Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 59 από 59

Θέμα: Πατωματζης;

  1. #46
    Τι ωχ? Το δάπεδο βινιλίου βγαίνει σε ρολό, το τοποθετείς εύκολα (χωρίς κόλλες κλπ) είναι άκαυστο και δεν παθαίνει τίποτα από ακτίνες του ήλιου, χλωρίνη, βραστά νερά, σφουγγαρίσματα, αλάτια κλπ. Χρησιμοποιείται κυρίως για επαγγελματική χρήση (σκάφη, γραφεία, ξενοδοχεία) και είναι τέλεια απομίμηση δαπέδου. Στην ευρώπη είναι από τις καλύτερες επιλογές για οικιακή χρήση (πιστοποιημένο). Εχω βάλει στην κουζίνα μου και είναι μια χαρά.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Το ωχ πηγαινε για τα ισια πατωματα,το βινιλιο δεν το γνωριζω,αλλα θα το δω και αυτο.

  3. #48
    Κάποιες ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ διευκρινήσεις μιας και

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Το δάπεδο βινιλίου βγαίνει σε ρολό
    ΝΑΙ σωστό σε φάρδος ρολού 2m - 3m - 4m αλλά και σε μορφή λωρίδας ή πλακιδίου

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Το δάπεδο βινιλίου βγαίνει σε ρολό, το τοποθετείς εύκολα (χωρίς κόλλες κλπ)
    ΚΑΝΟΝΙΚΑ όλα τα βυνιλικά δάπεδα τοποθετούνται με κόλλα. Υπάρχουν 2 ειδών τοποθετήσεις, με μόνιμη κόλληση ή με μερική για δυνατότητα κόλλησης - αποκόλλησης (loose lay) που χρησιμοποιείται στα υπερυψωμένα δάπεδα σε γραφειακούς χώρους. Την επιλογή της κόλλησης την καθορίζει το βυνιλικό δάπεδο και όχι η κόλλα επιλογής.

    Τα ρολλά μπορούν να πάνε και χωρίς κόλλα, σαν χαλί απο άκρη σε άκρη του δωματίου και να μπεί ταινία διπλής όψης (πατωμάτων) μόνο στις άκρες. Προσοχή, αν δεν κολληθεί μειώνεται η αντοχή του σε τραβήγματα. Ευκολο τεστ, πάρτε ενα χαρτάκι post it, κολλήστε το στο γραφείο σας. Με πίεση σύρετε επάνω το στηλό σας, εκεί που έχει κόλλα δεν θα πάθει τίποτα, εκεί που δεν έχει θα "τσιμπήσει" κάπου και θα σκίσει.

    Στο 99% των περιπτώσεων σε σπίτια μπαίνει χωρίς κόλλα και ειναι ΟΚ (και εγω στο δικό μου έτσι το είχα βαλει). Στους επαγγελματικούς χωρους μπαινει παντα κολλητό.

    Αν δεν θέλουμε να κολλήσουμε στην υπάρχουσα υπόβαση για οποιοδήποτε λόγο τοτε υπάρχει και ειδικό υπόστρωμα βυνιλικό που μπαίνει και κολλάμε επάνω στο υπόστρωμα χωρίς να επιφέρουμε κάποια αλλαγή στην υπάρχουσα υποβαση μας.

    Ότι έχει απο κάτω θα "γράψει" στο βυνιλικό καθώς ειναι εύκαυμπτο. Αυτό επηρεάζει κυρίως αισθητικά εκτός αν μιλάμε για κενά και εξογκώματα που τότε ουσιαστικά μιλάμε για το λεγόμενο "χωράφι".

    Υπάρχουν και αυτοκόλλητες επιλογές σε λωρίδες και πλακάκια στα DIY για όσους δεν θέλουν κόλλα αλλά θέλουν λωρίδα.

    Επίσης υπάρχει και βυνιλικό με κούμπωμα σας το laminate αλλά βυνιλικής σύστασης που δεν έχει τις ευπάθειες στα νερά όπως το laminate αλλά έχει την ίδια τοποθέτηση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    δεν παθαίνει τίποτα από ακτίνες του ήλιου, χλωρίνη, βραστά νερά, σφουγγαρίσματα, αλάτια κλπ.
    Σωστά όλα όμως ανάλογα την ποιότητα. Επίσης δεν του αρέσει πολύ η χλωρίνη, βασικά η αδιάλυτη ή το στυλ, ας βαλω μωρε άλλο ενα καπάκι δεν έγινε και τίποτα. Αλλωστε μόνο στην Ελλάδα υπάρχει ακόμα η χλωρίνη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Στην ευρώπη είναι από τις καλύτερες επιλογές για οικιακή χρήση (πιστοποιημένο).
    Σωστό, να προτειμάτε Ευρωπαικής παραγωγής γιατί παίζει αρκετή Ινδία και Κίνα. Επίσης να τσεκάρετε ότι δεν μοιρίζουν καθως περιέχουν βαρέα μέταλα αλλά και ότι δεν σπάνε ή ασπρίζουν οταν τα τσακίζουν .

    Αν ειναι και καλής εταιρίας έχει και Low VOC (Volatile Organic Compound) δηλαδη οι πτητικές οργανικές που απελευθερώνονται (κλασσικό λάθος ειναι με το ξύλινο δάπεδο που υπάρχει η έννοια του φυσικού αλλά κανείς δεν εξετάζει τι εκπομπές έχει το βερνίκι που εβαλε ο μάστορας - κανεις δεν ρωτάει - και πόσο τοξικό είναι οπότε βλέπεις βρέφη να ξαπλώνουν και να το "γλείφουν" ενω εμείς νομίζουμε ότι ειναι στο ξύλο. Ειναι στο βερνίκι.)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Εχω βάλει στην κουζίνα μου και είναι μια χαρά.
    Καλή επιλογή
    Τελευταία τροποποίηση από GOGOS2612; 20/04/2015 στις 12:39.

  4. #49
    Εντυπωσιακή η παρέμβαση και πολύ κατατοπστικές οι διευκρινήσεις.

    Ανακάλυψα το δάπεδο αυτό μετά από αρκετές σοβαρές συστάσεις και μετά από κάμποσες μοκέτες που άλλαξα, ήλθε η ώρα να μπεί στο ποιό δύσκολο μέρος του σπιτιού, την κουζίνα. Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεδομένου ότι ζήτησα εξαιρετική ποιότητα (η γυναίκα επέμενε) και για αυτόν τον λόγο προτίμησα Tarkett. Δεν μπορώ να προτείνω άλλη μάρκα ή Κινέζικα αλλά σε αυτήν την εταιρεία υπάρχουν απίστευτα δάπεδα και με μια απλή αναζήτηση στην αγορά, καταλαβαίνεις ότι είναι κορυφαίας ποιότητας.

    Ολα τα υπόλοιπα τα είπε ο φίλος παραπάνω (και μπράβο του που έδωσε τόσες πληροφορίες)

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Αν θελεις costas versys,μπορεις να πεις ποσα τετραγ.καλυψες και ποσο σου στοιχισε;μονος σου η μαστορια το περασαν;

  6. #51
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Εντυπωσιακή η παρέμβαση και πολύ κατατοπστικές οι διευκρινήσεις.

    Ανακάλυψα το δάπεδο αυτό μετά από αρκετές σοβαρές συστάσεις και μετά από κάμποσες μοκέτες που άλλαξα, ήλθε η ώρα να μπεί στο ποιό δύσκολο μέρος του σπιτιού, την κουζίνα. Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεδομένου ότι ζήτησα εξαιρετική ποιότητα (η γυναίκα επέμενε) και για αυτόν τον λόγο προτίμησα Tarkett. Δεν μπορώ να προτείνω άλλη μάρκα ή Κινέζικα αλλά σε αυτήν την εταιρεία υπάρχουν απίστευτα δάπεδα και με μια απλή αναζήτηση στην αγορά, καταλαβαίνεις ότι είναι κορυφαίας ποιότητας.

    Ολα τα υπόλοιπα τα είπε ο φίλος παραπάνω (και μπράβο του που έδωσε τόσες πληροφορίες)
    Πως ακριβως ειναι? Εχει υποστρομα απο κατω ή ειναι ευκαμπτο PVC? ΤΟ βρηκα στο Xfloor αλλα δε μπορω να καταλαβω πως ακριβως ειναι σαν υλικο.
    Thanks

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Πως ακριβως ειναι? Εχει υποστρομα απο κατω ή ειναι ευκαμπτο PVC? ΤΟ βρηκα στο Xfloor αλλα δε μπορω να καταλαβω πως ακριβως ειναι σαν υλικο.
    Thanks
    Όλο μαζί ειναι.

    Στην ουσία επάνω σε φύλο υαλονήματος χτίζεις το προιόν.

    Απο πάνω έχει (λίγο απλοικά) με την σειρά vinyl (PVC) - χρώμα - διάφανο vinyl - φιλμ προστασίας ΕΝΩ απο κάτω απο το υαλόνημα εχεις αφρώδες υπόστρωμα ενσωματωμένο ή κάποιο μπορεί να έχει απο κάτω ύφασμα (textile) το οποίο βοηθάει για να μην "γράφει" την υπόβαση.

    Ανάλογα το πάχος του υποστρώματος και του φιλμ προστασίας έχεις το συνολικό πάχος.

    Τα παχη ειναι απο 0,55mm έως 4,5mm ενώ αν κινηθείς σε πάχη 2,6mm - 2,8mm - 3mm - 3,7mm είσαι super.

    Το παχος του φιλμ προστασίας δίνει την αντοχή στην τριβή, απο 0,25mm wear layer και πάνω είσαι μια χαρά .

    Όσο πιο παχή δεν σημαίνει και πιο αντοχή καθώς έχει να κάνει τι wear layer έχει ΑΛΛΑ είναι και το θεμα του indentation (κάθετου τρυπήματος).
    Φυσικά όλα είναι πολύ καλύτερα αν κολληθεί κάτω, τοτε γίνεται αθανατο.

    Για την εταιρία που είπες μπορείς να πάρεις καλύτερη πληροφόρηση απο εδώ http://home.tarkett.com/products/vinyl-roll

    Εδω μπορείς να δοκιμάσεις και πως θα μοιάζει το δάπεδο στο δωμάτιο http://tarkett-home.esignserver3.com...B9077AD14260F6


  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αν θελεις costas versys,μπορεις να πεις ποσα τετραγ.καλυψες και ποσο σου στοιχισε;μονος σου η μαστορια το περασαν;
    Αν πιάνουν τα χέρια σου ειναι εύκολο να το βάλεις μόνος σου.

  9. #54
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GOGOS2612 Προβολή μηνύματος
    Όλο μαζί ειναι.

    Στην ουσία επάνω σε φύλο υαλονήματος χτίζεις το προιόν.

    Απο πάνω έχει (λίγο απλοικά) με την σειρά vinyl (PVC) - χρώμα - διάφανο vinyl - φιλμ προστασίας ΕΝΩ απο κάτω απο το υαλόνημα εχεις αφρώδες υπόστρωμα ενσωματωμένο ή κάποιο μπορεί να έχει απο κάτω ύφασμα (textile) το οποίο βοηθάει για να μην "γράφει" την υπόβαση.

    Ανάλογα το πάχος του υποστρώματος και του φιλμ προστασίας έχεις το συνολικό πάχος.

    Τα παχη ειναι απο 0,55mm έως 4,5mm ενώ αν κινηθείς σε πάχη 2,6mm - 2,8mm - 3mm - 3,7mm είσαι super.

    Το παχος του φιλμ προστασίας δίνει την αντοχή στην τριβή, απο 0,25mm wear layer και πάνω είσαι μια χαρά .

    Όσο πιο παχή δεν σημαίνει και πιο αντοχή καθώς έχει να κάνει τι wear layer έχει ΑΛΛΑ είναι και το θεμα του indentation (κάθετου τρυπήματος).
    Φυσικά όλα είναι πολύ καλύτερα αν κολληθεί κάτω, τοτε γίνεται αθανατο.

    Για την εταιρία που είπες μπορείς να πάρεις καλύτερη πληροφόρηση απο εδώ http://home.tarkett.com/products/vinyl-roll

    Εδω μπορείς να δοκιμάσεις και πως θα μοιάζει το δάπεδο στο δωμάτιο http://tarkett-home.esignserver3.com...B9077AD14260F6

    Thanks. Θα πεσει μελετη.

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αν θελεις costas versys,μπορεις να πεις ποσα τετραγ.καλυψες και ποσο σου στοιχισε;μονος σου η μαστορια το περασαν;
    Πήρα 6m σε ρολο των 2m (12τμ) και πλήρωσα περίπου 200 ευρώ. Κάλυψα όλη την κουζίνα και το έβαλα εγώ με την γυναίκα μου, τοίχο με τοίχο, με φαλτσέτα και ταινία διπλής επικόλησης

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Πήρα 6m σε ρολο των 2m (12τμ) και πλήρωσα περίπου 200 ευρώ. Κάλυψα όλη την κουζίνα και το έβαλα εγώ με την γυναίκα μου, τοίχο με τοίχο, με φαλτσέτα και ταινία διπλής επικόλησης
    Σε σχεση τιμης με το λαμινειτ ειναι πιο ακριβο,απ οτι καταλαβαινω.θενκς.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Είμαι και εγώ της γνώμης να "συνεφέρεις" αυτό που έχεις. Η μόνη περίπτωση να θεωρηθεί τελειωμένο είναι να έχει σαπίσει (υγρασίες κλπ) ή να το έχει φάει σαράκι.
    Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, σώζεται.

    Επίσης θεωρώ ότι σε τέτοιο σπίτι και με τέτοιο υπάρχων πάτωμα, δεν ταιριάζει με τίποτα πλαστικό δάπεδο.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Oταν εισαι επανω και το κοιτας,σε μερικα σημεια εχουν τετοια αποσταση μεταξυ τους,αυτες οι "ταβλες", που αν θελεις βλεπεις κατω

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Βάλε κόντρα σανιδένιο πάτωμα, πάνω από αυτό που έχεις.

    Δεν θα έχει κενά και θα διατηρήσεις και τον χαρακτήρα του σπιτιού.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF