Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Cases - Γνώμες ; (ειδικά KAPPA KGR46 GARDA)

  1. #1
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678

    Cases - Γνώμες ; (ειδικά KAPPA KGR46 GARDA)

    Η ιστορία έχει ως εξής:
    Το μηχανάκι (F 800 GS) αποτελεί κατά 99% το κύριο μεταφορικό μέσο. Άρα εκτελεί και χρέη γαϊδουριού καθημερινά, είτε σε μικροδιαδρομές εντός πόλης (π.χ. σουπερμάρκετ), είτε 30 χλμ εκτός πόλης, στο πηγαινέλα για τη δουλειά. Στο παλιό μου είχα επιλέξει ένα topcase 47 λίτρων της Kappa (K49 Monokey) από αυτά τα oval (όπως π.χ. το givi monokey V46). Παρόλο που δε μου άρεσε και το επέλεξα λόγω τιμής αποδείχτηκε σκυλί και με έβγαλε ασπροπρόσωπο πολλές φορές. Χωρούσε δε άνετα 2 full face κράνη μέσα και περίσσευε και χώρος ! Τώρα το χαίρεται ο νέος ιδιοκτήτης.

    Εδώ και καιρό ψάχνομαι για λύση για το νέο μηχανάκι, γιατί το backpack και οι σάκοι έχουν αρχίσει και με κουράζουν-καθυστερούν συν το ότι δε σου δίνουν τη δυνατότητα να αφήσεις κάτι μέσα και κλειδωμένο στη μηχανή για λίγο. Ειδικά το χειμώνα με τις βροχές ήταν λιγάκι παραπάνω ταλαιπωρία.
    Το topcase αλουμινίου απορρίφθηκε γιατί τα περισσότερα έχουν μικρές χωρητικότητες (γύρω στα 42 λίτρα) και είναι πανάκριβα.
    Μ΄ άρεσε το στυλ της Givi Trekker (αυτό το τετραγωνισμένο) με πολύ πλαστικό και καπάκι από αλουμίνιο αλλά και πάλι θεωρώ πολλά τα λεφτά, ειδικά για το black που μ' αρέσει περισσότερο (αυτό με το καπάκι αλουμινίου το βρίσκει κανείς ένα 20άρικο πιο φτηνό).

    Τελικά έπεσε το μάτι μου στη "θυγατρική" Kappa όπου το αντίστοιχο μοντέλο είναι το Garda (info εδώ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0.0.1.kgr46.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	65,0 KB 
ID:	334537

    Δε με ξετρελαίνει οπτικά αλλά το βρίσκω σε καλή τιμή (περίπου 33% κάτω από αυτά που κάνει η Trekker). Απλά προβληματίζομαι για την ποιότητά του (ελέω τιμής), οπότε αν έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο ας τη γράψει. Γενικά η Kappa μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις. Επίσης προβληματίζομαι και ως προς τον εκμεταλλεύσιμο χώρο γιατί ναι μεν λέει ότι μπαίνουν 2 κράνη αλλά δεν έχει τις καμπύλες όπως τα "παλιά" oval και ίσως υπάρχει θέμα. Συν τοις άλλοις θα χρειαστώ και μία βάση, όπου λύσεις υπάρχουν βέβαια (SW-Motech, Altrider, αλλά και η ίδια η Givi βγάζει αλουμινένια βάση για σύστημα monokey) που σημαίνει ότι θα πέσει τουλάχιστον άλλο ένα κατοστάρικο εκεί Έχω αποφασίσει να βάλω ειδική και όμορφη βάση και όχι την πλαστικούρα - πιάτο που δίνουν/πουλάνε με/για τη βαλίτσα γιατί το topcase θα μπαίνει για να κάνει τη δουλειά του και θα βγαίνει όποτε δεν είναι απαραίτητο άρα θα φαίνεται η όμορφη βάση (ακόμα και για μια μικροεκδρομή-απόδραση σε μια καθημερινή μέρα το βγάζω - δεν το θέλω πάνω). Επίσης θεωρώ απαραίτητο να είναι 100% αδιάβροχο.
    Ένα πλεονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι μελλοντικά η αγορά μιας ίδιας (33 λίτρων όμως αφού η εξάτμιση είναι από τη μια μεριά μόνο) και με τα κατάλληλα κάγκελα θα έχω 2 ωραιότατες πλαϊνές για ένα ταξίδι.

    Από τότε που πήρα τη μηχανή προσπαθώ να σκεφτώ λύσεις. Βρίσκω μεταχειρισμένο το μαμά αλουμινένιο topcase (αφού η μηχανή αγοράστηκε μαζί με το rack και έτσι θα κουμπώσει κατευθείαν πάνω), αλλά εκτός από ακριβό είναι πολύ μικρό - 32 λίτρα μόνο, ίσα ίσα δηλ. 1 κράνος (και αν...). Ότι άλλο είδα πιο φτηνό είναι άσχημο (π.χ. μεταχειρισμένο topcase vario) και προτίμησα να μείνω με το backpack.

    Η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να βρω ένα tailbag 100% αδιάβροχο, που να κουμπώνει και να απελευθερώνεται γρήγορα (για να μη καθυστερώ κάθε φορά με τη στερέωσή σου πάνω στο rack) και να έχει και μια άλφα χωρητικότητα για να μπορώ να κουβαλάω ότι θέλω. Κι ας πρέπει να το ξεκουμπώνω και να το παίρνω μαζί μου όταν αφήνω τη μηχανή. Πλεονέκτημα ότι δεν ανεβαίνω σε τιμή σε σχέση με το hardluggage (λέμε τώρα... γιατί κάτι Kriega θα βγουν και πιο ακριβά στο τέλος ), αλλά μειονέκτημα ότι δεν μπορώ να το αφήσω πάνω στη μηχανή και να λείψω για να κάνω μια δουλειά.

    Όρεξη είχα και έγραψα πολλά...
    Αν έχετε κάποια γνώμη ειδικά για το συγκεκριμένο (ακόμα καλύτερα αν το έχετε σε 800 GS να μου πείτε και πως συμπεριφέρεται το μηχανάκι με το topcase επάνω) ή σκέψη ρίξτε την !

    Ευχαριστώ.
    Φύγαμε...

  2. #2
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Τις συγκεκριμένες των 47 λίτρων τις έχω για πλαϊνές...πολύ χρηστικές μπόλικος χώρος, καλή κατασκευή και έμενα προσωπικά μου αρέσουν εμφανισιακά....Όμως ΔΥΟ full face κράνη ΔΕΝ χωράνε, όπως είπες δεν έχουν καμπύλες και ο χώρος πάει χαμένος....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150213_124159.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	52,6 KB 
ID:	334570

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150213_124211.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	62,4 KB 
ID:	334571

  3. #3
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xarisiero Προβολή μηνύματος
    Τις συγκεκριμένες των 47 λίτρων τις έχω για πλαϊνές...πολύ χρηστικές μπόλικος χώρος, καλή κατασκευή και έμενα προσωπικά μου αρέσουν εμφανισιακά....Όμως ΔΥΟ full face κράνη ΔΕΝ χωράνε, όπως είπες δεν έχουν καμπύλες και ο χώρος πάει χαμένος....
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και για τις φωτό ! Κούκλα η Stelvio !

    Το αλουμινένιο κομμάτι στο καπάκι ξέρεις αν βγαίνει ; (Μήπως έχει τπτ βίδες από μέσα π.χ.)
    Επίσης έχεις φάει βροχή με αυτές; Τι λένε από αδιαβροχοποίηση;

    Συγνώμη που σε "βομβαρδίζω" με ερωτήσεις, αλλά μιας που σε βρήκα...
    Εγώ προσανατολίζομαι να πάρω την 46άρα για topcase και μελλοντικά θα γίνεται η δεξιά πλαϊνή στα ταξίδια που θα συμπληρώνεται από μία 33άρα αριστερά (που έχω και την εξάτμιση).
    Φύγαμε...

  4. #4
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    θεωρητικά με το σωστό κάγκελο πιστεύω οτι μπορεις να χεις ιδιο μέγεθος και απο τις δυο πλευρές και εμενα η εξάτμιση αριστερά ειναι... δεν νομίζω να βγαίνει το κομμάτι αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος...(θα το δω και θα στείλω πμ). Στο θέμα της βροχής κανένα απολύτως πρόβλημα, γενικά η κατασκευή τους ειναι πολυ καλη και επισης ειναι πολυ ελαφριές πραγμα σημαντικό για να αποφύγεις τα περιττα βάρη πάνω στην μότο και στα χέρια σου....

    Ριχνε ερωτήσεις αβερτα, εδω ειματε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον....................


    Α!!!θενκς για το κοπλιμαν.....

  5. #5
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xarisiero Προβολή μηνύματος
    θεωρητικά με το σωστό κάγκελο πιστεύω οτι μπορεις να χεις ιδιο μέγεθος και απο τις δυο πλευρές και εμενα η εξάτμιση αριστερά ειναι... δεν νομίζω να βγαίνει το κομμάτι αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος...(θα το δω και θα στείλω πμ). Στο θέμα της βροχής κανένα απολύτως πρόβλημα, γενικά η κατασκευή τους ειναι πολυ καλη και επισης ειναι πολυ ελαφριές πραγμα σημαντικό για να αποφύγεις τα περιττα βάρη πάνω στην μότο και στα χέρια σου....

    Ριχνε ερωτήσεις αβερτα, εδω ειματε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον....................


    Α!!!θενκς για το κοπλιμαν.....
    Φύγαμε...

  6. #6
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    οταν πηρα το στρωμα,ειχε το παλικαρι topcase την trekker,η οποια ειναι ομορφη και ξεφευγει απτις κλασικες πλαστικες βαλιτσες,αλλα αν ειναι να φτασεις σε τετοια λεφτα,πας για αλουμινενια-κατα την ταπεινη μου αποψη-.παιζουν και οι earth explorer οπου αποτι εχω ακουσει ειναι πιο φτηνες απο τις επωνυμες αλουμινενιες του εξωτερικου.
    για την βαση που λες,κι εμενα μια αλουμινιου εχει πανω και ειναι σαφως ομορφοτερη απο τις πλαστικες,που ειναι συνηθως και πιο ογκωδης απο αυτην.κι εγω μην νομιζεις,σπανια την εχω φορεμενη.
    αν θες καμια εξτρα πληροφορια-φωτο πες μου.ριξε καμια ματια και για μεταχειρω.εγω τις πλαινες τις βρηκα στο καρ σε πολυ πολυ καλη τιμη.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #7
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και για τις φωτό ! Κούκλα η Stelvio !

    Το αλουμινένιο κομμάτι στο καπάκι ξέρεις αν βγαίνει ; (Μήπως έχει τπτ βίδες από μέσα π.χ.)
    Επίσης έχεις φάει βροχή με αυτές; Τι λένε από αδιαβροχοποίηση;

    Συγνώμη που σε "βομβαρδίζω" με ερωτήσεις, αλλά μιας που σε βρήκα...
    Εγώ προσανατολίζομαι να πάρω την 46άρα για topcase και μελλοντικά θα γίνεται η δεξιά πλαϊνή στα ταξίδια που θα συμπληρώνεται από μία 33άρα αριστερά (που έχω και την εξάτμιση).
    Λοιπον σημερα το ειδα η βαλιτσα ειναι ολη πλαστικη και το αλουμινενιο κομματι ειναι προσθετο πανω στο πλαστικο και εχει βιδες για να βγει...

  8. #8
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xarisiero Προβολή μηνύματος
    Λοιπον σημερα το ειδα η βαλιτσα ειναι ολη πλαστικη και το αλουμινενιο κομματι ειναι προσθετο πανω στο πλαστικο και εχει βιδες για να βγει...
    Ω, σε ευχαριστώ πάρα πολύ !
    Τη βρίσκω 170 € καινούρια και συνεχίζω να το σκέφτομαι λόγω του ότι μελλοντικά θα χρησιμεύσει και σαν πλαϊνή. Η άλλη λύση που έχω είναι να πάω σε καμία κλασική οβάλ μεταχείρω περί τα 80 € (αν φυσικά βρω) και με τα υπόλοιπα 100 να πάρω μια όμορφη αλουμινένια βάση (για να μη βλέπω τη πλαστικούρα πίσω).

    Τώρα βέβαια από τη πολλή τη σκέψη, δε με βλέπω να παίρνω τίποτα στο τέλος

    Να είσαι καλά για το info xarisiero
    Φύγαμε...

  9. #9
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Φίλε μου σε ποιo κατάστημα την βρήκες 170€ την Garda 46L?
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF