Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: shoei multitech

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παρε ενα full face για τα ταξιδια και κρατα το παλιο σου για την πολη.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Παρε ενα full face για τα ταξιδια και κρατα το παλιο σου για την πολη.
    σε κατι τετοιο με βλεπω να καταληγω...
    οποτε πανο κανε καμια προταση σε 300-400 ε,με κυρια χαρακτηριστικα:να ειναι ελαφρυ,ησυχο,αεροδυναμικο και με εσωτερικα γυαλια!εδω να σε δω!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Αν επαιρνα,θα επαιρνα χωρις εσωτερικα γυαλια το Shoei http://www.fc-moto.de/Shoei-XR-1100-...6-Integralhelm.

    Αλλιως αυτο hjc με εσωτερικα γυαλια http://www.fc-moto.de/HJC-RPHA-ST

    Το πρωτο σιγουρα πιο αθορυβο και με καλυτερο εξαερισμο.Το φορεσα και ενοιωσα πολυ ανετα.
    Και το hjc ετυχε να το φορεσω αλλα δεν ητανε στο νουμερο μου,οποτε δεν εχω σωστη αποψη.Η κατασκευη του ομως πολυ στιβαρη.

    Εχω παρατηρησει οτι οσα εχουν εσωτερικα γυαλια εχουν λιγο περισσοτερο θορυβο.Μπορει ομως να ειναι και η ιδεα μου.


    ΥΓ Καλο ειναι να ακουσεις αποψεις,απο ατομα που τα χρησιμοποιουνε κανονικα και οχι αποψεις σαν τη δικη μου που απλα ετυχε να τα δοκιμασω.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Αν επαιρνα,θα επαιρνα χωρις εσωτερικα γυαλια το Shoei http://www.fc-moto.de/Shoei-XR-1100-...6-Integralhelm.

    Αλλιως αυτο hjc με εσωτερικα γυαλια http://www.fc-moto.de/HJC-RPHA-ST

    Το πρωτο σιγουρα πιο αθορυβο και με καλυτερο εξαερισμο.Το φορεσα και ενοιωσα πολυ ανετα.
    Και το hjc ετυχε να το φορεσω αλλα δεν ητανε στο νουμερο μου,οποτε δεν εχω σωστη αποψη.Η κατασκευη του ομως πολυ στιβαρη.

    Εχω παρατηρησει οτι οσα εχουν εσωτερικα γυαλια εχουν λιγο περισσοτερο θορυβο.Μπορει ομως να ειναι και η ιδεα μου.


    ΥΓ Καλο ειναι να ακουσεις αποψεις,απο ατομα που τα χρησιμοποιουνε κανονικα και οχι αποψεις σαν τη δικη μου που απλα ετυχε να τα δοκιμασω.
    το nxr σίγουρα θα προτιμούσα έναντι του xr-1100. με λίγα χρήματα παραπάνω το μονόχρωμο μιας και έχει δωρεάν μεταφορικά από motocard
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Καλη επιλογη,αλλα και αυτο δεν εχει εξτρα ζελατινα.
    Τελευταία τροποποίηση από Pan (dvs); 01/02/2015 στις 18:06.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Καλη επιλογη,αλλα κα αυτο δεν εχει εξτρα ζελατινα.
    έχει όμως transitions photochromic ζελατίνα.για εμένα η εξτρά ζελατίνα μόνο βάρος προσθέτει (μηχανισμός και δομή του κελύφους για να προσαρμοστεί η έξτρα ζελατίνα)
    βάλε ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου (όλα τα κράνη σήμερα έχουν εσοχές για γυαλιά) αν δε θες το έξτρα κόστος σκουρόχρωμης ζελατίνας.άσε που κυκλοφορούν ήδη photochromic ζελατίνες που καταργούν τα πάντα...!!!! η αμερικάνική bell πρωτοπόρος και η shoei έχει βγάλει για το nxr!!!! αντίο έξτρα ζελατίνες.....άρα δαγκωτό το nxr και transitions photochromic ζελατίνα. το είχα κι εγώ στα υπ'όψιν αλλά ήθελα τη μέγιστη αεροδυναμική απόδοση και πήρα x-spirit2.από την άλλη η μοτοσυκλέτα δεν είναι καθημερινό μέσο για εμένα,βγαίνω για βολτάρες πάντα με ηλιο οπότε η transitions ζελατίνα δε μου χρειάζεται τόσο.βέβαια αν τη βγάλουν και για το x-spirit2 εννοείται πως θα την πάρω.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Και πως λειτουργει η photochromic,κατι σαν τα γυαλια που σκουρενουνε στον ηλιο?

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Και πως λειτουργει η photochromic,κατι σαν τα γυαλια που σκουρενουνε στον ηλιο?
    ακριβώς..σκουραίνει με τον ήλιο.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    παιδια οσο παει το κανετε και πιο δυσκολο...τι λετε για το schuberth s2???δεν ξερω αλλα την συγκεκριμενη φιρμα την εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #25
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Εφόσον έβαλες το θέμα ήσυχο στην μέση και με την προϋπόθεση ότι μπορείς να το αντέξεις οικονομικά πήγαινε στο SHOEI GT-AIR και θα έχεις το πιο καλό κράνος στην αγορά για αυτά που ζητάς.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  11. #26
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Το μουλτιτεκ το έχω στη δουλεια 5 χρόνια τώρα.Για την πόλη βολευει,ο μηχανισμος του είναι αθάνατος ως προς την επαναληψιμότητα άνοιξε κλείσε,το D-ring χρήσιμο.Αυτά ήταν τα θετικά.Αρνητικά τώρα.Πολύ λεπτή επίστρωση στο κέλυφος και φευγουν κοματάκια εύκολα.Πολύ κακός εξαερισμος,πολύ θόρυβο,καμία σταθερότητα στα πολλά χιλιόμετρα.Ο μηχανισμός σε πτώση απο 12 μέτρα ύψος έσπασε και μας άφησε χρόνους.Η γνώμη μου είναι όπως είπαν παραπάνω,για εκτός πόλης διαδρομές μόνο fullface.
    Φίου φίου φι φι φίου

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    καμία σταθερότητα στα πολλά χιλιόμετρα.
    τώρα μου κίνησες την περιέργεια. Το έχω δουλέψει με xtx, freewind, fz1s, r1, fazer600s2 κ με ktm950sm κ από θέμα σταθερότητας ειδικά σε μεγάλες ταχύτητες, πότε δεν είχα παράπονο...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πάρτε Shoei me 110 ευρώ!
    από asmar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 07:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF