Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 63

Θέμα: Ελαστικά για Versys

  1. #31
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι πως αυτοί που πιπιλίζουν την καραμέλα γράφουν από κινητά iPhone και υπολογιστές Hewlett Packard Made in USA βεβαίως βεβαίως...
    εεεεεμα!! ετσι ακριβως!

  2. #32
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Αν και έχω κατασταλάξει στα S20 με ενημέρωσαν οτι στο προφίλ και χρήση οδήγησης που κάνω μου ταιριάζει και το BT090. Στη σελίδα της Bridgestone στο γράφημα με άκρα
    Race <----> Sport
    τα δίνει πιο κοντά στο Race από τα S20 που τα κατατάσσει καθαρά στην Sport κλίμακα άρα και υποθέτω ως πιο μαλακή γόμα.

    Σε διάφορα review και forum για τα 090 διαβάζω οτι είναι πιο στοχευμένα για ελαφρύτερα μηχανάκια τύπου super motο όπως KTM 690, Aprilia Dorsoduro, αλλά διαβάζω αρνητικά για τις επιδόσεις τους στο βρεγμένο αλλά και την διάρκεια ζωής σε σχέση με τα S20 που σε διάρκεια και βρεγμένο όλοι πίνουν νερό στο όνομά τους.
    Διαφορά τιμής λίγο φθηνότερα τα 090 στα 230ευρώ.....
    Κλείνω προς τα S20 βέβαια μιας και είναι νεώτερο μοντέλο με νεώτερες τεχνολογίες επάνω τους. Τα 090 με προβληματίζει οτι ξεκίνησαν να βγαίνουν από το 2007 με ότι αυτό συνεπάγεται στην εξέλιξη προδιαγραφών.


    Μια τελευταία παρατήρηση οτι τα 090 έχουν δείκτη ταχύτητας H ενώ τα S20 W. (άρα τα 090 είναι πιο κοντά στη δική μου χρήση)
    Τελευταία τροποποίηση από George_Sp; 04/05/2015 στις 19:58.

  3. #33
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Οι "νεότερες τεχνολογίες" δεν είναι κι απαραίτητα θετικές, κυρίως γιατί οι εξελίξεις και οι προδιαγραφές πιο πολύ με οικολογίες my ass και regulations για ρύπανση κι αγγούρια καλαβρέζικα έχουν να κάνουν.
    Τέσπα, ίσως καταλληλότερος σε αυτό να είναι ο Mikes για να σχολιάσει.

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι επειδή ένα λάστιχο φτιάχνεται εδώ και 7-8 χρόνια, δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα κακό, παλιό ξεπερασμένο κλπ.

    Η διάρκεια ζωής έχει νόημα από τη στιγμή που υπάρχει άσφαλτος.
    Αν κινείσαι (όχι εσύ συγκεκριμένα) μέσα στην Αθήνα στους γυαλόδρομους, πιο πιθανό είναι να αλλάξεις λάστιχα γιατί παλιώσανε παρά γιατί φαγώθηκαν.

    Βάλε το πιο μαλακό λάστιχο που μπορείς να βάλεις στο μηχανάκι σου.
    Κι από τη στιγμή που αναφέρεις αυτά τα δύο, και τα 090 είναι και πιο κοντά στο δείκτη ταχύτητάς σου, βάλε αυτά.

    My 2 cents

  4. #34
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Το ξεθάβω λίγο γιατί η ώρα αλλαγής ελαστικών έφτασε.
    Δυστυχώς οι τιμές αντί να πέφτουν ανεβαίνουν. Εκεί που είχα και τα Metzeler M7 στην εξίσωση στα 320ευρώ που παίζουν πλέον είναι απλησίαστα. Οπότε έχουμε.

    Bridgestone S20 (270ευρώ)
    Dunlop Sportsmart 2 (290ευρώ)
    Metzeler M5 (ξανά και 270ευρώ)

    Το Μ5 το είδα 2χρόνια και στεγνό και βρεγμένο και χιονόνερο και καύσωνα. Μ άρεσε πολύ η κορώνα του, μ άρεσε απίστευτα η επίδοση στο βρεγμένο, αλλά σε συνθήκες πόλης δε ζεσταίνεται γρήγορα και πρέπει να το ζορίσεις αρκετά και ίσως με λίγο χαμηλότερες πιέσεις από το προτεινόμενο. Ωραίο και το επίπεδο προειδοποίησης όταν η πρόσφυση αρχίζει να χάνεται, διορθώνει μόνο του το αρχικό παίξιμο σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και πάνω στις λευκές διαγραμμίσεις.
    Ατελείωτη διάρκεια. 15.000χλμ μετά και δεν έχει τετραγωνίσει ούτε έχει φθαρεί ανομοιόμορφα. Παίζει να μου βγάζει η γόμα τους εύκολα μια χρονιά ακόμα.

    Για το Dunlop ακούω τα καλύτερα από πιο γλήγορους και στριφτερούς από εμένα σαν πιο μαλακή γόμα από το Μ5. Κορώνα δεν έχω δει από κοντά αλλά δε τη θέλω πιο γρήγορη από το Μ5. Επίσης με ανησυχεί η διάρκεια ζωής αν παραείναι μαλακό. Δεν είναι εποχές για λάστιχα κάθε 10.000.

    Τελευταίο αφήνω το S20 που με τρώει να το δοκιμάσω. Μου λένε οτι είναι λίγο πιο μαλακό από Μ5 αλλά βγάζει χιλιομετράκια κι αυτό. Μου λένε τα καλύτερα για βροχές και οτι ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα (διαπίστωση και σε σχόλια στο ίντερνετ σε φόρουμ εξωτερικού)

    Αν είχα τα χρήματα θα πήγαινα στα Μ7 αλλά και τα 270 πονάνε ήδη πολύ γιατί δυστυχώς έπεσε και το σερβις κοντά.

    Βάλτε ότι τελευταίες σκέψεις θέλετε.
    Προσωπικά αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ S20 και M5 πάλι. S20 για το κάτι παραπάνω με περισσότερες γνώμες και M5 γιατί ξέρω τι να περιμένω που με άφησε παραπάνω από ικανοποιημένο.
    Το Dunlop μάλλον θα το αποφύγω ως ακατάλληλη στιγμή για πειραματισμούς προς άλλα οδηγικά στυλ και χρήσεις.

  5. #35
    Αν το Μ5 σε αφησε παραπανω απο ευχαριστημενο και αφου δεν εχεις την οικονομικη ανεση να αλλαξεις συντομα, γιατι σε τρωει;
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #36
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Αν το Μ5 σε αφησε παραπανω απο ευχαριστημενο και αφου δεν εχεις την οικονομικη ανεση να αλλαξεις συντομα, γιατι σε τρωει;
    Με τρώει το S20 και η εμπειρία της περιπέτειας....τρου αντβεντσουρ κι ετς

  7. #37
    Ε, τραβα βαλτο.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #38
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Μην λαμβανεις υποψην τα σχολια του εξωτερικου.
    Αλλη ασφαλτος,αλλες συνθηκες.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  9. #39
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Ε, τραβα βαλτο.....
    η τιμή στα Μ5 είναι πλέον στα 220ευρώ και με δελεάζει ακόμα περισσότερο το 50άρικο που θα γλυτώσω από τα S20....γαμώτ γαμώτ γαμώτ πότε θα γίνω αντβεντουρ!!!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Μην λαμβανεις υποψην τα σχολια του εξωτερικου.
    Αλλη ασφαλτος,αλλες συνθηκες.
    συμφωνώ

  10. #40
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Δευτέρα πάω για λάστιχα.
    Τελική επιλογή το μαλακότερο S20.
    Τιμούλα στα 270-280 σε 2-3 γνωστά λαστιχάδικα που κοίταξα πρόχειρα online. Έχει κανείς υπόψιν του για πιο κάτω ή εκεί παίζουν παντού?
    Τα Μ5 τελικά τα απέκλεισα με βάση τη φθορά και διάρκεια που έδειξαν....παραείναι σκληρή γόμα για κοντινές διαδρομές σε χαμηλότερες ταχύτητες και με νορμάλ οδήγηση δε τρώγονται με τίποτα, οπότε δεν έχει νόημα με το στυλ οδήγησης μου να ξαναπάω εκεί.

  11. #41
    Στράτος Ελευθερίου
    2104963134
    Πέτρου Ραλλη 166, Νικαια

    καλό παιδί, καλές τιμές
    αξίζει τον κόπο ακόμα και αν έχει ιδιες τιμές
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #42
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    κοιτα και τα michelin pilot power 3. μαλακο λαστιχο το οποιο ζεσταινεται γρηγορα. κυκλοφορεις και σε βρεγμενο οδοστρωμα ανετα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  13. #43
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    2 μέρες πολύ τρέξιμο και χρόνος για λάστιχα μηδέν. Πέρασα και από 2 λαστιχάδες στα μέρη μου και οι τιμές όλες είναι ίδιες.

    spyrakos35 WINS. flawless victory!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    824
    Περιστερας 250Ε.
    Με evo μπροστινο.
    Το οποιο προτεινει και η ιδια η bridgestone.

  15. #45
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Περιστερας 250Ε.
    Με evo μπροστινο.
    Το οποιο προτεινει και η ιδια η bridgestone.
    ναι έχω δει οτι για μπροστά λέει evo....από ζέσταμα μέσα στην Αθήνα πόσο γρήγορα το πετυχαίνεις Γιώργο μιας και θυμάμαι οτι αυτό φοράς. Με τις λευκές γραμμές στο κέντρο της Αθήνας πως τα πάει?

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF