Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Κρανάκι, μπουφάν και γάντια μηχανής.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2015
    Μηνύματα
    131

    Κρανάκι, μπουφάν και γάντια μηχανής.

    Γειάς σας παίδες , είμαι καινούργιος μηχανόβιος πριν λίγες μέρες απόκτησα ενα cbf 125 του 2013.Ψάχνω για αξιόπιστα,δοκιμασμένα προιόντα ώστε να μην χρειαστεί να ξοδέψω πάλι χρήματα για να τα αλλάξω μετά απο λίγους μήνες.Αρχικά ψάχνω ένα κρανάκι ( fullface) με maximum budget τα 150 ευρω ..υπάρχει κάτι σε αυτά τα χρήματα η θα πρέπει να ανεβάσω το budget ;Ποιές είναι οι κορυφαίες εταιρίες σε αυτόν τον τομέα ;; Ενδιαφέρομαι επείσης για ένα μπουφανάκι με budget περι τα 70 ευρω και τέλος γάντια ωστε να μην παγώνουν τα χέρια μου..

    Βρήκα αρκετά προιόντα στο www.stelpet.gr ..αξίζει; έχει πάει κανείς ;;

  2. #2
    Καλώς τον

    Για κρανη σε αυτες τις τιμες δες ή τα KBC ή τα HJC. Στα τελευταια εχει καλες προσφορες η Colori.

    Κορυφαιες εταιριες ειναι ισως οι Shoei & Arai αλλα ξεφευγεις σε τιμες.

    Μπουφαν στα 70 ευρω λιγο δυσκολο, εκτος αν πας απο Lidl που δεν το συνιστω. Τα γαντια δεν ειναι μονο για το κρυο (αλλιως παρε γαντια του σκι) αλλα και για προστασια απο πτωση. Υπολογισε 50 ευρω περιπου για κατι σχετικα καλο.

    Αναλογως που κινεισαι, θα χρειαστεις και καμια μποτα ή μποτάκι με καποιες προστασιες.

    Στις αγορες online γινονται πολλες φορες λαθη με τα νουμερα. Αλλο νομιζεις οτι σου κανει και αλλο σου κανει τελικα. Το ιδιο με τα κρανη, μπορει να σου κανει σε μεγεθος αλλα να μην ταιριαζει στο κεφαλι σου.

    Παρε σβαρνα τα μοτομαγαζα (πχ Καλλιροης) και ψαξε

    Καλες βολτες
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Επειδή είσαι καινούριος όπως λες θα σου επισημάνω ότι τα γάντια δεν τα φοράμε για να μην κρυώνουν τα χέρια μας. Δλδ τα φοράμε και γι' αυτό αλλά ακόμα και όταν δεν κάνει κρύο πρέπει να φοράμε γάντια γιατί τα χέρια είναι το πρώτο που ακουμπάει κάτω και η άσφαλτος δεν είναι καθόλου φιλική με το δέρμα.

    Όπως κατάλαβες ένα ζευγάρι γάντια δεν είναι αρκετό. Και επειδή ο καιρός έχει αρχίσει να ανοίγει σιγά σιγά επένδυσε καλύτερα σε ένα ζευγάρι εποχιακά γαντάκια που είνα πιο φθηνά ρίχνοντας κάτι παραπάνω στο μπουφάν ώστε να είναι 4 εποχών και να μπορείς να το φοράς ακόμα και όταν θα ζεστάνει ο καιρός, χωρίς να χρειαστείς δεύτερο όταν μπει ξανά ο χειμώνας. Επέλεξε κάτι δλδ, στο οποίο όλες οι επενδύσεις να είναι αφαιρούμενες και να έχει μεγάλους αεραγωγούς που ανοιγοκλείνουν αν και εγώ, αν προσανατολιζόμουν στην αγορά ενός μόνο τζάκετ θα επέλεγα το revit tornado

    http://www.fc-moto.de/Revit-Tornado-Textile-Jacket

    To οποίο είναι μάλλον το μοναδικό που μπορεί να σε καλύψει μέχρι και το κατακαλόκαιρο μέσα στην πόλη χωρίς να είναι απαγορευτική η χρήση του το χειμώνα, ειδικά για το κλίμα της Ελλάδας.

    http://www.motoraid.eu/rider/jackets...9B%CE%9B%CE%9F

    Στα κράνη οι κορυφαίες εταιρίες είναι shoei και arai. Ελλάδα στην τιμή που θέλεις δεν βρίσκεις αλλά υπάρχουν και αξιόλογες μάρκες με λιγότερα χρήματα. Εγώ την καλύτερη τιμή προς "συνολική απόδοση του κράνους" έχω βρει στην hjc. Κορυφαία εσωτερική επένδυση, ικανοποιητική ζελατίνα με ένα απ' τα καλύτερα συστήματα κουμπώματος της αγοράς, εξαερισμός στο μέσω όρο όπως και το βάρος. Στην αεροδυναμική δεν θα έχεις θέμα με αυτό που οδηγείς και για να βρεις τα όριά του θα πρέπει να οδηγήσεις κάτι εξαιρετικά γρήγορο, αλλά αυτό εξαρτάται και απ' το μοντέλο. Απ' το μοντέλο που θα επιλέξεις εξαρτάται και φασαρία που θα έχει (αυτό εξαρτάται μέχρι και απ' τη μηχανή).Κατά τα άλλα πολύ φθηνά ανταλλακτικά και καλή αντιπροσώπευση απ' την colori.
    Για την σωστή επιλογή μεγέθους θα βρεις ένα πολύ ωραίο ποστάκι του road spirit στην ενότητα εξοπλισμός νομίζω.

    Καλώς ήρθες στους δύο τροχούς και στο φόρουμ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 30/03/2015 στις 13:51.
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Ωχ 70 ευρώ είπες για μπουφάν? 150 είχα την εντύπωση!
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Μπορείς να κοιτάξεις και εδώ μέσα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Να προσθέσω και εγώ ότι όταν ήμουν σε παρόμοια διλήμματα, μετά από δοκιμές κατέληξα (μιλώντας για γάντια) σε νεοπρέν επειδή ψυχολογικά νιώθω ότι μου προσφέρουν καλύτερο έλεγχο / αφή.

    Λογικά η προστασία τους σε πτώση είναι μηδαμινή, αλλά κ πάλι δεν το έχω μετανοιώσει αφού νοιώθω ψυχολογικά καλύτερα.

    Οι έμπειροι τι λέτε;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3b35d66904baaeec0bf5fb3587ecbced9f4f78412a3201b9d703ec431c5c9210.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	50,3 KB 
ID:	333276

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Δυστυχως μετα την στουκα μου, θυμαμαι τα γαντια στο ασθενοφωρο αλλα μετα καπου τα εχασα γιατι εχασα και επαφη......... επρεπε να τα ειχα για να καταλάβεις τι ζορι τραβανε σε πτωση.....

    Παιδια μην κανετε συμβιβασμούς μ'αυτα τα πραγματα..... Δεν λεμε να δωσεις 200ε για γαντια ρεντι του ρεης κιετς..... αλλα όχι γαντια για πλυσιμο πιατων......

  8. #8
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Βλέπε ΕΔΩ

  9. #9
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Οι έμπειροι τι λέτε;
    Όταν το μετανιώσεις θα είναι αργά

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2015
    Μηνύματα
    131
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το καλωσόρισμα !!
    Γνωρίζω πως τα γάντια προστατεύουν τα χέρια απλώς ήθελα να επισημάνω πως ψάχνω για γάντι το οποίο να παρέχει καλή προστασία από το κρύο ώστε να μην παγώνουν τα χέρια ( ακόμα και στο ποδηλατάκι φοράω γάντια καλοκαίρι χειμώνα .. έχουν σώσει τα χέρια μου αρκετές φορές ) .Αυτό το κρανάκι πως σας φαίνεται ;
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...08&id=9&sub=26

    Μπουφάν :
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...11&id=1&sub=89

    Γάντια :
    http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1161&id=23

  11. #11
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    μπουφαν και γαντια απο Lidl με τα χρηματα που διαθετεις.Πιστεψε με για τα λεφτα τους ειναι πολυ καλα.Προστασιες εχουν κορντουρα ειναι,επενδυσεις κτλ.Το εχω σαν τριτο και τρωει ολη την πλεμπα της πολης βροχη,βρωμονερα γλιτσα,κρυο και ολα καλα.Το ιδιο και τα γαντια.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF