Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: αρση παρακρατησης.

  1. #16
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Τι ειναι το ΦΕΚ;Εμενα μια υπευθυνη δηλωση μου εστειλε το καταστημα ,που πανω γραφει τα στοιχεια της εταιριας και απο κατω οτι :αρω την παρακρατηση κλπ.Αλλο πραγμα ειναι το ΦΕΚ;

    Φ.Ε.Κ. = Φύλλο Εφημερίδος της Κυβερνήσεως aka Εφημερίς της Κυβερνήσεως

    Την τυπώνει το Εθνικό Τυπογραφείο και στα διάφορα τεύχη της δημοσιεύονται νόμοι, διατάγματα, διαγωνισμοί, καταστατικά αε και επε κλπ

    Δες εδώ:

    http://www.et.gr/index.php/2010-01-2...01-21-14-09-50

    Η πρόσβαση σε όλα τα τεύχη είναι δωρεάν σε όλους από την εποχή του ΓΑΠ και μετά.


  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως δεν εκανα δουλεια,γιατι τελικα χρειαζοτανε ΚΑΙ υπευθυνη δηλωση απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Επειδη ειμαι επαρχεια και τη μηχανη την αγορασα το 2002 και βαριεμαι τα τρεξιματα τα τηλεφωνηματα κλπ,με 30εουρος την κανει την δουλεια το μαγαζι.Ευχαριστω οσους απαντησαν.
    Περιεργο. Λογικα η παρακρατηση εχει γινει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη, εν αγνοια του. Συνηθης τακτικη των μαγαζιων, αφου στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν τα μεταβιβαζουν στο ονομα τους.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Περιεργο. Λογικα η παρακρατηση εχει γινει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη, εν αγνοια του. Συνηθης τακτικη των μαγαζιων, αφου στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν τα μεταβιβαζουν στο ονομα τους.
    Παιδες το ποιος κανει παρακρατηση αναγραφεται στην αδεια. Αν δεν γραφει το ονομα του παλιου ιδιοκτητη ως παρακρατουντα, ο υπαλληλος ειναι μαλακας και θελει φαπιτσες να στρωσει χαρακτηρα. Γιατι να χρειαζεται δηλωση απο καποιον που πουλησε κατι καποτε; και αν δεν τον βρεις δηλαδη τι γινεται;

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Στη αδεια μου γραφει ΜΟΝΟ τα δικα μου στοιχεια+της μηχανης,και κατω-κατω παρακρατηση κυριωτητας.ΔΕΝ γραφει ομως απο ποιον παρακρατητε.Αμα ειναι να ψαχνω τον ιδιοκτητη(θυμαμαι ηταν γυναικα και απο Χιο)καηκα.Οποτε επικοινωνησα με το μαγαζι και το φτιαγνουν αυτοι.(30ευρο)δε μαμιετε, αμα ειναι να γινει η δουλεια χαλαλι.

  5. #20
    Θαντερακο, θα φτιαξει ο εμπορΑς υπ.δηλ. της Χιωτισσας;

    Μλκ κανονισε το επομενο θρεντ να ειναι "ξερετε κανεναν δικηγορο ειδικευμενο σε απατες-πλαστογραφιες;"

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Θαντερακο, θα φτιαξει ο εμπορΑς υπ.δηλ. της Χιωτισσας;

    Μλκ κανονισε το επομενο θρεντ να ειναι "ξερετε κανεναν δικηγορο ειδικευμενο σε απατες-πλαστογραφιες;"
    ΟΧΙ....κατι πιο απλο:προφανως εχει το χαρτι (του προηγουμενου ιδιοκτητη)στα χερια του και ειναι ευκαιρια να βγουν λιγα φραγκα(οχι αυτος).Υπολογισε:μηχανη αγορασμενη πριν 13 χρονια+μαγαζι(μεγαλο και γνωστο) που αλλαξε επωνυμια+εγω επαρχεια=δωσε τα 30 και τελος.Το παιδι που μιλησα( τον γνωριζω απο τοτε που εγινε η πωληση,ειναι ο γιος)ειναι φιλικος ,και ενταξει δεν ειναι λαμογιο.Τα 30 τα θελει ο διεκπεραιωτης(αυτα τα ατομα που εχουν τα μαγαζια που τρεχουν για αδειες μεταβιβασεις κλπ)

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Το ΦΕΚ χρειάζεται στην περίπτωση που ο έμπορος κηρύξει πτώχευση, και τότε της διάφορες εκκρεμότητες της αναλαμβάνει άλλος, (μου διαφεύγει ο νομικός όρος) ο οποίος θα υπογράψει τελικά και την υπεύθυνη δήλωση, το ΦΕΚ βεβαιώνει δηλαδή ότι είναι νόμιμο να είναι διαφορετικό πρόσωπο ο έμπορος, με το όνομα που υπάρχει στην Υ.Δήλωση
    Ολα αυτά τα ξερω γιατί είμαι παθόν, χρεοκόπησε γνωστός εμπορας ΡΕΝΩ στην Θεσσαλονίκη, και έκανα 3 μήνες να βγάλω άκρη, για αυτό καλό να μην αφήνουμε εκκρεμότητες.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Στη αδεια μου γραφει ΜΟΝΟ τα δικα μου στοιχεια+της μηχανης,και κατω-κατω παρακρατηση κυριωτητας.ΔΕΝ γραφει ομως απο ποιον παρακρατητε.Αμα ειναι να ψαχνω τον ιδιοκτητη(θυμαμαι ηταν γυναικα και απο Χιο)καηκα.Οποτε επικοινωνησα με το μαγαζι και το φτιαγνουν αυτοι.(30ευρο)δε μαμιετε, αμα ειναι να γινει η δουλεια χαλαλι.
    σε παρόμοια περίπτωση που το αμάξι του αδερφού μου είχε παρακράτηση απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και ενώ είχε πλήρωση Όλα τα γραμμάτια στην ώρα τους και τα είχε στα χέρια του όταν το πήγε για απόσυρση του ζήτησαν και το χαρτί της άρσης παρακράτησης .
    Σε επικοινωνιακέ με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου ο αλλος ηθελε νταβατζιλιδικα 150 ευρω για να στειλη το χαρτί μεσω κεπ μιας και ειχε μετακομοιση σε αλλη περιοχή της ελλαδας
    και η θεικη απαντηση απο τον μαντρα της απόσυρσης ηταν << δηλωσε των νεκρο - εξαφανισμενο και φερε μου το χαρτι που θα σου δωση η αστυνομια>>>

    και ετσι και έγινε
    μεσω της αστυνομιας δηλωσε οτι δεν μπορει να βρη τον συγκεκριμένο άνθρωπο και με ολα τα στοιχεια που εχει (Ταυτοτητα, Α.Φ.Μ. ) δεν τον εντοπιζη πουθενα .
    μετα απο 30 ημερες πηρε χαρτι απο την αστυνομια οτι και σε δικο της ελενχω << στα αρχεία της >> δεν κατέστη δυνατή η ανεύρεση του ονόματος

    και ετσι πηγε με το χαρτι στο χερι και εδωσε το αμαξι για απόσυρση
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Για να βρείς τον ιδιοκτήτη πας στο Υπουργείο Συγκοινωνιών και ζητάς ένα ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟ του οχήματος, μετά με την άδεια και την υπεύθυνη δήλωση κάνεις την άρση, και εκδίδεται νέα Άδεια (χάρτινη δυστυχώς, λόγω κρίσης) αν είπαμε παραπάνω είναι ΑΛΛΟΣ ο υπογραφών στην Υ. Δήλωση και ΑΛΛΟΣ φαίνεται στο Απογραφικό χρειάζεται και ΦΕΚ

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    αξιζει να τα περασω ολα αυτα για 30 αργυρια;

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    αξιζει να τα περασω ολα αυτα για 30 αργυρια;
    Εσυ οχι, για αλλον ισως ναι. δεν παει χαμενο οτι γραφεται μερικες φορες.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2015, 09:46
  2. Άρση παρακράτησης
    από noevle στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2012, 20:51
  3. Άρση παρακράτησης κυριότητας
    από 916 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 11:30
  4. περι παρακρατησης κυριοτητας
    από SAM46 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 11:54
  5. Άρση μονιμότητας και εθελούσια.....
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 12:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF