Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Περίεργο πρόβλημα σε λάστιχο

  1. #1
    underground τύπος Το avatar του/της Gregor
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    63

    Περίεργο πρόβλημα σε λάστιχο

    Χθες, με το που καβάλησα το scooter μου (Suzuki sixteen 150) και ξεκίνησα, άκουσα έναν επαναλαμβανόμενο θόρυβο και αισθάνθηκα ένα μικρό κραδασμό από το πίσω λάστιχο. Αμέσως σκέφτηκα ότι κάποιο πρόβλημα στην μετάδοση θα είχα και μετρίασα την ταχύτητα μου για να δω τι γίνεται. Σε μικρή ταχύτητα, "απλώς τσουλάω με 10", δεν ακουγότανε τίποτα και δεν αισθανόμουν κανένα κραδασμό. Σε πρώτο πρόχειρο οπτικό έλεγχο δεν έβλεπα τίποτα στο πίσω λάστιχο. Ξεκίνησα ξανά βρίζοντας την απαράμιλλη ποιότητα του sixteen ενώ είχα βγάλει το πόρισμα ότι κάτι έχει χαλάσει στην μετάδοση. Καθώς όμως η ταχύτητα αυξανότανε ο κραδασμός γινότανε μεγαλύτερος όπως και ο θόρυβος. Το μηχανάκι πήγαινε πάνω κάτω λες και κάτι ήταν κολλημένο στο λάστιχο. Σταμάτησα ξανά και τσέκαρα το λάστιχο. Στην αρχή δεν το πήρα χαμπάρι. Μετά, με μια πιο προσεκτική ματιά το ανακάλυψα. Δείτε τις φωτογραφίες προσεκτικά για να δείτε τι είχε πάθει.

    Τα λάστιχα είχαν dot 08/12 και ήταν σωστά φουσκωμένα. Δεν ήταν καθόλου ξερά, κρατούσαν πολύ καλά στις βροχές των προηγούμενων μηνών. Σε ΟΛΕΣ τις βροχές πηγαινοερχόμουν στην δουλειά μου χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Ακόμη καμιά πτώση σε λακκούβα δεν είχαν που να δικαιολογεί αυτό το κατάντημα.
    Πόσα χιλιόμετρα είχαν διανύσει δεν ξέρω το μηχανάκι το αγόρασα μεταχειρισμένο και το έχω ένα χρόνο. Αλλά από ότι βλέπετε δεν φαίνεται υπερβολική φθορά. Ξαναλέω εδώ ότι τα λάστιχα κρατούσαν πολύ καλά, έστω για τις ασθενικές επιδόσεις του sixteen.
    Παρόλα αυτά αλλάχτηκαν με νέα Michelin City Grip.

    Έχει κανένας καμία ιδέα για το πως ή το γιατί έγινε αυτό?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1528.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	48,8 KB 
ID:	332027
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1529.jpg 
Προβολές:	362 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	332028
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1530.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	55,5 KB 
ID:	332029
    Γληγόρης ο γλήγορος

  2. #2
    underground τύπος Το avatar του/της Gregor
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    63
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1531.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	50,6 KB 
ID:	332030

    και μια φωτογραφία για το πως είναι εσωτερικά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1533.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	45,0 KB 
ID:	332031

    Έχει κανένας καμία ιδέα για το πως ή το γιατί έγινε αυτό?
    Γληγόρης ο γλήγορος

  3. #3
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Μάλλον αγόρασες γούβα - πηγάδι σε μέγεθος κρατήρα από αυτές που υπάρχουν μπόλικες σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Φαίνεται σαν να ξεκόλλησε το λάστιχο απο τον σκελετό του.
    Τωρα γιατί συνέβη, τρέχα γύρευε, αφού δεν χτυπήθηκε το λάστιχο (λακκούβα κλπ).
    Ισως είχε κάποιο ελάττωμα που ´βγήκε´ τώρα.

    Θα είχε ενδιαφέρον να γίνει μια εγκάρσια τομή στο σημείο του καρουμπαλου, για να δούμε τι συμβαίνει σε όλο το πάχος του ελαστικού.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Μπορώ να φανταστώ μία εκδοχή αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να έχει συμβεί!!!!! Πατάς τα μεταλλικά που χωρίζουν τις λωρίδες του λεωφορείου???

  6. #6
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    To έχω δεί αρκετές φορές σε λάστιχα αυτοκινήτων. Είναι χαρακτηριστικός ο επαναλαμβανόμενος θόρυβος/γδούπος που ακούγεται, όσο ο τροχός περιστρέφεται και σε συνάρτηση με την ταχύτητα.
    Η πλειοψηφία όσων έχουν έρθει με το συγκεκριμένο πρόβλημα (πέταξε βυζί), είναι μετά από πτώση σε λακούβα ή από καβάλημα πεζοδρομίων.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  7. #7
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    ΕΣΥ φουσκωνες σωστα τα λάστιχα (η τουλάχιστον ετσι νομιζες, αλλα παλι ποση διαφορα να εχει?)
    ΕΣΥ δεν επεσες ποτε σε λακουβα η καβάλησες ποτε πεζοδρομιο

    ΕΣΥ το προσεχες!!!! ο προηγούμενος ιδιοκτητης όμως?? ξερεις πως το οδηγουσε?

    η ζημια φωναζει ελαστικο που λατρευε τις λακουβες και τα κράσπεδα, ή που δουλευε σχεδόν μονιμα υπερφορτωμενο και όλα αυτά μαλιστα με λαθος πιεση!
    αν βαλεις στο παιχνιδι και το ότι σχεδόν ειχε κλεισει τον κυκλο λειτουργειας του (συστήνεται τα μοτολαστιχα να μη μενουν πανω από 2 χρονια στο μηχανακι) δεν ηθελε και πολύ! καποια στιγμη δεν αντεξε και εκανε το μπραφ! μονο που ετυχε να είναι στα χερια σου!

  8. #8
    Για το λάστιχο δεν ξέρω, το άβαταρ του Γκρέγκορ πάντως μου θύμισε το γκρήγορο αγκόρι με το ΒεΔυο, τον μεσιέ Bikerted τον χαμένο.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    ΕΣΥ φουσκωνες σωστα τα λάστιχα (η τουλάχιστον ετσι νομιζες, αλλα παλι ποση διαφορα να εχει?)
    ΕΣΥ δεν επεσες ποτε σε λακουβα η καβάλησες ποτε πεζοδρομιο

    ΕΣΥ το προσεχες!!!! ο προηγούμενος ιδιοκτητης όμως?? ξερεις πως το οδηγουσε?

    η ζημια φωναζει ελαστικο που λατρευε τις λακουβες και τα κράσπεδα, ή που δουλευε σχεδόν μονιμα υπερφορτωμενο και όλα αυτά μαλιστα με λαθος πιεση!
    αν βαλεις στο παιχνιδι και το ότι σχεδόν ειχε κλεισει τον κυκλο λειτουργειας του (συστήνεται τα μοτολαστιχα να μη μενουν πανω από 2 χρονια στο μηχανακι) δεν ηθελε και πολύ! καποια στιγμη δεν αντεξε και εκανε το μπραφ! μονο που ετυχε να είναι στα χερια σου!

    Ετσι!
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  10. #10
    underground τύπος Το avatar του/της Gregor
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Για το λάστιχο δεν ξέρω, το άβαταρ του Γκρέγκορ πάντως μου θύμισε το γκρήγορο αγκόρι με το ΒεΔυο, τον μεσιέ Bikerted τον χαμένο.
    Το avatar το έφτιαξα στο http://www.faceyourmanga.com


    Κατά τα αλλά σύμφωνα με αυτά που όλοι αναφέρετε και από ότι καταλαβαίνω, μάλλον το λάστιχο τα είχε φάει τα ψωμιά του, αν και δεν φαινόταν να έχει πέσει η απόδοση του (στα μέτρα που μπορούσε το καημένο το sixteen και εγώ να το ζορίζω) ή υπήρχε κατασκευαστικό πρόβλημα που έστω βγήκε έπειτα απο πολλά χιλιόμετρα.
    Αυτό το λέω διότι δεν έπεσα σε τέτοια λακκούβα που να δικαιολογεί τέτοια ζημιά, θα το είχα καταλάβει, και δεν ανεβαίνω κατεβαίνω πεζοδρόμια, το sixteen δεν ενδείκνυται για κάτι τέτοιο.
    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μπορεί να τα έκανε όλα αυτά και να ήτανε 140 κιλά (εγώ είμαι 70), δίκαβαλος συνέχεια, και φουλ φορτωμένος στην λαχαναγορά, δεν το ξέρω.
    Τα μεταλλικά που χωρίζουν τις λωρίδες του λεωφορείου τα αποφεύγω αν και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω πατήσει αρκετά απο αυτά.
    Αλλά απο την άλλη εγώ το έχω 9 μήνες και έχω κάνει περίπου 2500 χιλιόμετρα. Δεν θα μου το είχε βγάλει πιο νωρίς?

    Όπως και να έχει, καλό θα έιναι να έχουμε πάντα το νου μας στην υγεία των ελαστικών μας. Μετά απο τόσα χρόνια που καβαλάω όλων των τύπων μοτασακά, μοτοποδήλατα, μηχανές, ποδήλατα, χρέπια, ready to race κτλ, αρχίζω να καταλαβαίνω τις πρώτες σελίδες του κάθε manual μηχανής εκεί που γράφει για τους ελέγχους στα ελαστικά κάθε φορά πριν καβαλήσουμε

    Δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο, αλλά απο την άλλη υπάρχει πάντα η πρώτη φορά και συνήθως πονάει εμάς και την τσέπη μας
    Γληγόρης ο γλήγορος

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Για το λάστιχο δεν ξέρω, το άβαταρ του Γκρέγκορ πάντως μου θύμισε το γκρήγορο αγκόρι με το ΒεΔυο, τον μεσιέ Bikerted τον χαμένο.
    Παρων!!!!


    Για το avatar οτι ειπε ο Gregor!!




    Για το λαστιχο οτι εγραψε ο Mikes
    Τελευταία τροποποίηση από McGyver; 06/03/2015 στις 20:43.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bikerted Προβολή μηνύματος
    Παρων!!!!


    Για το avatar οτι ειπε ο Gregor!!




    Για το λαστιχο οτι εγραψε ο Mikes
    Μλκ κανονισου βολτα... Παλιοφατσα μου'χεις λειψει. Μια νηστισιμη Κοιλαδα που την διαβαζα προσφατα, ε, ε, ε; :ματακια:

  13. #13
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bikerted Προβολή μηνύματος
    Παρων!!!!


    Για το avatar οτι ειπε ο Gregor!!




    Για το λαστιχο οτι εγραψε ο Mikes
    που σαι συ ρε φιλε???

  14. #14
    Σγα σγα να ισωσουμε πρωτα και τα καλα επονται!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Bmw F650
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2014, 13:56
  2. "περίεργο" προβλημα εκκίνησης κινητήρα σε vespa gts 250
    από alchemist στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2009, 00:52
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Triumph
    από lord_dimos76 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2006, 15:32
  4. Προβλημα σε 3 κινητηρες Cbf250.
    από oulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 15:56
  5. Προβλημα σε φωτα σε Duke II '02
    από Alki_Viades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF