Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Εμπειρικές διαφορές street-on/off

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Kάτι πολύ σημαντικό για μένα, με τα μεσαία-μεγάλα ον/οφ με την σχετική καγκελαρία, στις πτώσεις δεν παθαίνει ζημια το μηχανάκι, δεν σπάνε πλαστικά δεν σπάει κάτι και αν τα χειριστήρια στο τιμόνι δεν είναι πολύ σφιγμένα, σε μια πτώση απλά γυρνάνε πάνω στο τιμόνι αλλά δεν σπάνε. Αυτό είναι ιδιαίτερα αγχολυτικό.

    Μιλάω εκ πείρας από χωμάτινες εκδρομές που κατα καιρούς κάνουμε κρας τεστ σε διάφορα μηχανάκια. Ποτέ σε εκδρομή δεν ακινητοποιήθηκε ον/οφ από πτώση.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Οσοι πηραμε ον-οφ μετα απο στριτ βαζαμε σημαδι τις λακουβες επιτηδες τον πρωτο καιρο
    +1
    Εγώ το έπαθα αυτό μόλις καβάλησα gs1200 με ολινς μετά απο 1050 τίγρη....

  3. #18
    Τι μπετονιερες καβαλατε μωρε;
    Εγω απλα εκανα ενα κλικ πιο ανοιχτη την αποσβεση συμπιεσης... fixed.

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Έχοντας μια κάποια εμπειρία και από τα δύο και λόγω ότι τώρα κανείς την μετάβαση σε μοτοσυκλέτα, θα πρότεινα κάτι σε gs 650 / transalp 650-700/ v strom
    Με το gs να είναι ποίο χαμηλό,ίσως ποιο οικονομικό και λιγότερο άνετο σε δικαβαλο.
    Η κίνηση σε πόλη,ευνοεί το gs σε επαρχιακό και εθνική τα δικυλινδρα, στο χώμα το BMW / honda θα πάνε λόγω ακτινωτων τροχων.
    Προσφέρουν ποίο καλή κάλυψη από αέρα, κάθεσαι σε ποιο φυσική θέση από ένα αντίστοιχο στριτ - με κάποιες εξαιρέσεις - και το γκάζι και η συντήρηση είναι λογική σε όλα. Επίσης σε αυτά συμπεριέλαβε ΧΤχ/r η το παλαιότερο domie 650 ίσως και αφρικα.
    Τα λοιπά για πεζοδρόμια και λακκούβες στα είπαν Πίο πάνω.
    Στριτ με άνετη θέση θεωρώ τα bandit ,cd, er6,versys,tdm και άλλα πολλά.
    Ποιο μικρή διαδρομή αναρτήσεων από τα πρώτα, χειρισμός εξ ίσου εύκολος, φορτωμα κλπ.
    Για άσφαλτο δεν θα προβληματίσουν, μικροανωμαλειες και πεζοδρόμια καβαλησουν με προσοχή.
    Από εκεί και πέραη σημαντικο ποιο σου κάνει κλικ και πόσα αντέχει η τσέπη σου

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2014
    Μηνύματα
    14
    (Ξανα)Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές

    Γενικότερα από τα όσα έχω ακούσει και διαβάζω εδώ είναι μάλλον σοφότερη η επιλογή on/off, και μάλλον κλίνω προς V-Strom, μακάρι όταν θα έχω μαζέψει όλα τα λεφτά και θα είμαι έτοιμος για την αγορά να βρω κάτι καλό.

    Έχουμε κάτι άλλο αξιοπρόσεκτο σε ότι αφορά την αγορά μεταχειρισμένου on/off (έστω και σαν link);

    Επίσης, υπάρχει (έστω και σαν link) κάτι που να με προετοιμάσει στα ετήσια έξοδα συντήρησης; Ένας υπολογισμός (στο περίπου) για το πόσο κοστίζουν service, τέλη, ασφάλειες κλπ;

    Τέλος, επειδή θέλω να κάνω και μια αναβάθμιση εξοπλισμού, παίζει ρόλο ο τύπος κράνους για τις συγκεκριμένες μηχανές; Δηλ με ένα κλασσικό full face καλής ποιότητας είμαστε ΟΚ, ε;

    ΥΓ: κάτι που ανέφερα σε κάποιο σημείο αλλά δεν απαντήθηκε, ξέρει κανείς εαν υπάρχουν διαφορές στο στήσιμο μιας street με μια on/off;

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τα στάνταρ έξοδα είναι τα τέλη.
    Οι ασφάλειες παίζουν πάνω κάτω σε τιμή και καλύψεις.
    Τα αναλώσιμα λάδια φίλτρα αλυσιδογραναζα παίζουν σε τιμές όπως και τα λάστιχα.
    Το σέρβις και αυτό εξουσιοδοτημένο η όχι έχει διαφορά σε τιμή.
    Όταν μαζέψεις τα φράγκα με το καλό θα σου πούνε τα παιδιά εδώ για μηχανάκι, και ότι άλλο χρειαστεί.
    Το στήσιμο σε στάνταρ μορφή γίνεται για να καλύπτει την πλειοψηφία των αγοραστών - αναβατών ,από εκεί και πέρα κάποια πράγματα μπορείς να τα αλλάξεις σύμφωνα με τα δικά σού στάνταρ και απαιτήσεις

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arg86 Προβολή μηνύματος
    ΥΓ: Για την ιστορία και μόνο, τη μηχανή τη θέλω για καθημερινές μετακινήσεις, σε περιοχές χωρίς μεγάλη κίνηση και μποτιλιαρίσματα και κάπου κάπου καμιά εκδρομούλα, καμιά θάλασσα, γενικά όχι πολύ μακρυά από την πόλη
    Βασει αυτού Ktm 690.








    Αστειεύομαι...
    Το vstrom είναι καλό γι αυτό που περιγράφεις (αν όντως σκέφτεσαι να πας και καμία εκδρομή). Αν όχι σκέψου κατι πιο μικρό.

  8. #23
    Nα πω κι εγω την γνωμη μου σαν κατοχος v-strom ''06 abs και τωρα ενος fazer fzs600 ''03.
    To πρωτο το ειχα παρει καινουριο και το κρατησα 3 χρονια.Παρ'ολο τον ογκο και το βαρος του ειναι πολυ καλα ζυγισμενο και ευκολοδηγητο ακομα και μεσα στην κινηση.Γενικα πολυ φιλικο και για καποιον που ειναι αρχαριος.(θελει προσοχη στην αρχη,μεχρι να το μαθεις λογω βαρους,οταν κανεις αναστροφες ή στριβεις με λιγα χλμ γιατι μπορει να σου πεσει.)Συνηθιζεται ευκολα ομως και σε λιγο καιρο.Ειχα κανει και καποιες διαδρομες χωματινες αλλα σε σχετικα καλο χωματοδρομο-δεν ειναι για πολλα-αντιθετως πιστευω οτι ειναι πολυ κουραστικο για εκτος δρομου.Στιβαρη και πολυ ανετη σε ταξιδια με 140-160 χλμ ακομα και δικαβαλη.Σου δινει την αισθηση οτι καβαλας 1000αρι και οχι 650αρι (varadero ας πουμε).Προβληματα μηδεν....μονο συντηρηση!!! Να γνωριζεις οτι μετα το 2006 ειναι με δυο μπουζι τα v-strom για περισσοτερη οικονομια και εχουν και καποιες μικροδιαφορες στα ηλεκτρικα σε σχεση με τα προηγουμενα.
    Εχω ακουσει επισης οτι κυκλοφορουν v-strom παραεισαγωγης,που λογω οτι εχουν προδιαγραφες για αλλες χωρες,αλλα ηρθαν στην Ελλαδα και ηταν πιο φθηνα εχουν λιγοτερα απο 70 αλογα!!!!! .(Το εχω ακουσει απο αλλους οποτε δεν ειμαι 100% σιγουρος....με επιφυλαξη λοιπον!!!!!!!)Αυτο το βλεπεις απο τον αρ.πλαισιου.
    Με το transalp καμμια σχεση.Το transalp ειναι πενταταχυτο,παλια τεχνολογια,περισσοτερη καταναλωση,ποιοτικα κατωτερο,μπλα,μπλα,μπλα ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙ!!!!
    Παμε τωρα στο fazer...ακι!!!!! Αλλη φιλοσοφια ο τετρακυλινδρος κινητηρας!!!!!!! Αλλη αισθηση,αλλος ηχος,αλλα αλογα.........ολα αλλα!!!!! Εδω χα'ι'δευεις το γκαζι και απλα ''φευγει''!!!!!! Πανευκολο οδηγικα κι αυτο,ευελικτο μεσα στην πολη,ξεκουραστο στις βολτες και πολυ πιο ''παιχνιδιαρικο''.Στριβει πολυ πιο ευκολα,φρεναρει καλυτερα (οπως αναφεραν και πιο πανω οι συμφορουμιτες) και ειναι οικονομικο αν το πας οικονομικα(6,5-7λιτρα/100).Ετσι και εχεις ''βαρυ χερι'' η καταναλωση ανεβαινει κατα πολυ!!!
    Αν εισαι γενικα ''ηρεμος'' οδηγος το v-strom ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη και αν υπαρχει και δευτερο προσωπο θα το εκτιμησει καλυτερα απο αποψη σελας και ανεσης.Αν εισαι πιο μοναχικος στις μεγαλες διαδρομες και πιο ''τσαχπινης'' πηγαινε σε 4κυλινδρο οπως το fazer.
    To σιγουρο ειναι οτι....οτι και να διαλεξεις απο τα δυο.....θα το ευχαριστηθεις γιατι ειναι δυο πολυ καλες επιλογες.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Ε.. δεν μπορώ , θα το πω... TDM!!! Ποδήλατο, εύκολο.ροπάτο, αλλά... θα σε βρίζουν όλοι! Έτσι... χωρίς λόγο...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    MT-03
    Για μένα είναι κούκλα! το οικονομικό μηχανάκι για όλες της δουλειές! και πάλι κούκλα! ημουν έτοιμος για αγορά, και το ζαχαρώνω ακόμη, μάλλον για τα γεράματα που θα ζαρώσω! τελικά νικησε στην επιλογή το χωμάτινο αδελφάκι του 660 R μόνο και μόνο για της χωμάτινες μοναχικές βόλτες!
    Πρόταση δική μου, επιλογή δική σου φίλε μου.

    https://www.google.gr/search?q=MT-03...J&ved=0CCAQsAQ

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    47
    Εμενα φιλε μου οπως τα λες για supermoto σε βλεπω...ktm 690 smc η' suzuki drz400 sm

  12. #27
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    ειχα 2-3 μηχανακια στρητ,πριν λιγο καιρο πηρα το πρωτο μου ον οφ.για την χρηση που θες,πολη και κοντινες βολτιτσες μια στο οποτε,θα σε βολεψει καποιο ον οφ νομιζω.
    πες μας παντως αν θες τι χρηματα διαθετεις και ποια μηχανακια σαρεσουν γιατι ον οφ και το τρανσαλπ 600 ον οφ και το gs 1200.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2014
    Μηνύματα
    14
    Σε ότι αφορά το MT-03 κι εμένα στην αρχή μου άρεσε πολύ, μετά για κάποιους λόγους το απέρριψα, αλλά να πω την αλήθεια δε θυμάμαι για ποιους.

    Γενικά ψάχνω μάλλον για V-Strom, δηλ μάλλον ον-οφ με το σκεπτικό της πιο χαλαρής και ξεκούραστης οδήγησης, και συγκριτικά με τα υπόλοιπα της κατηγορίας μάλλον το στρομ και τεχνολογικά και γιατί πρακτικά το θέλω κατά 90-95% για άσφαλτο, στα εκτός θέλω απλά μη κολλήσω, δε θα πηγαίνω για κυνήγι στα βουνά

    Λεφτά προφανώς και για να ψάχνω μεταχειρισμένο δεν υπάρχουν, παρα ταύτα από τις τιμές που βλέπω ελπίζω να βρω κάτι στα 3-3μιση χιλιάρικα, έτσι ώστε μαζί με μεταβιβάσεις και τα σχετικά (συν μια αναβάθμιση κράνους και εξοπλισμού σε κάποιο βάθος χρόνου) μη τιναχτώ στον αέρα οικονομικά και μετά δεν έχω για βενζίνες... μπουχαχαχα

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Φίλε μου, εγω νομίζω ότι η επιλογή είναι θέμα καθαρά προσωπικό -συναισθηματικό, και όχι λογικής, το καλύτερο θα ήταν να μπορούσες να ειχες μια βδομάδα (δανεικό από κανένα φίλο) ενα fazer πχ και την άλλη βδομάδα ενα 660 h ενα v-strom τότε θα σου έβγαινε πιο μηχανάκι σου κάθεται καλύτερα, εγώ μετά από πολλές περιπλανήσεις κατέληξα στο ΧΤ και ξερό ψωμί χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα για σένα βέβαια, (στην επιλογή σου)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. street η on off, super four η xt??
    από aakkuan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2009, 20:55
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. On-off H Street
    από nikoskkk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF