Σελίδα 36 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 2631323334353637383940414686 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 526 έως 540 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #526
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Επίσης δεν έχω δοκιμάσει ποτέ street μηχανάκι με βαλίτσα για να έχω γνώμη αν κουνάει.
    Μπετο μεχρι τα 220 στο δικο μου με τις δυο σκληρες givi (χωρις την τραβερσα των βασεων που μπαινει πισω απο τη πινακιδα) οι οποιες εξεχουν τρελα.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  2. #527
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Μπετο μεχρι τα 220 στο δικο μου με τις δυο σκληρες givi (χωρις την τραβερσα των βασεων που μπαινει πισω απο τη πινακιδα) οι οποιες εξεχουν τρελα.
    Εγώ για μονή βαλίτσα μίλησα. Αυτή που παίρνει στην σχάρα και είναι ψηλά.

    Αν δεν κουνάνε τα on- off με τέτοια βαλίτσα στα πολλά τότε να πάω να το πετάξω ρε παιδιά...
    Και με ένα άτομο... με δύο δεν κουνάει αλλά πέφτει παντόφλα.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 26/10/2016 στις 09:28.

  3. #528
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εγώ για μονή βαλίτσα μίλησα. Αυτή που παίρνει στην σχάρα και είναι ψηλά.

    Αν δεν κουνάνε τα on- off με τέτοια βαλίτσα στα πολλά τότε να πάω να το πετάξω ρε παιδιά...
    δες στην προηγούμενη σελίδα, εχω 2 βιντεο με βαλιτσα στο τρεισερ (με μαμα αναρτηση απλα ρυθμισμενη) που δεν κουναει πραμα! σημειωτεον ειναι η v47 givi (δεν την λες και μικρη, χωραει 2 full face κρανη) και βγαινει δυστυχως και αρκετα εξω απο την μηχανη!

  4. #529
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Δεν ξέρω αν εχεις δει την μαμα βαλιτσα του tiger.
    Ειναι πολύ πισω και πολύ ψηλά. Δεν κουνησε ποτέ. Διαφορά φαινοταν στα πολλά, αλλα δεν κουνούσε.
    Ζελατίνα φαμπρί και μαμα αναρτηση ρυθμισμένη με βαση το μανιουαλ.

  5. #530
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    δες στην προηγούμενη σελίδα, εχω 2 βιντεο με βαλιτσα στο τρεισερ (με μαμα αναρτηση απλα ρυθμισμενη) που δεν κουναει πραμα! σημειωτεον ειναι η v47 givi (δεν την λες και μικρη, χωραει 2 full face κρανη) και βγαινει δυστυχως και αρκετα εξω απο την μηχανη!
    Αν κούναγε τόσο πολύ που να μπορεί να φανεί σε βίνδεο τότε θα το είχα πετάξει σίγουρα Μιλάμε για κάτι που ίσα ίσα το καταλαβαίνεις !

  6. #531
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν εχεις δει την μαμα βαλιτσα του tiger.
    Ειναι πολύ πισω και πολύ ψηλά. Δεν κουνησε ποτέ. Διαφορά φαινοταν στα πολλά, αλλα δεν κουνούσε.
    Ζελατίνα φαμπρί και μαμα αναρτηση ρυθμισμένη με βαση το μανιουαλ.
    Όχι την 46 της givi που μου έδωσαν δώρο με την αγορά έχω.

    Μιλάμε για ένα κουνηματάκι πολύ μικρό.. μικρότερο από αυτό που σου κάνει ο αέρας από τα προπορευόμενα αυτοκίνητα.

  7. #532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    το κιτ της hyperpro δεν ειναι κατι ιδιαιτερο. μιλαω για το απλο πισω αμορτισερ. δεν θα στο συνιστουσα. ουτε το απλο της ohlins το s46dr (YA335).

    απο κει και περα, ακομα και με αλλαγμενη αναρτηση ΚΟΥΝΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ???? αυτο ποιος το πε? το επιβεβαιωνει κατοχος? ρυθμιση sag εχει κανει πριν και μετα? εμας απο οσους εχουν αλλαξει κανεις δεν εχει βγει να παραπονεθει.

    οσον αφορα την μελετη και αν ειναι ελλατωματικο απο την μανα του αυτο ας το κρινει ο καθενας. εγω πιστευα οτι μετα απο 2 χρονια η γιαμαχα θα αλλαζε αυτα που κανανε το μηχανακι ελλατωματικο (οπως υποστηριζετε μερικοι). πχ θα μεγαλωνε το πισω ψαλιδι 1-1.5 ποντο, θα ειχε λιγο μεγαλυτερο wheelbase, θα εβαζε ενα καλυτερο αμορτισερ.... η αληθεια ειναι οτι για τις διαστασεις του ειναι κοντο το μετατροχιο. η γιαμαχα λεει ομως επιτηδες δεν το μεγαλωνει γιατι θα χασει το κοψιμο και την αμεσοτητα του....
    ο λογος ειναι πως το μηχανακι αν του εκαναν τετοιες αλλαγες θα γινονταν μιας αλλης κατηγοριας μηχανακι. η γιαμαχα εχει φτιαξει μια νεα κατηγορια. το fun to ride and play μηχανακι με ελαφριες ως και καλες δυνατοτητες τουρισμου.
    θα σε παει παντου, θα φορτωθει αρκετα (οχι υπερβολικα) απλα δεν θα σε παει τοοοοσο ξεκουραστα οσο ενα μαστοδοντο εννοειται! και εχουμε μελη στην κοινοτητα μας που εχουν παει 2-3 φορες τον γυρο της ευρωπης στην αδεια τους μονοκαβαλοι και δικαβαλοι και το μηχανακι ηταν εξαιρετικο παντα και παντου!
    Μιλαω παντα για την K-shock.Εκει μου εκανε ρυθμιση ο μαστορας και μου ειπε οτι στην τελικη μπορει να μου κουναει με βελτιωμενες αναρτησεις, και σε πολυ μικροτερο βαθμο.
    Δεν ξερω απο εσας αν με βελτιωμενες αναρτησεις κουναει, αν κουναγε και πριν.
    Απο εκει και περα με το βασικο κιτ πιστευω θα δω μεγαλη διαφορα με τις μαμα αναρτησεις.Τα ποιο ακριβα ξεφευγουν σε τιμες.

  8. #533
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    λαβε υποψη οτι η hyperpro το κατατασει στα σπορτ τουρινγκ (κυριως τουρινγκ) μηχανακια, οποτε επιλεγει οχι γραμμικα ελατηρια αλλα προοδευτικα. κρινω οτι στο συγκεκριμενο μηχανακι δεν ταιριαζουν αυτα. η ολινς και αλλες εταιριες δινουν γραμμικα για τα μτ-09 και 900.

  9. #534
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tx2z Προβολή μηνύματος
    Μιλαω παντα για την K-shock.Εκει μου εκανε ρυθμιση ο μαστορας και μου ειπε οτι στην τελικη μπορει να μου κουναει με βελτιωμενες αναρτησεις, και σε πολυ μικροτερο βαθμο.
    Δεν ξερω απο εσας αν με βελτιωμενες αναρτησεις κουναει, αν κουναγε και πριν.
    Απο εκει και περα με το βασικο κιτ πιστευω θα δω μεγαλη διαφορα με τις μαμα αναρτησεις.Τα ποιο ακριβα ξεφευγουν σε τιμες.
    σε καποιους κουναγε, σε αλλους δεν κουναγε συχνα, σε αλλους αναλογα με τον αναδρομο ερμη και τα φεγγαρια του. τα περισσοτερα παιδια αλλαζουν αναρτηση οχι φυσικα για το κουνημα αλλα για να μεταμορφωθει σε οδηγικη συμπεριφορα προς το καλυτερο.

  10. #535
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    η ολινς και αλλες εταιριες δινουν γραμμικα για τα μτ-09 και 900.
    H Ohlins δίνει γραμμικά για οτιδήποτε.
    Life begins at 45°.

  11. #536
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    H Ohlins δίνει γραμμικά για οτιδήποτε.
    γνωστο

  12. #537
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    H Ohlins δίνει γραμμικά για οτιδήποτε.
    +1 μονο η hyper επιμένει σε αυτα.

    Δεν υπάρχει περίπτωση να μακρυνει ψαλιδι χωρις να κανει facelift γιατι θα πεσουν να τη φανε. Πρέπει να αλλαξει και κατι ακομα σαν νεο μοντελο αλλιως θα ξενερωσει πολύ κοσμο.


    tx2z αν η αναρτηση ειναι τοσο κακη καλο ειναι να βρεις μια αφτερ ουτως η αλλως. ποσα χλμ εχεις στο μηχανακι και ποσα στα λαστιχα?

  13. #538
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tx2z Προβολή μηνύματος
    Μιλαω παντα για την K-shock.Εκει μου εκανε ρυθμιση ο μαστορας και μου ειπε οτι στην τελικη μπορει να μου κουναει με βελτιωμενες αναρτησεις, και σε πολυ μικροτερο βαθμο.
    Δεν ξερω απο εσας αν με βελτιωμενες αναρτησεις κουναει, αν κουναγε και πριν.
    Απο εκει και περα με το βασικο κιτ πιστευω θα δω μεγαλη διαφορα με τις μαμα αναρτησεις.Τα ποιο ακριβα ξεφευγουν σε τιμες.
    Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και το ρουλεμάν του λαιμού να είναι σωστά σφιγμένο αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Λύσιμο και δυναμόκλειδο, όχι απλά το κουνάω το μπροστινό με το χέρι και βρίσκω εντάξει...

    Δεν έχει σχέση αν είναι καινούργιο το μηχανάκι, σου το λέω αυτό γιατί η HONDA κοντεύει να χάσει την αξιοπιστία της από τότε που άνοιξε το εργοστάσιο συναρμολόγησης στην Ισπανία. Το κατάφεραν και αυτό οι Ισπανοί.

    Υ,Γ Ξέρω ότι μιλάμε για yamaha.. απλά λέω.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 26/10/2016 στις 12:50.

  14. #539
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    λαβε υποψη οτι η hyperpro το κατατασει στα σπορτ τουρινγκ (κυριως τουρινγκ) μηχανακια, οποτε επιλεγει οχι γραμμικα ελατηρια αλλα προοδευτικα. κρινω οτι στο συγκεκριμενο μηχανακι δεν ταιριαζουν αυτα. η ολινς και αλλες εταιριες δινουν γραμμικα για τα μτ-09 και 900.
    Με τι δεδομένα κρίνεις οτι δεν είναι κατάλληλα τα προοδευτικά ελατήρια για το τάδε μηχανάκι?
    Το θέμα προοδευτικά vs γραμμικά ελατήρια δεν είναι καθόλου απλό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    +1 μονο η hyper επιμένει σε αυτα.
    Λάθος. Πάρα πολλές μοτοσυκλέτες παραγωγής έχουν προοδευτικά ελατήρια στα πηρούνια τους.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #540
    Γραμμικά έχει και η Hyperpro. Αν μπείτε στον κόπο να πάτε τεκνο-μότο, έχει στον κατάλογο. Όταν έψαχνα για το fazer έδινε και το ένα και το άλλο, απλά όλοι οι "μάστορες" προτείνουν το διπλής ή προοδευτικό ή ότι είναι για "μεγαλύτερη άνεση". Η τιμή ήταν κάπου 20-25% πάνω από άλλα ανταγωνιστικά οπότε δεν ψώνισα.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF