Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Tenere motard, λεω βλακειες ή αξιζει?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    15

    Tenere motard, λεω βλακειες ή αξιζει?

    Παιδες καλησπερα!

    Ειμαι μελος του φορουμ καποια χρονια τωρα, και υστερα απο 7-8 χρονια αποκλειστικης χρησης μοτοσυκλετας ηρθε η ωρα να βγω απ´το καβουκι μου και να πεταξω την ερωτηση που μου μπηκε τωρα τελευταια στο μυαλο.

    Λιγα λογια για μενα πριν προχωρησω.

    Η αγαπη μου για τον δικυκλισμο ξεκινησε σε αρκετα προχωρημενη ηλικια, οταν, εικοσιεφτα χρονων, εβγαλα το διπλωμα απεριοριστων κυβικων απο αναγκη για μετακινηση ευκολη και φτηνη. Η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα XT600e με μετατροπη μοταρντ (καπου ειναι η φωτο της στο τμημα με εξτια εδω στο φορουμ). Συγκριση δεν ειχα να κανω απο αλλες μηχανες, καθοτι ηταν η πρωτη μου. Ενα χρονο και κατι, περιπου, μετα, μου χαρισανε ενα τενερε 660 μοντελο του 92. Το κρατησα για αλλον ενα χρονο περιπου και μετακινουμην εντος κι εκτος πολεως με αυτο. Το 2010 πουλησα και τα δυο και πηρα ενα δεινοσαυρο r1150gs. Με τη μπεμπα εκανα αβιαστα και τη δουλεια μου μεχρι πριν περιπου δυο τρεις μηνες που η οικονομικη κατασταση που εχουμε ολοι περιελθει με αναγκασε να την βαλω στη ναφθαλινη και να τη χρησιμοποιω μονο σε ταξιδια για να μην τη φορτωνω χλμτρα και πληρωνω ενα ματι σε σερβις και λαστιχα.

    Η αντικαταστατρια της μπεμπας για τις μετακινησεις μου εντος του νησιου (κερκυρα, πολη-κασσιωπη, για οσους ξερουν, σχεδον σε καθημερινη βαση) ειναι ενα τενερακι εξακοσαρι μοντελο του 88, το3aj το διπλοφαναρο με τα φαιρινγκ.

    Αυτο με εκανε να ξαναθυμηθω το εξτακι μοταρντ και το ποσο ομορφη και γλυκια συμπεριφορα ειχε στην ασφαλτο.

    Η ερωτηση ειναι, λοιπον, μιας και το τενερε ειναι κατα βαση το ιδιο με το εξτακι μου το παλιο, θα αξιζε τον κοπο να ψαξω για τιποτα δεκαεφταρες ζαντες και να το μετατρεψω σε μοταρντ? γινεται ευκολα, ή θελει πολλη μοντα? το χωμα δεν με ενδιαφερει για τη συγκεκριμενη μηχανη μιας και τη χρησιμοποιω αποκλειστικα για τη μετακινηση μου για τη δουλεια!

    Συγχωρεστε με αν η ερωτηση ακουγεται αφελης, αλλα στο εδω και σε άλλα τενεροφορουμ που εψαξα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο.

    Υ.Γ. Σαν αναβατης ειμαι ενα κουλαδι και μισο, αλλα πολυ προσεκτικος, στα τοσα χρονια που χρησιμοποιω μονο μηχανη επι καθημερινης βασης δεν εχω πεσει... Ακομα... παρα μονον δυο εν στασει σαβουριασματα λογω ανεβασμενου σταντ και τσιμπιματος φρενου σε επι τοπου αναστροφη.

    Σας ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας, και αν οι μοντερατορες νομιζουν οτι ανηκει σε αλλο υποφορουμ, ας το μεταφερουν!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Αμαρτία ......................



  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    15
    Κι εγω ετσι νομιζω, αλλα.... Ειπα να ρωτησω γιατι ρε γμτ μου το εξτακι ειχε ποοοοολυ ομορφη συμπεριφορα για εναν αναβατη σαν κι εμενα, δηλαδη θεωρω οτι με προστατευε απο πολλες λακαμιες που εκανα. Θεωρειτε οτι το ιδιο θα μπορεσει να με προστατευσει και με τις κανονικες του τις ροδες? αν ειναι ετσι δεν υπαρχει πρακτικος λογος να το πειραξω!

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Προσπάθησε να σετάρεις σωστά τις αναρτήσεις του και να είναι εντάξει τα λάστιχα σου και θεωρώ ότι δε θα έχεις θέμα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    15
    Τα λαστιχα ειναι κατακαινουργα pirelli scorpion αν θυμαμαι καλα. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης εχει κατεβασει την μπροστινη αναρτηση ενα κλικ. Ειμαι περι τα 80+ κιλα. Οι αναρτησεις ειναι στοκ, απ´ο,τι καταλαβαινω. Ποιο θεωρεις καλο σεταρισμα για τα κιλα μου? περιγραψε μου το για να το πω στο μηχανικο μου να το ακολουθησουμε κατα γραμμα! Θενκς!

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Καλο θα ηταν να παραγγειλεις after market ελατηρια σχεδιασμενα για το βαρος σου και να τα αλλαξεις μπρος πισω κανοντας παραληλα και ενα σερβις στις αναρτησεις με αλλαγες λαδιου κλπ.
    Αφου κανεις αυτο σκεψου και για μοταρντ. Κατ'εμε δεν ειναι κακη ιδεα απλα θελει ψαξιμο και χρημα για να γινει σωστα. Κυριως για να μην χαλασει η γεωμετρια της μηχανης.
    Ψαξε τιποτα κεντρα τροχων απο το μηχανακι σου (δεν γνωριζω αν φοραει τα ιδια με του ΧΤ) και κανα στεφανι καλο 17αρι (να παιρνει ενα 150αρι λαστιχο πισω ή 140 αν θες ευκολοτερο στριψιμο) στο car.gr να δεις τιμες.
    Το Tenere ειναι για μια ζωη και διατηρει μια καποια αξια ακομα και σημερα οποτε τυγχον μετατροπες και βελτιωσεις δεν πανε χαμενες κατα τη γνωμη μου.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    οτι ειπε ο Bob_o_mastoras...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    15
    Νομιζω ο bob τα ειπε ολα! Για ελατηρια πού πρεπει να κοιταξω στο νετ? το κοστος περιπου ποσο μπορει να ανελθει?
    Σορρυ αν σας πρηζω με ερωτησεις που για σας μπορει να ειναι ψωμοτυρι, αλλα ειμαι ολιγον τι ασχετος...

    Α, και κατι ψιλοασχετο, αλλα και σχετικο.

    Οπως σας ειπα ηδη, οδηγω αρκετα χρονια κι εχω αρκετα χλμτρα στη ζωνη μου. Αυτο με εχει κανει να γινω ενας καλος οδηγος οσον αφορα τη συμπεριφορα μου στο δρομο, την προσοχη μου και πού πρεπει να την δινω, τη συμπεριφορα μου απεναντι στους αλλους οδηγους (συνδικυκλιστες και τετρακυκλιστες) γενικως ειμαι αρκετα easy rider που λεει κι ο λογος,ΑΛΛΑ...

    Σ´όλ´αυτα τα χρονια, δεν καταφερα να ανελιχθω ως οδηγος περαν καποιου σημειου, κι αυτο επειδη το ενστικτο της αυτοσυντηρησης που ηταν αρκετα αυξημενο λογω του προχωρημενου της ηλικιας μου οταν πηρα το διπλωμα, δεν με αφησε ποτε να βγαλω τη μηχανη εστω και λιγο εκτος των οριων. Φανταστειτε οτι το ABS της μπεμπας δεν χρειαστηκε να δουλεψει ποτε σ´όλ´αυτα τα χρονια που την εχω.

    Σκεφτομαι, λοιπον, να παρακολουθησω καποια στιγμη τα αρχικα μαθηματα στις σερρες για την ασφαλη οδηγηση, οπου σε ελεγχομενο περιβαλλον θα μου φυγει το αγχος του αντιθετα διερχομενου αμαξιου και θα μπορεσω σαν παιδι κι εγω να τα βροντηξω λιγακι.

    Ποια μηχανη θα μου προτεινατε να παρω? τη μπεμπα με την οποια θα πηγαινω ταξιδια, ή το τενερακι που ειναι πιο "χειροκινητο" και πρωτογονο?

    Φιλικα Γιαννης.

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kοιτα εδω αρχικα: http://www.extraproducts.gr/eshop/index.php Ειναι πολυ γνωστος αναρτησας.
    Εχει WP, Ohlins και Eibach ελατηρια. Το κοστος εχει να κανει με τον τυπο των ελατηριων. Δεν ειναι μεγαλο παντως. Δες και στο e-shop του ή παρε τους ενα τηλεφωνο για περαιτερω πληροφοριες καλυτερα.

    Αν πας για μαθηματα και εξασκηση στην πιστα παρε το Tenere διοτι αν, χτυπα ξυλο, γινει καμια στραβη και πεσεις το κοστος των ζημιων θα ειναι πολυ μικροτερο σε σχεση με της BMW.
    Kαι το Tenere ειναι πιο "γενικο" σαν μοτοσυκλετα εννοωντας οτι εχει απλα πηρουνι μπροστα και monshock πισω και ενα πιστονι που παει πανω-κατω και οχι τα telelever και paralever και τη διαταξη boxer της bmw που οσο να ειναι δινουν μια διαφορετικη αισθηση και συμπεριφορα και ειναι και σαφως και πιο ελαφρυ το Yamaha.
    Mε οτι και να το κανεις παντως θα ειναι κερδος!
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    15
    Bob, σ´ευχαριστω για το λινκ, θα το κοιταξω αυριο!

    Χαχα, οσον αφορα το θεμα ποια μοτο να διαλεξω, το ψυλλιαζομουν οτι μαλλον το τενερακι θα πρεπει να παρω γιατι, περαν του κοστους αν χτυπα ξυλο παθει κατι, με την μπεμπα τοσα χρονια ειχα ξεχασει τι ειναι πισω φρενο και βουτηγμα της μουρης στο φρεναρισμα! Εκει τσιμπας το δεξι λεβιε και καθεται ο δεινοσαυρος σαν κοτουλα! Το τελευταιο διαστημα που πηρα παλι το παλιο θυμηθηκα οτι εχω και δεξι ποδαρι και οτι δεν ειναι μονο για να στηριζεται στο μαρσπιε!

    Ευχαριστω ολους για τον χρονο και τις απαντησεις σας παιδες!

Παρόμοια θέματα

  1. Sas Paroysiazo To ..neo Motard Ths Ktm!!!
    από DUKASII στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 16:56
  2. tenere του 1983 super motard
    από drowvarius στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2012, 17:12
  3. Αν λέω...αν είχατε
    από sas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 09:56
  4. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 13:20
  5. Διαβαστε Το Ολο!!!! Αξιζει!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2004, 18:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF