα δεν μπορω να στο κανω..Υπ'οψιν κατοπιν μαρτυριας κατοχου βστρομ μετα από τα 160χλμ στο κοντερ και τα 2 μηχανάκια καινε το ιδιο..για αυτό αλλωστε γινονται βολτες, οι αναβατες συγκρινουν και τις μηχανες τους σε όλα τα επίπεδα..

    Σε εσενα κυριαρχει το βαρος σε μια μηχανη και κανενας δεν μπορει να σου πει ότι εχεις αδικο...για πολλους από εμας κυριαρχει η αξιοπιστια, η ποιοτητα κυλισης και τα φρενα...ολοι χαρούμενοι λοιπον, υπαρχει μεγαλη ποικιλια...
    Για την κατανάλωση πάω πάσο εξ' άλλου εγώ μια βόλτα το έκανα ενώ ότι έγραψα γι' αυτήν ήταν ότι ξέρω από συζητήσεις στο φόρουμ και γνώμες γνωστών. Δεν έχω διαπιστώσει κάτι μόνος μου ούτε από βόλτα με κάποιον άλλο.
    Μπορώ να δεχτώ οτιδήποτε φίλε μου, δεν έχω λόγο να μη το κάνω.

    Στη δεύτερη παράγραφο έχεις απόλυτο δίκιο, γι αυτό εγώ έχω ελαφρύτερο μηχανάκι από εσένα. Το θέμα όμως δεν είναι τι θέλουμε εμείς αλλά τα πραγματικά μειονεκτήματα της μηχανής μας ανεξάρτητα από το τι θέλει ή μπορεί να κάνει ο καθένας μας. Επιλέξαμε το μηχανάκι μας με τα δικά μας κριτήρια, αλλά τα προτερήματα της μηχανής μας παραμένουν το ίδιο σημαντικά με μειονεκτήματά της για κάποιον που ζητά τη γνώμη μας.
    Εμείς είμαστε αυτοί που συμβιβαστήκαμε όταν το επιλέξαμε όχι αυτός που ζητάει τη γνώμη μας. Και δεν δουλεύουμε ούτε στο τμήμα μάρκετιν της κάθε εταιρείας ούτε παίρνουμε ποσοστά. Τα πληρωσαμε και εξακολουθούμε να τα πληρώνουμε κανονικά με το σακαράκη και κάθε σακαράκη να μας κόβει τον κώλο σε κάθε ευκαιρία.

    Τα παραπάνω τα έγραψε ένας άνθρωπος που έχει το βαρύτερο μονοκύλινδρο που βγήκε ως τώρα από γραμμή παραγωγής. Ο δε κινητήρας του είναι επίσης υποτονικός και αδύναμος. Οπότε ότι έγραψα δεν το έγραψα ουτε για να κατηγορήσω τους ιδιοκτήτες ούτε για να μειώσω την αξία την επιλογής τους.
    Η αξία της επιλογής που κάνουμε δεν εξαρτάτε από το τι μπορεί ή δε μπορεί να κάνει η μηχανή. Εξαρτάται από το τι μπορούμε και θέλουμε να κάνουμε εμείς με αυτή και σε ποιους τομείς είμαστε διατεθειμένοι να συμβιβαστούμε.

    Το ιδανικό μηχανάκι για σένα μπορεί να είναι το χειρότερο για μένα, αλλά αυτό δεν μειώνει ούτε εσένα που το επέλεξες ούτε αυτόν που θα το επιλέξει. Ούτε καθιστά λάθος την επιλογή του ούτε τον κάνει χειρότερο μοτοσικλετιστή ή μη γνώστη ή οτιδήποτε άλλο, στα μάτια εκείνου που επέλεξε κάτι διαφορετικό.

    Νομίζω ότι δεν είμαστε ανίδεα γκομενάκια εδώ μέσα να ψαρώνουμε με τα tough boys με τα πορτοκαλί.

    Φυσικά και κάνουμε συζήτηση αλλά κάνουμε λάθος συζήτηση. Αντί να λέμε για το μηχανάκι καταλήξαμε να λέμε για το μηχανάκι σε σχέση με τα θέλω μας, λες και θέλουμε όλοι τα ίδια πράγματα! Και αυτό το κάνουμε συνέχεια. Αντί να το βάλουμε κάτω και να το ξεβρακώσουμε καθόμαστε και μασάμε τα λόγια μας.

    Φυσικά και είμαστε χαρούμενοι επειδή υπάρχει ποικιλία. Φαντάζεσαι να υπήρχε μόνο varadero?
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 03/02/2015 στις 15:28.
    Sent from me using a computer.

  12. #72
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Eνταξει, τα φρενα της Honda παντα ηταν κορυφαια.
    Αλλα αλλαζωντας τρομπα και δαγκανες σε οποιοδηποτε φρενο, το κανεις οπως θελεις. Απλα ανεβαινει το κοστος.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #73
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Τα φρενα μπορεις να τα βελτιωσεις πολυ ευκολα και με μικρο σχετικα κοστος σε ενα μηχανακι. Το μεγαλο βαρος ομως και το κακο ζυγισμα δεν βελτιωνονται.
    Το κακό ζύγισμα σε varadero βελτιώνεται άνετα με..





















































































    δυο τροχούς ακόμα.
    Sent from me using a computer.

  14. #74
    ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΑΡΚΕΣ ΜΙΛΑΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ....??



    Το βαρκαντέρο λοιπόν καίει 2 λίτρα στα 100 παραπάνω από το βεστρόμ για να μη λέμε ότι νάναι,αν δε πάς στο παλιό με καρμπυρατέρ, ΤΟ ΧΑΟΣ...!!
    Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και όχι στα 160 και μετά καίνε το ίδιο.2 βαραντέρο και 2 βεστρόμ σας φτάνουν..?? ΜΚ-3 τα βαραντέρο,
    άνευ 2006 ,και με abs 2010 τα βεστρομάκια.Το μόνο που έχει καλύτερο το βάρα είναι ΤΑ ΦΡΕΝΑ,σε όλα τα άλλα απλά ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ για αυτούς που
    νοιώθουν ....!!!!Ούτε καλύτερο στους πλευρικούς ανέμους είναι ένα μηχανάκι επειδή έχει 50 κιλά παραπάνω, και που τα έχει..?? ,στο τεπόζιτο..!!Αν ήταν έτσι
    θα έκαναν και τα μηχανάκια στα gp και τις φόρμουλες κανέναν τόνο παραπάνω για να αντέχουν στους ανέμους και τα μποφόρια.Αεροδυναμική το λένε ..!!
    Και τα 500 κυβικά ανά κύλινδρο μου έκαναν τσαφ πολλές φορές στην πόλη και με κρέμασαν με χαμηλές στροφές.όταν δε η παραγωγή πήγε στην Μοντέσσα,
    Ίσπανία χαίρεται και η αξιοπιστία σε πολλά πράμματα..!!Το βεστρομάκι για όλες τις χρήσεις πόλη,ταξίδι κ.λ.π...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ..!!
    Και σε τελική ανάλυση για τι μιλάμε..?? Για κάτι που μας άφησε χρόνους από καιρό και αν θές να το βρεις στην αγορά υπάρχουν ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΞΕΣΚΙΣΜΕΝΑ...??
    Η για αυτά που τους έμειναν αμανάτι και τα πουλάνε ακόμα καινούργια 11.500 ευρώ..?? ΠΟΙΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ..??
    Παλικάρια μου καλά κάνετε και αγαπάτε τα μηχανάκια σας,όμως ο μαύρος άσπρος δε γίνεται είτε κουστούμι του αλλάξεις,είτε παπούτσια,είτε γραβάτα...!!
    Γιατί κατάντησαν να πουλιούνται 3 χιλιάρικα..?? Μπας και τα πάρει κανένα καρόιδο και αρχίσει μετά τις μεταμοσχεύσεις να του βγει άλλα τόσα ο ΑΡΑΜΠΑΣ...!!!
    Και νάχει πάρει κανένα μοτέρ που γράφει 30-40 και νάναι 240....!!!
    Δώσε 4 και πάρε βεστρομάκι να φυσσάει...!!!Ούτε μπράτσα θέλει να πληρώνεις γυμναστήριο,ούτε γόβα να πας 1,80...!!!
    ΑΝΤΕ με σκάσατε με το μηχανάκι που έχω ρεκόρ πτώσεων χωρίς να καταλάβω.Και νταζ άμα ξέρεις το σηκώνεις μόνος σου,στοίχημα ότι θές..!!

  15. #75
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ...Και νταζ άμα ξέρεις το σηκώνεις μόνος σου,στοίχημα ότι θές..!!
    To ξέρω, τρόπο θέλει όχι δύναμη.
    Έδειξα σε κάποιον τον τρόπο και με ευχαριστεί ακόμα.

    Την πρώτη φορά έπεσε ο άνθρωπος μέσ' στη μέση του δρόμου και προσπάθησε να το σηκώσει όσο πιο γρήγορα μπορούσε και απλά πήγα το έπιασα απ' όπου μπορούσα και τανιόμασταν δυο μαντράχαλοι να σηκώσουμε ένα μηχανάκι.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνω δάσκαλο για μοτοσυκλέτα.
    από dog80 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2015, 09:12
  2. Ψάχνω πληροφορίες για Vf 1000 F Ii
    από palios_er500 στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2008, 16:30
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 13:02
  4. Πληροφορίες για διαδρομή
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 08:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF