Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Συνδεση tps σε fcr!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152

    Συνδεση tps σε fcr!

    Γεια σας παιδεια εχω ενα cbr900rr του 98 με tps και πηρα μια τετραδα fcr με tps!

    Με συντομο ψαξιμο που εκανα ειδα πρωτον οτι η φισα στα fcr ειναι ιδια για ολα και δινεται ως παρτ προς αγορα καθως αντιστιχα και η καλωδιοση!
    Δευτερον επακολουθου του πρωτου οτι δεν κουμπονη στην εργοστασιακη φισα της πλεξουδας μου!
    Και τριτον οτι δεν εχουν ιδια χρωματα τα καλωδια για να ξερω πιο παει που!

    Απο οτι διαβαζω το tps-αισθητηρας θεσης γκαζιου στα μηχανακια με καρμπιρατερ υπαρχει για να μεταβαλη η ηλεκτρονικη ελαφρως το αβανς αναλωγα της θεσης του γκαζιου αλλα απο οτι καταλαβα ανεπεσθητα στην συνολικη αποδωση της μηχανης!καλα καταλαβα;

    Μπορει καποιος να μου πει πιο καλωδιο παει που;

    Στο 900 τα χρωματα που φευγουν απο την ηλεκτωνικη ειναι τα εξης 1)κιτρινο με κοκκινο 2)μπλε με πρασινο και 3)κοκκινο με κιτρινο στο ηλεκτρικο διαγραμα του 900 το 1 και το 2 ειναι συνδεμενο με μια αντισταση στο ποτενσιομετρο που καταληγη στα υποπιεσης και το 3 μαλον ειναι η γειωση!

    Στα fcr βλεπω 1)μπλε 2)κιτρινο και 3)μαυρο!
    Τελευταία τροποποίηση από CBR900RR 98-99; 04/05/2015 στις 12:59.

  2. #2
    Δεν σε βοηθαω οσο πρεπει αλλα λογικα ισχυει το παρακατω: το ενα καλωδιο εχει 5volt ταση, το ενα ειναι το αρνητικο και το αλλο κυμαινεται απο 0 μεχρι 5 volt και ειναι αυτο που δινει το σημα στην ecu.
    Εαν βρεις το αρνητικο ειναι ευκολα τα αλλα 2.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Δεν σε βοηθαω οσο πρεπει αλλα λογικα ισχυει το παρακατω: το ενα καλωδιο εχει 5volt ταση, το ενα ειναι το αρνητικο και το αλλο κυμαινεται απο 0 μεχρι 5 volt και ειναι αυτο που δινει το σημα στην ecu.
    Εαν βρεις το αρνητικο ειναι ευκολα τα αλλα 2.
    Ορθον...

    Το μαυρο ειναι η γειωση, το μπλε δίνει την ταση και το κιτρινο δινει την μεταβαλόμενη τάση στην ηλεκτρονική..
    (αν μετρήσεις ωμικα μεταξυ κιτρινου και μαυρου θα πρεπει να παρεις μια αντίσταση γύρω στα 750Ω +- 50Ω η οποια θα αυξανεται ανοίγοντας το γκαζι.)

    Τωρα για το CBR, αν δεν υπαρχει ηλεκτρικό διαγραμμα, μονο υποθεσεις μπορούν να γίνουν....
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Ευχαριστω πολυ παιδεια θα δω αν μπορω να σηκωσω το ηλεκτρικο διαγραμα πιο μετα!

    Αντωνη δλδ αν κανω το ιδιο στα υποπιεσης ξερωντας πιο ειναι της γειωσης μιας και εχω πολυμετρο θα βρω πιο καλωδιο κανει μεταβαλωμενη αντισταση και πιο σταθερη και το πρωτο θα παει στο κιτρινο το δευτερο στο μπλε σωστα;

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Πολύ σωστα, αλλα πιθανόν να χρειαστεί ρεγουλαρισμα στο τερμα κλειστό γκαζι..

    Μέτρα την μεταβαλόμενη αντισταση στα υποπιεσης και ρεγουλαρισε την θεση του γκαζιού στα FCR ώστε να δειχνουν περίπου το ίδιο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Εγώ δεν μπορώ να σας βοηθήσω.

    Μπήκα εδώ για να μάθω τι ειναι το tps και το fcr και γιατί να θέλουμε να τα συνδέσουμε.
    Το tps κατάλαβα τι είναι αλλά ομολογώ οτι το fcr μου διαφεύγει ακόμα...


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστα, αλλα πιθανόν να χρειαστεί ρεγουλαρισμα στο τερμα κλειστό γκαζι..

    Μέτρα την μεταβαλόμενη αντισταση στα υποπιεσης και ρεγουλαρισε την θεση του γκαζιού στα FCR ώστε να δειχνουν περίπου το ίδιο..
    Ωραια μολις ερθη ο κοννεκτορας για τα fcr θα ενημερωσω ευχαριστω πολυ και παλι!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν μπορώ να σας βοηθήσω.

    Μπήκα εδώ για να μάθω τι ειναι το tps και το fcr και γιατί να θέλουμε να τα συνδέσουμε.
    Το tps κατάλαβα τι είναι αλλά ομολογώ οτι το fcr μου διαφεύγει ακόμα...

    Θα στο πω λιγο χοντρικα για να καταλαβεις τα fcr ωπος και τα υποπιεσης ειναι καρμπιρατερ!

    Τα μεν μηχανικα τα δε υποπιεσης

    τα μεν γραφουν στα παπαρια τους το τι νομιζει οτι θελει το μοτερ απο μιγμα αερα καυσιμου καθως ανεβενουν η στροφες του μοτερ και ακολουθουν της εντολες του δεξιου σου καρπους κανοντας σε ευτηχισμενο ανθρωπο τα δε κανουν οτι νομιζη το μοτερ ανοιγοντας το γκαζι αυτα εν ολιγης!

  9. #9
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CBR900RR 98-99 Προβολή μηνύματος
    Θα στο πω λιγο χοντρικα για να καταλαβεις τα fcr ωπος και τα υποπιεσης ειναι καρμπιρατερ!

    Τα μεν μηχανικα τα δε υποπιεσης

    τα μεν γραφουν στα παπαρια τους το τι νομιζει οτι θελει το μοτερ απο μιγμα αερα καυσιμου καθως ανεβενουν η στροφες του μοτερ και ακολουθουν της εντολες του δεξιου σου καρπους κανοντας σε ευτηχισμενο ανθρωπο τα δε κανουν οτι νομιζη το μοτερ ανοιγοντας το γκαζι αυτα εν ολιγης!
    Γκράσιας αμίγκο, που λενε και στο χωριό μου. Καλά εκανα και μπήκα να δω λοιπόν. Κάτι μάθαμε και σήμερα

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Καλά εκανα και μπήκα να δω λοιπόν.
    Είθε αυτή να ειναι η μονιμη επωδός οπουδήποτε και αν μπαίνεις...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Ηρθε ο κοννεκτορας για τα fcr ,εβαλα κατο της δυο τετραδες πολυμετρο στο χερι και αρχιζω να μετραω πρωτα στα fcr και ιστερα στα υποπιεσης σημειωνω και τα συνδεω τα καλωδια αναλογα και τελος!

    Στο τερμα κλειστο ακριβος στο σημειο που και στα δυο εχω το ιδιο ρελαντι δλδ τερμα κλειστο μεν αλλα καποιο μποσικο κραταει και η βιδα ρυθμισης στροφων ρελαντι παιρνω ενδιξη και στα δυο 650!

    Ευχαριστω και παλι!

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αφου έπεσες μεσα στο εύρος ρύθμισης του ρελαντί από την βίδα, όλα καλά...!!!


    (πολύ φοβόμουν ότι θα υπήρχε τετοιο offset που θα χρειαζόταν "πατεντούλα" στην κοντρα του τερμα κλειστού γκαζιού..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Αντωνη αν καταλαβα καλα αν ειχα θεμα, πριν αρχιζα της πατετεντες στην κοντρα εχω την εντηπωση οτι αυτο που θελεις να μου πεις γινεται αν αλαζα ελαφρος στον αξονα της θεσεις των σλαιντ ωστε να συνχρονιζουν σε αλλο σημειο αλλα αυτο θελει πολυ δουλεια και μετρησης οπως το χω στο μυαλο μου σωστα;

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Κάπως ετσι αλλα επειδή το πιο πιθανό θα ήταν καποιο από τα σλαϊντς να ήταν "φευγάτο" θα ανοιγες ασχημες ιστορίες...

    Σε τετοια περίπτωση καλυτερα να "ξεγελασεις" το μηχανακι ως προς την θεση του τερμα κλειστού γκαζιού και να κρατησεις την μανισια τιμή της αντίστασης - αρκει παντα να μπορείς να διορθωσεις το ρελαντί..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Μαλιστα ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!

Παρόμοια θέματα

  1. Tune ecu και ρύθμιση tps σε 990
    από stavrouliasp στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2022, 15:13
  2. Πρόβλημα Tps σε Tdm: Μέχρι ποιά χρονολογία?
    από Manalishi στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2010, 16:07
  3. Σύνδεση στροφόμετρου σε xt 660
    από makrivelonos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2010, 19:18
  4. fcr σε 1000αρι
    από fantacid στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2009, 11:48
  5. Fcr σε ΤΤr
    από OzZzZzY στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2008, 17:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF