Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: τροφοδοσια βενζινας σε funduro st

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2015
    Μηνύματα
    18

    τροφοδοσια βενζινας σε funduro st

    χαιρετω ολη την παρεα του φορουμ .θα ηθελα βοηθεια σε ενα θεμα που αντιμετωπιζω με τη μηχανη μου εδω και λιγο καιρο,σχετικα με την τροφοδοσια βενζινας οταν ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ τη σταθμη της ρεζερβας.στην πορεια το μηχανακι σβηνει.σταματημενο,βγαλμενο το σωληνακι τροφοδοσιας απο το ρουμπινετο,το καυσιμο τρεχει κανονικα μεχρι ..τελευταιας ρανιδος.εχωκαθαρισει το ρουμπινετο ,το ρεζβουαρ ,τους εξαερισμους του.τιποτα.ξανα τα ιδια.εχω προβλημα γιατι κανω 50χλμ καθημερινα για τη δουλεια μου,νυχτα σε επαρχιακο δρομο και δεν μπορω να ρισκαρω το ποτε θα με αφησει.οταν συμπληρωσω καυσιμο και ανεβει η σταθμη το μηχανακι ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΡΟΛΟΙ.
    ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    τρεχει με βγαλμενο το σωληνακι .
    αλλα τρεχει το ιδιο οταν το εχεις στο ΟΝ και το ιδιο οταν το γυρνας στην ρεζερβα?
    νομιζω οτι το ρουμπινετο σου τα εχει παιξει

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2015
    Μηνύματα
    18
    ακριβως το ιδιο καλε μου φιλε.και προσεξε τι λεω.
    οταν ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η σταθμη του καυσιμου στη ρεζερβα,ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ αφοτου εχει διανυσει το μηχανακι περπου 180-200 χλμ.σταματαω,βγαζω το σωληνακι και το καυσιμο τρεχει κανονικα και στο ον και στο ρες!!!.εχω παρει την αντιπροσωπεια στην αθηνα τηλ. και οι ανθρωποι-ευγενεστατα-μου τονισαν αν ο εξαερισμος του τεποζιτου ειναι καθαρο.το εχω καθαρισει και στις δυο εξοδους.εχω τρελαθει μιας και οταν του συμπληρωσω εστω και μισο λιτρο καυσιμο το μηχανακι διουλευει αψογα.οπως και ναχει σε ευχαριστω για την απαντηση.

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Εκτός απ το ρουμπινετο δεν πάει αλλού το μυαλό μού.
    Καλως ήρθες

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2015
    Μηνύματα
    18
    δεν ξερω και γω φιλε μου.το μηχανακι παρολο τα χρονακια τουστο δρομο ειναι αψογο και με χαλαει αυτοτο προβλημα.δεν ξερεις μετα απο 170-180 χλμ δρομου που θα σε αφησει.το ρουμπινετο το τσεκαρα νομιζω πολυ καλα οταν το εβγαλα και το καθαρισα.αποτι εψαξα βρηκα στο ιδιο μηχανακι ιδιο ακριβως προβλημα ,χωρις ο φιλος αναβατης να βρει λυση.
    οπως και να χει σε ευχαριστω για το χρονο σου να απαντησεις

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Σε super tenere 750 που μού έκανε παρόμοια κόλπα ( εντάξει είχε δύο ρουμπινετα δεξιά / αριστερά ) όταν έπεφτε η στάθμη, τελικά ήταν αντλία βενζίνης.
    Αν δεν ξέρει κάποιος με ίδιο μηχανάκι πως αντιμετωπισε ίδιο πρόβλημα, μπορούμε να βρούμε πολλές πιθανές αιτίες.
    Οπότε περιμενεις απάντηση από κάτοχο.
    Η με την πρώτη ευκαιρία το πας συνεργείο

  7. #7
    Αυτο που λεει ο Μητς εχει βαση.
    Αν η αντλια σου υπολειτουργει η δεν λειτουργει, η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων εξασφαλιζει ροη καυσιμου οσο η σταθμη στο ρεζερβουαρ ειναι πιο ψηλα απο τα καρμπιρατερ. Μολις πεσει, σταματαει το καυσιμο προς τα καρμπιρατερ αλλα μολις βγαλεις το σωληνακι τρεχει (ορθως).

    Τροπο να ελεγξεις την αντλια, εχεις; ακουγεται να δουλευει;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Από το ρουμπινέτο μπορεί να τρέχει βενζίνη αλλά ενα φιλτράκι παρακάτω η μια σίτα στο καρμπυρατέρ μπορεί να κάνει τη ζημιά.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2015
    Μηνύματα
    18
    εχω βγαλει και το σωληνακι μετα το φιτρο και τρεχει κανονικα.τα καρμπς δουλευουν στη πενα.ουτε σκορτσαρισματα,ουτε σβησιματα ουτε αυξομειωσεις,ουτε προβλημα στην εκκινηση.μεχρι καποιο σημειο της σταθμης ολα δουλευουν ρολοι.μετα...νταισεμπλουμ!!.βασικα θελω να δω αν καποιος αλλος αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα μιας και ακομη και η αντιπροσωπεια δηλωνει αγνοια και με παραπεμπει σε καλο καθαρισμο του εξαερισμου του τεποζιτου.υπαρχει περιπτωση να εχει το ρουμπινετο μεμβρανη υποπιεσηςκαι να μην την εχωτσεκαρει οταν το εβγαλα και τοκαθαρισα;

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2015
    Μηνύματα
    18
    το τσεκαρισε και φιλος μου που εχει συνεργειο.προσπαθει να καταλαβει και αυτος τι γινεται.το σωληνακι ειναι χ ρις κουρμπες καιχωρις γωνιες ,ο εξαερισμος δουλευει σωστα,το φιλτρο καθαρο και ομως...τι ναπω;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το φιλτρακι-μαστος του ρουμπινετου που ειναι μεσα στο τεποζιτο εχει ελεχθει;
    αν εχει φραξει απο μουργα μπορει να φερνει βενζινη μονο με το μηχανακι πλαγιασμενο-σταματημενο και μολις το σηκωσεις ορθιο να κοβει

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2015
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το φιλτρακι-μαστος του ρουμπινετου που ειναι μεσα στο τεποζιτο εχει ελ
    αν εχει φραξει απο μουργα μπορει να φερνει βενζινη μονο με το μηχανακι πλαγιασμενο-σταματημενο και μολις το σηκωσεις ορθιο να κοβει
    ναι φιλε μου.
    πιστευω οτι το καθαρισα σωστοα και το φυσηξα ενδελεχως.
    θα το τσεκαρω παλι.αλλαγιατι το κανει μετα απο τοσα πολλα χιλιομετρα ;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nasos_sa Προβολή μηνύματος
    υπαρχει περιπτωση να εχει το ρουμπινετο μεμβρανη υποπιεσηςκαι να μην την εχωτσεκαρει οταν το εβγαλα και τοκαθαρισα;
    Δεν φαίνεται να έχει μεμβράνη υποπίεσης, αλλά έχει ένα φίλτρο βενζίνης ανάμεσα στα καρμπυρατέρ

    http://faq.f650.com/FAQs/Photos/Carb...FilterLocn.jpg

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2015
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν φαίνεται να έχει μεμβράνη υποπίεσης, αλλά έχει ένα φίλτρο βενζίνης ανάμεσα στα καρμπυρατέρ

    http://faq.f650.com/FAQs/Photos/Carb...FilterLocn.jpg
    αυτο δεν το τεεκσρισα,αλλα γιατι να το κανει μετα απο τοσα πολλα χιλιομετρα πορειας και-το τονιζω οντας λιγο κουραστικος-απροβληματιστα;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    μηπως τελικα δε μενει απο βενζινη αλλα απο ρευμα;
    οταν μενει κανει διακοπες ή μπαμ και κατω;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παροχη ρευματος σε funduro 650 98'
    από gkali στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2011, 00:37
  2. προβλημα σε funduro
    από glanza2 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2009, 19:52
  3. 18T vs. 19T σε Sprint ST 1050 '06
    από McGyver στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2008, 12:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF