Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 101

Θέμα: Honda cb 1100

  1. #76
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Καλα, θελει το κατιτις ο χαρακτηρας, συμφωνω, αλλα πιστευω δεν θα λειπει απο το συγκεκριμενο. "Χρωμα" εχει σιγουρα.

    Για τις ακτινες (τωρα το διαβασα στα σχολια του αρθρου) θα πρεπει να το ψαξουμε σε forum οπου εχουν γραψει ιδιοκτητες πιθανα προβληματα. Αν συμβαινει ειναι οντως απαραδεκτο.
    Αυτος στο mcn μπορει να ηταν εγκαθετος αντι-Hondaκιας και να λεει μουφες..
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #77
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    OK, θα βγω λίγο off-topic να πω κάτι για «χαρακτήρα», και γιατί τηρώ μια επιφύλαξη με τούτο δω το CB11, όσο καλό και να φαίνεται απ τις προδιαγραφές.

    Απο ένα review που διάβασα:
    That engine is air-cooled (with the aid of a small oil cooler), with cooling fins that taper to 2mm in thickness at their ends. That measurement was precisely tailored to ensure the CB1100 would tink and ping while cooling down, making it sound authentic even as you walk away, post ride.

    That’s just one of several ways Honda has built character back into what’s actually a thoroughly modern, fuel-injected motor.
    Δηλαδή δεν φτιάξαμε τα πτερύγια όπως έπρεπε για βέλτιστη ψύξη, και έτυχε γι αυτό το λόγο να πινγκοτινγκιζουν, αλλά τα κατασκευάσαμε ειδικά να τινγκοπινκγίζουν για να δημιουργούν την επιθυμητή αίσθηση. Την πιάνεις την διαφορά; Στην πρώτη περίπτωση παράγωγο κάποιου καλού σχεδίου είναι και ένας συμπτοματικός ήχος. Στην δεύτερη προσπαθουν να ποδηγετήσουν το αίσθημα μέσω του σχεδιασμού! Κάργα δηθενία δηλαδή, και νοιώθω οτι αυτό αφαιρεί το «γνήσιο» του χαρακτήρα.

    Όπως τα ψευτοπτερύγια ψύξης σε υδρόψυκτους για να φαίνονται αερόψυκτοι. Όπως τα ψευτοκαρμπυρατέρ σε ψεκαστά για να φαίνονται ρετρό. Μά τόσο μαλάκες είμαστε;

    Το FJ μου, όταν σταματάω «σιγοτραγουδάει» ή «σφυρίζει». Είναι κάτι που έχει να κάνει με τη διαφορά πίεσης εντός του ντεπόζιτου, φαντάζομαι κι άλλες παλιές μηχανές θα το κάνουν. Σκέψου τώρα να το σχεδιάσει επίτηδες κάποιος το τεπόζιτο έτσι, για να προσδώσει «χαρακτήρα»! Ήμαρτον.

    Μου θυμίζει (true story) κάποια συζήτηση για ηλεκτρικούς κινητήρες. Και λέει ὲνας: «Μά δεν θα έχουν τον χαρακτήρα που δίνει ο ήχος της εσωτερικής καύσης.» Και απαντάει ο άλλος: «Δεν πειράζει, ρεύμα έχουμε, βάζουμε ένα ηχείο να παράγει ένα καταλληλο ήχο! Θα μπορείς να κάνεις και download διάφορα samples, αν θες την κάνεις να ακούγεται σαν Χάρλεϋ, ή σαν Ducati, ή ακόμα και σαν δίχρονο!» Τέλεια :a04:

    Θέλω να πω, τα σημάδια αυτά του «χαρακτήρα» που λέμε είναι παράγωγα, δεν μπορείς να τα φτιάξεις εσκεμμένα. Κι αν το κάνεις κινδυνεύεις να χάσεις τη γνησιότητα. Αυτό είναι και το κακό με τις ρετρο-αντιγραφές. Πολλές απ' αυτές έχουν πολλά καλά στοιχεία, αλλά κυνηγόντας την εντύπωση αντί για την λειτουργικότητα τα κάνουν θάλασα.

    <end rant>

  3. #78
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Επίτηδες το κάνεις?
    Η Honda ήθελε ο νέος αερόψυκτος κινητήρας της να κανει τους ήχους που κανανε ολα τα μεγάλα αερόψυκτα και παλιά όταν κρύωναν. Φυσικά αυτό το έκανε γιατί ήξεραν οτι αυτό θα 'εφτιαχνε' τους ιδιοκτήτες.
    Εννοείται οτι οι ψύκτρες εχουν σχεδιαστεί και για βελτιστη ψύξη, εκεί μπερδεύτηκες.
    Επίσης το σφύριγμα του τεπόζιτου τι σχέση έχει με τους ήχους απο τα μέταλλα ποπυ κρυώνουν? Δεν το πιάνω καν....

    Οτι είναι λίγο δήθεν όλο αυτό είναι φυσικό. Αν ηταν φτιαγμένο για απόδοση θα ηταν υδρόψυκτο.

    Μαλλον πρέπει να παρεις παλι ενα GS850/1100G σαν αυτό που εχεις στο avatar σου και να φήσεις το CB1100 για όποιον του αρέσει.
    Το μόνο που κάνεις ειναι να ψάχνεις ψεγάδια, οπότε αστο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    987
    Ρε μην πέφτετε να τον φάτε τον άνθρωπο!
    Έτσι όπως τα σκέφτεται, έτσι τα λέει.

    Εμένα από την άλλη μου αρέσει που το έψαξαν κάτω από σύγχρονο πρίσμα το όλο σκεπτικό του "παλιού" μηχανακιού για να βρουν τις λύσεις και τις ισορροπίες. Και μόνο που το βλέπω μου "λέει" πως έχει χαρακτήρα.

  5. #80
    Τη γκρίνια γιατί ένα σύγχρονο μηχανάκι έχει την "παλιά" εμφάνιση χωρίς καμμιά από τις παλιές μαλακίες δεν την καταλαβαίνω...

  6. #81
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Επίτηδες το κάνεις?
    [...]
    Το μόνο που κάνεις ειναι να ψάχνεις ψεγάδια, οπότε αστο.
    Καθόλου φίλε μου. Λυπάμαι που μεταφέρεται έτσι το πνεύμα μου.
    Αν δεν μου άρεσε και δεν με ενδιέφερε το μηχανάκι δεν θα ασχολιόμουν καν. Δήλωσα πρώτος fan των αερόψυκτων.
    Είπα, μου αρέσει πολύ που βγήκε ένα ωραίο σύγχρονο αερόψυκτο τετρακύλινδρο. Αναρωτιόμουν αν θα έβγαινε ποτέ!
    Μου αρέσει που γίναν οι σωστοί εκσυγχρονισμοί, ιδίως ο ψεκασμός. Μου αρέσει που (επιτέλους) το βγάλαν και με 6 ταχύτητες. Πολλά μου αρέσουν.

    Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα πώ αυτά που δεν μου αρέσουν. Φινίρισμα να χαλάει στα 1500 χλμ; Αλήθεια; Αποδεκτό; Τιμή που να το περιορίζει σε κουλτουριάριδες μπαρμπάδες (όπως είπε κάποιος); Καλό αυτό; Μαρκετιν για μακρυα από την πλέμπα; Να διορθώνουν βασικές ελλείψεις όπως τεπόζιτο και να το πουλάνε ως Deluxe model; Να το παραβλέψουμε; Να σχεδιάζουν για μόστρα και όχι για λειτουργικότητα; Σωστή φιλοσοφία αυτή; Να την ενθαρρύνουμε και να μην την κράζουμε;

    Αυτά.
    Δεν νομίζω να έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Με γειές σε όποιον το πάρει.







    Α ναι, και το GS850G που λες... όχι δεν πρόκειται ποτέ να το «ξαναπάρω». Δεν είναι μηχανή για την σήμερον ημέρα, το αβαταρ φορος τιμής στον πάλαι ποτέ πρώτο μου δεινόσαυρο.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Καθόλου φίλε μου. Λυπάμαι που μεταφέρεται έτσι το πνεύμα μου.
    Αν δεν μου άρεσε και δεν με ενδιέφερε το μηχανάκι δεν θα ασχολιόμουν καν. Δήλωσα πρώτος fan των αερόψυκτων.
    Είπα, μου αρέσει πολύ που βγήκε ένα ωραίο σύγχρονο αερόψυκτο τετρακύλινδρο. Αναρωτιόμουν αν θα έβγαινε ποτέ!
    Μου αρέσει που γίναν οι σωστοί εκσυγχρονισμοί, ιδίως ο ψεκασμός. Μου αρέσει που (επιτέλους) το βγάλαν και με 6 ταχύτητες. Πολλά μου αρέσουν.

    Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα πώ αυτά που δεν μου αρέσουν. Φινίρισμα να χαλάει στα 1500 χλμ; Αλήθεια; Αποδεκτό; Τιμή που να το περιορίζει σε κουλτουριάριδες μπαρμπάδες (όπως είπε κάποιος); Καλό αυτό; Μαρκετιν για μακρυα από την πλέμπα; Να διορθώνουν βασικές ελλείψεις όπως τεπόζιτο και να το πουλάνε ως Deluxe model; Να το παραβλέψουμε; Να σχεδιάζουν για μόστρα και όχι για λειτουργικότητα; Σωστή φιλοσοφία αυτή; Να την ενθαρρύνουμε και να μην την κράζουμε;

    Αυτά.
    Δεν νομίζω να έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Με γειές σε όποιον το πάρει.







    Α ναι, και το GS850G που λες... όχι δεν πρόκειται ποτέ να το «ξαναπάρω». Δεν είναι μηχανή για την σήμερον ημέρα, το αβαταρ φορος τιμής στον πάλαι ποτέ πρώτο μου δεινόσαυρο.
    Κάνει φίλε ,πίστεψέ με ,αρκεί να τ' αγαπάς ...

  8. #83
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Να σχεδιάζουν για μόστρα και όχι για λειτουργικότητα;
    Με αφορμή αυτό που λες.

    Δες το XgayR.

    Γουστάρανε από muscle bike να το κάνουνε κάτι ανάμεσα σε καφέ ρέισερ, χιπστεροκατάσταση, και δεν ξέρω γω τί άλλο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-Yamaha-XJR1300-EU-Power-Blue-Studio-002.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	336198



    Δεν ξέρω αν σου αρέσει ή όχι (εμένα δε μου αρέσει προσωπικά, αλλά "ωραίο το βρίσκω γενικώς"), αλλά πρόσεξε λίγο το ντεπόζιτο.

    Μαλακία τα 14.5 λίτρα. Τεράστια.

    Αλλά από τη στιγμή που θέλουν να πετύχουν αυτό το σχέδιο/λουκ κλπ, προφανώς και δε γινόταν να βάλουν 22άρι ντεπόζιτο.
    Γιατί ή που θα ήτανε άσχετο πράγμα τελείως με το υπόλοιπο σύνολο, ή που θα έπρεπε να αλλάξουν και το υπόλοιπο σύνολο και τελικά θα κατέληγε να μοιάζει πάλι με muscle bike.

    Τί να κάνουμε τώρα?
    Ναι κάποια πράγματα (πολλά, παααααααρα πολλά) γίνονται και για τη μόστρα, αλλιώς θα καβαλούσαμε όλοι αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε κι όχι αυτό που θέλουμε.

  9. #84
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Κάνει φίλε ,πίστεψέ με ,αρκεί να τ' αγαπάς ...





    Και μιας και απαντώ στον buckley, να προσθέσω και κάτι άλλο που μου άρεσε πάρα πολύ, να μη με βγάζουν γκρινιάρη
    Μου άρεσε που το τρέξαν στην έρημο στους 48° και δεν άναψε. Μπορώ να πώ οτι αυτό και μόνο την κάνει σωστή τη μηχανή για εμένα.
    Η Χόνδα φαίνεται να κατάφερε αυτό που δεν κατάφερε η Triumph με τα "νεα" Bonneville (IMHO πάντα).
    Τώρα αν το φινίρισμα δεν είναι ο,τι το καλύτερο, τέλεια! Την παίρνουμε φτηνά σε πέντε χρόνια που θα σκουριάζει και την αναπαλαιώνουμε

  10. #85
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δες το XgayR.
    [...]
    Δεν ξέρω αν σου αρέσει ή όχι (εμένα δε μου αρέσει προσωπικά, αλλά "ωραίο το βρίσκω γενικώς"), αλλά πρόσεξε λίγο το ντεπόζιτο.

    Μαλακία τα 14.5 λίτρα. Τεράστια.
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Παραδόξως, σαν μηχανάκι δεν μ' αρέσει το XJR, κι ας καβαλάω FJ. (για τα γούστα μου προτιμώ look GSX14 αμα πρέπει νακεδ.)
    Χαχα, ΧGayR, πρώτη φορά το ακούω να λέγεται έτσι.

    Τί να κάνουμε τώρα?
    Ναι κάποια πράγματα (πολλά, παααααααρα πολλά) γίνονται και για τη μόστρα, αλλιώς θα καβαλούσαμε όλοι αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε κι όχι αυτό που θέλουμε.
    Τεράστιο θέμα συζήτησης, πιθανότατα για άλλο νήμα!

    Θέλω όμως να πιστεύω οτι κάπου η απόλυτη λειτουργικότητα και η απόλυτη ομορφιά (μπορούν να) συμπορεύονται.
    Σαν την Αρχαία Ελληνική άποψη ένα πράγμα... Δεν είναι τυχαίο που τα λέμε classic.

  11. #86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δες το XgayR..
    είπε ο έχων GAYeSEX .....
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #87
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.629
    Για ποιο μηχανάκι μιλάμε εδω;;;

  13. #88
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    είπε ο έχων GAYeSEX .....
    φοραει ο παιπ στριγκακι πανω στο gsx;

  14. #89
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    φοραει ο παιπ στριγκακι πανω στο gsx;
    Ο πάιπ φοράει στρινγκάκια γενικώς


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    είπε ο έχων GAYeSEX .....
    Έλα τώρα....

    Παραδέξου ότι δεν κολλάει και τόσο αυτό το λογοπαίγνιο και είναι μαλακία.
    Βρες άλλο να σε παραδεχτώ

    ΥΓ. Και παρ'όλο που το γράμμα J είναι που την κάνει τη ζημιά, για το FJR είδες να πω τίποτα?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Παραδόξως, σαν μηχανάκι δεν μ' αρέσει το XJR, κι ας καβαλάω FJ. (για τα γούστα μου προτιμώ look GSX14 αμα πρέπει νακεδ.)
    Χαχα, ΧGayR, πρώτη φορά το ακούω να λέγεται έτσι.
    Εμείς οι έχοντες GSX14άρι έτσι τα αποκαλούμε τα βαρουφάκεια φορτηγά

    (μη νομίζεις κι εγώ καινούριος κάτοχος είμαι, πρόσφατα το έμαθα, αλλά ηχεί ωραία).

  15. #90
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aquatic Προβολή μηνύματος
    Την BMW την έχω για κάθε χρήση, κάθε μέρα στην δουλειά, ταξιδάκια όποτε μας επιτρέπει ο χρόνος, πάντως όχι για να γυρίσω τη γη. Εχω πει οτι αν ειναι να την πουλησω θα παω πισω σε κατι κλασσικό το οποίο σίγουρα θα είναι χαμηλό, γιατί είναι το μόνο που με κουράζει στην GS δεδομένου ότι δεν έχει φτιαχτεί για το ύψος μου αλλά για τους..Γερμανούς. Θα ηθελα να ειναι ευκολο στην οδηγηση, οπως και η γερμανιδα κυρια, να προσφερει ευχαριστηση όπως και η γερμανιδα και γενικως να τα κανει ολα, βολτες στην πολη, ταξιδακια κοντινα, μακρινα κλπ - χώμα δεν κάνω και ούτε θα κάνω ποτέ, εκτός κι αν εννοούμε χώμα τους δρόμους των νησιών μας το καλοκαίρι

    Θα πηγαινα ασυζητητι στη νεα BMW R 1200 R αν δεν την εφτιαχναν να μοιαζει με Fazer, οποτε και ξαναγυρναω στην παλια ιαπωνικη σχολη σαν αναζητηση. Εξεταζω και το καινουργιο XJR αλλα αυτο ουτε καν στην Ελλαδα δεν εχει ερθει και ουτε προκειται να ερθει..
    Το ίδιο ερώτημα με σένα έχω και εγώ εδώ και καιρό.

    Κατέληξα όμως ότι όλα αυτά τα μηχανάκια classic μόνο χρηστικά δεν είναι. Το δυνατό τους σημείο είναι το style και τελεία.

    Για ένα διάστημα χρησιμοποίησα καθημερινά το bonneville που μου άφησε φίλος.

    Δεν ξέρω εάν έχω καλομάθει αλλά σου λέω ως παράδειγμα ότι :

    Δεν έχει χώρο ούτε να βάλεις την άδεια. Έχει τρία κλειδιά (μηχανή, τιμόνι, τάπα). Πίσω ανάρτηση για κλάματα. Φρένα στο περίπου. Πας μέχρι την Χαλκίδα και γυρνάς πτώμα από τον αέρα.

    Ξαναγύρισα στο GT και είπα ότι θα αγόραζα τέτοια μηχανή μόνο για ηλιόλουστες Κυριακές και ως δεύτερη εάν είχα τα χρήματα.

    Το CB το έχω δει μόνο σταματημένο αλλά δεν νομίζω ότι ξεφεύγει από τα παραπάνω.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CB-1100 στην παραγωγή το 2010!
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2013, 17:29
  2. HONDA CB 400 Super Four Version S
    από Da.Vintage στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2005, 22:32
  3. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF