Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 109

Θέμα: Μηχανη με 1000 ευρω?

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    απο οτι λες κρινω πως δεν εχεις οδηγησει ποτε κανενα απο τα παραπανω.. αν κανω λαθος πες μου. αλλα το kle ειναι 2κυλινδρο καμια σχεση λοιπον με ψωφιμια τυπου freewind και pegaso. (μιλαω στα λεφτα που λες και στις αντιστοιχες χρονολογιες.) τα kle μπορει να ειναι 500cc αλλα ειναι πολυ δυνατοτερα και πολυ πιο ξεκουραστα (ο κηνητηρας τους) αν θες να τα πας ταξιδι.οκ πρεπει να φτιαξεις την σελα αλλα δεν θα ασχοληθεις με τιποτα αλλο. οσο για βασικα προβληματα μονο βολαν και ΑΝ στο βγαλουν ποτε. ενω με τα αλλα θα εισαι πολυ συχνα συνεργειο ετσι εχω δει ως παλαιος κατοχος kle που ΠΟΤΕ δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. καπου ειχα ξανα γραψει για τα kle (χωρις να τα συγκρινω προσπαθω να το αποφευγω στις μηχανες ειναι γουστο) ψαξε λιγο τα post μου και κατι σχετικο θαβρεις να παρεις μια αποψη.να μου πεις για τα φρενα να το συζητησουμε και να σου πω και την λυση, αλλα αν ειναι αξιοπιστο το pegaso ή το bmw σε σχεση με το kle?? να γελασω??
    Και τα εχω οδηγησει και υπηρξα ιδιοκτητης καποιων απο αυτα.Μονο το Cagiva δεν το εχω καβαλησει.

    Το kle δεν το κατακρινω ουτε το συγκρινω με τα αλλα,απλα δεν μου καθεται στο ματι.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της magi
    Εγγραφή
    03/05/2014
    Μηνύματα
    163
    TIGER900( 855)Είναι αυτό που έχει κόστος 100-1200 ευρώ περίπου. Το 885 είναι το ιντζεκσιον μετά το 2000 το 855 είναι καρμπυρατερ και το καλύτερο από όλα για μεγάλο ταξίδι πολύ αξιόπιστο άνετο με χώρους αλλά μεγάλο βάρος. Πολύ γρήγορο επίσης. Αλλά υπάρχει ένα αλλά, η μίζα και το πρόβλημα που χρειάζεται να κατεβάσετε μοτέρ, το ίδιο όμως και λίγο νεότερο έχει την μίζα σε σημείο που έχει εύκολα προσβάσιμο. Φρόντισε αν να βρεις αυτό τα κάνει όλα πολύ καλά ακόμη και από σημερινές μοτο

  3. #63
    Νέο μέλος Το avatar του/της vagmark2002
    Εγγραφή
    09/05/2014
    Μηνύματα
    15
    Γεια σας και απο μενα.Η γνωμη μου ειναι πως μεχρι 1000 ευρω ειναι δυσκολο να βρεις μηχανακι που να μην σου ζητησει πολλα.Αυτο που προσπαθεις να μετριασεις ειναι το οτι αυτα που θα σου ζητησει να ειναι χαμηλου κοστους.Αν παμε πισω λοιπον σε εκεινες τις εποχες κατασκευης τους Θα δουμε οτι τα μηχανακια που δεν εσπαγαν και εκαναν ταξιδια απροβληματιστα ειναι τα transalp,τα funduro και τα freewind.Διαβαζω για 1-2 ιππους παραπανω και διαφορα τετοια αλλα εγω πιστευω οτι οταν επιλεγεις να παρεις ενα τετοιο παλαιο μοτορι εισαι αρκετα συνειδητοποιημένος και ξερεις τι ζητας απο αυτο.Εγω λοιπον μετα απο αρκετες μηχανες που περασαν απο τα χερια μου(αναβατης απο το '90) αγορασα το 2010 ενα funduro το οποιο εκραζα οταν πρωτοβγηκε.Το πηρα γιατι οτι και να παθει βρισκω ανταλλακτικα και στο περιπτερο,κανει ταξιδακια,εχει αξιοπρεπεστατη ροπη,χαμηλο κοστος συντηρησης,και μπορω να το φτιαχνω μονος μου γιατι ειναι πολυ απλο.Δεν λεω πως ειναι το καλυτερο μηχανακι αλλα ξερω τι ζηταω απο την αγορα που εκανα,ξερω επισης πως θα το παντρευτω,και ή θα το σπασω ή θα το χαρισω στο τελος.

  4. #64
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Ως κατοχος μιας μηχανης 1200 ευρω (ΧΤ600Ε) που πηρα για ταξιδια και οχι για καθε μερα (δε μου χρειαζετε λογο επαρχιας)...Θα σας πω το κριτηριο που με εκανε να παρω ΧΤ.

    Απο την λιστα και τις μηχανες που αναφερθηκαν πιο πανω,αν καποιος βαλει στο car.gr ανταλακτικα-μαρκα-μοντελο θα δει οτι το ΧΤ εχει γυρω στα 2500, ολα τα αλλα ειναι πολυ πιο κατω...Αυτο με εκανε να παρω ΧΤ ενω κοιτουσα και για DR-KLE-KLR-TRANSALP600-F650GS....

    Αποτελεσμα της παραπανω συγκρισης ειναι η φθηνη συντηρηση και αμεση ευρεση ανταλλακτικών χωρις ταλαιπωρια...

    Καλα ολα, αλλα οταν μιλαμε για μια μηχανη 1000-1200 ευρω το μπατζετ ειναι "στενο" οποτε ολα τα ευρω μετρανε...

    Η προσωπικη μου αποψη...

  5. #65
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Εγω απο μονοκυλινδρα θα προτεινα το Dominator (oxι για να το πουλησω ) αλλα ειναι πιο ταξιδιαρικο απο το XT. Kαι με μια ιδεα παραπανω γκαζι.
    Κατα τα αλλα αν στοχος ειναι τα ταξιδια, Transalp, Kle.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro Προβολή μηνύματος
    Ως κατοχος μιας μηχανης 1200 ευρω (ΧΤ600Ε) που πηρα για ταξιδια και οχι για καθε μερα (δε μου χρειαζετε λογο επαρχιας)...Θα σας πω το κριτηριο που με εκανε να παρω ΧΤ.

    Απο την λιστα και τις μηχανες που αναφερθηκαν πιο πανω,αν καποιος βαλει στο car.gr ανταλακτικα-μαρκα-μοντελο θα δει οτι το ΧΤ εχει γυρω στα 2500, ολα τα αλλα ειναι πολυ πιο κατω...Αυτο με εκανε να παρω ΧΤ ενω κοιτουσα και για DR-KLE-KLR-TRANSALP600-F650GS....

    Αποτελεσμα της παραπανω συγκρισης ειναι η φθηνη συντηρηση και αμεση ευρεση ανταλλακτικών χωρις ταλαιπωρια...

    Καλα ολα, αλλα οταν μιλαμε για μια μηχανη 1000-1200 ευρω το μπατζετ ειναι "στενο" οποτε ολα τα ευρω μετρανε...

    Η προσωπικη μου αποψη...
    Εσυ μην μιλας καθολου.

    Μου εβαλες τα φυτιλια και τρεχω, αλλα xt δεν βρισκω.

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro Προβολή μηνύματος
    Ως κατοχος μιας μηχανης 1200 ευρω (ΧΤ600Ε) που πηρα για ταξιδια και οχι για καθε μερα (δε μου χρειαζετε λογο επαρχιας)...Θα σας πω το κριτηριο που με εκανε να παρω ΧΤ.

    Απο την λιστα και τις μηχανες που αναφερθηκαν πιο πανω,αν καποιος βαλει στο car.gr ανταλακτικα-μαρκα-μοντελο θα δει οτι το ΧΤ εχει γυρω στα 2500, ολα τα αλλα ειναι πολυ πιο κατω...Αυτο με εκανε να παρω ΧΤ ενω κοιτουσα και για DR-KLE-KLR-TRANSALP600-F650GS....

    Αποτελεσμα της παραπανω συγκρισης ειναι η φθηνη συντηρηση και αμεση ευρεση ανταλλακτικών χωρις ταλαιπωρια...

    Καλα ολα, αλλα οταν μιλαμε για μια μηχανη 1000-1200 ευρω το μπατζετ ειναι "στενο" οποτε ολα τα ευρω μετρανε...

    Η προσωπικη μου αποψη...
    +600
    γι' αυτό έχω 2...

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ουσιαστικα η μηχανη πρεπει να ειναι μονοκυλινδρη,χωρις πολλα πολλα.Φεριγκ και πολλα πλαστικα ,μονο φασαρια θα ειναι.Ελαφρια,να φτιαχνετε ευκολα απο καποιον ο οποιος εχει μετριες γνωσεις στα μηχανολογικα (οπως εγω),να υπαρχουνε ανταλλακτικα,να ειναι ελαφρια.....Σπαρτιατικη.

    Οπως λεει και πιο πριν ο zandesiro "φθηνη συντηρηση και αμεση ευρεση ανταλλακτικών χωρις ταλαιπωρια..."

    Aπο τις μηχανες που εβαλα στο αρχικο ποστ υπηρξα ιδιοκτητης ,η τις ειχα στην κατοχη μου για μεγαλο διαστημα,των Bmw F 650 FUNDURO,Yamaha XTZ Super Tenere 750 και Suzuki DR 650 SE.xt ειχα το 550 αλλα με ειχε κρεμασει καναδυο φορες με τον ανορθωτη.
    Επισης το Triumph Tiger 900 (885) ανα πασα στιμη μπορω να το παρω απο φιλο 700-800 ευρω και το μονο που θελει ειναι λαστιχα.

    Ολες τους καλες και αξιοπιστες (στα χερια μου),αλλα δεν εχουνε αυτο το κατι που θα ηθελα.Στο αρχικο ποστ θα μπορουσα να βαλω και το klr 650 ,αλλα το ξεχασα.Νομιζω τελικα,οτι αυτο και το xt εχουνε τις προδιαγραφες που θελω.

    Ο λογος που εβαλα οριο τα 1200 ευρω ειναι οτι απο την μια θα χρειαστουνε και αλλα για να τη μαζεψω και απο την αλλη βρισκω σε αυτες τις τιμες ,μηχανες σε αρκετα καλη κατασταση,αρκει να εχω υπομονη.

    Θεματα που με απασχολουνε ομως ειναι με η χωρις abs,το οποιο συντομα θα γινει υποχρεωτικο.Μανιβελα για να μην κολλαω η μιζα?

  9. #69
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Πανο θα σου πω για dominator 650.
    Κάποτε μας είχαν φέρει κάτι μαύρα με άσπρα γραφικά, νομίζω απ τα τελευταία και μάλλον ιταλικά μόνο μιζατα.
    Τα είχαμε για δευτερατζες - τριτατζες ( μαζί με κάτι ΧΤ600) εγώ προτιμούσα το domi.
    Παραδόξως με βόλευε πολύ και μόνος μού είχα φτιάξει την σέλα και αγόρασα μια ζελατίνα της givi για τις βροχές και τα κρύα.
    Άλλαζε πολλά χέρια, περνούσε εβδομάδες η και μήνες απραξίας και ΠΑΝΤΑ δούλευε, μόνο μια φορά ένας συνάδελφος το μπούκωσε στο λάδι γιατί το τσέκαρε κρύο και ζεστό και το φουλαρε, μόνο φλάντζα κεφαλής άλλαξα τότε.
    Αλλά γενικά αν το πας ψηλά τσιμπάει.
    Πηγαίνει άνετα με 130-140 από εκεί και πάνω ζορίζεται και στην τελική σχεδόν μπαίνει στα κόκκινα.
    Από φίλο που είχε το μανιβελομιζατο δεν άκουσα ΠΟΤΈ παράπονο και έκανε τρελά ταξίδια φορτωμένος και δεν το άλλαζε ( ούτε νομίζω να το άλλαξε) σκεπτόμενος την απλότητα και την αξιοπιστία τής κατασκευής.
    Μονοκυλινδρο, καρμπ, ηλεκτρικά αφθαρτα, καλή αυτονομία, μίζα + μανιβέλα, επαρκή φρένα για τα κιλά και τα κυβικά του.
    Αυτά

  10. #70
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6066459/
    Με γειες
    Και στα λεφτά που λες http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5365230/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6090238/

    Τα ίδια φαντάζομαι ισχυουν και για τα ΧΤΖ660 - τα παλιά - αλλά εκείνο δεν το είχα δεν το ξέρω
    Τελευταία τροποποίηση από SHOOTER045; 24/03/2015 στις 09:00.

  11. #71
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Αν αυτό το ντομι έχει 35000 χλμ εγώ είναι καρδινάλιος
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Αν αυτό το ντομι έχει 35000 χλμ εγώ είναι καρδινάλιος
    +1... ούτε ένα καλό γύρισμα δεν μπορούν να κάνουν....

  13. #73
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος

    Aπο τις μηχανες που εβαλα στο αρχικο ποστ υπηρξα ιδιοκτητης ,η τις ειχα στην κατοχη μου για μεγαλο διαστημα,των και Suzuki DR 650 SE.xt ειχα το 550 αλλα με ειχε κρεμασει καναδυο φορες με τον ανορθωτη.

    Ολες τους καλες και αξιοπιστες (στα χερια μου),αλλα δεν εχουνε αυτο το κατι που θα ηθελα.Στο αρχικο ποστ θα μπορουσα να βαλω και το klr 650 ,αλλα το ξεχασα.Νομιζω τελικα,οτι αυτο και το xt εχουνε τις προδιαγραφες που θελω.
    Γιατί προτιμάς το XT απ'το DR650SE?Προσωπικά πέρα απο την αφθονία στην αναζητηση μεταχειρισμένων XT δεν νομίζω να υπερτερεί σε κάτι άλλο του DR.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Μονοκυλινδρο, καρμπ, ηλεκτρικά αφθαρτα, καλή αυτονομία, μίζα + μανιβέλα, επαρκή φρένα για τα κιλά και τα κυβικά του.
    Αυτά
    Μίζα-μανιβέλα είχαν μόνο τα μοντέλα '88-'89 όπως και μικρότερη αυτονομία λόγο μικρότερου ντεπόζιτου(μέχρι το '91).
    Τελευταία τροποποίηση από Λευκάδιος; 24/03/2015 στις 09:28.
    RIDE MORE TALK LESS

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Δεν παρακολούθησα όλη τη συζήτηση από την αρχή αλλά για εμένα είναι μονόδρομος: http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6114193/

    Κατά τα λοιπά, το φρίγουιντ το πήρε ο κουμπάρος μου καινούριο το 2003 (στο όμορφο μπλε του), του έχει κάνει 35.000 Km μέσα σε 12 χρόνια, στην ουσία το έχει παρατημένο και δεν του έχει βγάλει ποτέ τίποτα, πέρα από τα αναλώσιμα.

    Μια φορά ήρθε στο χωριό (180km διαδρομή) αλλά βλαστήμησε. Κατέβηκε κ πήγαινε σαν κομπρεσέρ με το ελαιόψυκτο μονοκύλινδρο.

    Το KLE επίσης ότι πιο τίμιο και γρήγορο δεν μπορείς να πεις. (παρωχημένο μόνο σε εμφάνιση).

    Για τα άλλα δεν έχω ιδιαίτερη άποψη. Χόντα και μόνο χόντα είναι το ρεζουμέ

  15. #75
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6066459/
    Με γειες
    Και στα λεφτά που λες http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5365230/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6090238/

    Τα ίδια φαντάζομαι ισχυουν και για τα ΧΤΖ660 - τα παλιά - αλλά εκείνο δεν το είχα δεν το ξέρω
    Eλα παρε παρε παρε!!! Σπαρταραει λεμε!!! Φρεσκο πραμα!!! 1 χιλιαρικο μονο μανταμ!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20140912_001.jpg 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	90,6 KB 
ID:	332950
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή με budget max 1000
    από Alchimistis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2012, 18:24
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2010, 14:13
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2009, 21:25
  4. 1000 Ευρώ!!!
    από DimChios στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2006, 10:19
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF