Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: INNOVA INJECTION 125 ΒΑΡΕΣΕ ΜΠΙΕΛΑ...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104

    INNOVA INJECTION 125 ΒΑΡΕΣΕ ΜΠΙΕΛΑ...

    μονο αυτο δεν ειχα παθει απο το χειροτερο μηχανακι που χα ποτε(και ειχα και κινεζικο μια εποχη που πηγενες και φευγαν τα πλαστικα απ τον αερα)...το επαθα και αυτο κατι βαραγε κανα 2ημερο σημερα σιγουρευτηκα αφου βαρεσε μπιελα..Αυτο που θελω να ρωτησω πριν το πουλισω σχεδον τσαμπα η το πεταξω στη θαλασσα μηπως εσεις που ξερετε περισσοτερα πιστευετε οτι αξιζει νατο φτιαξω..με ποιον τροπο π.χ να αλλαξω μοτερ κτλ και ποσο λετε να κοστισει μαζι με εργασια κτλ...Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Tα πρωτα καρμπυρατερατα ιννοβα βαρούσαν μπιέλα ακόμα και στο στρώσιμο, στην πορεία διορθώθηκε.
    Για τα ιντζέκσιον δεν ειναι τοσο συνηθισμένο να βαράνε.
    Υπολόγιζε τουλάχιστον ενα 200αρι για επισκευή (εκτός αν εχεις καποιο φίλο που να πιάνουν τα χέρια του).
    Το να αλλάξεις μοτέρ με κάποιο κινέζικο ειναι λίγο ιστορία λογω του ιντζέκσιον.
    Αν δεν θέλεις να το βλέπεις μπροστά σου, πούλα το, αλλα οχι εν βρασμώ ψυχής γιατι το λίγο λίγο θα χάσεις λεφτά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    το αυτο που εγραψε ο kapnias...
    τα innova τις ειχαν τις μπιελες για πρωϊνο..
    μακραν το πιο ζημιαρικο παπι της honda...
    αν παιρνει μοτερ απο astrea grand 100αρι στο συστηνω ανεπιφυλακτα...σκυλος και με καλο τραβηγμα...δεν ξερω πως θα προσαρμοσεις το καρμπ ομως...
    και τα supra ειχαν κατι θεματακια...οχι ομως τοσο χοντρα με μπιελες και τα ρεστα...δεν θυμαμαι ακριβως τι μου ειχαν πει τοτε κατι κατοχοι...

    γενικως ψαξε να δεις τι ιαπωνεζικο μοτερ μπορει να μπει πανω..μετρα διαστασεις και βασεις...
    για μενα αν ειναι να πας σε κινεζικο, καλυτερα σπαστο κομματια και πουλα το και παρε ενα αλλο παπι...crypton, crypton x, modenas...

  4. #4
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    το αυτο που εγραψε ο kapnias...
    τα innova τις ειχαν τις μπιελες για πρωϊνο..
    μακραν το πιο ζημιαρικο παπι της honda...
    αν παιρνει μοτερ απο astrea grand 100αρι στο συστηνω ανεπιφυλακτα...σκυλος και με καλο τραβηγμα...δεν ξερω πως θα προσαρμοσεις το καρμπ ομως...
    και τα supra ειχαν κατι θεματακια...οχι ομως τοσο χοντρα με μπιελες και τα ρεστα...δεν θυμαμαι ακριβως τι μου ειχαν πει τοτε κατι κατοχοι...

    γενικως ψαξε να δεις τι ιαπωνεζικο μοτερ μπορει να μπει πανω..μετρα διαστασεις και βασεις...
    για μενα αν ειναι να πας σε κινεζικο, καλυτερα σπαστο κομματια και πουλα το και παρε ενα αλλο παπι...crypton, crypton x, modenas...
    Το δικο μου το τΣουπρα εκαιγε τον πατο του,δεν κραταγε ρελαντι,βραχυκυκλωνε τα μπουζι .Δεν μπα να αλλαξα το καρμπυρατερ με αλλο ,τα ιδια.Αποφασισα να το δωσω οταν μου εφυγαν τα μαρσπιε στον δρομο...........
    Το μηχανακι ηταν καινουργιο και οχι μεταχειρο.......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104
    εχετε δικιο θα κοιταξω αμα γινετε για μοτερ απο 100αρι αλλιως θα το δωσω...εχει νοημα οικονομικα να το λυσω?περιπου 500 το περνει οπως ειναι μου πε...τα παπια για μενα μονο μιζα πρεπει να χουν και πολλη ειναι ουτε ιντζεκτιον ουτε πολλα ηλεκτρικα..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από γιωργο Προβολή μηνύματος
    εχετε δικιο θα κοιταξω αμα γινετε για μοτερ απο 100αρι αλλιως θα το δωσω...εχει νοημα οικονομικα να το λυσω?περιπου 500 το περνει οπως ειναι μου πε...τα παπια για μενα μονο μιζα πρεπει να χουν και πολλη ειναι ουτε ιντζεκτιον ουτε πολλα ηλεκτρικα..


    αν εχεις χωρο (για να το βαλεις), χρονο (για να περιμενεις να πουληθουν τα κομματια) και ορεξη λογικα θα πιασεις παραπανω απο 500 πουλωντας κομματι κομματι...
    οι μαντραδες αυτη την δουλεια κανουν και ειναι πολυ επικερδης...

    βαλε σκελετο, ζαντες, λαστιχα, αλυσιδογραναζα, ψαλιδι, μπροστινο, σελα, οργανα, ντεποζιτο, ψεκασμο, μοτερ, μιζα, πλεξουδα, μπροστινο φως, πισω φως, αναρτησεις πισω, φλασακια, μαρσπιε, σταντ, πλαστικα...ενα 25αρι να τα βαλεις αυτα το καθενα..ετοιμο το 500αρικο (20 κομματια)...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από γιωργο Προβολή μηνύματος
    εχετε δικιο θα κοιταξω αμα γινετε για μοτερ απο 100αρι αλλιως θα το δωσω...εχει νοημα οικονομικα να το λυσω?περιπου 500 το περνει οπως ειναι μου πε...τα παπια για μενα μονο μιζα πρεπει να χουν και πολλη ειναι ουτε ιντζεκτιον ουτε πολλα ηλεκτρικα..
    Δεν τον γνωρίζω, ειναι απλά ενα τυχαίο παράδειγμα και σίγουρα θα βρείς κι αλλους μάστορες σε καλές τιμές.

    http://hondanm.car.gr/parts/view/3066147/

    Αν ειναι να το δώσεις, καλύτερα φτιάξ'το και μετα δώστο ή μετα μην το δώσεις καθόλου γιατι θα είναι ξανα καινουργιο.
    Συνηθως μετα απο επισκευη ειναι καλύτερα απο τα μαμισια γιατι μπαίνουν επάνω υλικά japan και οχι ινδονησία που ειναι της μανας τους.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104
    να το κρατησω δε το κραταω το χω σηχαθει προτιμο ενα κριπτον η ενα καζερ ..φιλε καπνια εχεις δικιο παντος στο να το φτιαξω πρωτα και 300ε να δωσω μετα το πολυακω ανετα ενα χιλιαρικο...το θεμα ειναι που να βρο και τα 300...θα δο μηποσ βρο καμια μαντρα να κανω ανταλαγει με αυτα που λεω αυτος αμα το φτιαξει μπορει να το δοσει και 1400 μονο ο σιναγερμοσ κανει 300ε που χει που πανω...και εχει καινουργια αλυσιδα γραναζια ουτε ενα μηνα ακομα χρυο χρωμα εχει και μονο ενα σπασιματακι στι μασκα ουτε εχω τρακαρει ποτε ωστε ναχτειαστει καλυμπρα ουτε αλλο προβλημα ειχε..ευχαριστω παιδια με βοηθησατε πολυ!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Αλλαγη μπιελας με αλλη japan ειναι γυρω στα 50-60€.
    Λυσε δεσε μοτερ με φλατζες λαδια κλπ κανα 150αρι ακομη.
    το φτιαχνεις και το πουλας αφου το εχεις παρει αποφαση.
    σε κομματια θα τα δωσεις μετα απο πολυ καιρο ολα και λευτα δεν θα σου μεινουν γιατι θα ερχονται λιγα λιγα.

  10. #10
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παθών και εγώ αλλά στο καρμπυτεράτο. Ερώτηση : Λάδια τσέκαρες συχνά ? Αν τα αλλάζεις με ρυθμό φριτέζας, (τσέκ ανά τακτά χρονικά διαστήματα)δεν πρόκειται αν πάθει τίποτα. Αν έχεις αυτό στο μυαλό σου, εγώ θα το έφτιαχνα και θα το κρατούσα. Γιατί με τα λεφτά της επισκευής, δεν παίρνεις τίποτα αξιπρεπές.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104
    επρεπε να αλαξω μπιελα..λαδια δεν ειχαν κανει ουτε 200χλμ και με το που τ ακουσα να βαραει τα ξαναλαξα...

Παρόμοια θέματα

  1. help....problem sto innova injection
    από sak14 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2008, 14:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF