Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ευρωπαϊκή οδηγία για διετή εγγύηση σε προιόντα ........ Μεταχειρισμένα?

  1. #1
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

    Ευρωπαϊκή οδηγία για διετή εγγύηση σε προιόντα ........ Μεταχειρισμένα?

    έχει αναφερθεί? δε ξέρω δε βρήκα κάτι. sorry εάν επαναλαμβάνομαι


    το προφανές αντικείμενο συζήτησης είναι τα οχήματα.

    έχουν εγγύηση (σύμφωνα με τον γνωστό Ευρωπαϊκό Νόμο) τα μεταχειρισμένα οχήματα που πουλιούνται από επίσημη επιχείρηση (όχι ιδιώτης προς ιδιώτη)?

    η ντιρεκτίβα και οι οδηγίες εδώ:

    http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...9L0044&from=EN

    http://europa.eu/youreurope/citizens.../index_en.htm#

    η απορία μου γεννήθηκε κοιτάζοντας μια αγγελία για μεταχειρισμένα. Η επιχείρηση προσέφερε 1 χρόνο εγγύηση και το είχε με μεγάλα bold γράμματα. μου γεννήθηκε η απορία εάν η κανονισμός που ήξερα ότι ισχύει για τα καινούργια αντικείμενα, ισχύει και για τα μεταχειρισμένα!!!

    εσείς τι λέτε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Απο ψαξιμο που ειχα κανει παλια ειχα βρει οτι απο εμπορο ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει 1 χρονο εγγυηση.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Ασχετο, και εγω το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο από αντιπροσωπεία, και μου έδωσε ένα χρόνο εγγύηση, μήπως παίζει κάτι,?

  4. #4
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Ναι παίζει.

    Χαχαχ
    Θεοί επιχειρηματίες

    Η Ευρωπαική οδηγία λέει στο άρθρο 7 "Τα κράτη μέλη μπορούν να ορίζουν ότι, σε περίπτωση μεταχειρισμένων αγαθών, ο πωλητής και ο καταναλωτής μπορούν να συμφωνούν συμβατικούς όρους ή συμφωνίες που προβλέπουν μικρότερη χρονική περίοδο όσον αφορά την ευθύνη του πωλητή από εκείνην που προβλέπεται στο άρθρο 5 παράγραφος 1. Η περίοδος αυτή δεν μπορεί να είναι κατώτερη του ενός έτους."

    Που σημαίνει ότι αμα υπογράψεις εσύ τον έναν χρόνο τότε χάνεις το δικαιώμα των 2 !!

    Λεώ εγώ τώρα με τη γρήγορη ερμηνεία μου

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Σημαντικότατο θα έλεγα το παραπάνω. Κάτι είχα ακούσει αλλά δεν το γνώριζα με σιγουριά. Ερώτηση που προκύπτει, αν η πώληση είναι από ιδιώτη σε ιδιώτη υπάρχει κάποια εγγύηση και αν ναι πως ορίζεται αυτή; Δίνει χρήμα δηλαδή ο πωλητής σε περίπτωση στραβής;

  6. #6
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Σημαντικότατο θα έλεγα το παραπάνω. Κάτι είχα ακούσει αλλά δεν το γνώριζα με σιγουριά. Ερώτηση που προκύπτει, αν η πώληση είναι από ιδιώτη σε ιδιώτη υπάρχει κάποια εγγύηση και αν ναι πως ορίζεται αυτή; Δίνει χρήμα δηλαδή ο πωλητής σε περίπτωση στραβής;
    μάλλον όχι

    Άρθρο 1

    Πεδίο εφαρμογής και ορισμοί

    1. Η παρούσα οδηγία έχει ως αντικείμενο την προσέγγιση των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων των κρατών μελών σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών, με σκοπό την εξασφάλιση ενός στοιχειώδους ορίου ομοιόμορφης προστασίας των καταναλωτών στο πλαίσιο της εσωτερικής αγοράς.

    2. Για τους σκοπούς της παρούσας οδηγίας, νοούνται ως:

    α) καταναλωτής: το φυσικό πρόσωπο το οποίο, στο πλαίσιο των συμβάσεων που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της παρούσας οδηγίας, ενεργεί για σκοπό μη εντασσόμενο στο πλαίσιο της εμπορικής, επιχειρηματικής ή επαγγελματικής του δραστηριότητας·

    β) καταναλωτικά αγαθά: κάθε ενσώματο κινητό πράγμα, εκτός από:

    - τα αγαθά τα οποία πωλούνται στα πλαίσια αναγκαστικής εκτέλεσης ή με άλλο τρόπο από δικαστική αρχή,

    - το νερό και το φυσικό αέριο όταν δεν είναι συσκευασμένα προς πώληση σε περιορισμένο όγκο ή καθορισμένη ποσότητα,

    - την ηλεκτρική ενέργεια·

    γ) πωλητής: το φυσικό ή νομικό πρόσωπο το οποίο, στο πλαίσιο συμβάσεως, πωλεί καταναλωτικά αγαθά στο πλαίσιο της εμπορικής, επιχειρηματικής ή επαγγελματικής του δραστηριότητας·



    έχω στείλει επιστολή στην ΕΕ για διευκρινήσεις ( όχι για το συγκερκιμένο αλλά γενικά τι ισχύει)

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Απο ιδιωτη σε ιδιωτη δε νομιζω πως ισχυει γιατι δε βγαζει κερδος υποτιθεται και ο ιδιωτης.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Η Ευρωπαική οδηγία λέει στο άρθρο 7 "Τα κράτη μέλη μπορούν να ορίζουν ότι, σε περίπτωση μεταχειρισμένων αγαθών, ο πωλητής και ο καταναλωτής μπορούν να συμφωνούν συμβατικούς όρους ή συμφωνίες που προβλέπουν μικρότερη χρονική περίοδο όσον αφορά την ευθύνη του πωλητή από εκείνην που προβλέπεται στο άρθρο 5 παράγραφος 1. Η περίοδος αυτή δεν μπορεί να είναι κατώτερη του ενός έτους."
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Απο ιδιωτη σε ιδιωτη δε νομιζω πως ισχυει γιατι δε βγαζει κερδος υποτιθεται και ο ιδιωτης.
    λέει η οδηγία
    (2) ότι η εσωτερική αγορά περιλαμβάνει ένα χώρο χωρίς εσωτερικά σύνορα μέσα στον οποίο εξασφαλίζεται η ελεύθερη κυκλοφορία των εμπορευμάτων, των προσώπων, των υπηρεσιών και των κεφαλαίων· ότι η ελεύθερη κυκλοφορία των εμπορευμάτων αφορά όχι μόνο τις συναλλαγές από πρόσωπα που ενεργούν στα πλαίσια εμπορικών δραστηριοτήτων αλλά και συναλλαγές από μεμονωμένους ιδιώτες· ότι τούτο συνεπάγεται, για τους καταναλωτές που κατοικούν σε κράτος μέλος, τη δυνατότητα να κάνουν αγορές στο έδαφος ενός άλλου κράτους μέλους, με βάση ένα ομοιόμορφο ελάχιστο σύνολο δίκαιων κανόνων που διέπουν την πώληση καταναλωτικών αγαθών·

    επομένως ισχύει...

    ορίζονται κανόνες συναλλαγής ανεξαρτήτως αν είναι επιτηδευματίας ή όχι ο πωλητής..... έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ
    πουτσ@@@@@@@@@

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά
    από Innersense στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 15:13
  2. Ερώτηση για "κούνημα" τιμονιού σε Ζ750...
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 09:43
  3. οδηγίες χρήσης σε προιόντα
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2005, 07:57
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 20:09
  5. Ευρωπαϊκή έρευνα για τα ατυχήματα
    από Κανένας στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2004, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF