Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Εμπειρικές διαφορές street-on/off

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2014
    Μηνύματα
    14

    Εμπειρικές διαφορές street-on/off

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θέλοντας να ανέβω κατηγορία από σκούτερ σε μοτοσυκλέτα, ψάχνοντας για μεταχειρισμένες βεβαίως βεβαίως, δε μπορώ να αποφασίσω αν θέλω street (που μου άρεζαν από μικρός) ή on/off (μετά από παρότρυνση φίλου λόγω των δρόμων στην Ελλάδα).

    Όποιος έχει εμπειρία και από τις 2 κατηγορίες θα ήθελα ένα σχόλιο για τις διαφορές τους μέσα στην πόλη από άποψη οδήγησης-άνεσης-ποιότητας κατασκευής κλπ. Τι πραγματικά μετράει δηλ και τι όχι. Κατά πόσο ισχύει δηλ η συμβουλή του φίλου μου ότι λόγω κακοτεχνιών καλύτερα να έχω on/off πχ. Ή κατά πόσο είναι όντως πιο άνετες μέσα στην πόλη οι μεν ή οι δε

    Εμπειρικά δηλ από όποιον έχει οδηγήσει και τις 2 κατηγορίες ένα γενικότερο σχόλιο

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    ΥΓ: Για την ιστορία και μόνο, τη μηχανή τη θέλω για καθημερινές μετακινήσεις, σε περιοχές χωρίς μεγάλη κίνηση και μποτιλιαρίσματα και κάπου κάπου καμιά εκδρομούλα, καμιά θάλασσα, γενικά όχι πολύ μακρυά από την πόλη

  2. #2
    Έχοντας δει την "σκοτεινή πλευρά" των ον-οφ, μπορώ να σου πω ότι υπάρχει διαφορά στο θέμα λακκούβας αλλά εκτός και αν μένεις σε βομβαρδισμένη περιοχή δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ώστε αυτό ν'αποτελέσει από μόνο του κριτήριο αγοράς. Ένα απλό στριτ 600άρι ας πούμε δεν σε κοπανάει (κάτι σαν cfb, er6, fazer, bandit, diversion κλπ). Το "πλεονέκτημα" της ον-οφ στην κίνηση (το ψηλό τιμόνι περνάει -συνήθως- πάνω από καθρέφτες ΙΧ) δεν το χρειάζεσαι απ' ότι λες γιατί δεν μπλέκεις με κίνηση. Η πιο όρθια θέση οδήγησης των ον-οφ σε μικρές διαδρομές πάλι δεν θα κάνει τόση διαφορά. Η σέλα ενός στριτ και ενός ον-οφ θα είναι το ίδιο φιλόξενη. Η ποιότητα εξαρτάται από το τι θα αγοράσεις, δεν υπάρχει σαφής γενική απάντηση για κάθε κατηγορία. Οδηγικά κατά κανόνα τα στριτ έχουν καλύτερα φρένα/στρίψιμο αλλά αν δεν μιλάμε για μεγάλες αποστάσεις και σβέλτες μετακινήσεις πάλι οι διαφορές δεν είναι κριτήριο. Αν αυτά που σου αρέΖουν είναι σούπερσπορ μηχανάκια (εννοώ cbr, zxr, gsxr κλπ), εκεί αυτό που λέει ο φίλος σου αποκτά βαρύτητα (ειδικά μετά την χαλαρουίτα του σκούτερ), αλλά επειδή μιλάς για μικρές διαδρομές πάλι νομίζω ότι δεν θα προλάβεις να κουραστείς είτε εντός είτε εκτός πόλης. Εμένα μου αρέΖουν αμφότερα πλέον... Το κάθε ένα έχει τις χαρές του. Αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να δεις ο ίδιος τι θα σου αρέΖει σε κάθε κατηγορία.

    Οπότε... Εγώ λέω ξεκίνα με ότι σ'αρέΖει γιατί καλά όλα τ' άλλα αλλά πρωτίστως πρέπει να σε φτιάχνει αυτό που καβαλάς. Είναι κρίμα να φορτωθείς (τυχαία λέω) ένα transalp και να βλέπεις τα cbf και να τα ζηλεύεις.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ... Εγώ λέω ξεκίνα με ότι σ'αρέΖει γιατί καλά όλα τ' άλλα αλλά πρωτίστως πρέπει να σε φτιάχνει αυτό που καβαλάς. Είναι κρίμα να φορτωθείς (τυχαία λέω) ένα transalp και να βλέπεις τα cbf και να τα ζηλεύεις.
    όλα τα λ7 πιο πάνω.... το φουζουρού το πήρα από βίτσιο, επειδή μου άρεσε και επειδή μπορούσα.... μετά από πέντε χρόνια μαζί του, ακόμα ερωτευμένος τρελά.... πριν ήμουν "μεγαλονοφάς".... πλεον δεν ξέρω αν καλώς ήμουν.....

    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Οποτε μακρια απο ον-οφ...


  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Οποτε μακρια απο ον-οφ...

    Και απο βεσπες
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2014
    Μηνύματα
    14
    Καλημέρα κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

    Στο θέμα λακούβας-κακοτεχνιών θέλω να πιστεύω ότι και οι street ανταποκρίνονται εξίσου καλά οπότε ΟΚ

    Στο θέμα της κίνησης, είναι πρόβλημα αυτό για τις street; Ναι μεν δε κινούμαι και πολύ στο κέντρο, σπάνια να πετύχω δηλ μποτιλιάρισμα που να μη κουνιέται φύλλο, αλλά γενικά όπου και να πας κάποιους ελιγμούς τους θες, τους χρειάζεσαι.

    Επίσης, έχουμε άποψη για το θέμα της κατασκευής; Εννοώ το στήσιμο της μοτοσυκλέτας. Και σαν δομή, πως (και για τι) είναι φτιαγμένη η κάθε μια, και σαν προστασία της ίδιας της μηχανής. Οι ον-οφ για παράδειγμα θεωρώ είναι πιο προστατευμένες από (οιεσδήποτε) εξωτερικές παρεμβάσεις είτε καιρικές, είτε κάποιο στατικό έστω πεσιματάκι, είτε ακόμα και από κανα "χεράκι"... Μπορεί να είναι λίγο ιστορία συνωμοσίας αλλά μου περνά από το μυαλό ενίοτε, δε ξες πότε θα σε πετύχει ο μλκας της γειτονιάς

    ΥΓ. ΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    μπορείς να αναφέρεις 2-3 μοντέλα on off και 2-3 street (απο αυτα που πιθανό να οδηγουσες) για να δουμε τί περιπου εχεις στο μυαλό σου!?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2014
    Μηνύματα
    14
    Από ον-οφ (πάντα μεταχειρισμένα) v-strom και transalp, με μια κλίση στο πρώτο λόγω injection και γενικά σαν πιο ωραίο

    Από street, fazer, bandit, ίσως και κάτι σε honda αλλά δεν έχω βρει κάτι

    Bonus ερώτηση: Μια που σας βρήκα εδώ και ρουφάω γνώση, κάτι αρκετά σημαντικό, με τα στριτ, πεζοδρόμια καβαλάμε; Κουλ;

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arg86 Προβολή μηνύματος
    Από ον-οφ (πάντα μεταχειρισμένα) v-strom και transalp, με μια κλίση στο πρώτο λόγω injection και γενικά σαν πιο ωραίο

    Από street, fazer, bandit, ίσως και κάτι σε honda αλλά δεν έχω βρει κάτι

    Bonus ερώτηση: Μια που σας βρήκα εδώ και ρουφάω γνώση, κάτι αρκετά σημαντικό, με τα στριτ, πεζοδρόμια καβαλάμε; Κουλ;

    Αν εχεις σκοπο να καβαλας πεζοδρομια,ασε τα στριτ,και το στρωμ γιατι βρισκει ευκολα.
    Αν σωνει και καλα θες 7 κυλινδρους που ειναι καλυτεροι απο μονοκυλινδρο στη πολη()μην ανεβαινεις πεζοδρομια.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    vstrom .. και καθάρισες!

  11. #11
    Και πεζοδρομια πας με στριτ αλλα πολυ χαλλλλαρα και με προσοχη, οχι κουλ. Για κουλαριστα πεζοδρομια μονο με εντουρο.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arg86 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

    Στο θέμα λακούβας-κακοτεχνιών θέλω να πιστεύω ότι και οι street ανταποκρίνονται εξίσου καλά οπότε ΟΚ...

    I beg to differ

    Θα σου πρότεινα να ξεκιναγες με ένα ονοφάκι και αν δεις ότι δεν σε γεμίζει,απειρες οι αγγελίες με προς πώληση στριτ μηχανών
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arg86 Προβολή μηνύματος

    Στο θέμα λακούβας-κακοτεχνιών θέλω να πιστεύω ότι και οι street ανταποκρίνονται εξίσου καλά οπότε ΟΚ
    No way, ξεχνα το αυτο με την υπαρχουσα οδοποιια στην Ελλαδα. Παροπλησα το ducati για αυτο το λογο!
    Αν καβαλησεις στριταδικο για ενα διαστημα και μετα ον-οφ θα καταλαβεις τη χαοτικη διαφορα.
    Οσοι πηραμε ον-οφ μετα απο στριτ βαζαμε σημαδι τις λακουβες επιτηδες τον πρωτο καιρο

  14. #14
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    η ερώτηση πάντως είναι πολύ θεωρητική, γιατί δεν αναφέρεις μοντέλα...

    τελείως διαφορετικό ένα on-off με 40~45 άλογα σε σύγκριση μέ ένα "street" των 100, τελείως διαφορετικό πράγμα ένα καινούριο on-off με π.χ. ένα cb400 (pipe ακούει ; )

    γενικά μιλώντας πάντως, συμφωνώ με τον κωλόγαυρο από πάνω, τα on-off εξάλλου είναι απείρως πιο εμπορικά, οπότε ξεκινάς με ένα τέτοιο, που εκ προοιμίου θα είναι και πιο φτηνό σε συντήρηση και πιο εμπορικό, και αν δεις ότι δε σου κάνει, υπάρχει υπερπληθώρα προσφερόμενων "χαμηλών" μοτό, αν θες να αλλάξεις μετέπειτα

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Οσοι πηραμε ον-οφ μετα απο στριτ βαζαμε σημαδι τις λακουβες επιτηδες τον πρωτο καιρο
    ρε καταραμένοι μοταίοι μην βάζετε μπρίζες
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street η on off, super four η xt??
    από aakkuan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2009, 20:55
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. On-off H Street
    από nikoskkk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF